Arka Gdynia - snajper wrócił. Juliusz Letniowski: Wykorzystaliśmy duży potencjał

Jacek Główczyński
9 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Juliusz Letniowski w meczu GKS Bełchatów - Arka Gdynia (0:3) strzelił 12. gola w tym sezonie. Jest nie tylko najlepszym snajperem żółto-niebieskich, ale pod względem strzeleckim zalicza najlepsze rozgrywki w seniorskiej karierze. Juliusz Letniowski w meczu GKS Bełchatów - Arka Gdynia (0:3) strzelił 12. gola w tym sezonie. Jest nie tylko najlepszym snajperem żółto-niebieskich, ale pod względem strzeleckim zalicza najlepsze rozgrywki w seniorskiej karierze.

- Potencjał mamy bardzo duży i wykorzystaliśmy to w najlepszy sposób, w jaki mogliśmy. Wygrana 3:0 na pewno napędzi nas przed kolejnymi spotkaniami - tak m.in. Juliusz Letniowski ocenił mecz GKS Bełchatów - Arka Gdynia, który dał awans na 4. miejsce w tabeli. O sobie pomocnik może powiedzieć, że najlepszy snajper żółto-niebieskich wrócił. Na 12. gola w tym sezonie czekał bowiem od 21 listopada ubiegłego roku. Wiosną 23-latek zmagał się z kłopotami zdrowotnymi, a i tak pod względem strzeleckim jest to najlepszy sezon w jego seniorskiej karierze.

GKS Bełchatów - Arka Gdynia 0:3. Przeczytaj relację i wystaw oceny piłkarzom oraz trenerowi

Arka Gdynia pokazała bardzo duży potencjał

Arka Gdynia po przegranym finale Pucharu Polski trafiła na najbardziej odpowiedniego rywala, jakiego mogła trafić w tym okresie. GKS Bełchatów to ostatnia drużyna I ligi, która pozwoliła żółto-niebieskim na stopniowe rozpędzanie się w sobotnim meczu.

- Na pewno w pierwszej połowie był to bardzo ciężki mecz, choć myślę, że cały czas był on pod naszą kontrolą. Do przerwy w naszej grze było troszkę niedokładności i błędnych wyborów. Na drugą połowę wyszliśmy z innym nastawieniem i większym luzem. Wiedzieliśmy, jak ważne to były dla nas punkty. Mówiliśmy sobie, że jest to mecz do pierwszej bramki. Po niej zrobiło się więcej miejsca na boisku. Potencjał mamy bardzo duży i wykorzystaliśmy to w najlepszy sposób, w jaki mogliśmy. Wygrana 3:0 na pewno napędzi nas przed kolejnymi spotkaniami - tak m.in. Juliusz Letniowski ocenił mecz GKS Bełchatów - Arka Gdynia 0:3, w którym wszystkie gole padły po przerwie.

Arka Gdynia - najlepszy snajper wrócił

Podkreślając "bardzo duży potencjał" Arki Gdynia - najwyraźniej przez skromność - Juliusz Letniowski nie przypomniał o swojej roli w bilansie bramkowym zespołu. A 8 maja mógł obwieścić: "najlepszy snajper wrócił".

Arka Gdynia przełamała fatalny bilans po finale Pucharu Polski

Na 12. gola w tym sezonie czekał bowiem od 21 listopada ubiegłego roku i wyjazdowego meczu z Resovią (2:1). Wówczas i teraz na listę strzelców wpisał się po rzucie karnym. Między tymi spotkaniami Arka w I lidze rozegrała niemal całą rundę, gdyż aż 16 meczów. Szkopuł w tym, że połowę z nich 23-latek musiał opuścić.

Mateusz Żebrowski m.in. o golu w finale Pucharu Polski. Przeczytaj wywiad

Do rozgrywek wiosennych pomocnik wszedł z opóźnieniem, gdyż leczył uraz torebki stawowej w prawej nodze. Do gry wrócił 20 marca w spotkaniu wyjazdowym z Miedzią Legnica (2:1), ale boisko opuścił już po 36 minutach. Kopnięcie Kamila Zapolnika tym razem w lewy staw skokowy Letniowskiego, skazało pomocnika na ponad miesięczny rozbrat z boiskiem.

Wrócił 24 kwietnia na mecz u siebie ze Stomilem Olsztyn (2:0). Od tego czasu w czterech kolejnych spotkania ma miejsce w podstawowej "11", a w Bełchatowie dostał najwięcej minut od powrotu, gdyż już 81.

Jak i kiedy strzelał gole Juliusz Letniowski dla Arki Gdynia?

Juliusz Letniowski strzelił w tym sezonie 10 goli w Fortuna I liga, a 2 bramki dołożył w Fortuna Puchar Polski. Mimo wiosennych absencji spowodowanych kontuzjami, w lidze wciąż ma szansę na tytuł wicekróla rozgrywek. Lider klasyfikacji - Roman Gergel (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) z 18 trafieniami zapewne jest już nie do dogonienia, ale z... Zapolnikiem (11 bramek) można z powodzeniem walczyć, choćby by wziąć rewanż za ten stracony miesiąc, do którego przyczynił się faul tego rywala. Tyle samo goli co piłkarz Arki mają obecnie: Karol Angielski (Radomiak Radom) i Pirulo (ŁKS Łódź).

Początek sezonu zapowiadał, że Letniowski goli dla żółto-niebieskich może zdobyć jeszcze więcej niż ma obecnie. Do drużyny po względem snajperskim miał prawdziwe "Wejście Smoka". Między 23. sierpnia, a 18. września, w pierwszych 4 oficjalnych występach strzelił aż 6 goli, w tym aż 4 z gry.

Arka Gdynia otrzymała licencje na ekstraklasę i w europejskie puchary. Sprawdź, jaki zapisano nadzór i ostrzeżenie

Służyło mu m.in. ustawienie przy rzutach wolnych przed polem karnym. Gdy docierała do niego piłka, zazwyczaj kończyło się efektownymi golami. Zastanawiające jest, że w trakcie rundy jesiennej Ireneusz Mamrot wycofał się z tego wariantu, a wiosną nie wraca do niego Dariusz Marzec. Obecnie to Letniowski dośrodkowuje z narożnika boiska, choć z powodzeniem może to robić jeszcze kilku zawodników Arki.

M.in. zmiana rozgrywania rzutów rożnych przez Arkę sprawiła, że Letniowski nie był już tak skuteczny jak na początku sezonu, a jego efektywność z gry spadła. Do końca rundy jesiennej pomocnik dorzucił jeszcze 5 goli, ale aż 4 z nich były z rzutów karnych. Ostatnią bramkę nie z "jedenastki" Letniowski zdobył 8 listopada w wyjazdowym meczu z Sandecją Nowy Sącz (5:1).