Dogrywka w Gdynia Arenie i wygrana Asseco

23 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Dariusz Wyka trafił ważną trójkę w końcówce czwartej kwarty, do tego zdobył siedem pierwszych punktów dla Asseco w dogrywce. Dariusz Wyka trafił ważną trójkę w końcówce czwartej kwarty, do tego zdobył siedem pierwszych punktów dla Asseco w dogrywce.

W ostatnich 28 sekundach czwartej kwarty wydawało się raz, że wygra Asseco, za chwilę, że uczyni to Start Lublin. Ostatecznie mecz w Gdynia Arenie rozstrzygnął się w dogrywce, w której rywali wypunktował świetnie grający Dariusz Wyka. Asseco wygrało drugi mecz u siebie i drugi po dodatkowym czasie gry, tym razem 92:82 (14:22, 16:17, 17:19, 27:16, d. 18:8).

ASSECO: Szubarga 21 (3x3, 12 as.), Szczotka 7 (8 zb.), Wyka 19 (4x3), Żołnierewicz 22 (2x3, 7 zb.), Garbacz 5 (1x3) oraz Ponitka 11 (2x3), Witliński 6, Jankowski 1, Kamiński 0, Put 0

TBV Start: Lewis 20 (5 zb.), Szymański 4 (5 zb.), Czerlonko 0, Mirković 5 (1x3), Washington 9 (1x3) oraz Reynolds 12 (12 zb.), Dziemba 12 (1x3), Ciechociński 8 (2x3), Gospodarek 6 (2x3), Dutkiewicz 6, Pelczar 0

W poniedziałek, w Gdynia Arenie ponownie pojawił się David Dedek, czyli trener w przeszłości mocno związany z Asseco, obecnie prowadzący Start Lublin. Gospodarze spotkania byli po pierwszej porażce w sezonie, której doznali w Toruniu, na boisku wicemistrza Polski. Wówczas drużynę w ataku prowadził Krzysztof Szubarga. Nie inaczej było w starciu ze Startem. Rozgrywający zdobył już w pierwszej połowie 15 punktów, czyli połowę dorobku drużyny.

A zaczęło się od celnego rzutu za trzy punkty Przemysława Żołnierewicza, który do przerwy zgromadził ich łącznie 10. W pierwszej kwarcie do dorobku wspomnianej dwójki dołożył się jeszcze celnym rzutem za trzy punkty Dariusz Wyka. Ale to grający bardziej zespołowo rywale prowadzili 22:14.

W 12. min. za trzy punkty trafił Mateusz Dziemba i zrobiło się 27:15 dla Startu. Taką przewagę goście utrzymywali do połowy drugiej kwarty. Tryb rzucania włączył wówczas Szubarga. Trafił m.in. za trzy punkty z faulem, a po celnym wolnym rozgrywającego zrobiło się 27:33. Także on zmniejszył prowadzenie Startu do 30:25, lecz na koniec połowy dwa wolne trafił lider gości, Chavaughn Lewis, a spod kosza punkty dołożył Darryl Reynolds (30:39).

Nadzieję na dogonienie rywala przyniósł początek trzeciej kwarty, gdy gdynianie zaczęli grać dwójkowe akcje z Piotrem Szczotką i zrobiło się 35:41. Następnie efektowny wsad zaliczył jeszcze Wyka, ale później Asseco wracało pomału do gry na obwodzie i rzucania za trzy punkty. To jednak nie przynosiło efektów. Minięcia pierwszej linii defensyw w wykonaniu Lewisa sprawiły gdynianom wiele problemów, ponieważ nie potrafiła oni zorganizować odpowiedniej pomocy pod koszem. Dlatego też na ostatnią kwartę drużyny wychodziły przy prowadzeniu gości 58:47.

Niestety ten obraz nie zmieniał, choć ciężar gry próbował brać na własne barki Szubarga. W 34. min. trener Przemysław Frasunkiewicz próbował zmienić taktykę drużyny w czasie przerwy na żądanie. Po niej jednak Mikołaj Witliński stracił piłkę, a za trzy trafił Michael Gospodarek (52:65).

Asseco w końcu udało się zbliżyć w okolice kosza, a to pomogło zredukować stratę do 8 punktów (60:68). A po trafieniu Wyki z półdystansu zrobiło się na koniec 37. min. 62:68. Po rzutach wolnych Szubargi o czas poprosił Dedek, ale jego drużyna źle rozegrała akcję. W odpowiedzi za trzy trafił Marcel Ponitka i trener Startu brał kolejną przerwę na żądanie (67:70).

Ostatnia minuta zaczęła się przy wyniku 67:71 i od faulu ofensywnego Lewisa. Ładne ścięcie pod kosz, wsad Żołnierewicza z faulem, ale niecelny wolny i zrobiło się 69:71. Szubarga dobrze bronił jednak Jamesa Washingtona, a tan nie zdołał przeprowadzić w ciągu 8 sekund piłki przez połowę. Ta trafiła w ręce gdynian. Do końca pozostawało 28 sekund. Piłkę niespodziewanie dostał Szczotka, zagrał akcję pod kosz, odrzucił na obwód, gdzie stał Wyka. Podkoszowy spokojnie przymierzył za trzy i trafił (72:71). Start miał jeszcze 20 sekund na akcję. Wyka wybronił piłkę wyrzucaną z aut, ale sędzia uznał, że zrobił to nieprawidłowo, a po wznowieniu Ponitka faulował Washingtona. Ten trafił pierwszego wolnego, spudłował drugiego, ale piłkę zebrał Marcin Dutkiewicz. Po faulu Wyki dodał do dorobku Startu 2 punkty z linii rzutów osobistych (72:74).

Na 17,2 sekundy przed końcem Asseco wyprowadzało piłkę z połowy gości, po czasie dla Frasunkiewicza. Pod kosz wszedł Ponitka, który doprowadził do remisu 74:74. Start miał 11 sekund na akcję, ale Washington zakozłował się więc mieliśmy dodatkowy czas gry.

W nimi zaczął dominować Wyka. Rzucił siedem punktów z rzędu i gdynianie prowadzili 81:75. Jego serię przerwał Szczotka, trafiając na 83:75, a gdy po nim trójkę dołożył Żołnierewicz, na 2 min. przed końcem dogrywki było praktycznie po meczu (86:75).

Wyniki 4 kolejki

• AZS Koszalin - TREFL SOPOT, 82:72 (23:12, 21:22, 17:10, 21:28)
  • ASSECO GDYNIA - TBV Start Lublin 92:82 (14:22, 16:17, 17:19, 27:16, d. 18:8)
  • Czarni Słupsk - GTK Gliwice 92:82 (21:27, 22:17, 24:14, 25:24)
  • Legia Warszawa - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 63:75 (22:12, 8:21, 14:26, 19:16)
  • PGE Turów Zgorzelec - Anwil Włocławek 99:96 (19:14, 19:32, 19:24, 31:18, d. 11:8)
  • Miasto Szkła Krosno - King Szczecin 98:95 (13:33, 22:17, 29:22, 22:14, d. 12:9)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Stelmet BC Zielona Góra 86:83 (22:22, 22:25, 20:20, 22:16)
  • Rosa Radom - Polski Cukier Toruń 83:68 (15:16, 23:15, 26:15, 19:22)
  • Czarni Słupsk - Legia Warszawa 83:75 (25:16, 18:21, 23:22, 17:16)

• Ciekawe ... (4)

W Sopocie ze stelmetem otworzyli druga kondygnacje a na asseco ile juz tych kotar i zlozonych trybun i do tego to smieszne kk = amatorzy

• 2 13

• (2)

Gratuluję Treflowi kibiców,super zawodników świetnej atmosfery ; u nas tylko kotary -nie ma emocji ,nie ma drużyny ani kibiców.Smutne to... Ale mimo wszystko wolę nasze przaśne AG.

• 15 4

• (1)

nie ma emocji zrzędo? to po co chodzisz?

• . (1)

zapytałem tylko tak z ciekawości ile osób chodzi na kosza w Gdyni ?
      mnie Sopot czy Gdańsk czy inne miasta nie interesują. To tak ciężko normalnie odpisać ?

• 5 5

• wpadnij na mecz, to będziesz mógł policzyć.

• 8 0

• Załuje ze nie byłem!Brawo za Mecz!

Wyka się rozkręca,Inni te fajnie grali i do końca ....... tylko Wojtek CZ zero.... Romek Sz 4pkt zasadził.......acha toc oni w Lublinie, Uff, lepiej się mi zrobiło

• 18 2

• czy w tym klubie naprawdę nikomu nie zalezy na kibicach? (6)

• 2 7

• marketing powinien m.in. zmierzać do pozyskania sponsorów (1)

ale nikomu na tym nie zalezy
        poza tym:
        Polpharma np. zapronowała Gdyni aby wzajemnie honorować karnety ( w zakresie zniżek)- ale niestety bez odzewu-to są takie drobiazgi, które przyciągają więcej kibiców-ale trzeba chcieć i potrafić

• 12 2

• Szczególnie potrafić

Wydaje mi się , że oni po prostu nie potrafią zadbać o sponsora na Treflu w przerwie poświęcili 2 minuty dla grupy gpec i zrobili im reklame a tu ani reklama ani 2 minut w przerwie.

• 7 0

• (1)

Pani Małgosia jak zwykle zadowolona

• 12 1

• Robaczku

Ja też jestem zadowolony i co mi Pan zrobi?

• 0 4

• ze sponsorów najwięcej się wymienia firmę spalding która ...

daje śmieszne piłki ( w hurcie po 100 zł)
      za to o dodatkowych sponsorach -cisza
      samochód sponsora- dealera samochodów - przesłonięty i dodatkowo jeszcze podczas meczu włącza się w nim alarm
      coś jest nie tak...

• 8 0

• (1)

35 min gonić, na końcu dogonić i w dogrywce jeszcze zdeklasować - duży szacun.
    Inna sprawa że to nie powinno się zdarzyć, to Start powinien przez cały mecz gonić. Podziwiałem jak Dedek potrafił ustawić grę, przecież on nie ma ani jednego wartościowego polaka. Szubi, Żołnierz, młodsza Ponitka, zrobili czego można się było po nich spodziewać ale mecz konia zaliczył Wyka, od dzisiaj mój osobisty hero. Do teraz jeszcze nie mogę wyjść z podziwu (i Franz się do tego nie przyczynił)

• 14 1

• prawdopodobnie Dedek ciągle wie o Asseco więcej niż Franz:-))))))

• 0 0

• ogolnie 3 kwarty totalne dno.Wyka dopiero zagrał w 4 i dogrywce. Do przerwy Witlinski,Garbacz,Put,Jankowski,Kaminski 0/12. Puta oddac jak Szymanskiego i Czerlonke.

• 8 0

• Romek.

Ja jako kibic , który wie dużo np. to,że na meczu był piohost (wstawia wszystkie końcówki z meczy Trefla) jestem z ciebie dumny tak jak zazwyczaj rzucałeś solidne 2 punkty i wszyscy się cieszyli to ty zaskoczyłeś mnie i rzuciłeś aż 4!!!! Zrobiłeś postęp a Wojtas postepu nie zrobil i zostal przy air-ballach
    i tradycyjnym zerze.

• 11 1

• końcówka 4 kwarty i dogrywka

zrekompensowały resztę spotkania, od której można było się za głowę złapać. Fajnie że na mecz koszykarzy przyszedł piłkarz Arki Sambea. :)

• 12 0

• (18)

Kiedy koszykówka męska zawitała do gdyńskiej hali chodziłem na niemal wszystkie mecze Asseco Prokomu,bo warto było chodzić.Był solidny skład,efektowna i efektywna gra,bo drużyna wygrywała wszystko co było do wygrania,no prawie wszystko.Do tego doszła Euroliga i w gdyńskiej hali gościły drużyny z najwyższej półki europejskiego basketu jak Real Madryt,Barcelona,Maccabi Tel Aviw,Olimpiakos Pireus,CSKA Moskwa,Żalgiris Kowno itd.Trudno było dostać bilety,a w hali zawsze komplet widzów.Dziś niestety mizerota,ani jednego obcokrajowca,bo pan prezes ma własną wizję tego sportu.Efekty?Czarne kotary doskonale wypełniają swoją rolę,skutecznie zasłaniając przerażliwą żółć pustych krzesełek.W ubiegłym roku na dodatek podwyższono ceny biletów,co też niewątpliwie wpłynęło na frekwencję a pozycja zespołu oraz dotkliwe wysokie porażki nawet na własnym parkiecie dopełniły swego.W tym sezonie jeszcze nie byłem na meczu Asseco,chociaż się nie zarzekam,ale z entuzjazmem do tego nie podchodzę.Po prostu dziś nie ma tego dreszczyku emocji,jaki był kiedyś.Tak to widzę.

• 20 4

• (3)

Ty po prostu nie jesteś kibicem koszykówki.

• 7 7

• a nie ma racji?

• 6 5

• Drogi Wuju!.Szkoda,że nie przeczytałeś uważnie mojego komentarza.Koszykówka jest sportem niezwykle widowiskowym,pod warunkiem,że grają zawodnicy na odpowiednim poziomie.Jeżeli zarząd klubu robi eksperymenty i tworzy szkółkę koszykarską a nie drużynę,której gra ściąga na widownię komplet widzów windując jednocześnie ceny biletów,to jak to określić? W poprzednim sezonie oglądałem niemal wszystkie mecze Asseco i nic tak nie boli kibica jak solidne bęcki we własnej hali od drużyn przyjezdnych.Czy 13 miejsce drużyny Asseco w poprzednim sezonie to sukces?.Drużyna,która wcześniej regularnie sięgała po mistrzostwo kraju,nagle jest w ogonie tabeli i to ma cieszyć?Jeżeli to ma stanowić satysfakcję ,to tylko pogratulować właściwej ocenie sytuacji.Ktoś kiedyś powiedział,że liczy się tylko 1 lub 2 miejsce lub miejsce ostatnie.Reszta jest tylko statystyką.

• 5 1

• Jest

Tzw kibicem sukcesu

• 1 3

• może jest problem z komunikacją w jęz. angielskim? (1)

to może być przyczyna niezatrudniania obcokrajowców,

• 1 3

• Nic nie wiesz

Daje głowę że z amerykańskim czarnym byś sienie dogadal.chlopczyku.

• 0 0

• Frajer (5)

Po prostu jesteś Januszem i nie lubisz koszykówki.