Arka bez bonusa w Poznaniu, Ogniwo rozbite w derbach

Krzysztof Klinkosz
6 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA

Rugbiści Lechii wygrali w derbach w Sopocie 47:0 (35:0). W nagrodę gdańszczanie spędzą zimę na pozycji lidera, a Ogniwo zakończyło tę część sezonu z kompletem... przegranych. Prowadzenie straciła Arka, gdyż gdynianie nie potrafili zdobyć punktu bonusowego w Poznaniu, wygrywając z Posnanią tylko 13:0 (6:0). Zakończyły się rozgrywki ekstraligi, ale to jeszcze nie koniec emocji w tej dyscyplinie. W najbliższą sobotę reprezentacja Polski w Gdyni zagra z Mołdawią

.

Rugbiści wyprzedzili kalendarz. Dziś odbyła się już pierwsza kolejka z rundy rewanżowej. Choć nie było odgórnego zalecenia, to trzy drużyny walczące o pierwsze miejsce, które po siedmiu seriach gier miały identyczną liczbę punktów grały o tej samej godzinie. Z tego korespondencyjnego pojedynku na linii Sopot-Poznań-Lublin zwycięsko wyszła Lechia, która jako jedyna z liderującego tercetu potrafiła zdobyć punkt bonusowy.

OGNIWO SOPOT - LECHIA GDAŃSK 0:47 (0:35)
Punkty:

Jurij Buchajło 12, Marek Odoliński 5, Marek Płonka 5, Grzegorz Janiec 5, Robert Kwiatkowski 5, Mariusz Wilczuk 5, Piotr Jurkowski 5, Grzegorz Buczek 5.

OGNIWO: Irla, Domaradzki, M.Plich - Lisiecki, Anuszkiewicz - Węgierski, Łopuski, Zeszutek - Czaja - Hildebrandt - Olszewski, Iwańczuk, Korbolewski, Krause - Przychocki oraz Zając, D.Plich, Iliasiewicz, Furmański, Kowalczyk, Elend, Rycewicz.

LECHIA: Odoliński, Wojcieszak, Kaszuba - Klusek, Kuźmiński - Płonka, Janiec, Hedesz - Piszczek - Buchajło - Kwiatkowski, Wilczuk, Narwojsz, Zajkowski, Jurkowski oraz Zieliński, Sienkiewicz, Buczek, Lenartowicz, Urbanowicz, Wójcik, Komajda.

Z reguły w spotkaniach derbowych można spodziewać się zażartej walki od początku do końca meczu. Tym razem jednak w deszczowe i zimne popołudnie, w Sopocie tak nie było. Sopocianie, którzy przed tygodniem do przerwy prowadzili wyrównany bój z Arką, tym razem już w pierwszej połowie pozwolili zdominować się Lechii.

Gdańszczanie już po jednej z pierwszych akcji objęli prowadzenie 7:0, za chwilę dołożyli kolejne punkty i nie minął kwadrans jak zdobyli wyraźną przewagę nad gospodarzami.

Rugbiści Ogniwa przystąpili do meczu ze zbyt małą wiarą we własne umiejętności, co zresztą zarzucał im po meczu ich trener Jarosław Hodura. Dziwi to tym bardziej, gdyż biało-zieloni mieli kłopoty z zestawieniem formacji młyna i nie był on tak silny jak w optymalnym zestawieniu.

W drugiej połowie gospodarze zagrali odważniej, zaczęli przedzierać się w okolice pola punktowego gdańszczan, a Lechia uspokojona prowadzeniem trochę "odpuściła" rywalom i nie grała już z tak dużym zaangażowaniem jak w pierwszej połowie. Zmianę układu sił wprowadziły też zmiany. w Ogniwie debiutowali m.in. Rafał Hildebrandt i Marcin Mikłaszewicz.

Trenerski dwugłos po meczu:

Jarosław Hodura (Ogniwo)
- Moi zawodnicy przegrali ten mecz w głowach, w szatni zanim jeszcze wyszli na boisko. To jest młoda drużyna, która ma wahania formy, widać to było choćby w dzisiejszym meczu, kiedy zupełnie inaczej zagraliśmy w drugiej połowie. W przerwie zimowej trzeba będzie popracować m.in. nad psychika zawodników. Wiosną powróci do nas kilku kontuzjowanych zawodników, myślę, ze będziemy się prezentować lepiej mimo naszej kiepskiej pozycji w tabeli nie uważam abyśmy byli skazani na spadek. Od Juvenii czy Posnanii dzieli nas naprawdę niewiele a moja drużyna ma potencjał, może się jeszcze wiele nauczyć i uważam, że utrzymamy się w lidze.

Marek Płonka (drugi trener Lechii, który w derbach prowadził zespół samodzielnie, bo Grzegorz Kacała przebywa we Francji).
- Przed meczem mówiłem zawodnikom, że trzeba się trzymać z dala od sopockiego młyna, Ogniwo jest mocne w tej formacji. Kiedy zawodnicy wypełniali założenia taktyczne, grali skutecznie i stąd nasze wysokie prowadzenie po pierwszej połowie. W drugiej nastąpiła jakaś dekoncentracja, nie wiem czym spowodowana, może zbytnim "parciem na szkło", chłopcy chcieli chyba koniecznie znaleźć się w obiektywie kamery czy też w pomeczowych relacjach. Zdekoncentrowaliśmy się i Ogniwo kilka razy przepchnęło nas w okolice naszego pola punktowego.

POSNANIA POZNAŃ - ARKA GDYNIA 0:13 (0:6)
Punkty dla Arki:

Dawid Banaszek 8, Siergiej Garkawyj 5.

ARKA: Ruszkiewicz, Wojaczek, Kwiatkowski - Skindel, Andrzejczuk - Głuszek, Madajewski, P.Dąbrowski - Szostek - Banaszek - Motyl, Podolski, Garkawyj, Kvernadze, Tsiklauri oraz Bartkowiak, Gajewski.

Podobnie jak w Sopocie, również w Poznaniu pogoda nie rozpieszczała rugbistów. Ciężka nawierzchnia, deszcz i wiatr uniemożliwiały Arce rozwinięcie skrzydeł i zagranie w swój ulubiony sposób. "Buldogi" narzekali też na decyzje sędziów.

Gdynianie, choć przeważali od początku do końca meczu nie zdołali tej przewagi przełożyć na cztery przyłożenia, za co otrzymaliby punkt bonusowy. Zespół z Poznania kilkukrotnie powstrzymywał żółto-niebieskich tuż przed polem punktowym. Ponadto heroicznie bronił się, gdy przyszło mu grać w podwójnym osłabieniu, po dwóch żółtych kartkach dla miejscowych zawodników.

- Zbyt często graliśmy piłką szeroko do skrzydeł. To co tak dobrze wychodzi nam na naszym stadionie, nie sprawdziło się w deszczu, na grząskiej nawierzchni i przy mokrej piłce w Poznaniu. Mówiłem zawodnikom że w tych warunkach muszą grać środkiem, kilka razy ponawiać akcje blisko młyna zanim odrzucą dalej piłkę - ocenił Maciej Stachura, trener Arki.

Tym samym "Buldogi" tylko przez tydzień cieszyli się prowadzeniem w tabeli. Zimę spędzą na drugim miejscu. Od łodzian są wyżej w zestawieniu, gdyż wygrali w bezpośrednim spotkaniu.

Pozostałe wyniki 8. kolejki:
Budowlani Lublin - Budowlani Łódź 20:30 (11:7), Juvenia Kraków - Orkan Sochaczew 11:28 (6:7).