Arka skończyła ekstraligę z brązem

12 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia i Ogniwo w pierwszym wiosennych derbach. Arka podejmuje Budowlanych

Rugbiści Lechii po raz pierwszy odkąd wprowadzono w ekstralidze play-off awansowali do finału. Gdańszczanie co najmniej srebro zapewnili sobie po zwycięstwie u siebie nad Arką 18:12 (18:7). W niedzielę biało-zieloni trzymać kciuki będą za Orkanem Sochaczew, bo jeśli ta drużyna wygra w Łodzi, to mecz o tytuł odbędzie się za tydzień na stadionie przy ul. Traugutta. Dla gdynian sezon w ekstralidze się skończył. Otrzymali brązowe medale. Za dwa tygodnie "Buldogi" zagrają jeszcze w finale Pucharu Polski. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, który przeprowadziliśmy z pojedynku półfinałowego

.

Punkty:
Jurij Buchajło 8, Mariusz Wilczuk 5, Anthony Coletta 5 - Beka Tsiklauri 10, Dawid Banaszek 2

LECHIA: Zieliński (79 Krzewicki), Janiec, Kaszuba (71 Odoliński) - Doroszkiewicz (63 Płonka), Krużycki - Hedesz (42 Sajur), Coletta, Cros (74 Wantoch-Rekowski) - Piszczek - Buchajło, Robert Kwiatkowski, Mariusz Wilczuk, Rokicki, Zajkowski - Jurkowski.

ARKA: Ruszkiewicz (65 Bartkowiak), Wojaczek, Marcin Wilczuk - Nowak (58 Skindel), Dąbrowski (46 Andrzejczuk) - Wojcieszak (48 Głuszek), Rafał Kwiatkowski, Raszpunda - Szostek (79 Krieczun) - Banaszek, Malochwy (70 Moroz), Kvernadze, Czubinidze, Simionkowski (51 Motyl) - Tsiklauri.

Sędzia:Zeszutek (Sopot). Żółte kartki: Doroszkiewicz, Jurkowski, Sajur (Lechia), Wojcieszak (Arka). Widzów: 1000.

Gdańscy rugbiści czekają na wynik niedzielnego meczu Budowlani Łódź - Orkan Sochaczew. Zwycięstwo łodzian oznacza finał w tym mieście, a sukces gości sprawi, że walka o tytuł rozegra się za tydzień w Gdańsku.

Nieprzyjemny zgrzyt na koniec. Komuś rugby najwyraźniej pomyliło się z piłką nożną i zostały na zabezpieczenie tego spotkania wysłane przesadnie duże siły policji. Po spotkaniu kibice Arki co prawda odpalili race, ale w ich zachowaniu nie było nic niebezpiecznego. Tymczasem niczym przy meczach futbolowi nie pozwolono im opuścić zajmowanych sektorów, zanim nie wyszli ze stadionu gdańszczanie!

Koniec meczu Lechia w finale. Arka z brązem. Medale i okolicznościowy puchar gdynianom wręczył prezes PZR, Jan Kozłowski i prezes gdyńskiego klubu, Jerzy Zając.

80+2' indywidualna akcja Motyla, zyskał 30 metrów, ale sędzia wskazał karnego dla Lechii

80' sędzia pokazał, że mecz potrwa jeszcze minutę. Z autu piłkę wrzuciła Lechia w okolicach środka boiska

79' zmiana też w Lechii. Krzewicki za Zielińskiego

79' trener Stachura wykorzystał limit zmian. Krieczun za Szostka

77' Banaszek nie trafł z podwyższenia. Nadal sześć punktów przewagi na korzyść Lechii

76' Arka zdobyła przyłożenie na 18:12. Zaskakujące rozegranie akcji przez gdynian, piłka została przerzucona z lewego na prawe skrzydło, gdzie Tsiklauri bez opieki zdobył "piątkę"

76' Lechia do końca grać będzie w "13". Żółta kartka dla Sajura

74' Wantoch-Rekowski zastąpił Crosa

73' żółta kartka dla Jurkowskiego za grę po gwizdku sędziego. Lechia do końca meczu już będzie grała w osłabieniu

72' Lechia blisko punktów, ale metr od pola punktowego piłka wypadła gospodarzom do przodu

71' na boisko wszedł Odoliński za Kaszubę, aby wzmocnić jeszcze pierwszą linię młyna gospodarzy

70' szósta zmiana w Arce, Moroz za Malochwego, jako że zawodnik młyna zastąpił skrzydłowego potrzebne będą przetasowania, Głuszek przejdzie do ataku

69' solowa akcja Jurkowskiego rozerwała obronę Arki, ale Motyl zdążył do piłki po niezbyt precyzyjnym przekopie Buchajły

68' karny dla Lechii, znów około 40 metrów od słupów. Buchajło tym razem obok słupka kopnął

68' masażysta udziela pomocy Malochwemu, który ma kłopoty z dłonią

65' piąta już zmiana w Arce. Tym razem na filarze, za Ruszkiewicza wszedł Bartkowiak

63' zmiana w Lechii. Za Doroszkiewicz wszedł Płonka, syn drugiego trenera gdańszczan. Obaj mają na imię Marek

60' w drugiej połowie goście próbują atakować, ale gdańszczanie świetnie grają w defensywie

58' zmiana w Arce. Za Nowaka wszedł Skindel

57' gdynianie w dobrej pozycji na punkty, ale piłka do przodu wypadła Malochwemu

55' karny dla Arki. Do słupów niespełna 30 metrów, ale Banaszek kopie w aut, bo gdynianie muszą gonić wynik przede wszystkim przyłożeniami

53' Doroszkiewicz wrócił do gry. Obie drużyny grają w pełnych "15"

52' próba drop-goala Buchajło, ale nieudana

51' na skutek kontuzji schodzi z boiska Simionkowski. W jego miejsce na skrzydło wszedł Motyl

49' doskonała akcja rozpoczęta przez Sajura, punktów nie było tylko dlatego, że gdańszczanie wypuścili piłkę do przodu

48' Arka w pełnym składzie, ale zamiast Wojcieszaka do gry wszedł Głuszek

48' chwila walki na przekopy. Gdy rugbiści walczyli, masażysta na boisku opatrywał Nowaka, to w rugby norma, pomoc medyczna wchodzi na murawę nawet jak sędzia nie przerwał gry.

46' zmiana w Arce. Andrzejczuk za Dąbrowskiego do drugiej linii młyna.

45' Lechię uratował Buchajło, który tuż przy chorągiewce narożnikowej wypchnął Czubinidze z piłką na aut. Piłka tym samym dla Lechii

44' po faulu na Szostku, który nie był w posiadaniu piłki Arka zdobyła karnego 5 metrów od pola punktowego, a dodatkowo Doroszkiewicz otrzymał żółtą kartkę

42' pierwsza zmiana w Lechii. Sajur za Hedesza

41' bliski przechwytu na połowie Lechii był Tsiklauri, ostatecznie Arka zdobyła wrzut z autu. Gdynianie nadal grają w osłabieniu, gdyż nie skończyła się kara dla Wojcieszaka

41' drugą połowę rozpoczął Banaszek. Znów nie obyło się bez oczekiwania na sygnał Polsatu. Drużyny przez dobrą minutę stały na boisku aż doczekały się gwizdka

KONIEC pierwszej połowy Lechia prowadzi 18:7. Jest to zasłużony wynik, gdyż gdańszczanie dominują w młynie, mają przewagę w sile i warunkach fizycznych i potrafią to wykorzystać.

40+2' ostatni zryw Arki. Gdynianie zdobyli karnego 40 metrów od celu. Banaszek kopał z karnego, ale nie trafił

40+1' Lechia poprawiła wynik na 18:7. Z trudnej pozycji z podwyższenia trafił Buchajło

40' Lechia prowadzi 16:7. Lewym skrzydłem przedarł się na gdyńskie pole punktowe Coletta

38' Żółta kartka dla Wojcieszaka. Arka przez 10 minut grać będzie w osłabieniu

38' koledzy powstrzymują Wojcieszaka. Rafał chciał nie tylko na słowa "porozmawiać" z jednym z lechistów, choć jeszcze jesienią grał w... biało-zielonych barwach

35' jedna z nielicznych akcji Arki w tej połowie po stronie Lechii. Jednak znów siła gdańskiego młyna wzięła górę

34' Buchajło trafił. Lechia prowadzi 11:7

33' Ukrainiec naturalizowany w Polsce ma już kolejną szansę na karnego. Teraz to jeszcze dalej, około 45 metrów od celu, ale pozycja na wprost słupów

32' Buchajło kopnął obok słupka

32' po przewinieniu Dąbrowskiego karny dla Lechii z około 40 metrów

29' Buchajło wrócił na boisko, a sędzia po raz drugi dzisiaj upomina Simionkowskiego, który ma kłopoty z opanowaniem nadmiaru adrenaliny i reaguje dość nerwowo na wydarzenia boiskowe

28' Ukrainiec mocno utykając opuścił boisko. Od razu przy nim znalazł się trener Kacała. Nie ma decyzji o zmianie. Jurij spróbuje wrócić do gry, na razie Lechia w "14"

27' gra toczy się z lewej strony boiska, a po przeciwnej flance z pomocy masażysty korzysta Buchajło.

26' Arka znów w opałach. Tylko determinacji w obronie gdynianie zawdzięczają to, że Lechia popełniła błąd i straciła piłkę

25' przedwczesna radość Lechii. wilczuk doskonale doszedł do przekopu, przekazał piłkę do formacji młyna, a Cros z dwoma arkowcami na plecach znalazł się w polu punktowym. Sędzia jednak uznał, że wypadła mu piłka do przodu zanim ją położył na ziemi.

23' faul Rokickiego na Banaszku przerwał dobrze zapowiadającą się akcję gdańszczan około 20 metrów od celu

21' znów gospodarze silniejsi w młynie, dzięki temu zdobyli karnego, z własnej połowy Buchajło przeniósł piłkę około 30 metrów od pola punktowego Arki do autu

19' Lechia objęła prowadzenie 8:7. Celny kop Buchajły z karnego

17' zdecydowany rajd Kwiatkowskiego twardo powstrzymany przez Simionkowskiego. Będzie karny dla Lechii około 25 metrów od słupów

15' Buchajło nie trafił z podwyższenia. Nadal prowadzi Arka

14' przyłożenie dla Lechii. Na 5:7 straty gospodarzy zmniejszył Mariusz Wilczuk

14' doskonała ponownie akcja Rokickiego, następnie kontynuacja Jurkowskiego i Kaszuby.

13' Lechia znów silniejsza w młynie. Arka straciła piłkę po własnym wrzucie

11' Arka wyszła z własnej połowy, gdyż Coletta, przesunięty w tym meczu z drugiej do trzeciej linii, nie odłożył w porę piłki upadając na ziemię. Banaszek nogą wybił ją w aut

10' Arka próbowała akcje z początku meczu, tym razem "urwał" się Simionkowski, ale sędzia dopatrzył się podania do przodu i przerwał akcję

9' Lechia mocno popchnęła w młynie, do którego piłkę wprowadziła Arka, młyn został skręcony i teraz będzie młyn dla Lechii

7' indywidualna akcja Rokickiego. Atakujący, który wrócił do gry po trzech meczach dyskwalifikacji, popisał się rajdem z własnej połowy aż na linię 22 metrów Arki. Gdańszczanie mieli karnego i młyn, ale po rozegraniu wypadła im piłka do przodu

3' Arka prowadzi 7:0. Celnym kopem z podwyższenia popisał się Banaszek

2' Arka objęła prowadzenie 5:0. Po początkowym szturmie Lechii nastąpiła strata gdańszczan w środkowej strefie boiska, która dała Arce przeprowadzenie szybkiego kontrataku. Szostek zagrał do Tsiklauriego, a Gruzin otworzył wynik spotkania

1' mecz rozpoczął Jurij Buchajło, łącznik ataku Lechii

0' Spotkanie rozpocznie się z kilkuminutowym opóźnieniem w stosunku do zapowiadanej godziny 13.00. Hasło do wyjścia na boisko da telewizja Polsat. Natomiast jako pierwsi do piłki podejdą dwaj francuscy rugbiści, którzy wspólnie z Grzegorzem Kacałą, trenerem gdańszczan zdobywali w barwach Brive Puchar Europy

0' na trybunach tylko około tysiąca kibiców. Lepiej zorganizowani do dopingu są kibice Arki. Przebrani w żółte koszulki wybijają rytm rugbistom uderzeniami w bęben. Nad nimi transparent z charakterystycznymi "Buldogami" i hasłem "Wiara Naszą Siłą"