Wiadomości

Jedenastka 90-lecia Arki Gdynia - zagłosuj. Typuje Janusz Kupcewicz

Arka Gdynia

Kilka pokoleń Arkowców. Od lewej: Kacper Krzepisz (rocznik 1999), Adrian Łyszkiewicz-Dustet (2004), Adam Marciniak (1988), Zbigniew Kwiatkowski (1937), Janusz Kupcewicz (1955), Waldemar Michalski (1937), Tomasz Korynt (1954), Jakub Gliński (2011), Dariusz Ulanowski (1971), Mateusz Młyński (2001), Oskar Bohm (2001).
Kilka pokoleń Arkowców. Od lewej: Kacper Krzepisz (rocznik 1999), Adrian Łyszkiewicz-Dustet (2004), Adam Marciniak (1988), Zbigniew Kwiatkowski (1937), Janusz Kupcewicz (1955), Waldemar Michalski (1937), Tomasz Korynt (1954), Jakub Gliński (2011), Dariusz Ulanowski (1971), Mateusz Młyński (2001), Oskar Bohm (2001). fot. mat. prasowe Arka Gdynia

Do 5 sierpnia można głosować na Jedenastkę 90-lecia Arki Gdynia. Plebiscyt jest prowadzony na klubowej stronie internetowej. Wyboru trzeba dokonać z listy 41 kandydatów, wskazując na bramkarza, po czterech obrońców i pomocników oraz dwóch napastników. Osoba, która zdobędzie największe poparcie, otrzyma miano Piłkarza 90-lecia. 10 lat temu najlepszy okazał się Janusz Kupcewicz. Na kogo stawia dwukrotny uczestników finałów mistrzostw świata, brązowy medalista mundialu z 1982 roku i zdobywca Pucharu Polski 1979?Davit Skhirtladze oficjalnie został piłkarzem Arki Gdynia. Przeczytaj o transferze- Listę kandydatów wybrano wspólnie w gronie dokumentalistów klubowych, przedstawicieli kibiców. Głosowanie odbywa się na stronie oficjalnej www.arka.gdynia.pl. Trwać będzie do 5 sierpnia. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas meczu ligowego z Lechem Poznań, w połowie sierpnia. Ten plebiscyt różni się tym od tego, który przeprowadziliśmy na 80-lecie, że wówczas głosy oddawano mailowo, a teraz mamy specjalny panel, w którym wspieramy poszczególnych kandydatów. Plebiscyt łączy wiele pokoleń arkowców i pod tym też kątem dobieraliśmy osoby, które znalazły się na promocyjnym plakacie - informuje Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy Arki Gdynia.
Wśród nominowanych jest oczywiście cała "11" sprzed 10 lat, ale nie oznacza to, że te wyniki się powtórzą. Wśród pretendentów jest bowiem jeszcze 30 zawodników, w tym niektórzy, którzy wciąż grają.

Głosuj w plebiscycie Arki Gdynia i wybierz Jedenastkę 90-leciaKandydaci do Jedenastki 90-lecia podzieleni zostali na poszczególne pozycje. Z góry założono, że wśród wyróżnionych będzie jeden bramkarz, czterech obrońców, czterech pomocników i dwóch napastników. Tylu też nominowanych musi wskazać każdy głosujący. Głosowanie na mniejszą lub większą liczbę bądź też nie przestrzeganie proporcji głosów na poszczególnych pozycjach - nie jest możliwe.

Oddane głosy będą miały podwójne znaczenie. Przede wszystkim pozwolą wybrać jubileuszową "11". Ponadto osoba, na którą padnie największa liczba głosów, ogłoszona zostanie Piłkarzem 90-lecia Arki Gdynia.

Przeczytaj szczegółowo o dokonaniach wszystkich nominowanych do Jedenastki 90-lecia Arki GdyniaLISTA NOMINOWANYCH W PLEBISCYCIE NA JEDENASTKĘ
90-LECIA ARKI GDYNIA


Bramkarze

 • Marek Wojciechowski
 • Stanisław Burzyński
 • Andrzej Czyżniewski
 • Jarosław Krupski
 • Włodzimierz Żemojtel
 • Pavels Steinbors


ObrońcyPomocnicy:NapastnicyProgram obchodów 90-lecia w dniu 7 lipca. Sprawdź, gdzie i kiedy na piknik, bieg czy prezentację zespołuJako pierwszy ideę plebiscytu skomentował i oddał głos na kandydatów Janusz Kupcewicz, czyli piłkarz 80-lecia Arki Gdynia.

- Jest z kogo wybierać. W Arce było bardzo dużo wspaniałych piłkarzy. Wielu z nich po zakończeniu kariery zadomowiło się w Gdyni i nadal tutaj mieszka. Mimo że urodzili się gdzie indziej, żżyli się z tutejszą społecznością. Na liście znalazł się różnorodny przekrój kandydatów. Bo są przedstawiciele drużyn, które zdobyły Puchar Polski i Superpuchar Polski, ale też starsi, o których i ja nie pamiętam z boiska, a tylko o nich czytałem, czy rozmawiałem z nim już po zakończeniu przez nich kariery. Niektórzy panowie są już koło 80-tki, ale nadal przychodzą na mecze Arki - podkreśla Kupcewicz.

Przypomnij sobie, kto znalazł się w Jedenastce 80-lecia Arki GdyniaJak podkreśla Janusz Kupcewicz (na zdjęciu) wielu piłkarzy przyjeżdżało grać do Arki z innych regionów Polski, ale tak się zżyli z Gdynią i jego mieszkańcami, że później zostawali tutaj na stałe.
Jak podkreśla Janusz Kupcewicz (na zdjęciu) wielu piłkarzy przyjeżdżało grać do Arki z innych regionów Polski, ale tak się zżyli z Gdynią i jego mieszkańcami, że później zostawali tutaj na stałe. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Co ciekawe w swojej "11" uczestnik mundialu 1978 roku, brązowy medalista mistrzostw świata, autor gola w meczu o 3. miejsce z Francją (3:2) w 1982 roku oraz zdobywca z Arką Pucharu Polski w 1979 roku nie umieścił siebie.

- Traktuję to jako czystą zabawę, bo głos decydujący i tak będą mieli kibice. Jest frajda jak się wygra, ale i bez tego ja na przykład znam swoją wartość, wiem co zdobyłem. A kibice przez lata zmieniają. Ci obecnie zapewne lepiej pamiętają ostatnie osiągnięcia niż nasze. Zresztą przebiła ona nasze osiągnięcia. Nigdy nie należałem do osób, które same na siebie głosowały, choć takie znam. Dlatego nie czynię tego i tym razem. Zresztą i tak miałem więcej kandydatów niż miejsc w "11". Trudno było zmieścić wszystkich zasługujących na to - dodaje pan Janusz, który był wybierany nie tylko do najlepszej w historii "11" Arki. Znalazł się także w tej Lecha Poznań, choć w tym klubie grał sezon.

Przypomnij sobie, z kim zagrała Arka Gdynia na 80-lecie klubuJEDENASTKA 90-LECIA ARKI GDYNIA JANUSZA KUPCEWICZA WRAZ Z JEGO UZASADNIENIEM


Bramka:
Pavels Steinbors - Arka miała wielu doskonałych bramkarzy, ale sukcesy są za Pavelsem - Puchar Polski i dwa Superpuchary Polski. Prócz początkowych baboli, które zdarzają się każdemu bramkarzowi, cały czas jest w wysokiej formie. W dużej mierze dzięki niemu Arka nadal gra w ekstraklasie.

Środek obrony
Zbigniew Bieliński - wieloletni kapitan Arki, chyba najlepszy jakiegokolwiek miał ten klub w historii. Wspaniały człowiek, niestety już świętej pamięci. Mogę mówić o nim tylko w samych superlatywach. Na boisku rywalom było ciężko go przejść, ale poza nim cały czas widziałem go uśmiechniętym.

Krzysztof Sobieraj - zżył się z Gdynią i zamieszkał tutaj na stałe. O jego miejscu w "11" świadczą ostatnie sukcesy klubu, które miały miejsce z jego udziałem, pokazują, że zasługuje na to miejsce.

Boczni obrońcy
Jacek Pietrzykowski - grał w młodzieżowej i olimpijskiej reprezentacji Polski, zdobywca Pucharu Polski z 1979 roku. Do dziś mieszka w Gdyni

Lewa obrona
Czesław Boguszewicz - był pierwszym piłkarzem Arki Gdynia, który zagrał w pierwszej reprezentacji Polski, a jako trener zdobył Puchar Polski 1979.

Środkowi pomocnicy
Andrzej Dybicz - zdobywca Pucharu Polski z 1979 roku

Dariusz Ulanowski - najwięcej meczów rozegranych w historii klubu, ikona Arki tak samo jak Zbyszek Bieliński.

Skrzydłowi
Marcus - polecałem go do Arki jak grał jeszcze w III-ligowym Zdroju Ciechocinek, ale wówczas nie było zainteresowania ze strony klubu. Dobrze, że kilka lat później przyjechał do Gdyni. Bardzo dużo zrobił dla klubu. Jest mieszkańcem, ożenił się tutaj. Jako człowiek też jest wspaniały.

Luka Zarandia - niektórzy zarzucają mu, że jest otyły. Ja uważam, że to zawodnik, który jedną akcją potrafi przesądzić o sukcesie całego zespołu. Takiego zawodnika Arka dawno nie miało. W ciężkich momentach można było na niego psioczyć, ale przede wszystkim i liczyć, bo może przechylić szalę zwycięstwa. Arka też dużo mu zawdzięcza, jeśli chodzi o puchar i superpuchar.

Napastnicy:
Stanisław Gadecki - znam go tylko z tego co czytałem w internecie. Jednak strzelił najwięcej goli w historii dla Arki, co powoduje, że zasługuje na miejsce w "11"

Tomasz Korynt - przyczynił się do zdobycia Pucharu Polski 1979 roku, choć w finale nie zagrał, bo choroba go zmogła. Arka dawno nie miała takiego środkowego napastnika. Jednak tutaj miałem też problem. Dlatego w nawiasie dopisałem Grzegorz Niciński.

Opinie (70) 3 zablokowane

 • Pod nazwiskiem Siemaszki (2)

  Podpisuję się obiema rękami :)

  • 36 7

  • Bo to ręka BOGA

   • 5 3

  • zupełnie jak Jojko :)

   • 5 1

 • Bramka? (4)

  Steinbors jest bardzo dobrym bramkarzem ale uważam że Stanislaw Burzynski był o wiele lepszy! Grał nie tylko dobrze na linii ale także świetnie na przedpolu.

  • 34 3

  • W pomocy brakuje

   Jana Erlicha. Był kapitalny. Też reprezentant Polski. Tylko Janusz Kupcewicz może się z nim równać.

   • 5 1

  • Tak latwo zapominamy

   O tych,co odeszli a przecież zostawili w Arce swoje serce i kawałek życia. Jest takich paru.Wstyd że się ich pomija,prawda Panie Januszu? Obaj wiemy i nie tylko my o kogo chodzi...

   • 3 2

  • Mirek masz rację co do tego że obydwaj są dobrymi bramkarzami (1)

   ale nie można ich porównywać. Sposób grania na bramce się zmienia wraz ze zmianami w samej piłce i taktyce. Obecnie piłki są o wiele szybsze, a sami zawodnicy mają bardziej atletyczne budowy niż 40 lat temu. Ja uważam że obaj są lub byli kluczowymi postaciami jeżeli chodzi o tą pozycję. Obecnie np. nie wyobrażam sobie składu bez Pavelsa, ale podejrzewam że wielu nie wyobrażało sobie składu Arki bez Burzyńskiego 40 lat temu.

   • 2 0

   • Fajnie to napisales.

    Zgadzam się z tobą. Pozdro..Anonimie.

    • 1 0

 • Mój Głos (5)

  Głosuję za drużynami z sezonu 1929/1930, 1948/1949, 1951/1952, co prawda nie grali wówczas w żadnej lidze, ale to były nadzwyczaj mocne ekipy!!!
  W sezonie 1952/1953 po raz pierwszy pojawia się w nazwie Arka, w jakiejś niskiej lidze i tylko na chwilę, później w biało-niebieskich barwach do 1972 roku jako MZKS Gdynia, tak naprawdę Arka Gdynia, jako żółto - niebiescy istnieje od 1972 roku.

  • 32 7

  • Panie "statystyk"! (3)

   Ty się zainteresuj w jakich barwach występował milicyjny klub Olimpia Poznań. I wysledz od kiedy zaczęli walczyć z daltonizmem ( zmiana z niebieskiego na zielone).

   • 6 17

   • Olimpia Poznań zostala zlikwidowana (2)

    Lechia zaczęła od zera od nowa.
    Co słychać w Lechu Poznań a może w Amice Wronki?

    • 8 1

    • To Lechi pasuje (1)

     Zniszczyć Olimpię i Stoczniowiec. Jedyny klub na świecie który zniszczył dwa zasłużone kluby .
     Jesteście dumni

     • 4 7

     • Z górki tak

      • 2 0

  • Święta prawda

   • 1 2

 • Czoło 11 90 lecia powinien otwierać hochsztapler Midak (1)

  Zaraz za nim prezes "nic nie potrafie i nad niczym nie panuje " Partkiewicz.
  Trzecią lokatę powinien zająć prezydent "skarbnik" Szczurek
  a tuż za pudłem stowarzyszenie "spale wszystko wraz z budżetem" SKGA
  To jest trzon 11-stki grabarzy Arki

  Ps. i honorowe miejsce dla "trenera" Smółki za upór w dążeniu do celu.... o ligę w dół:)

  • 17 8

  • Czy nawet tak piękną ideę jak wybór piłkarza 90lecia musisz zepsuc .Jesteś zwykłą m.... niegodną podania ręki.

   • 0 0

 • Kiedy powstała Arka? (8)

  Czy ktoś może podać prawdziwą historię Arki pomiędzy 1929 rokiem a 1954? Proszę nie hejtować tylko pisać konkrety jak to było naprawdę. Proszę pisać czemu jedni twierdzą, że klub powstal w 1929 roku a inni w 1954 roku. Proszę bez wyzywania, bez hejtowania, bez hamstwa. Proszę tyko rzeczową dyskujsję a moderatora proszę o kasowanie wpisów obraźliwych.

  • 31 9

  • No i szach mat

   Nikt nic nie wie

   • 23 4

  • bujaj wory betonie (3)

   arka jest wieczna

   • 7 24

   • Zepnij łuski i do morza (1)

    arka jest wiecznie zakompleksiona

    • 22 9

    • Dlatego że lechista wypowiada się w artykule o Arce?
     Przeczysz sam sobie .

     • 4 11

   • I jak zawsze zakłamane dno

    • 8 3

  • W latach 20. i 30. XX w Gdyni powstały następujące kluby: (1)

   Yacht Klub Polski (1924 r. - w Gdyni od 1928 r.)

   Klub Sportowy Gryf (1928 r.)

   Gdyński Klub Sportowy

   Klub Sportowy Gdynia (prawdopodobnie rok zał. 1929, ale brak dokumentacji na ten temat)

   KS Bałtyk (rok zał. 1930 - a mógł przyjąć 1923 lub 1927)

   Legia Mocarstwowa (1931 r. - drużyna przy Marynarce Wojennej, na bazie której powstał WKS Flota Gdynia)

   drużyna piłkarska przy Instytucie Handlu Morskiego (1932 r.)

   TG "Sokół"

   Motorowy Klub Motocyklistów (1932 r.)

   KS Rezerwa (1932 r.)

   KS Union (1934 r.)

   • 16 2

   • Tak samo jak Widzew. Podaje sie,ze powstali w 1910 rok a w zadnych tabelach sprzed wojny ich nie ma .

    • 4 1

  • Przed wojną nie było takiego klubu jak Arka

   W okresie międzywojennym na mapie sportu gdyńskiego klubu o nazwie Arka nie było. Nazwa ta pojawia się dopiero w latach 50. i nie ma nic wspólnego z klubami działającymi w okresie międzywojennym. W związku z tym rodowód Arki od 1929 r. jest, delikatnie mówiąc, mocno naciągnięty.

   • 28 5

 • Nie oszukujmy sie - na wszystkich miejscach powinien byc czlowiek, ktory najwiecej zrobil dla Arki. (6)

  Rychu K.

  • 26 7

  • Krauze zabrał Arce jej dom na Ejsmonda (3)

   Krauze nic by nie dał Arce gdyby nie miał zobowiązania. W ramach zapłaty za wspaniałe tereny przy ul. Ejsmonda zobowiązał się do finansowania klubu. Jeśli Krauze ma coś dla Arki zrobić niech odda dom Arce. Dom Arki do tereny Ejsmonda, które przywłaszczył sobie Krauze. Dopóki Arka nie będzie miała swojego miejsca, swojej tożsamości czyli terenów Ejsmonda to nie będzie miała sukcesów. Dom budoje się od funadamntów. Domem Arki są tereny Ejsmonda. Na Olimpijskiej mam nadzieję że Arka jest tylko tymczasowo. Nie nie dom Arki, to nie miejsce Arki. Krauze oddawaj Arce co zabrałeś.

   • 13 2

   • Hahaha

    Bezdomni co?
    Już wy wiecie co.

    • 7 4

   • co się tak grzejesz?

    Zmiana wyszła na dobre, jest nowy, lepszy stadion i lepiej skomunikowany. Nie ma co się rozczulać.

    • 1 2

   • Fakt

    W latach 90 kluby nie stać było na utrzymywanie stadionów i Lechia Arka i Bałtyk zwróciły stadiony do miast . Stadionu Lechi nikt nie chciał po za tym gdzieś przecież musieli grać. Stadion Arki położony w atrakcyjnym miejscu został wykupiony od miasta przez Rysia. Myślę że chciał tam wybudować jakiś hotel ale po burzy jaka się podniosła to powstały tam korty pasujące jak świni siodło. Decyzją rady miasta Arka i Bałtyk mieli grać na jednym stadionie płatność za wynajem stadionu rozwiązano poprzez dotacje z miasta . Arka i Lechia zapełniają w jakimś tam stopniu stadion to dnia dzisiejszego grają na wynajętych stadionach .Bałtyk po rozwiązaniu stoczni rozsypał się całkowicie jako że nie opłaca się wynajmować stadionu na 10 k to grają na stadion rugby na 2-3 k . Czysta ekonomia . Żal tylko jednego że w czasie kiedy były pieniądze Rysia to przyszły takie hieny ja Jacuś M . I okradły klub z uczciwości trenerzy z wąsami wygrywali mecze układami A pieniądze wyparowały.

    • 6 0

  • Rychu K

   Był mocny,terenami które przejął wraz z majątkiem Arki Gdynia. Za wartość gruntów które przejął, klub mógłby egzystować spokojnie przez 100(slownie sto) lat. Łatwo być dobrym wujkiem za cudze.

   • 4 1

  • Myslalem, ze Zbigniew R.

   • 0 0

 • "osoba, na którą padnie największa liczba głosów, ogłoszona zostanie Piłkarzem 90-lecia Arki Gdynia"

  Przykro to pisac, ale w obecnej sytuacji klubu - to raczej wstyd, niz zaszczyt.

  • 8 19

 • (2)

  Boli Wielka Arka oj boli

  • 18 24

  • Że co hahaha (1)

   • 11 0

   • Wielka Korupcja Arka Gdynia

    • 16 5

 • Arka na pierwszym miejscu

  w tabeli, chociaż przez chwilę do rozpoczęcia rozgrywek

  • 14 2

 • Wielka ARKA ! Gdynia !!

  Forza Arka !

  • 12 18

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 23.10.2021 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

90%

140 typowań

x

6%

9 typowań

2

4%

7 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Robert Jaworski 14 23 57.1%
2. Emil P. 14 23 57.1%
3. Wojciech Władziński 14 23 57.1%
4. Jacek P. 14 23 57.1%
5. Grzegorz Preiss 14 23 57.1%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Widzew Łódź 13 10 2 1 27:9 32
2 Miedź Legnica 13 8 3 2 24:11 27
3 Korona Kielce 13 7 4 2 15:8 25
4 Sandecja Nowy Sącz 12 7 1 4 14:11 22
5 GKS Tychy 13 6 4 3 14:13 22
6 ARKA GDYNIA 13 6 2 5 21:13 20
7 ŁKS Łódź 12 6 2 4 16:12 20
8 Podbeskidzie Bielsko-Biała 12 5 3 4 17:15 18
9 Odra Opole 12 5 2 5 15:17 17
10 Chrobry Głogów 12 4 3 5 14:13 15
11 Resovia 13 4 3 6 14:15 15
12 Skra Częstochowa 11 3 4 4 7:12 13
13 GKS Katowice 13 2 6 5 17:26 12
14 Puszcza Niepołomice 12 3 2 7 12:19 11
15 Stomil Olsztyn 12 3 1 8 13:19 10
16 Zagłębie Sosnowiec 13 2 4 7 12:19 10
17 GKS 1962 Jastrzębie 13 2 4 7 12:24 10
18 Górnik Polkowice 12 1 6 5 12:20 9

Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.

Wyniki 13 kolejki:

 • ŁKS Łódź - ARKA GDYNIA 1:0 (1:0)
 • Puszcza Niepołomice - Odra Opole 3:0 (2:0)
 • Korona Kielce - Widzew Łódź 0:1 (0:1)
 • Resovia - Chrobry Głogów 3:0 (2:0)
 • Miedź Legnica - Zagłębie Sosnowiec 4:0 (2:0)
 • GKS 1962 Jastrzębie - Górnik Polkowice 2:0 (2:0)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Sandecja Nowy Sącz 0:1 (0:1)
 • Skra Częstochowa - GKS Katowice (mecz w Katowicach) 0:0
 • GKS Tychy - Stomil Olsztyn 1:2 (0:2)
 • Mecz zaległy z 9. kolejki
 • Resovia - Miedź 0:2 (0:0)
 • Mecze zaległe z 12. kolejki
 • Górnik - Puszcza (środa)
 • Oda - Skra (środa)
 • Stomil - Podbeskidzie (czwartek)

Terminarz

23.10 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Resovia LIVE!
26.10 (wt) godz.13:30 Lechia Zielona Góra typuj ARKA Gdynia
31.10 (nd) godz.12:40 Miedź Legnica typuj ARKA Gdynia
17.10 (nd) godz.12:40 ŁKS Łódź 1:0 ARKA Gdynia LIVE!
08.10 (pt) godz.17:30 ARKA Gdynia 0:0 Korona Kielce LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane