Asseco spokojnie poradziło sobie ze Startem

21 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Asseco pokazało w poniedziałek zespołową koszykówkę i udowodniło, że dół tabeli, na którym znajduje się Start, jest zdecydowanie nie dla gdynian. Asseco pokazało w poniedziałek zespołową koszykówkę i udowodniło, że dół tabeli, na którym znajduje się Start, jest zdecydowanie nie dla gdynian.

Asseco nie miało większych problemów z pokonaniem TBV Startu Lublin. Gdynianie wygrali we własnej hali 80:65 (24:11, 25:14, 15:17, 14:23), a ich przewaga nie wyższa tylko dlatego, że już na początku czwartej kwarty trener Przemysław Frasunkiewicz postawił wyłącznie na młodzież, która miała problemy ze składną grą. Mecz może być zapamiętany jednak z niesamowitego rzutu Krzysztofa Szubargi na koniec pierwszej połowy. Spokojnie może kandydować on do trafienia sezonu.

ASSECO: Żołnierewicz 21 (3x3), Szczotka 16 (3x3, 5 zb.), Szubarga 14 (1x3, 7 zb., 5 as.), Matczak 9 (6 as.), Szymański 2 oraz Ponitka 9 (5 zb.), Witliński 6 (6 zb.), Czerlonko 2, B. Jankowski 1, Konopatzki 0, Put 0

TBV Start: Wiggins 20 (2x3), Balmazović 17 (4x3, 11 zb.), Peterson 10 (9 zb.), M. Jankowski 4 (1x3), Małecki 2 oraz Kellogg 6 (2x3), Dłoniak 3, Kowalski 2, Trojan 1, Ciechociński 0, Grzeliński 0

Drużyna z Lublina jest jedną z dwóch, obok Siatki Tarnobrzeg, która w obecnym sezonie nie potrafi wygrać. A to pomimo pokaźnego budżetu. Pod względem finansów Start spokojnie znajduje się w środku ligi.

Asseco gra ostatnio bardzo dobrą koszykówkę, dlatego w Gdynia Arenie, to gospodarze byli zdecydowanym faworytem starcia. I choć pierwsze półtorej minuty drużyna Przemysława Frasunkiewicza badała możliwości rywala, to po celnym rzucie za trzy punkty Piotra Szczotki rozpoczęła budowanie pokaźnej przewagi. Zaliczając serię 9:0, którą rozpoczął Mikołaj Witliński gdynianie wyszli na prowadzenie 15:7. Wiele dobrego robiły agresywne wejścia pod kosz Przemysława Żołnierewicza, który także w efektowny sposób wykańczał kontry.

A o grze gości trudno napisać coś pozytywnego. Atak opierał się głównie na kozłowaniu i szukaniu opcji zdobywania punktów, której tak na prawdę nie było. Trudno trafić do kosza, najpierw nie wychodząc po piłkę. I tak goście próbowali coś sklecić, a gospodarze dalej powiększali przewagę. Najciekawszym momentem drugiej kwarty była... jej ostatnia sekunda. Po błędzie 24 sekund w ataku Startu, Asseco miało piłkę na wysokości linii rzutów za trzy punkty na własnej połowie. W okolicy środka boiska otrzymał ją Szubarga, wybił się w stronę linii bocznej, rzucił jedną ręką i trafił spadają w okolicach monitora, na którym sędziowie oglądają powtórki. Ten rzut spokojnie może kandydować do miana najładniejszego w sezonie. Asseco schodziło na przerwę z prowadzeniem 49:25. Zanosiło się na pogrom.

Drugą połowę Start próbował rozpocząć agresywną obroną. Trudno jednak zamaskować tym braki techniczne. Dlatego też po upływie nieco ponad minuty trzeciej kwarty goście mieli już cztery przewinienia. Każde następne skutkowało rzutami osobistymi dla Asseco. Te jednak nie były aż tak potrzebne do budowania jeszcze wyższej przewagi. Gdynianie osiągnęli ją w 28. min. kiedy kolejny przechwyt i punkty z kontry zaliczył Szubarga (60:31). Później trener Frasunkiewicz zaczął testować swoich koszykarzy. Mocno dostawało się za defensywę Witlińskiemu.

Natomiast na początku czwarte kwarty, mieliśmy na boisku młodzieżowe zestawienie. Obok podkoszowego znajdowali się Żołnierewicz, Mariusz Konopatzki, Bartosz JankowskiWojciech Czerlonko. Średnia wieku piątki gospodarzy wynosiła 20,6 lat. Miała ona jedna problemy z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy i zatrzymywaniem rywali bez fauli. A na tablicy wyników w 32. min. pojawiło się tylko 64:50 dla Asseco. Frasunkiewicz dokonał szybko zmian wpuszczając na boisko Szubargę, Szczotkę, Matczaka i Marcela Ponitkę. Pierwszy z nich od razu zdobył punkty, ale goście odpowiedzieli pięcioma z rzędu. Wtedy Frasunkiewicz musiał prosić o czas (66:55). Po nim faul niesportowy popełnił Ponitka i zaczęło robić się groźnie dla gdynian. Michał Jankowski trafił jednak tylko jednego wolnego, a niemoc gospodarzy przełamał rzutem z półdystansu Żołnierewicz (68:56). Asseoo potrzebowało jeszcze chwili, aby złapać odpowiedni rytm, a goście pudłowali rzut za rzutem. Kiedy się wreszcei wstrzelili dwiema trójkami, w odpowiedzi na celny rzut za trzy Szczotki, do końca kwarty pozostawało 50 sekund (78:65).

Wyniki 7 kolejki

• Polpharma Starogard Gdański - TREFL SOPOT 74:79 (18:22, 20:15, 20:20, 16:22)
  • ASSECO GDYNIA - TBV Start Lublin 80:65 (24:11, 25:14, 15:17, 14:23)
  • King Szczecin - Polski Cukier Toruń 78:83 (28:17, 16:21, 16:23, 18:22)
  • Energa Czarni Słupsk - Stelmet BC Zielona Góra 68:51 (20:10, 12:11, 19:13, 17:17)
  • Polfarmex Kutno - PGE Turów Zgorzelec 74:78 (20:23, 18:17, 18:15, 18:23)
  • Miasto Szkła Krosno - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 79:73 (21:19, 13:17, 22:17, 15:18, d. 8:2)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Rosa Radom 71:67 (21:22, 13:9, 16:19, 21:17)
  • AZS Koszalin - Anwil Włocławek 45:93 (13:23, 8:24, 10:19, 14:27)
  • Polpharma Starogard Gdański - Siarka Tarnobrzeg 86:78 (21:24, 24:21, 19:17, 22:16)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Energa Czarni Słupsk, przełożony na 22 grudnia

Opinie (23)

• Widać tylko po końcówce 3 i początku 4 kwarty że młodzieży daleko jeszcze do poziomu ekstraklasy. I nie widać w nich rozwoju. Oby siódemce zawodników ciągnących mecze starczyło sił do końca sezonu

• 24 4

• czerlonki, puty i szymańskie (1)

co to jest ja się pytam ? Jaki progres podczas trzeciego sezonu zrobił Czerlonko, jaki progres zrobił Szymański?? Tego nawet drewnem nazwać nie można.Puta jeszcze rozumiem bo dopiero co zaczyna przygode z ekstraklasą no ale ta dwójka wcześniej to najwyżej do sprzątania szatni po meczu się nadaje. Sabotażyści i totalne "no skille" . Panowie przejżyjcie na oczy, koszykówka nie jest dla Was. Gdyby w mojej firmie pracownik dostawał wynagrodzenie za taką pracę jaką wykonują Ci dwaj "koszykarze" to nie mógł bym ich zwolnić . Musiałbym ich wypi******ć jak najszybciej.

• Fajny mecz, wygrany ,gratulacje (2)

Dobrze ze Franz rotował składem dając młodym szanse pogrania ale zgadzam się z poprzednikiem ze daleko młodym zawodnikom do dobrego poziomu. Starali się ale niestety na razie sa po prostu za słabi. Ale i tak gratulacje dla zespołu i trenera za fajne widowisko.
    Ale kibicow lub widzów to coraz mniej....smutne.

• 4 4

• (1)

Dlaczego mniej kibiców?bo koszykówka jest grą widowiskową,a obecni gracze w Asseco raczej tego stworzyć nie są w stanie.Przepraszam, byłbym nie sprawiedliwym,gdybym wszystkich wrzucił do jednego worka.Szubarga,Matczak,Żołnierewicz,Szczotka to są gracze,którzy znacznie przewyższają pozostałych.Z tych czterech graczy trudno stworzyć silną drużynę,więc jest to, co jest.Tacy gracze jak Woods,Logan,Burrell,Ewing,Varda,Jagla i kilku innych zawodników o polskich korzeniach,którzy tworzyli siłę zespołu Asseco-Prokomu to już przebrzmiała historia

• 6 2

• zapomniałeś o najważniejszym graczu - R. Krauze

• 10 2

• młodzież trzeba ogrywać

Młodzież trzeba ogrywać i chwała trenerowi za wysyłanie jej na parkiet jeśli tylko możliwe. Gratulacje za kolejne zwycięstwo...a sądziłem, że tylko ogony będą w tym sezonie.
    Brawo.

• 8 2

• Momenty kiedy na parkiecie przebywała ta zbieranina "talentów" w rodzaju Czerlonki, Konopatzkiego i ultra drewnianego Romana to był jakiś dramat. Pierwsza liga to szczyt możliwości tych beztalenci. Dowód na to jak szybko można zejść z + 25 na +10. Banda ignorantów, która nie rozwija się a wręcz cofa. Center wychodzący w pierwszej piątce, który spędza czas na boisku z pełnym pampersem. Smutek i żal, który widać na trybunach, bo z kibiców nie można sobie robić jaj

• 20 2

• Roman

Wygrana cieszy tym bardziej, że jak Szymański był na boisko to Asseco w 4 przeciwko 6.
    Jestem załamany jego grą. Nie rozumiem dlaczego Franc wystawia go w pierwszej piątce. To jest dla mnie nieporozumienie. Mikołaj jest o wiele wiele lepszy od Romana.

• 18 2

• Sportowo nieźle, niepotrzebne jest poza tym obrażanie niektórych zawodników na forum (1)

Grają jak potrafią i tyle
    Natomiast organizacyjnie dużo do poprawy- kolejny mecz na który nie można przez internet kupić biletów na dolne trybuny- mimo że sala świeci pustkami
    Zresztą kolejny sezon w którym nie udaje lub nie chce sie utrzymać tych mniejszych sponsorów

• 9 9

• Zawodnicy obrażają kibiców próbując wmówić nam że nadają się do zawodowej koszykówki.

• 10 4

• Innego wytłumaczenia nie widzę jak tylko... gościnność! Było już +28, była szansa na podreperowanie stosunków małych punktów ale w 3-j kwarcie Franz wpuszcza czterech kadetów. Zrób tak "trenerze" z Turowem albo ze Stelmetem a będzie - 50.
    Szkoda i gratulacje
    Dobrze że Żołnierz odpalił. Marzy mi się w najbliższej przyszłości że w tym samym meczu odpali tak 3-ch albo 4-ch a Piter i Szubi zagrają na swoim normalnym poziomie:)