Arka Gdynia sensacyjnie pokonała Zagłębie Lubin na start play-out

Arka Gdynia - ręczna m.

Przywrócony z użyczenia do I ligi Borys Brukwicki zdobył dla Arki w Lubinie 4 bramki. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręczni Arki Gdynia sensacyjnie pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 26:22 (16:9) na otwarcie fazy play-out Superligi. Choć w trakcie meczu gdynianie roztrwonili przewagę 8 bramek, wreszcie wytrzymali ciśnienie w końcówce meczu.

Zagłębie: Małecki, Skrzyniarz - Bondzior 6, Sroczyk 6, Gębala 3, Dawydzik 2, Dudkowski 2, Czyczykało 1, Jaszka 1, Moryń 1, Borowczyk, Kużdeba, Mrozowicz, Pawlaczyk, Pietruszko, Szymyślik

ARKA: Pieńczewski, Ram - Kamyszek 5, Brukwicki 4, Jamioł 4, Jasowicz 3, Przysiek 3, Rychlewski 3, Skwierawski 2, Wolski 2, Czaja, Dworaczek, Lisiewicz, Wołowiec, Ćwikliński

Takiego otwarcia nie spodziewali się chyba nawet najwięksi optymiści w obozie nękanej urazami Arki Gdynia. Zespół, który w sezonie zasadniczym wygrał zaledwie jedno z dwudziestu sześciu spotkań, wszedł w play-out przysłowiowym butem w drzwi.

Podopieczni Dawida Nilssona i grającego szkoleniowca Adama Lisiewicza po kwadransie gry z Zagłębiem prowadzili już 8:3. Miejscowi wcześniej nie wykorzystali rzutu karnego, a później kolejnego.

Przeczytaj o falstarcie i kontuzjach w Enerdze Wybrzeżu

Do przerwy Arka prowadziła różnicą siedmiu bramek. Zagłębie po zmianie stron przystąpiło jednak do zdecydowanej kontrofensywy i po serii siedmiu kolejnych trafień pomiędzy 38. a 53. minutą odbiło prowadzenie. Gdynianie zaliczyli przestój 16 minut bez bramki i omal nie kosztowało ich to zwycięstwa.

Ostatnie minuty przyjezdni rozstrzygnęli na swoją korzyść. Nareszcie gdynianie wytrzymali ciśnienie w końcówce, co do tej pory im się nie zdarzało. Seria czterech kolejnych trafień przesądziła o drugim w sezonie zwycięstwie, niezwykle cennym, gdyż fazę play-out wszystkie drużyny rozpoczęły z wyczyszczonym dorobkiem.

14 ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 1 0 0 0 1 22:27 0

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.

Tabela wprowadzona: 2019-04-18