Finał rugbistów z trójmiejskimi drużynami

8 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Arka Rugby

Rugbiści Arki wywalczyli awans do finału oraz prawo gry o złoto przed własną publicznością. Rugbiści Arki wywalczyli awans do finału oraz prawo gry o złoto przed własną publicznością.

Po raz pierwszy w historii play-off w ekstralidze rugby w finale zagrają dwie trójmiejskie drużyny. Mecz o złoto odbędzie 16 czerwca o godzinie 17:30 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni, a wstęp będzie bezpłatny. Arka prawo gry w tym meczu zdobyła po dwóch zwycięstwach nad Pogonią-Awentą Siedlce, w tym w sobotę na własnym boisku 50:29 (21:10). Rywalem "Buldogów" będzie Lechia Gdańsk

Punkty:
Kacper Ławski 10, Dawid Banaszek 10, Craig Bachurzewski 10, Karol Perzak 5, Kamil Simionkowski 5, Tomasz Stępień 5, Szymon Sirocki 5 - Dawid Lorentowicz 14, Adrian Chróściel 5, Marek Mirosz 5, Piotr Psuj 5

ARKA: Kwiatkowski, Wojaczek, Bachurzewski - Perzak, Ławski - Dąbrowski, Grabowski, Bartoszek - Szostek - Banaszek - Simionkowski, Szrejber, Zaradzki, Sirocki - Stępień oraz Bartkowiak, Podolski, Raszpunda, Bojke, Chromiński, Korbolewski, Hawrysiuk

"Buldogi" nie lekceważyli rywala. Po raz pierwszy w tym sezonie skorzystali z pomocy reprezentanta Polski, Mateusza Bartoszka, dla którego był do debiut w żółto-niebieskich barwach.

-Na pewno nam pomógł, choć zaczęliśmy usztywnieni. Jakby stawka meczu nas nieco sparaliżowała. Musimy z tego wyciągnąć wnioski, aby to się nie powtórzyło w finale - przyznał Łukasz Szostek, łącznik młyna "Buldogów".

Pogoń, która dwa tygodnie temu przegrała u siebie z Arką 15:31, tylko w pierwszej połowie wierzyła, że w Gdyni jest w stanie odwrócić losu tego dwumeczu. Co prawda gospodarze objęli prowadzenie, ale przy wyniku 10:7 z prowadzenia cieszyli się rugbiści z Siedlce, a to za sprawą Dawida Lorentowicza, który kolejno punktował po: karnym, przyłożeniu i podwyższeniu.

ARKA WYGRAŁA W SIEDLCACH 31:15

Wyrównany charakter gra stracił na przełomie połów. Tuż przed przerwą lewym skrzydłem uciekł Kamil Simionkowski. Choć był zaciekle szarżowany przez rywali, zdołał przebić się na pole punktowe. Sędzia główny jeszcze skonsultował się z bocznym, czy czasem kładąc "jajo" gdyński skrzydłowy nie dotknął narożnej chorągiewki, ale wszystko było zgodnie z przepisami.

Przerwa okazała się zbyt krótka dla gości, aby "strawić" to niepowodzenie. Po banalnych błędach rywali w ciągu zaledwie 12 minut drugiej połowy Arka poprawiła wynik z 21:10 do 50:10! Wywołano to entuzjazm na trybunach, a szczególnie wśród grupy, która przez cały mecz prowadziła doping dla "Buldogów".

Kacper Ławski skontrował rywali po kilkudziesięciu metrach samotnego biegu, a Craig Bachurzewski niczym sprinter, a nie rugbista pierwszej linii o masie ciała ponad 100 kg, obiegł dwukrotnie defensorów gości.

-W przerwie, w szatni padło kilka mocnych słów i to pobudziło nas do lepszej gry. Kacper Ławski jest na tyle uniwersalnym zawodnikiem, że może grać i w trzeciej linii, ale także w drugiej jak to dzisiaj pokazał - dodał Szostek.

Co prawda Pogoń ruszyła jeszcze do walki, ale mogła liczyć jedynie na jak najniższą porażkę. Goście zdobyli aż trzy przyłożenia, w tym po tzw. karnej piątce, ale nic nie mogło odebrać Trójmiastu historycznego meczu o złoto.

"Finał jest nasz" - skandowała gdyńska publiczność, a później dorzuciła nowy okrzyk: "W niedzielę tylko zwycięstwo!"

Po raz pierwszy, odkąd w 2003 roku w tej dyscyplinie wprowadzono play-off, zagrają w nim dwie drużyny z naszego regionu. 16 czerwca o godzinie 17:30 na Narodowym Stadionie Rugby Arka ugości Lechię. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

Mecz odbędzie się w Gdyni, gdyż żółto-niebiescy wygrali sezon zasadniczy. Będzie to zarazem mecz mistrzów Polski z dwóch ostatnich sezonów. Lechia złoto zdobyła przed rokiem, a Arka była najlepsza w 2011 roku.

Mimo że lokalni rywale znają się doskonale, to już w sobotę było oglądanie rywali. Na meczu Lechii był trener Maciej Stachura w towarzystwie zawodnika Rafała Kwiatkowskiego, a Arkę oglądali obaj szkoleniowcy biało-zielonych: Marek PłonkaPaweł Lipkowski.