Arka daleko od obrony tytułu

9 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Piotr Jurkowski Piotr Jurkowski

Rugbiści Lechii wysoko wygrali w Gdyni w pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ekstraligi. Gdańszczanie po bardzo dobrej połowie, mieli lekką zadyszkę w drugiej, gdy pozwolili się zbliżyć "Buldogom" na odległość czterech punktów, ale ostatnie minuty ponownie należały do biało-zielonych. Podopieczni Grzegorza Kacały i Marka Płonki pokonali broniącą tytułu Arkę 34:16 (17:3), co stawia ich w doskonałej sytuacji przed pojedynkiem rewanżowym, który 17 czerwca odbędzie się w Gdańsku.

Rafał Kwiatkowski, Wojaczek, Marcin Wilczuk - Zdunek, Jasiński - Raszpunda, Łomakin, P.Dąbrowski - Szostek - Banaszek - Motyl, Szrejber, Garkawyj, Simionkowski - Kvernadze
Sędziowie: Jarowicz oraz Bedyński i Szostek
Widzów: 2000
Witoszyński, Janiec, Kaszuba - Krużycki, Nowak - Sajur, Hebda, Wojcieszak - Mariusz Wilczuk - Popławski - Robert Kwiatkowski, Nowicki, Bryce, Płonka - Jurkowski
  • 41' Rafał Kwiatkowski Zmiany Bartkowiak
  • 41' Jasiński Zmiany Perzak
  • 60' Łomakin Zmiany Bachurzewski
  • 68' Zdunek Zmiany Skindel
  • 51' Nowak Zmiany Doroszkiewicz
  • 58' Sajur Zmiany Wantoch-Rekowski
  • 69' Płonka Zmiany Piszczek
  • 71' Wojcieszak Zmiany Hedesz
  • 77' Krużycki Zmiany Majcher
  • 80' Kaszuba Zmiany Pionk
  • 44' Szrejber
Punkty Punkty
  • 9' Kaszuba
  • 17' Sajur
  • 26' Hebda
  • 72' Kwiatkowski
  • 80+2 Jurkowski
  • 7' Banaszek
  • 57' Banaszek
  • 68' Banaszek
  • 51' Popławski
  • 44' Banaszek
  • 27' Popławski
  • 72' Popławski
  • 80+3 Popławski

Trenerski dwugłos po meczu:
Maciej Stachura
(Arka): Wygrała drużyna lepsza. Możemy mieć pretensje tylko do siebie. Popełniliśmy za dużo banalnych błędów tak w obronie jak i ataku. Lechia miała przewagę w młynie, było w tej drużynie więcej indywidualności, ale i my mieliśmy swoje szanse, aby ten mecz zakończył się inaczej. Dobrze zaczęliśmy drugą połowę. Kluczowa była akcja, gdy Simionkowski z Dąbrowskim mieli przewagę 2 na 1, ale zamiast przyłożenia piłka wypadła im na aut. Gdybyśmy wtedy zdobyli punkty, mogliśmy złapać wiatr w żagle...
Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak pozbierać się przed rewanżem. A w Gdańsku trzeba otworzyć grę, dużo grać ręką i spróbować powalczyć o odrobienie strat

Marek Płonka (Lechia): Chcieliśmy tutaj przede wszystkim wygrać, o punktowej różnicy nie myśleliśmy, a taka, którą uzyskaliśmy w jakimś stopniu jest zaskoczeniem i dla nas. Ten wynik to efekt wielkiej mobilizacji i zdeterminowania całej drużyny. Przed półfinałem byliśmy na dwudniowym wyjeździe w Pucku. Już tam było widać tę wielką koncentrację. Dzisiaj ona uciekła nam tylko na początku drugiej połowy. Nawet przez chwilę pomyślałem, aby nie doszło do powtórkę chyba z jesiennego meczu, gdy to Arka prowadziła 17:7, a my wygraliśmy. Jednak końcówka znów należała do nas, bo pokazaliśmy, że mamy długo ławkę rezerwowych, ci którzy wchodzili do gry byli równorzędnymi dla tych, którzy rozpoczynali w "15". Trafiliśmy ze zmianami. Każdy praktycznie wnosił nową jakość, na przykład Piszczek podkręcił naszą grę.
Jeszcze nie przyjmujemy gratulacji za awans do finału, gdyż już w życiu rugbowym Lechia dostała kilka niemiłych nauczek. Trzeba się teraz wyciszyć, a potem z równie dużą mobilizacją zagrać w rewanżu.

W drugim półfinale Posnania przegrała z Budowlani Łódź 15:34 (10:14). Rewanż za tydzień na boisku zwycięzców.

przed meczem padał deszcz, nad stadionem nadal ciemne chmury
jak informowaliśmy w zapowiedzi do meczu tym razem trójmiejskie klubu nie sięgnęły po zagranicznych rugbistów specjalnie na play-off, mobilizowano Polaków, W Arce po raz pierwszy w tym roku zagra skrzydłowy Motyl (ARKA), w Lechii przypomni się w trzeciej linii Sajur (LECHIA), który na co dzień gra w Irlandii
drużyny wyszły do prezentacji, Arka granatowe stroje z żółtymi dodatkami, Lechia zielone koszulki, białe spodenki
1'
od środka rozpoczęła Lechia
1'
doping kibiców Arki, choć jak to zwykle w rugby bywa, kibice obu drużyn siedzą przemieszani na trybunach, doping dla gospodarzy lepiej zorganizowany, miejscowi wyposażeni są m.in. w bęben
3'
Garkawyj (ARKA) kopnął piłkę za obronę Lechii i próbował ją dogonić, ale szybszy był Jurkowski (LECHIA)
3'
"O finał gracie" - przypominają rugbistom skandując gdyńscy kibice
4'
próba drop-goala Banaszka, ale piłka nie doleciała do słupów
4'
kolejny atak Arki przerwany, karny dla Lechii z ich pola 22 metrów
6'
karny dla Arki, do Nowak (LECHIA) nie odłożył piłki po upadki na ziemie, mimo że piłka jest ustawiona 5 metrów za linią środkową na połowie Lechii gospodarze zgłosili próbę kopa na słupy
3 punkty
7'
[3:0] Celny kop i Banaszek (ARKA) zdobywa 3 punkty. Łącznik ataku gospodarzy kopnął płasko, ale co najważniejsze celnie
8'
w młynach dyktowanych mocniejsza jest Lechia, trener Kacała zestawił młyn o wadze ponad 900 kg!
5 punktów
9'
[3:5] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Kaszuba (LECHIA). Filar gdańskiego młyna niczym skrzydłowy pobiegł po punkty! Defensywa gospodarzy zupełnie zaskoczona
10'
zupełnie nieudana próba z podwyższenia Popławskiego (LECHIA), choć pozycja była dobra do zdobycia dwóch kolejnych punktów
10'
Arka wznowiłą grę od środka, choć na razie gra w "14", bo poza linią opatrywany jest Łomakin (ARKA), który ma rozbity łuk brwiowy
11'
zmiana czasowa w Arce, za Łomakina (ARKA) wszedł Perzak, gramy 15 na 15
12'
po przekopie Popławskiego (LECHIA) piłka wypadła gdynianom do przodu, młyn dla Lechii około 35 metrów od pola punktowego miejscowych
13'
kapitalna akcja Jurkowskiego (LECHIA), który przebiegł z piłką około 30 metrów, powaliła go dopiero szarża Kvernadze (ARKA), jeszcze próbował kontynuować akcję Płonka (LECHIA), ale piłka wypadła mu do przodu
14'
przerwa w grze, bo pomocy lekarskiej wymaga Jurkowski (LECHIA)
15'
będzie młyn na pięciu metrach od pola punktowe Arki, ale wrzucać piłkę będą gdynianie
15'
wrócił do gry Łomakin (ARKA), a Perzak na ławkę, grę może kontynuować także Jurkowski (LECHIA)
16'
wyszło słońce nad stadionem
16'
kolejny rugbista opatrywany, tym razem będzie młyn dla Lechii około 12 metrów od celu, na murawie leży Zdunek
16'
zrywa się doping dla Arki
17'
aut dla Lechii
17'
po wrzucie piłki z autu Lechia przechodzi do maula, jest zdecydowanie silniejsza
5 punktów
17'
[3:10] przyłożenie Lechii, maulem przepchnęli gdynian na ich pole punktowe, punkty zaliczone Sajurowi
18'
kolejny kop z podwyższenia Popławskiego (LECHIA) nieudany
19'
kolejna w przerwa w grze, aby udzielić pomocy Łomakinowi (ARKA), to bardzo ważny zawodnik dla Arki, spec od boiskowej czarnej roboty
20'
tym razem nie było zmiany czasowej, sędzia odczekał aż Łomakin (ARKA) wróci do gry
21'
Arka spróbowała zaatakować, ale dobre przeniesienie nogą gry przez Popławskiego (LECHIA) na gdyńską połową
22'
znów Kaszuba (LECHIA) czyni spustoszenie w defensywie Arki, teraz z łatwością zdobywał metry po przechwycie piłki z autu
22'
akcja Lechii przerwana po podaniu do przodu
22'
znów masażyści na boisku, tym razem obu drużyn, opatrywani Kaszuba (LECHIA) i po raz kolejny Łomakin (ARKA), na czole Ukraińca bandaż
23'
Arka próbuje konstruować akcję z własnej połowy podaniami ręką
24'
akcja zakończona podaniem do przodu, młyn dla Lechii 10 metrów za linią środkową na połowie Arki
26'
po raz kolejny indywidualnego rajdu spróbował Jurkowski (LECHIA)
5 punktów
26'
[3:15] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Hebda (LECHIA). Zawodnik trzeciej linii młyna zaskoczył gospodarzy indywidualną akcją
2 punkty
27'
[3:17] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Popławski (LECHIA)
28'
Lechia jest silniejsza fizycznie, bardzo dobrze broni, ataki gdynian odbijają się od rywali jak od ściany
29'
spięcie między rugbistami, sędzia główny konsultuje się z bocznym
29'
sędzia Jarowicz wezwał do siebie kapitanów obu drużyn Szostka i Kaszubę (LECHIA), a także Hebdę (LECHIA)
30'
Hebda (LECHIA) przeprosił Szostka, gramy dalej bez żadnych kar, Arka z karnego kopnęła w aut
31'
na linii 22 metrów Lechii przewrócił się P.Dąbrowski (ARKA), a piłka wypadła mu do przodu
32'
Hebda (LECHIA) próbował szybko grać ręką, ale sędzia cofa akcję, będzie karny dla Lechii około 35 metrów od celu, zgłoszona próba, bo piłka jest na wprost słupów
33'
Popławski (LECHIA) spudłował z karnego, na razie trafił tylko raz z czterech kopów!
35'
kolejny atak Lechii, ale piłka wypadła do przodu Wojcieszakowi (LECHIA)
37'
doping kibiców "Arka Gdynia"
39'
jeszcze przed przerwą Arka próbuje zdobyć przyłożenie, ale ich kolejne ataki załamują się daleko od pola punktowego Lechii
40'
rozpoczął się doliczony czas gry, w rugby nie jest to sygnalizowane o ile dłużej trwać będzie połowa
40+1
młyn na środku boiska dla Lechii
40+3
od kilku minut seria młynów na środku boiska, raz dla jednej, raz dla drugiej drużyny
40+5
koniec pierwszej połowy
LECHIA PROWADZI W GDYNI 17:3. Gdańszczanie zdobyli już trzy przyłożenie, kolejne oznaczać będzie, że zapewnią sobie punkt bonusowy
w przerwie meczu losowanie nagród dla uczestników konkursu, który ogłosiła Arka
41'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rafał Kwiatkowski, w jego miejsce wchodzi Bartkowiak.
41'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jasiński, w jego miejsce wchodzi Perzak.
41'
drugą połowę rozpoczęła Arka
42'
gospodarze zaatakowali, z karnego Banaszek (ARKA) wykopnął piłkę w aut, 2 metry od pola punktowego Lechii
5 punktów
44'
[8:17] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Szrejber (ARKA) po składnej akcji formacji ataku, szybko rozegrana piłka ręką
2 punkty
44'
[10:17] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Banaszek (ARKA).
47'
po akcji Nowickiego (LECHIA) i Kwiatkowskiego Arka broni się wypychając tego drugiego na aut
48'
Kto wygra mecz? Arka! - skandują gdyńscy kibice
49'
młyn dla Lechii na linii pola 22 metrów Arki
50'
spalony Arki, karny dla Lechii z około 20 metrów
3 punkty
51'
[10:20] Celny kop i Popławski (LECHIA) zdobywa 3 punkty.
51'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nowak, w jego miejsce wchodzi Doroszkiewicz. Brawa dla Pawła, gdyż publiczność nie zapomniała, że 15 lat grał dla Arki
52'
ostre wejście Motyla (ARKA) w Mariusza Wilczuka, uniemożliwiło Lechii szybkie rozegranie karnego
54'
blisko punktów Arka, ale piłkę zgubił Szrejber (ARKA)
54'
znów zerwał się atak dla Arki
55'
karny dla Arki, 40 metrów od celu, ale Banaszek (ARKA) będzie kopać na słupy
56'
nie ma punktów dla Arki, kop Banaszka tuż obok słupka
3 punkty
57'
[13:20] Celny kop i Banaszek (ARKA) zdobywa 3 punkty, łącznik ataku tym razem przymierzył z drop-goala z okolic linii środkowej boiska!
58'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sajur, w jego miejsce wchodzi Wantoch-Rekowski.
60'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łomakin, w jego miejsce wchodzi Bachurzewski.
62'
znów doping dla Arki w rytm wybijany przez bęben
63'
gra się zaostrzyła, sędzia znów zaprosił do siebie kapitanów Szostka i Kaszubę (LECHIA)
65'
aut dla Arki, około 30 metrów od pola punktowego Lechii
65'
jednak Arka straciła piłkę, od razu przekop Popławskiego (LECHIA) na połowę gdynian
66'
podobnie jak w pierwszej połowie w dobrej sytuacji poślizgnął się Dąbrowski i szansa na zaskoczenie Lechii przepadła
67'
karny dla Arki, 35-40 metrów od celu, ale zgłoszona próba
3 punkty
68'
[16:20] Celny kop i Banaszek (ARKA) zdobywa 3 punkty.
68'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zdunek, w jego miejsce wchodzi Skindel.
69'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Płonka, w jego miejsce wchodzi Piszczek.
69'
dobra akcja Motyla (ARKA), który przekazał piłkę do Kvernadze (ARKA), ale ten zatrzymany na linii 22. metra Lechii
70'
kolejna przerwa w grze, masażyści obu drużyn na boisku
71'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojcieszak, w jego miejsce wchodzi Hedesz.
72'
przekop Popławskiego (LECHIA) na połowę Arki
5 punktów
72'
[16:25] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Kwiatkowski (LECHIA) po kapitalnej akcji, przebieg około 40 metrów z piłką!
2 punkty
72'
[16:27] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Popławski (LECHIA).
73'
to już czwarte przyłożenie gdańszczan, za ten mecz mogą zdobyć zatem pięć punktów, Arka zdobędzie bonus, jeśli przegra różnicą niższą niż 7 punktów
74'
karny dla Arki z 22 metrów, ale tym razem nie ma kopa tylko gra ręką, bo 3 punkty niewiele gdynianom dają
75'
Simionkowski (ARKA) podał w... aut 10 metrów od pola punktowego Lechii, a wraz z Dąbrowskim miał przed sobą tylko jednego z rywali
76'
przypomnijmy, że w dwumeczu najpierw liczyć się będą duże punkty przyznawane tak jak w sezonie zasadniczym, czyli 4 punkty za zwycięstwo i ewentualnie dodatkowe punkty bonusowe za cztery przyłożenia bądź porażkę co najwyżej 7-punktową
77'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krużycki, w jego miejsce wchodzi Majcher.
78'
Szostek (ARKA) w dobrej akcji, ale wypchnięty za linię boczną, łącznikowi młyna Arki pomagał się podnieść trener Lechii - Kacała
79'
Lechia miało kłopoty z wyjściem z własnego pola 22 metrów, dlatego Popławski (LECHIA) wykopnął piłkę w aut
80'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kaszuba, w jego miejsce wchodzi Pionk.
80'
skończył się regulaminowy czas gry, ale gramy dalej
80+1
młyna dla Lechii 25 metrów od pola punktowego Arki
5 punktów
80+2
[16:32] Przyłożenie i 5 punktów zdobywa Jurkowski (LECHIA). Kapitalna akcja gdańszczan. Piłkę z młyna podawał Piszczek do Bryce 'a. Ten przekazał ją na lewe skrzydło do Jurkowskiego, który po szybkim biegu poprawił wynik
2 punkty
80+3
[16:34] 2 punkty z podwyższenia zdobywa Popławski (LECHIA).
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA W GDYNI 34:16
Gdańszczanie są już jedną nogą w finale, 17 czerwca na własnym boisku wystarczy im, że nie pozwolą Arce zdobyć czterech przyłożeń lub nie przegrają wyżej niż różnicą 18 punktów