Arka Gdynia sprawdziła dwa ustawienia. Lepiej wychodzi jej gra z "4" obrońców

dak.
25 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Arka Gdynia lepiej gra w ustawieniu z "czwórką" obrońców. Arka Gdynia lepiej gra w ustawieniu z "czwórką" obrońców.

Arka Gdynia w meczu z Chojniczanką potwierdziła, że ustawienie 1-4-4-1-1 jest dla niej korzystniejsze niż 1-3-4-2-1. W takiej formacji wyszła na drugą połowę, zdobyła o jedną bramkę więcej i wygrała w sumie 2:1. Potwierdzenie można znaleźć w pozostałych spotkaniach tego ligowego sezonu. O ile średnia strzelanych goli jest zbliżona, to już z "czwórką" w obronie traci ich mniej, niż z "trójką" i wahadłami.

Sebastian Milewski idzie na rekord asyst. Arka Gdynia efektywna i efektowna. Przeczytaj wywiad

Arka Gdynia w ostatnim meczu z Chojniczanką rozegrała dwie połowy w różnych formacjach. Rozpoczęła mecz w ustawieniu 1-3-4-2-1, ale po pierwszej połowie był remis 1:1. Dlatego Ryszard Tarasiewicz dokonał zmiany w przerwie spotkania i już na drugą część spotkania żółto-niebiescy wyszli w ustawieniu 1-4-2-3-1.

To przyniosło zamierzony rezultat, bo nie dość, że nie stracili bramki, to sami taką zdobyli. To w konsekwencji zapewniło gdynianom zwycięstwo i cenne 3 punkty do ligowej tabeli.

Sprawdź, co mówili Ryszard Tarasiewicz i Tomasz Kafarski o meczu Arka Gdynia - Chojniczanka 2:1

W ten sposób potwierdziła się reguła, która towarzyszy arkowcom od początku sezonu. Formacja z "czwórką" w obronie jest dla nich korzystniejsza. W sumie zagrali tak już 11 razy w lidze i przy 21 strzelonych golach, stracili 13.

To w tym ustawieniu żółto-niebiescy pokonali tydzień wcześniej Ruch Chorzów 4:2 w jednym z najważniejszych meczów tego sezonu. Odnieśli również najwyższe zwycięstwo, pokonując GKS Tychy 5:0. Tak naprawdę blisko wygranej było także z Chrobrym Głogów (3:4), gdyby koncentracja była zachowana do końca.

Arka Gdynia - Chojniczanka 2:1. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

bramki stracone: 5 (śr. 1,66/mecz)

Niestety takiego powodzenia w tychże rozgrywkach nie zdaje ustawienie z "trójką" z tyłu i wahadłami. O ile minionej wiosny Arka w tej formacji była postrachem niemalże dla całej ligi, tak jesienią już nie tak bardzo. Co prawda wygrane spotkania z Resovią (3:1) i Górnikiem Łęczna (2:1) przyszły po niezbyt udanym początku sezonu, ale później przyszła nieoczekiwana porażka z Odrą Opole.

Kacper Krzepisz: Bramkarz już nie musi być wariatem. Przeczytaj wywiad z bramkarzem Arki Gdynia

Liczy nie kłamią. Jeśli spojrzymy na średnią liczbę bramek, to widać, że problemem nie jest ich zdobywanie, bo średnia w obu przypadkach jest bardzo zbliżona, a przed meczem z Chojniczanką była nawet taka sama (wnosiła równo 2). Arka z "czwórką" w obronie po prostu lepiej broni i traci mniej goli.

To z kolei może być kluczowe w ostatnich meczach jesieni, bo żółto-niebiescy będą mierzyli się z ŁKS Łódź, Bruk-Bet Termalicą Nieciecza i Podbeskidziem Bielsko-Biała, które są w czołówce pod względem strzelanych goli.

Derby z podtekstami? Przeczytaj, co na to trener Arki Gdynia?

18 Sandecja Nowy Sącz 15 1 7 7 10:23 10
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2022-10-26