Asseco nie oszczędza nerwów kibiców

3 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Mikołaj Witliński był najlepiej punktującym graczem Asseco w pierwszym tegorocznym meczu. Mikołaj Witliński był najlepiej punktującym graczem Asseco w pierwszym tegorocznym meczu.

Koszykarze Asseco pokonali u siebie Miasto Szkła Krosno 87:85 (37:19, 21:22, 15:18, 14:26 ). Choć podopieczni Przemysława Frasunkiewicza rozbili rywali w pierwszej kwarcie i prowadzili nawet różnicą 24 punktów, ich kibice znów musieli drżeć o końcowy wynik. Na szczęście zaliczka z pierwszej odsłony wystarczyła, mimo trzech przegranych partii. W Gdynia Arenie obie drużyny trafiły aż po piętnaście celnych rzutów zza łuku.

ASSECO: Szubarga 15 (4x3), Żołnierewicz 13 (1x3, 8 zb., 8 as.), Garbacz 8 (2x3), Wyka 5 (1x3), Put 1 oraz Witliński 21 (3x3), Ponitka 12 (2x3, 6 zb., 6 as.), Szczotka 9 (1x3), Kołodziej 3 (1x3), Jankowski 0

Miasto Szkła: Gaddefors 16 (4x3), Jakóbczyk 14 (3x3), Alexis 9, Grochowski 8 (2x3, 8 as.), Lejasmeiers 0 oraz Pinkston 23 (3x3), Oczkowicz 6 (2x3, 6 zb.), Mustapić 5 (1x3), Sroka 4

TREFL SOPOT - POLSKI CUKIER TORUŃ 72:90. RELACJA Z MECZU

Niemal każdy mecz koszykarzy Asseco niósł ze sobą emocjonującą końcówkę, w która rozstrzygała o wyniku spotkania. Po serii czterech kolejnych porażek w takich okolicznościach gdynianie przerwali złą passę. Ostatnie minuty rozstrzygnęli na swoja korzyść w meczach z Polpharmą Starogard Gdański i AZS Koszalin, choć pojedynki te przedzieliła wysoka porażka w Dąbrowie Górniczej.

Wydawało się, że w pierwszym meczu 2018 roku kibice podopiecznych Przemysława Frasunkiewicza nareszcie doczekali się spotkania, które zarazem skończy się zwycięstwem, a jednocześnie nie będzie kosztowało ich aż tylu nerwów.

Nic bardziej mylnego, ale od początku. W Gdynia Arenie gospodarze już po 90 sekundach gry prowadzili 8:0, a na koncie mieli dwa celne rzuty zza łuku. Po 5 minutach mieli już trafione cztery "trójki" (dwie Jakuba Garbacza) i prowadzili 17:6.

O czas poprosił trener gości Kamil Piechucki. Zdało się to na tyle, że choć krośnianie przegrywali w pewnym momencie już 14:28, zdołali nieco spowolnić tempo z jakim Asseco powiększało przewagę. Gdynianie i tak niemal dobili do 40 punktów w pierwszej kwarcie.

Druga odsłona upłynęła obu drużynom pod znakiem pojedynku na rzuty za 3 punkty przy niezłej skuteczności. Dla Asseco swoją drugą i trzecią "trójkę" trafił Krzysztof Szubarga, a trzykrotnie celnie przymierzył zza łuku również Marcel Ponitka. Dla gości raz trafił w ten sposób Krzysztof Jakóbczyk, a trzykrotnie w ciągu nieco ponad minuty zrobił to ich najlepszy strzelec JayVaughn Pinkston. Amerykanin wszedł na obroty po "przespanej" pierwszej kwarcie.

Do przerwy Asseco miało 56, a Miasto Szkła 50 procent skuteczności w 3-punktowych rzutach. Krośnianom szło to nawet lepiej niż rzuty z pozycji bliżej kosza. Kwartę rozstrzygnęli na swoją korzyść, ale odrobili zaledwie jeden punkt z 18-stu, które stracili do gdynian w pierwszej odsłonie.

Zaraz po przerwie za 3 pkt z faulem trafił Jakóbczyk, który wykorzystał jeszcze rzut wolny. Gdynianie "zacięli się" i przez 5,5 minuty oddali tylko dwa celne rzuty notując przy tym sporo strat. Krośnianie nie byli jednak w stanie zbliżyć się bardziej niż na 11 pkt.

Mimo dwóch przegranych partii, Asseco rozpoczęło ostatnią z przewagą 14 pkt, ale szybko niwelować ją zaczął Anton Gaddefors, który potrzebował tylko 2,5 minuty na zdobycie 9 pkt. Sytuację rzutem zza łuku uspokoił na chwilę Żołnierewicz, ale po kolejnej "trójce" Jakóbczyka na 3 minuty i 20 sekund do końca meczu Miasto Szkła doszło Asseco na 74:79.

To był ten moment, w którym powrócił demon zaciętych końcówek. O czas poprosił jednak trener Frasunkiewicz i udało się opanować sytuację. Na minutę przed końcem o czas poprosili goście, którzy tracili 8 punktów. Rzuty wolne wykorzystał Jakóbczyk, a przechwyt i trafienie zza łuku w kolejnej akcji zaliczył Grzegorz Grochowski. Było już tylko 85:82 dla Asseco. Jeden rzut wolny wykorzystał Szubarga, a za 3 pkt trafił Dariusz Oczkowicz.

Na niespełna sekundę przed końcem gry o czas poprosili jeszcze gospodarze, a jeden z dwóch rzutów wolnych wykorzystał Żołnierewicz. Ostatecznie krośnianom do dogrywki zabrakło punktu. Zaliczka z pierwszej kwarty wystarczyła Asseco choć po takim otwarciu kibice mieli prawo liczyć na znacznie bardziej efektowne zwycięstwo. Zamiast tego dostali kolejny, na szczęście zwycięski thriller.

17 Legia Warszawa 15 0 15 1092:1315 15 0.000
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn.
Tabela wprowadzona: 2018-01-03

Wyniki 14 kolejki

• TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 72:90 (20:18, 18:23, 21:21, 13:28)
  • ASSECO GDYNIA - Miasto Szkła Krosno 87:85 (37:19, 21:22, 15:18, 14:26)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 94:83 (22:24, 31:21, 20:18, 21:20)
  • Polpharma Starogard Gdański - GTK Gliwice 95:72 (29:19, 18:18, 26:15, 22:20)
  • AZS Koszalin - TBV Start Lublin 85:89 (22:24, 28:22, 16:23, 19:20)
  • PGE Turów Zgorzelec - Czarni Słupsk 82:81 (25:22, 15:33, 28:14, 14:12)
  • Rosa Radom - Legia Warszawa 94:72 (18:21, 20:12, 36:16, 20:)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 68:73 (9:24, 13:15, 21:18, 25:16)
  • przełożony na 28 marca
  • Stelmet BC Zielona Góra - King Szczecin

Opinie (23) 2 zablokowane

• Łał.... te trójki to niezła jazda. Gratki za wygraną ale,,,koncentracja do poprawy!

Może czas popracować z psychologiem sportowym????

• 13 4

• Zwycięski mecz, gratulacje!

Ale widzieliśmy dwa różne zespoły Asseco. Ten w drugiej połowie meczu raczej zawałowy....

• 12 2

• znowu emocjonujący mecz

KOncentracja do poprawy.
    Witliński chłopie , pracuj a będą z ciebie ludzie !

• 16 2

• Z Rosą to nie przejdzie :)

Dobrze ,że wygrali dzisiaj.

• 5 7

• (3)

Po pierwszej połowie miał być spacerek a była MASAKRACJA
    W pierwszej połowie rzucone 58 punktów w drugiej niecałe 30? Kiedyś mnie uczono że trójki są po to żeby gonić albo z wybitnie czystej pozycji a tu przy +20 dalej rzucanie cegłami. No i było jak było. Jasne że liczą się dwa punkty ale te nie smakują za dobrze
    No i dalej te wolne///

• 9 2

• Jak to miał być spacerek? (1)

Kto tak powiedział? Ten co Cię uczył?
      W sporcie nie ma spacerków na żadnym poziomie rozgrywek i w żadnej dyscyplinie.

• 2 6

• Przy około +20 po pierwszej połowie? I może jeszcze powiesz że ten co mnie uczył nie miał racjiDDD Za dwa rzucone 14 razy za trzy 38!!!!!!!!
        Jaki to ma sens? To jest tylko nasza ekstraliga. Żenua!!!!!

• 4 1

• Z konferencji prasowej:
      - "po meczu z AZS-m mieliśmy siły tylko na 20 minut" - hehehehee 20-o latki??? to co mówić o drużynach grających w pucharach i ligach albo NBA gdzie 2 mecze na tydzień to norma a bywają 3 i to przez cały sezon (i to nie są 20 latki) nam się trafiły takie 2 tygodnie. To z Rosą w sobotę spodziewam się pogromu bo będziemy kompletnie bez sił
      - olbrzymi postęp młodych na przestrzeni kilku lat? Zgoda. Ale ten postęp ma służyć wygrywaniu meczów a już na pewno meczów u siebie z przeciętniakami a nie tylko korzystnemu prezentowaniu się na parkiecie
      I Karolak rzucił z czystej pozycji bo wcześniej zgubił młodego na zasłonie

• 0 3

• Już ostatnio pisałem że dla mnie bohaterem jest Mikołaj.Dziś był już pierwszoplanowym graczem- pożyteczny pod koszem, waleczny i te trójki :) Dziś Przemek mimo zdobytych punktów był trochę obok gry(te straty...).Źle rozegrana końcówka- przeciwnik ma 5 fauli- piła pod pachę i na kosz.A my? Siepiemy ciągle 3 ,ok w pierwszej kwarcie było super , ale to nie trwa wiecznie. Musimy dostosowywać taktykę gry do tego co się dzieje na boisku. A tak w ogóle super że wygraliśmy.

• 10 2

• po drugiej kwarcie myślałem że jadą na 100 pkt

ale się nie udało. Pozytywy dnia to Mikołaj i bloki Wyki.

• 12 1

• Czy ktoś ma może bilet z wczorajszego meczu?

Potrzebny mi jest do odebrania zwrotu za pracę w trakcie meczu, a zgubiłem swój. Pomoże ktoś? Deadline jest dziś do 18...

• 0 5

• Doping (1)

A może by tak aktywować Klub Kibica?
    Bo tych dwóch bębniących panów samych nie da rady :), ale szacunek dla nich.

• 10 0

• Ariel daje radę.Byle ten napięty grubas nie wracał haha

• 0 4

• Jeżeli z takim składem Frasunkiewicz awansuje do play-off to powinien zostać trenerem roku (4)

Myślałem że spadną a tu bilans 8-7, jako jedyna drużyna w krajowym składzie, bez Amerykanów którzy są liderami w każdym zespole.