Asseco Arka Gdynia - Zastal Zielona Góra 76:104. Zmiana strategii nie pomogła

dak.
3 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

W pierwszej połowie Asseco Arka Gdynia dobrze zaprezentowała się w meczu przeciwko mistrzowi Polski. Natomiast w drugiej Zastal Zielona Góra potwierdził swoją dominację na polskich parkietach. W pierwszej połowie Asseco Arka Gdynia dobrze zaprezentowała się w meczu przeciwko mistrzowi Polski. Natomiast w drugiej Zastal Zielona Góra potwierdził swoją dominację na polskich parkietach.

Asseco Arka Gdynia przegrała u siebie z Eneą Zastal BC Zielona Góra 76:104 (20:21, 20:27, 15:28, 21:28) w 27. kolejce Energa Basket Ligi. O ile plan na pierwszą połowę utrzymywał koszykarzy przy życiu, tak w drugiej już niekoniecznie. Żółto-niebiescy do przerwy trafili 9 z 18 "trójek", ale oddali tylko 5 rzutów za 2 punkty. Później nastąpiła zmiana strategii i ostatecznie zakończyli mecz z 10/26 zza łuku i 17/27 za 2.

ASSECO ARKA: Wołoszyn 13 (2x3), Dylewicz 10 (1x3, 7 zb.), Vragović 5 (1x3), Hrycaniuk 1, Wadowski 1 oraz Witliński 13, Kobel 13 (2x3), Malczyk 8 (2x3), Kołodziej 7 (1x3), Kaszowski 5 (1x3)

ZASTAL: Berzins 15 (1x3, 9 zb.), Bowlin 13 (2x3), Richard 11 (3x3), Sulima 8 (7 zb.), Brembly 6 oraz Pappas 18 (1x3), Put 15 (2x3), Koszarek 12 (2x3), Freimanis 6 (2x3)

W meczowej kadrze Asseco Arki Gdynia ostatecznie nie znaleźli się młodzi koszykarze: Michał Pluta, Marcin Kowalczyk i Łukasz Walkowiak, którzy w weekend rywalizowali o Puchar Polski U-19. W finale przegrali ze Śląskiem Wrocław 47:64, ale okazja do rewanżu nadarzy się w dniach 10-14 marca w Gliwicach, w finałowym turnieju młodzieżowych mistrzostw Polski.

Duże obciążenia młodych koszykarzy Asseco Arki

Koszykarze Asseco Arki Gdynia wrócili do rozgrywek ligowych po 3-tygodniowej przerwie i tę świeżość widać było od samego początku. Żółto-niebiescy dotrzymywali kroku mistrzowi Polski i nawet szybko odrobili największą, 7-punktową stratę z pierwszej kwarcie. Głównie dzięki skutecznej grze na obwodzie, gdyż podopieczni Piotra Blechacza trafili w niej 6 "trójek".

W pierwszych minutach drugiej kwarty przypomniał o sobie były zawodnik gdyńskiej ekipy Filip Put, ale rzutami wolnymi odpowiedział Mikołaj Witliński, który z kolei w przeszłości grał w Zielonej Górze.

Puchar Polski U-19. Koszykarze z Trójmiasta w cieniu Śląska Wrocław

Miejscowi utrzymywali taktykę, czego efektem były dwa trafienia Marcina Malczyka zza łuku na 28:28. Jednak celowniki się zacięły, a podopieczni Żana Tabaka odskoczyli na 6 "oczek" w 17. minucie. Jakub Kobel zdążył zminimalizować stratę do 2., ale to goście byli ostatecznie skuteczniejsi przed przerwą (48:40). Warto podkreślić, że Asseco Arka do tego czasu oddała jedynie 5 rzutów za 2 i 19 za 3.

Strategia została zmieniona po zmianie stron. Od trzeciej kwarty żółto-niebiescy oddawali zdecydowanie więcej rzutów z półdystansu i spod kosza. Natomiast rywale wykorzystali broń gdynian i po rzutach Nikosa Pappasa oraz Puta, goście odskoczyli na 14 punktów. Końcówka partii zdecydowanie należała do przyjezdnych, którzy na decydującą kwartę wychodzili z przewagą 21 "oczek".

Jak długo będzie grał koszykarz Asseco Arki Gdynia? Filip Dylewicz odpowiada

Jedyne co mogło cieszyć w czwartej partii, to popis strzelecki. Z każdą minutą obie drużyny były coraz bardziej świadome tego, kto wygra to spotkanie. Wymiana ciosów, w której lepsi byli zielonogórzanie, kończąc z rezultatem 104:76.

16 Polpharma Starogard Gdański 28 5 23 2363:2614 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon, a ostatnia spadnie z ligi. Jej miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-03-09

Wyniki 27 kolejki

• TREFL Sopot - LEGIA WARSZAWA 74:81 (19:22, 13:23, 18:20, 24:16)
  • ASSECO ARKA ARKA - Enea Zastal BC Zielona Góra 76:104 (20:21, 20:27, 15:28, 21:28)
  • King Szczecin - Śląsk Wrocław 79:65 (19:10, 10:18, 17:26, 33:11)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Pszczółka Start Lublin 81:78 (22:23, 16:24, 19:21, 24:10)
  • GTK Gliwice - HydroTruck Radom 75:83 (14:21, 18:23, 26:20, 17:19)
  • Polpharma Starogard Gd. - Enea Astoria Bydgoszcz 77:98 (21:21, 19:28, 22:28, 15:21)
  • PGE Spójnia Stargard - Anwil Włocławek 77:67 (16:17, 23:10, 19:28, 19:12)
  • Polski Cukier Toruń - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp (przełożony na 11.03)