Sensacja pod koszem. Arka Gdynia ograna przez "Królewskich"

Marta
14 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

James Florence, zdobył w niedzielę 19 punktów, ale w najważniejszych momentach meczu zabrakło go na parkiecie James Florence, zdobył w niedzielę 19 punktów, ale w najważniejszych momentach meczu zabrakło go na parkiecie

Koszykarze Arki Gdynia mogli zrobić poważny krok w stronę 1. miejsca po sezonie zasadniczym, zamiast tego pozwolili przedłużyć Kingowi Szczecin nadzieje na play-off. W Gdynia Arena doszło do sensacji. Gospodarze przegrali 72:81 (18:14, 9:24, 19:19, 26:24), gdyż rywale po "królewsku" rozbijali ich ofensywę.

ARKA: Bostic 21 (2x3), Florence 19 (3x3), Dulkys 11 (3x3, 7 zb.), Łapeta 5, Wołoszyn 3 - Szubarga 7 (1x3), Upshaw 4, Ginyard 2, Ponitka 0, Garbacz 0, Wyka 0.

KING: Kikowski 16 (2x3), Sajus 16, Jogela 12 (13 zb.), Schenk 11, Watts 6 - Paliukenas 6, Wilczek 5 (1x3), Williams 5 (1x3), Bartos 4, Diduszko 0.

Szczecinianie walczą o wejście do play-off ekstraklasy i rozpoczęli mecz w Gdyni z dużym animuszem. Pierwsze punkty zdobył Martynas Sajus, wyrównał jego rodak Deividas Dulkys, ale później kolejne punkty zdobywał i goście, którzy w pewnym momencie wyszli już na prowadzenie 8:2 i 10:4. Gospodarze wykorzystali gapiostwo w obronie rywali i po punktach Dulkysa oraz Josha Bostica zniwelowali niemal całą różnicę (9:10).

Po kolejnych 6 punktach z rzędu Amerykanina, Arka prowadziła już 15:10 na 2 minuty przed końcem pierwszej partii. Szczecinianie na chwilę doszli na 15:14, ale Bostić nie pozwolił im na nic więcej, rzucił celnie po raz kolejny zza łuku i po 10 minutach było 18:14 dla gdynian. Trzynaście punktów z tego dorobku padło łupem Bostica.

Na początku drugiej kwarty Dominik Wilczek wziął na siebie ciężar zdobywania punktów w drużynie szczecińskiej i wyprowadził ekipę Kinga na prowadzenie 19:18. Po "trójce" Dulkysa w 13 m in. Gdynianie odzyskali prowadzenie, ale na krótko. Gospodarze pozbawieni punktów Bostica, musieli gonić rywali, którzy niemal przez cały czas minimalnie prowadzili Po akcji 2+1 Taurusa Jogeli, King wyszedł na prowadzenie 30:26 (18 min.) i wówczas Przemysław Frasunkiewicz postanowił przerwać niemoc swoich graczy i wziął czas. Na niewiele się to jednak zdało. Po powrocie na parkiet tylko jeden z dwóch wolnych wykorzystał Adam Łapeta. Było 30:27 dla Kinga na nieco ponad dwie i pół minuty przed końcem kwarty.

W końcówce pierwszej połowy Arka grała nerwowo, niedokładnie co okazało się wodą na młyn dla rywali. Stopniowo powiększali oni przewagę, by po 20 minutach prowadzić 38:27.

Po dwóch minutach drugiej połowy było już 42:27 dla Kinga po trafieniu Justina Wattsa, Arka poza pojedynczymi efektownymi akcjami nie potrafiła przełamać grających w dobrym tempie szczecinian. Gdynianie grali ze zbyt małą agresją. Wprawdzie po wsadzie Łapety w 28 minucie było "tylko" 50:43 dla szczecinian, ale w końcówce gospodarze znów pozwalali rywalom "urwać się" i po 30 minutach było 57:46 dla przyjezdnych.

Na początku ostatniej odsłony sprawy w swoje ręce wziął James Florence, który najpierw trafił zza łuku, później zebrał piłkę z własnej tablicy, przemierzył całe boisko i po efektownym dwutakcie zdobył kolejne punkty. Było 57:51 dla Kinga w 32 min. gry. Gdynianie po szybko zdobytych punktach zatrzymali się w niwelowaniu strat. Po 4 minutach czwartej kwarty nadal różnica pomiędzy zespołami wynosiła 6 "oczek" (56:62). Gdynianie bezskutecznie starali się zniwelować straty, grali jednak nieskutecznie, również zbiórki nie były ich mocną stroną.

Na nieco ponad dwie minuty przed końcem meczu było 74:63 dla Kinga, trener Frasunkiewicz wziął czas, po powrocie na parkiet, dzięki sprytowi Bostica, dwa kolejne faule odgwizdano Martynasowi Paliukenasowi i Litwin musiał opuścić parkiet. Amerykanin trefił dwa wolne (66:73), ale z gry, czystej pozycji za 3 nie wykorzystał Florence.

91 sekund przed końcem kwarty było 75:66 dla zespołu ze Szczecina, po faulu w ataku Arka przejęła piłkę, jednak gdynianie zgubili piłkę w momencie próby wyprowadzenia piłki na obwód. Na 35 sek. Przed końcem kwarty Florence trafił na 70:75, ale w odpowiedzi dwa wolne dla Kinga wykorzystał Watts.

Końcówka, przyniosła wiele nerwowych sytuacji, niestety nerwów na wodzy nie potrafił utrzymać Florence, którego sędziowie, po jednym z fauli wyrzucili z placu gry. Po tym wykluczeniu, Schenk trafił dwa wolne na 81:70 i było już praktycznie po meczu. Ostatecznie gdynanianie po raz drugi w tym sezonie przegrali na własnym parkiecie, tym razem z Kingiem Szczecin 72:81.

Wyniki 27 kolejki

• TREFL SOPOT - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 93:96 (25:25, 24:28, 21:12, 23:31)
  • ARKA GDYNIA - King Szczecin 72:81 (18:14, 9:24, 19:19, 26:24)
  • Polski Cukier Toruń - TBV Start Lublin 87:86 (22:20, 18:23, 26:22, 21:21)
  • Anwil Włocławek - GTK Gliwice 113:81 (33:19, 35:18, 20:17, 25:27)
  • Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gd. 72:65 (18:14, 15:18, 23:18, 16:15)
  • HydroTruck Radom - Stelmet Enea BC Zielona Góra 74:70 (19:23, 19:13, 16:17, 12:13, d: 8:4
  • Miasto Szkła Krosno - AZS Koszalin 93:86 (19:16, 24:27, 25:23, 25:20)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 75:77 (19:17, 18:29, 21:17, 17:14)
Marta

Opinie (34) 3 zablokowane

• Mecz za wcześnie

imprezowicze nie zdążyli wytrzeźwieć.

• 20 3

• Aż takiej tragedii nie ma (1)

Mecz troszkę przypomniał mi porażkę z Dąbrową. Ogólnie uważam, że tak naprawdę zadecydowała druga kwarta. Sędziowie w ostatniej kwarcie też trzy, jak nie cztery razy w ostatniej kwarcie w mojej ocenie gwizdnęli pod Kinga, co przy różnicy 5/6 punktach mogło odwrócić w końcówce losy tego meczu. Przegrana boli, jest niedosyt, ale i tak to od nas od Arki zależy, a nie od innych czy utrzymamy przewagę w tabeli na 1 miejsce, tak więc bez takiej tragedii... Let’s Go Gdynia Let’s Go...

• 29 5

• kiedy bardzo dobrze się stało

już po wywiadach widać, że sodówa lekko uderzała

moment otrzeźwienia jest konieczny

• 9 4

• Tak to jest jak bukmacherzy ingerują w wyniki. (6)

Bylo widać že Frasunkiewicz bardzo nie chce wygrać.Upshaw w 11 minut 4 pkt 5 zb i 3 bloki-gral za dobrze wiec koncowke trzeba było grać Łapetą ktory blisko w 17 min gry zbiera 2 piłki.Za każdym razem jak dochodzilismy na 6 pkt to był glupi faul albo bierność pod wlasną tablicą.Niestety taki jest wspolczesny sport co jakis czas faworyt musi oddac mecz druzynie wyraznie slabszej.

• 18 3

• A wiesz że coś w tym jest (2)

To jest niemożliwe żeby zespół z takim potencjałem podkoszowym mając takich wysokich centrów został zmiażdżony pod koszami przegrywając zbiórkę 28-44.Albo ten mecz był ustawiony albo po prostu zabrakło ambicji.Rzut może czasami siedzieć lepiej albo gorzej ale zbiórki pokazują wiele.