Armwrestling. Złoty Tur Gdynia ma aż czterech mistrzów świata

9 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
  • Polscy zawodnicy zdominowali turniej w Rumi zdobywając 158 medali w mistrzostwach świata amatorów. Udział w tym wyczynie mieli zawodnicy Złotego Tura Gdynia.

Czterech zawodników klubu Złoty Tur Gdynia zdobyło siedem złotych medali w amatorskich mistrzostwach świata w siłowaniu na rękę rozgrywanych w Rumi. Po dwa złote krążki w armwrestling zdobyli: Andrzej Hymer, Jadwiga Lewandowska i Dawid Płaksa a jeden Grzegorz Gorczyński. Dodatkowo zawodnicy Tura sięgnęli jeszcze po trzy złote krążki wśród niepełnosprawnych. W sumie reprezentacja Polski zakończyła turniej z dorobkiem aż 158 krążków.

Pierwsze dwa dni zawodów w Rumi należały do amatorów. W mistrzostwach świata wystartowało ponad 600 zawodników i zawodniczek - seniorzy, juniorzy, mastersi i grand mastersi oraz zawodnicy niepełnosprawni. W każdej kategorii wiekowej zawodnicy byli podzieleni na wiele kategorii wagowych, walczono na obie ręce, stąd też tak wiele kompletów medali. Polska wystawiła zawodników niemal we wszystkich kategoriach, łącznie nasza reprezentacja liczyła 116 osób.

Jedenaście medali, w tym siedem mistrzowskich tytułów, zdobyli reprezentanci klubu Złoty Tur Gdynia. Po dwa złota wywalczyli junior Dawid Płaksa, mastersi Andrzej Hymer, Jadwiga Lewandowska, a w seniorach brąz wywalczył Łukasz Obłuski. Złoto i brąz zdobył Grzegorz Gorczyński a dwa srebra Katarzyna Zaniewska.

- Cieszę się z sukcesów Polaków. W naszym kraju armwrestling wciąż jest sportem amatorskim, niemniej niemal dwudziestoletnia praca przynosi efekty. W całym kraju działa kilkadziesiąt klubów armwrestlingowych, a sport ten uprawia ponad 1500 zawodników i zawodniczek w różnym wieku. Sportowo polscy zawodnicy są w światowej czołówce, a jeśli chodzi o organizację imprez, to świat uczy się od nas. Taka impreza jak mistrzostwa świata i Puchar Świata Zawodowców Złoty Tur World Cup to budżet liczony w milionach złotych, nie oszczędzamy na oprawie zawodów, która jest bardzo spektakularna, co w połączeniu z emocjonującymi walkami na rękę daje niepowtarzalny klimat - mówi Paweł Podlewski, prezydent Federacji Armwrestling Polska.
W sumie polscy zawodnicy zdobyli aż 158 medali. Poza Złotym Turem świetnie spisali się także pomorscy armwrestlerzy niepełnosprawni. Złote medale zdobyli Mikołaj Jawoszek, Konrad KrawczukMichał Łobocki, a srebrne medale zawisły na szyjach: Karola LudwikaDariusza Gabrynowicza, a po dodatkowym srebrz zdobyli Łobocki i Krawczuk.

Armwrestling, czyli siłowanie na rękę to typowy sport walki, w którym oprócz siły niebagatelną rolę odgrywa technika, taktyka oraz oczywiście odporność psychiczna. Walczy się na prawą, jak i na lewą rękę. To sport popularny na całym świecie, w wielu krajach na uczelniach sportowych funkcjonują katedry armwrestlingu, a sport ten finansowany jest centralnie.

Lista medalistów, Złoty Tur Gdynia
Mistrzostwa świata amatorów:
Grzegorz Gorczyński - złoto na lewą rękę i brąz na prawą w kat. Masters +105 kg
Andrzej Hymer - złoto na prawą rękę i złoto na lewą w kat. Senior Grand Masters 100 kg
Katarzyna Zaniewska - srebro na prawą rękę i srebro na lewą w kat. Masters 60 kg
Jadwiga Lewandowska - złoto na prawą rękę i złoto na lewą w kat. Grand Masters +80 kg
Łukasz Obłuski - brąz na prawą rękę w seniorach 95 kg
Dawid Płaksa - złoto na prawą rękę i złoto na lewą w kat. Junior U-21 85 kg

Mistrzostwa świata niepełnosprawnych:
Mikołaj Jawoszek - złoto na prawą rękę i srebro na lewą w kat. Junior Disabled Sitting 50 kg
Konrad Krawczuk - złoto na lewą rękę i srebro na prawą w kat. Disabled Standing 95 kg
Michał Łobocki - złoto na prawą rękę i srebro na lewą w kat. Disabled Standing 95 kg
Dariusz Gabrynowicz - srebro na prawą rękę i srebro na lewą w kat. Disabled Standing +95 kg
Karol Ludwik - srebro na prawą rękę i brąz na lewą w kat Disabled Standing 80 kg

• Żal

Naprawde amatorzy do tych zawodów trzeba sie przygotować a nie głupa palić jak ta banda pustaków

• 0 1

• Pytanko (2)

Zdjęcie numer 14 i 15 bardzo fascynujące. Czy ktoś zna personalia tej zawodniczki ? ;p

• 0 2

• sądząc po stroju i innych zdjęciach (1)