Arka Gdynia uczy się na błędach. Jednak warto robić zmiany po czerwonej kartce

dak.
29 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 20:24 (29 sierpnia 2022)

W meczu GKS Katowice - Arka Gdynia, trener Ryszard Tarasiewicz reagował na bieżąco na wydarzenia boiskowe i to przyniosło efekt w postaci trzech punktów. W meczu GKS Katowice - Arka Gdynia, trener Ryszard Tarasiewicz reagował na bieżąco na wydarzenia boiskowe i to przyniosło efekt w postaci trzech punktów.

Arka Gdynia uczy się na własnych błędach. Nie powieliła tych z meczu z Zagłębiem Sosnowiec, gdzie nie zdobyła kompletu punktów, choć grała w przewadze jednego zawodnika. W starciu z GKS Katowice, trener Ryszard Tarasiewicz najpierw zrobił zmiany ofensywne, a po zdobyciu bramki wprowadził piłkarzy odpowiedzialnych za bronienie wyniku. To przyniosło efekt w postaci zwycięstwa. Dzień po tym spotkaniu Piotr Zmorzyński został wypożyczony do II-ligowego KKS 1925 Kalisz.

Aktualizacja, godz. 20:24

Dzień po meczu z GKS Katowice (1:0), Arka Gdynia poinformowała o wypożyczeniu Piotra Zmorzyńskiego do II-ligowego KKS 1925 Kalisz.

Boczny defensor do Gdyni trafił w styczniu tego roku. Od tego czasu rozegrał pięć meczów ligowych. W tym sezonie ani razu nie wystąpił na pierwszoligowych boiskach stąd decyzja klubu i samego piłkarza o transferze. Na poziomie eWinner 2 ligi - do której teraz wraca - rozegrał dotąd 63 mecze w barwach Hutnika Kraków, w których zdobył dwa gole i dopisał siedem asyst.

GKS Katowice - Arka Gdynia 0:1. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Arka Gdynia - ruchy transferowe przed sezonem 2022/23

Przyszli
Omran Haydary (paszport: Afganistan/Holandia, pozycja: pomocnik/napastnik, poprzedni klub: Lechia Gdańsk, wypożyczenie, kontrakt w Arce Gdynia do 30.06.2023)
Janusz Gol (pomocnik, Górnik Łęczna, wolny transfer, 30.06.2024)
Bartosz Rymaniak (obrońca, Górnik Łęczna, wolny transfer, 30.06.2024)
Przemysław Stolc (obrońca, KKS 1925 Kalisz, wolny transfer, 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Adrian Purzycki (paszport: Polska/Anglia, pomocnik, Górnik Polkowice, wolny transfer, 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny sezon)
Marcel Ziemann (obrońca, Chrobry Głogów, wolny transfer, 30.06.2025)
Filip Gołoś (bramkarz), Marcel Predenkiewicz (skrzydłowy/wahadłowy), Wojciech Zieliński (pomocnik), Marcel Szymański (napastnik) - z drużyny juniorów
Kornel Przyborowski (pomocnik) - z drużyny rezerw

Przedłużyli kontrakty
Marcus (pomocnik, do 30.06.2023)
Hubert Adamczyk (pomocnik, do 30.06.2025)
Martin Dobrotka (Słowacja, obrońca, 30.06.2024)
Ryszard Tarasiewicz (I trener, 30.06.2023)
Tomasz Wolak (asystent I trener, 30.06.2023)

Odeszli
Piotr Zmorzyński (obrońca, nowy klub: KKS Kalisz, wypożyczenie do 30.06.2023)
Paweł Sasin (obrońca, Polonia Nysa, wolny transfer)
Kasjan Lipkowski (obrońca, KKS Kalisz, wypożyczenie do 30.06.2023)
Patryk Soboczyński (pomocnik, KKS Kalisz, wypożyczenie do 30.06.2023)
Leonid Otczenaszenko (bramkarz, nowy klub: GKS Bełchatów, wolny transfer)
Olaf Kobacki (skrzydłowy/wahadłowy, Miedź Legnica, wypożyczenie do 30.06.2023)
Fabian Hiszpański (skrzydłowy/obrońca, Stal Mielec, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu w Arce Gdynia)
Artur Siemaszko (napastnik/skrzydłowy, Puszcza Niepołomice, wypożyczenie do 30.06.2023)
Djibril Diaw (paszport, Senegal, obrońca, Stade Lavallois/Francja, po zakończenia wypożyczenia w Arce, wypożyczenie z Ruchu Lwów)
Adam Deja (pomocnik, Korona Kielce, wolny transfer)
Mikołaj Łabojko (pomocnik, Odra Opole, po powrocie z wypożyczenia z Wigier Suwałki, wypożyczenie do 30.06.2023)
Gordan Bunoza (obrońca, koniec kontraktu)
Dariusz Szczerbal (bramkarz, koniec kontraktu)

Mogą odejść
Haris Memić, Piotr Zmorzyński (obaj obrońcy) - zgoda na szukanie nowego klubu

Aktualna kadra Arki Gdynia

Arka Gdynia wygrywając z GKS Katowice 1:0, pokazała, że wyciągnęła wnioski z przeszłości. Przypomnijmy, że miesiąc temu spotkanie z Zagłębiem Sosnowiec również kończyła w przewadze, ale wówczas tego nie wykorzystała, bo zakończyło się bezbramkowym remisem.

Pod adresem trenera Ryszarda Tarasiewicza padło wiele zarzutów, że po czerwonej kartce w 74. minucie, pierwsza zmiana w gdyńskim zespole została przeprowadzona za późno, bo dopiero w doliczonym czasie.

- Powiem szczerze, że nie miałem do końca takiego odczucia, żeby wszystko rzucić na szalę. Nie miałem powodów, nie byłem do końca przekonany, że zespół, który gra nawet jednego mniej, ale dobrze broni jako cały zespół, czy wpuszczenie jeszcze jednego, czy dwóch zawodników ofensywnych, przeniesie na ilość stwarzanych sytuacji. (...) Uważam, że punkt jest punktem i właśnie tego jednego punktu zabrakło nam w zeszłym sezonie - mówił wówczas szkoleniowiec żółto-niebieskich.

Przypomnij sobie, jak Ryszard Tarasiewicz tłumaczył brak zmian w meczu z Zagłębiem Sosnowiec

Natomiast mecz z "Gieksą" wyglądał zgoła odmiennie. Co prawda Bartosz Jaroszek ujrzał czerwoną kartkę znacznie wcześniej, bo w 27. minucie. Jednak warto podkreślić, że trener Tarasiewicz tym razem w trakcie całego spotkania reagował na bieżąco.

- Wykluczenie zawodnika na pewno trochę ułatwiło nam grę, ale do tego momentu powinniśmy strzelić jednego gola. Nie mówię, że dwa czy trzy, bo nie będziemy wyliczać wszystkich sytuacji. Na pewno przed czerwoną kartką powinniśmy strzelić bramkę - powiedział trener Arki po zwycięstwie z GKS.

Co miało zadecydować w meczu GKS Katowice - Arka Gdynia? Przeczytaj zapowiedź

Dlatego do dwóch zmian doszło już zaraz po przerwie. Jerzy Tomal wszedł za Mateusza Stępnia, a Christian Aleman zmienił Przemysława Stolca, co miało na celu jeszcze bardziej rozruszać ofensywę. Arka przeważała i w końcu dopięła swego w 64. minucie, gdy wynik otworzył Omran Haydary.

Mając na uwadze korzystny wynik, szkoleniowiec żółto-niebieskich zrobił kolejny strategiczny krok i w 73. minucie wymienił dwóch kolejnych graczy, chcąc zachować komplet punktów. Dlatego środkowy pomocnik Michał Bednarski zmienił ofensywnego Huberta Adamczyka. Z kolei wypoczęty Mateusz Kuzimski miał czekać na swoje okazje po zmienieniu w ataku Karola Czubaka. Ponadto jeszcze 6 minut później Adrian Purzycki zmienił Haydary'ego, by uszczelnić tyły Arki.

- Każde prowadzenie przy przewadze wywołuje takie emocje powiedziałbym niezrównoważone. Z jednej strony wiemy, że jesteśmy skazani na zwycięstwo. Z drugiej strony musimy być bardzo czujni, jeśli chodzi o naszą grę w defensywie. "Gieksa" bardzo dobrze broniła, odpowiedzialnie. Oczywiście, jeszcze raz chcę podkreślić, że to nie jest hokej. Nie przesadzajmy z tą stratą jednego zawodnika, że łatwiej jest wygrywać. Uważam, że fajnie się skończyło i cieszymy się ze zwycięstwa. Gratuluję zawodnikom trzech punktów - podsumował Tarasiewicz.

Janusz Gol: Liderowanie jest naturalne. Przeczytaj wywiad z piłkarzem Arki Gdynia

18 Resovia 8 0 4 4 5:11 4
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 4-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2022-09-02