Arka liderem ekstraligi

15 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

W meczu mistrza z wicemistrzem Polski, do którego doszło już w drugiej serii nowego sezonu, lepsi okazali się rugbiści Lechii. Gdańszczanie przy ul. Traugutta pokonali Budowlanych Łódź 20:0 (10:0). Liderem tabeli została Arka Gdynia, która rozgromiła na wyjeździe AZS AWF Warszawa 88:0 (45:0). W najbliższą sobotę o godzinie 18.00 trójmiejskie derby odbędą się po raz pierwszy w historii na PGE Arenie.

Arka Rugby

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Lechia Gdańsk - Budowlani Łódź 20:0 (10:0)
Punkty: Janeczko 10, Płonka 5, Janiec 5

LECHIA: Zieliński (68 Auksztulewicz), Buczek, Kaszuba - Doroszkiewicz, Nowak - Janiec, Wantoch-Rekowski (80 Kochański), Hebda - Janeczko - Buchajło - Płonka, Hedesz, Majcher, Piszczek - Jurkowski

Budowlani do Gdańska przyjechali bez kontuzjowanych Gruzinów: Meraba GabuniTemo Sokhadze. Z kolei Lechia do spotkania przystąpiła bez Aleksandra Nowickiego, który zdecydował się na wyjazd do Francji oraz zawieszonych Mirosława Kluska i trenera Marka Płonki (zobacz za co i jakie wymierzono kary). Ten drugi mecz oglądał z trybun, zaś na ławce pozostawił osamotnionego Pawła Lipkowskiego

Rewanż za lipcowy Puchar Polski lepiej rozpoczął się dla gospodarzy, którzy już w 5. minucie wykorzystali rzut karny. Kop na słupy w wykonaniu Rafała Janeczko przyniósł biało-zielonym 3 punkty. Optyczną przewagę posiadali Łodzianie, ale ich agresywne ataki nie przynosiły skutku, gdyż gospodarzom za każdym razem udawało się przerywać ich groźne akcje. Chociaż w 21. minucie po kolejnym kopie Janeczki piłka minęła słupy, to właśnie gdańszczanie zdobywali kolejne punkty.

W 24. minucie kapitalnym zagraniem popisał się Cyprian Majcher, który posłał "jajo" w ręce Marka Płonki jr., a ten po efektownym rajdzie zdobył pierwsze w tym meczu przyłożenie. Podwyższył Janeczko i gdańszczanie prowadzili 10:0. Pomimo naporu gości wynik do przerwy się nie zmienił.

Druga część spotkania rozpoczęła się od pressingu Lechii, ale po chwili to Budowlani byli bliscy zdobycia punktów. Gdańszczanie po młynie dyktowanym przy własnym polu punktowym szybko oddalili jednak niebezpieczeństwo, a sędzia w ciągu niespełna dwóch minut przyznał trzy rzuty karne (dwa dla Lechii, jeden dla Budowlanych). Biało-zieloni stopniowo przedzierali się w stronę pola punktowego łodzian, ale na skutek błędów musieli wrócić na własną połowę.

Budowlani przejęli inicjatywę, ale podobnie jak w pierwszej połowie nie przekuwała się ona na zdobycze punktowe. Żółtą kartką ukarany w 69 minucie został Łukasz Doroszkiewicz, ale przez 10 minut jego kary gdańszczanie nadrabiali metry po kopach Jurija Buchajło. W 77 minucie przy rzucie karnym dla Lechii po raz kolejny na słupy zdecydował się kopać Janeczko, który zdobył 3 punkty praktycznie przypieczętowując zwycięstwo gospodarzy.

Pewni wygranej gdańszczanie w końcówce nacierali jednak dalej na zepchniętych do defensywy gości, a przyłożenie zdobył jeszcze Grzegorz Janiec. Wynik spotkania ustalił Janeczko podwyższając za 2 punkty. Po meczu gdańscy rugbiści świętowali nie tylko zwycięstwo, ale też urodziny Karola Hedesza, któremu odśpiewali gromkie "sto lat".

- Wyciągnęliśmy wnioski po inauguracyjnej porażce z Pogonią Siedlce wygrywając do zera z nie byle kim, bo z wicemistrzem Polski. Wpadka z beniaminkiem wynikała ze zmęczenia turniejami i na pewno się nie powtórzy. Gramy z nowym trenerem Pawłem Lipkowskim, który pracuje teraz z Markiem Płonką i wnosi świeżą krew do zespołu. Jest nowy pomysł na grę i wygląda to obiecująco - powiedział po meczu Piotr Jurkowski.

97% 303 typowania ARKA Gdynia

AZS AWF Warszawa - Arka Gdynia 0:88 (0:45)
Punkty:
Sirocki 20, Banaszek 18, Rakowski 10, Bachurzewski 10, Motyl 10, Raszpunda 5, Szostek 5, Andrzejczuk 5, Wojaczek 5.

ARKA: Bachurzewski, Wojaczek, Wilczuk - Skindel, Andrzejczuk - Grabowski, Raszpunda, Kwiatkowski - Szostek - Banaszek - Sirocki, Rakowski, Szrejber, Motyl - Stępień oraz Bartkowiak, Madajewski, K.Denisiuk, Plichta, Chromiński, Hawrysiuk.

Gdynianie, którzy na inaugurację przed trzema tygodniami za 5 punktów pokonali Budowlanych Lublin (przeczytaj relację) do stolicy pojechali po pewne zwycięstwo. Rywale niczym nie zaskoczyli "Buldogów", którzy byli lepsi w każdym elemencie gry i sobotni mecz potraktowali przede wszystkim jako przetarcie przed derbowym meczem z Lechią, który za tydzień odbędzie się na PGE Arenie.

- Zagraliśmy bardzo dobre spotkanie. Mieliśmy bezdyskusyjną przewagę czy to w młynach, czy w ataku. Rywale nie postawili się za bardzo o czym świadczy wynik, ale to na pewno dobry prognostyk przed meczem z Lechią. Teraz świętujemy drugie zwycięstwo, ale już od poniedziałku myślami będziemy tylko przy historycznym meczu na PGE Arenie. Nie tylko zawodnicy, ale również ja nie mogę się go doczekać. Myślę, że spotkanie takich drużyn jak nasze będzie doskonałą promocją rugby - mówi trener Maciej Stachura.