Arka znów pokonana przez Budowlanych

24 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia i Ogniwo w pierwszym wiosennych derbach. Arka podejmuje Budowlanych
Rugbiści Lechii po raz trzeci w historii meczów w ekstralidze przekroczyli 100 punktów. Na zdjęciu, na pierwszy planie Karol Hedesz (Lechia). Rugbiści Lechii po raz trzeci w historii meczów w ekstralidze przekroczyli 100 punktów. Na zdjęciu, na pierwszy planie Karol Hedesz (Lechia).

Efektownie wiosnę w ekstralidze zainaugurowali gdańscy rugbiści. Lechia rozgromiła u siebie Juvenię Kraków 104:6 (66:0). Natomiast Arce Gdynia nie udał się atak na pozycję lidera. Mistrzowie Polski po raz trzeci po wakacjach przegrali z Budowlanymi Łódź, tym razem na wyjeździe 13:20 (6:6). Tym samym biało-zieloni awansowali na pozycję wicelidera tabeli, spychając na trzecie miejsce "Buldogów".

Budowlani Łódź - Arka Gdynia 20:13 (6:6)
Punkty dla Arki:
Banaszek 3, Tsiklauri 5, Garkawyi 5

ARKA: Kwiatkowski (Bartkowiak), Podolski, Wilczuk (Madajewski) - Zdunek, Jasiński (Bachurzewski) - Raszpunda, Łomakin, Dąbrowski (Olejniczak) - Szostek - Banaszek - Garkawyj, Kvernadze, Szrejber, Simionkowski (Malochwy) - Tsiklauri (Sirocki).

Mistrzowie Polski od sukcesu w Łodzi w ubiegłym roku, który dał im tytuł, grali z Budowlanymi po raz trzeci i po raz trzeci przegrali. Nie pomogło ściągnięcie na mecz Beki Tsiklauriego, co miało być elementem zaskoczenia dla rywali.

W pierwszych 40 minutach obie ekipy punkty zdobywały jedynie po rzutach karnych. Tuż po rozpoczęciu spotkania uderzeniem z 15 metrów między słupy wstrzelił się Dawid Banaszek, dając prowadzenie Arce.

Pięć minut później z trzykrotnie dalszej odległości celnie uderzali gospodarze, a po chwili objęli prowadzenie 6:3. W 29. minucie karnego wykorzystał jednak Gruzin Tsiklauri, zapewniając gdynianom remis do przerwy.

Już w 6. minucie drugiej połowy żółto-niebiescy zdobyli swoje pierwsze przyłożenie. Jego autorem był Sergiej Garkawyj. Podwyższenie zapewnił Tsiklauri i podopieczni Macieja Stachury prowadzili 13:6.

To było jednak wszystko, jeśli chodzi o zdobycze "Buldogów". Budowlani najpierw doprowadzili do remisu, a na 2 minuty do końca gry objęli prowadzenie, które zapewniło im zwycięstwo w spotkaniu.

-Byliśmy na dobrej drodze do wygranej, ale szwankowało kopanie na słupy. Zmarnowaliśmy cztery rzuty karne i to zadecydowało o końcowej porażce. Szkoda, bo prowadziliśmy, ale nie ma co zwalać winy na zawodników wykonujących karne. Popełniliśmy za dużo błędów pod koniec spotkania, brakowało też trochę szczęścia. Widać jednak sporo pozytywów w grze, przyłożenie zdobyliśmy po bardzo ładnej akcji. Jeśli wyeliminujemy pewne niedociągnięcia, możemy myśleć o obronie mistrzostwa - podsumował trener Stachura.

Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków 104:6 (66:0)
Punkty dla Lechii:
Janiec 5, Kaszuba 5, Doroszkiewicz 10, Hebda 5, Piszczek 6, Buchajło 18, Tadajewski 10, Wilczuk 5, Kwiatkowski 10, Nowicki 5, Jurkowski 5, Zieliński 5, Płonka 10.

LECHIA: Witoszyński (50 Zieliński), Janiec (50 Klusek), Kaszuba (50 Pionk) - Doroszkiewicz, Wantoch-Rekowski - Hedesz, Hebda (47 Nowak), Wojcieszak - Piszczek - Buchajło (65 Krzewicki) - Tadajewski, Wilczuk (40 Płonka), Kwiatkowski (40 Kuźmiński), Nowicki - Jurkowski.

Godzinę później niż w Łodzi rozpoczął się premierowy mecz ekstraligi w Trójmieście. Na bocznym boisku przy Traugutta, gdzie Lechia rozniosła Juvenię Kraków, przekraczając 100 punktów. Dla biało-zielonych było to jednak tylko przetarcie przed zbliżającym się wielkimi krokami pojedynkiem derbowym w Gdyni (niedziela, 1 kwietnia godzina 15.00, wynik tego spotkania już można obstawiać w naszym typerze).

Lechia dominowała już od pierwszej minuty spotkania, nie mając najmniejszych problemów z defensywą rywali. Dwa przyłożenia zaliczył debiutujący Kornel Tadajewski, zaś dobrą dyspozycję kopacza prezentował zdobywca 18 punktów Jurij Buchajło, który trafiał niemal z każdej pozycji.

Juvenia jedyne punkty zdobyła po dwóch karnych Dariusza Wantoch-Rekowskiego, ale zawodnik zrehabilitował się w kolejnych akcjach, będąc jednym z bardziej wyróżniających się zawodników.

Dla biało-zielonych zdobycie ponad 100 punktów jest historycznym wyczynem, bo wcześniej sztuki tej dokonali tylko dwukrotnie: w 1999 roku, kiedy pokonali Orkan Sochaczew 111:20, zaś dwa lata wcześniej triumfowali nad Budowlanymi Olsztyn 133:5.

- Przeciwnik nie postawił nam wysoko poprzeczki, traktujemy to jako przetarcie przed kolejnym meczem. Spodziewaliśmy się nieco większego oporu, ale byliśmy ewidentnie lepiej przygotowani motorycznie, przeważaliśmy w zasadzie w każdej formacji. Prawdziwą weryfikacją naszego potencjału będzie jednak dopiero spotkanie z Arką - powiedział nam trener Lechii Marek Płonka.

Pozostałe wyniki 9. kolejki:
Budowlani Lublin - Posnania 24:38 (9:19), Orkan Sochaczew - AZS AWF Warszawa 73:7 (31:0).

Opinie (71) 8 zablokowanych

• jak Lechia

• 6 2

• ahaha tak walkower,

• 0 2

• Gran Derbi tylko na PGE Arena - nareszcie sport na wysokim poziomie tam będzie (1)

• 7 4

• ???

Faktycznie mają grać te derby na Ergo Arenie?