Arka Gdynia szuka optymalnego ustawienia w centrum boiska i obronie

Jacek Główczyński
26 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Przebudowana defensywa oraz centrum drugiej linii Arki Gdynia po przerwie w meczu ze Stomilem Olsztyn zostały wystawione na ciężką próbę, ale m.in. dzięki Danielowi Kajzerowi udało się zachować czyste konto. Przebudowana defensywa oraz centrum drugiej linii Arki Gdynia po przerwie w meczu ze Stomilem Olsztyn zostały wystawione na ciężką próbę, ale m.in. dzięki Danielowi Kajzerowi udało się zachować czyste konto.

Arka Gdynia po wygranej nad Stomilem Olsztyn 2:0 do 4 punktów zmniejszyła stratę do miejsca dający bezpośredni awans do ekstraklasy. Jednak Dariusz Marzec cały czas szuka optymalnego składu. W drugiej połowie meczu zaprezentował nowego obrońcę oraz zupełnie zmienił ustawienie w centrum boiska. Czech Jan Hosek zadebiutował, gdyż trener nie był zadowolony z postawy Harisa Memicia, a konieczność roszad w drugiej linii skwitował krótko: "tam była duża dziura".

Arka Gdynia - Stomil Olsztyn 2:0 - relacja, foto, video. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Jan Hosek to 70. zagraniczny piłkarz, który zagrał w oficjalnym meczu w pierwszej drużynie Arki Gdynia. Zarazem trzeci Czech. Przed nim żółto-niebieskie barwy przywdziewali: David KalousekPetr Benat.

31-letni obrońca zadebiutował 25 dni po podpisaniu kontraktu, który jest ważny tylko do końca sezonu. Nie dużo ma zatem czasu, aby na dobre przekonać do siebie Dariusza Marca. Na razie skorzystał z niedyspozycji kolegi. Do zmiany doszło w 54. minucie mecze ze Stomilem Olsztyn.

- To była ocena gry Harisa Memicia. Nie miał dobrego dnia, a ponadto dostał żółtą kartkę - przyznał szkoleniowiec Arki, któremu pole manewru w defensywie ograniczają również kontuzje: Arkadiusza KasperkiewiczaLuisa Valcarce

Arka Gdynia - Stomil Olsztyn 2:0. Daniel Kajzer odbiera gratulacje

Dla Memicia to 4. żółta kartka w Fortuna I liga, a zatem nie zagra 28 kwietnia w Sosnowcu, ale będzie do dyspozycji szkoleniowca na finał Pucharu Polski, który odbędzie się 2 maja w Lublinie.

Wszyscy zagraniczni piłkarze w Arce Gdynia. Czy ich pamiętasz?

Ze względu na napięty kalendarz, ale także ze względu na to, że piłkarze nie są na identycznym stopniu wytrenowania, gdyż sporo z nich pauzuje lub pauzowało z powodu urazów, szkoleniowiec musi umiejętnie gospodarować siłami podopiecznych. W niedzielę najwięcej eksperymentów widzieliśmy w centrum boiska.

- Z tego meczu cieszy nas tylko wynik, 3 punkty są najważniejsze, ale nasza postawa nie była do końca taka, jak chcielibyśmy. Drugą pozytywną rzeczą jest powrót na boisko po długiej przerwie Julka Letniowskiego. Nie jest jeszcze w stanie wytrzymać całego meczu i może też ta druga połowa tak też wyglądała, że ten piłkarz nie jest jeszcze tak przygotowany jak powinien - ocenił trener Marzec.
W drugiej połowie Stomil z łatwością przedostawał się pod bramkę Arki. Tylko kiepskiej skuteczności gości oraz bardzo dobrej postawie bramkarza Daniela Kajzera gospodarze zawdzięczają, że gola nie stracili.

- Nasz środek pola nie funkcjonował. Zbyt głęboko się cofnęliśmy. Po przerwie była tam duża dziura - przyznał szkoleniowiec Arki, który w centrum drugiej linii sprawdził w niedzielę aż pięciu piłkarzy.

Arka Gdynia. Sprawdź, jaki jest cel na najbliższe mecze ligowe?

Pełne 90 minut grał jedynie Adam Deja. Do przerwy w centrum boiska za partnera miał on młodzieżowca Mikołaja Łabojkę, a do 71. minuty wspomnianego Letniowskiego. Po przerwie tych piłkarze zmienili - odpowiednio - MarcusŁukasz Wolsztyński.

Pozycję w trakcie gry zmienił też strzelec pierwszego gola. Mateusz Żebrowski do 62. minuty grał jako napastnik, a następnie ustąpił w ataku miejsca Rafałowi Wolsztyńskiemu i przejął rolę wahadłowego.

- Przy większym szczęściu mogłem mieć nawet trzy bramki. Nad pierwszą połowę mieliśmy kontrolę. Fajnie graliśmy w piłkę. Druga połowa wymknęła się spod kontroli. Stomil zaczął się napędzać. Zresztą przy 0:1 nie miał nic do stracenia. Chcieli zrobić nam krzywdę, ale to im się nie udało. Duże słowa uznania dla naszego bramkarza - podsumował Żebrowski.

Maciej Rosołek strzelał gole w trzech ostatnich meczach. Co obiecuje w kolejnych?

Dzięki wygranej nad Stomilem strata Arki do miejsca dającego bezpośredni awans do ekstraklasy na koniec sezonu zmalała do 4 punktów. Przypomnijmy, że po 34 kolejce promocję do piłkarskiej elity otrzymają dwa najlepsze zespoły, a ekipy z miejsc 3-6 zagrają w barażach.

18 GKS Bełchatów 26 4 7 15 18:36 17
Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-04-26