Arka rośnie w siłę

Jacek Główczyński
31 października 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Piłkarze Arki Gdynia odnieśli na własnym stadionie pierwsze zwycięstwo w I lidze od 7 kwietnia 1982 roku! Wtedy i teraz wygrali po 3:0, a w pokonanym polu pozostawili śląskie drużyny. W sobotę trzy gole w ciągu ostatniego kwadransa meczu zainkasował Górnik Zabrze. Przed ponad 23 laty rozbite zostały Szombierki Bytom.

Bramki: Krzysztof Majda (79. minuta), Grzegorz Pilch (88), Andrij Griszczenko (90+2).

ARKA: Witkowski - Kowalski, Jawny, Jakosz, Majda - Pudysiak (52 Bartoszewicz), Ulanowski, Gorząd, Ława (41 Moskalewicz), Griszczenko - Niciński (75 Pilch).

GÓRNIK: Lech - Felipe, Prokop, Wiśniewski, Magiera - Juszkiewicz, Siedlarz, Bukalski, Król - Liczka (87 Gowcerz), Aleksander.

Żółte kartki: Ulanowski, Jawny, Moskalewicz, Kowalski - Wiśniewski, Bukalski. Sędziował: Werder (Warszawa).
Widzów
7 500.

Arka ruszyła do natarcia od pierwszej minuty. Dwukrotnie było groźnie po rzutach wolnych Bartosza Ławy. Precyzji zabrakło strzałom zamykających te dośrodkowania Grzegorzowi Jakoszowi i Andrijowi Griszczence. W 10. minucie powinien być rzut wolny pośredni z pola karnego dla Arki. Piotr Lech złapał bowiem piłkę podaną mu przez Jacka Wiśniewskiego. Sędzia nie zareagował.

W 17. minucie trybuny mógł uradować Marcin Pudysiak. Rozgrywający setny mecz w barwach Arki pomocnik, otrzymał bardzo dobre podanie od Griszczenki, technicznym strzałem celował w "okienko" bramki Górnika, ale nie zdołał posłać futbolówki do siatki. Wreszcie golkipera Górnika zatrudnił Grzegorz Niciński. Szkoda, że uderzył za lekko.

Przed przerwą Arka doznała osłabienia. Boisko opuścił poniewierany od początku gry Ława. - Powinienem już zejść w pierwszej minucie. Skończyłoby się na skręceniu stawu skokowego. A tak obowiam się, czy nie pękła kość strzałkowa - mówił pomocnik.

Niewiele brakowało, aby po czterech minutach skończył grę zastępujący Bartka Olgierd Moskalewicz. Na środku boiska otrzymał uderzenie w twarz piłką, którą z kilku metrów w jego stronę wystrzelił Krzysztof Bukalski. A przecież popularny "Olo" dwa tygodnie temu złamał nos. - Uratowała mnie maska, która specjalnie została wykonana na moją miarę. - przyznał Moskalewicz.

W drugiej połowie Wojciech Wąsikiewicz popisał się trafionymi zmianami. Oczekiwany efekt dało też przesunięcie Sebastiana Gorząda na prawą pomoc, bo w środku II linii był bezproduktywny.
To właśnie Gorząd wrzucił na głowę Nicińskiego, ale ten uderzył znów zbyt słabo. Natomiast w 73. minucie role się odwróciły. Podawał "Nitek", a Gorząd mocno strzelał, ale Lech nie dał się pokonać.

W 58. minucie przekonaliśmy się po raz kolejny, że jesienią rzutów karnych dla Arki w ekstraklasie nie będzie. Feliks Felipe powalił w "16" Griszczenkę, ale "jedenastki" nie było.

Gdyby ktoś na kwadrans przed zakończeniem gry opuścił stadion, zapewne nie uwierzyłby, że Arka wygrała 3:0. Ale jednak w końcówce Górnik został znokautowany. Zabrzanie ugięli się pod presja i ciągłymi wrzutkami gdynian.

W 79. minucie Gorząd w swoim stylu dośrodkował z prawej strony. Griszczenko "wziął na siebie" dwóch obrońców, a piłka poleciała dalej. Tam stał niepilnowany Krzysztof Majda. Lewy obrońca Arki niczym rasowy snajper zgasił futbolówkę na piersi, a następnie huknął prawą nogą nie do obrony!

O ile gol Majdy może kandydować do bramki kolejki, to akcję dnia przeprowadził Grzegorz Pilch. W 88. minucie przebiegł on z piłka przy nodze niemal pół boiska, a w polu karny spokojnie przymierzył obok interweniującego Lecha. Dla 29-latka to pierwszy gol w ekstraklasie!

Końcowy wynik, w doliczonym czasie gry, ustalił Griszczenko. Ukraińskiemu pomocnikowi należała się bramka, bo był jednym z najlepszych aktorów tego widowiska. Atak Górnika przerwał Dariusz Ulanowski. Następnie piłka trafiła do Radosława Bartoszewicza. Ten wrzucił w "16", gdzie z piłką minął się Lech. "Grisza" strzelał do pustej bramki!

Górnik w pierwszej połowie próbował głównie z dystansu, w czym celował Bukalski, ale czynił to nieskutecznie. Po zmianie stron zabrzanie trzykrotnie zmusili Norberta Witkowskiego do interwencji. Po stałych fragmentach gry główkowali obrońcy Wiśniewski i Artur Prokop, a w najgroźniejszej sytuacji gdyński golkiper sparowął na róg uderzenie Kamila Króla. Szukał gry Arkadiusz Aleksander, ale nie znalażł - na nasze szczęście - zrozumienia partnerów. Przed meczem napastnik otrzymał kwiaty. Najwyraźnie odpuszczono mu, że po sezonie 2003/04 uciekł z Arki.

Ponadto kosze kwiatów otrzymali Pudysiak za 100 mecz w Arce oraz Piotr Jawny, który w sobotę zagrał w ekstraklasie po raz setny!

Pozostałe wyniki 12. kolejki: GKS Bełchatów - Wisła Płock 3:0 (1:0). Bramki: Ujek (1), Matusiak (55, 71); Groclin Grodzisk - Lech Poznań 3:1 (2:0). Sablik (23) Sikora (35), Zając (90) - Mowlik (89); Cracovia Kraków - Polonia Warszawa 3:0 (1:0). Bojarski (45), Bania(69), Pawlusiński (90); Odra Wodzisław - Pogoń Szczecin 1:0 (0:0). Czerkas (63); Legia Warszawa - Kolporter Kielce 1:0 (0:0). Włodarczyk (78); Górnik Łęczna - Zagłębie Lubin 1:3 (0:2). Wędzyński (51) - Plizga (6), Chałbiński (12), Łobodziński (80); Wisła Kraków - Amica wronki 0:0.

• 0 0

• To zwycięstwo cieszy. Chyba każdy zaczynał się bać o naszą drużyne w ekstraklasie, gdy jeszcze Dragan nimi sterował. Oni potrafią grać. Myśle że będzie coraz lepiej... Aby się utrzymać. A w przyszłym sezonie Arka w pucharach:)e mówią, że drugi sezon dla beniaminka jest najtrudniejszy. A co wy o tym myślicie?:]

• 0 0

• Wreszcie !! Juz moge wywiesi Arki flage na zewnatrz moje domu !1

Arkowiec z USA

• 0 0

• Panie Wás dziékujemy...a co na to Draganio ?

• 0 0

• Przyczyna sukcesu

Arka grała piłką poświęconą przez Heńka J.z Gdańska.Teraz będzie dobrze,bo piłka jest już katolicka. Elekt Kwaczyński
    jest przeciwko belzebubom.Komoluchom -nasze nie!

• 0 0

• (o_o(o_o)o_o) ARKA GDYNIA

To byl wspanialy mecz,Arka nie zatonela przeciwnie teraz twardo trzyma sie na wodzie..Wislo strzez sie!!