"Setka" w meczu koszykarzy w Zgorzelcu

19 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Przemysław Żołnierewicz i Denis Ikovlev zdobyli po 15 punktów, ale w zestawieniu drużyn Asseco uległo PGE Turowowi. Przemysław Żołnierewicz i Denis Ikovlev zdobyli po 15 punktów, ale w zestawieniu drużyn Asseco uległo PGE Turowowi.

Po raz drugi w ciągu miesiąca koszykarze Asseco Gdynia przegrali mecz, w którym stracili 100 i więcej punktów. O ile jednak AZS Koszalin, by złamać tę barierę potrzebował aż dwóch dogrywek, to PGE Turowi Zgorzelec wystarczyło do tego 40 minut. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza przegrali na wyjeździe w 23. kolejce Basket Tauron Ligi 79:100 (20:25, 15:24, 16:21, 28:30).

PGE TURÓW: Nikolić 21 (9 zb.), Michalak 18 (4x3), Ikovlev 15 (3x3, 5 as.), Carter 11 (1x3), Bochno 6 oraz Archibeque 15 (6 zb.), Brown 9 (1x3), Jackson 5 (1x3), Gospodarek, Borowski, Karmasz, Lichnowski

ASSECO: Żołnierewicz 15 (1x3), Szczotka 12 (7 zb.), Witliński 10 (6 zb.), Szubarga 9 (1x3, 8 as.), Czerlonko 2 oraz Ponitka 10 (6 as., 5 zb.), Jankowski 9 (3x3), Put 5, Kamiński 4, Konopatzki 3 (1x3), Frąckiewicz, Kołodziej

W pierwszych minutach Asseco podjęło walkę w Zgorzelcu, mimo że otworzyło mecz od 2:7. Na pierwsze prowadzenie wyszło po kontrze, którą skończył Wojciech Czerlonko na 8:7. Potem dobrą dyspozycję tego dnia zasygnalizował Przemysław Żołnierewicz, który zdobył w ciągu kilkunastu sekund pięć punktów, poprawiając wynik na 13:9.

Obie drużyny stawiały na ofensywną koszykówkę. Na tablicy wyników często następowały zmiany, gdyż w inauguracyjnej kwarcie zespoły z gry osiągnęły w granicach 60 procent skuteczności. Wynik tej odsłony na 25:20 dla gospodarzy ustalił Brandon Brow, który do Turowa przeniósł się z Tarnobrzega, a przed meczem z nowymi kolegami zaliczył tylko dwa treningi.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PRZENOSINACH FILIPA MATCZAKA DO ZIELONEJ GÓRY

Natomiast Asseco straciło swojego jednego z wiodących graczy. W tygodniu Filip Matczak przeniósł się do Zielonej Góry. Tym samym trener Przemysław Frasunkiewicz jeszcze bardziej odmłodził skład. To w dalszej części gry odbiło się na wyniku.

W drugiej kwarcie nadal skuteczny w gdyńskich szeregach był Żołnierewicz, który już do przerwy zdobył 13 punktów. Tylko jemu wyszedł celny rzut zza łuku. I to był m.in. ten element, którego brakowało, by nadal prowadzić wyrównany mecz. Do przerwy na 7 prób za trzy, tylko ta wspomniana Żołnierewicza na 13:9 przyniosła efekt.

Ponadto uwidoczniła się przewaga pod koszem miejscowych. Amerykańscy centrzy Uros NikolićKirk Archibeque po 20 minutach mieli na koncie wspólnie 21 punktów, a Turów prowadzi 49:35. Jednocześnie z gry defensywnej praktycznie wyłączony został Filip Put, który już wówczas miał 4 faule.

Jednak najgorszy okres gry Asseco miał miejsce w pierwszych pięciu minutach po przerwie. W tym czasie gdynianie popełnili pięć straty, nie zdobyli żadnego punktu, a trzecią kwartę rozpoczęli od 0:12. Niemoc rzutową przy 35:61 przełamał dopiero z wolnego Marcel Ponitka.

Mimo że wydawało się, iż mecz jest rozstrzygnięty, Asseco w czwartej kwarty zastosowało agresywną obronę. Trener rywali, Mathias Fischer wolał nie ryzykować. Przy 74:59 na 7 minut przed końcem wziął czas. Szkoda, że po powrocie na parkiet, sędziowie odgwizdali umyślny faul Piotrowi Szczotce, gdyż można było bardziej postraszyć Turów. A tak Michalak "odpalił" zza łuku i uspokoił swoje szeregi.

W ostatnich minutach trener Frasunkiewicz postawił wyłącznie na młodych, zdejmując z parkietu Szczotkę i Krzysztofa Szubargę. Z gry przedwcześnie, po piątym faulu wypadł Ponitka. Setny punkt dla gospodarzy równo z końcową syreną zdobył Brown.

Wyniki 23 kolejki

• TREFL SOPOT - MKS Dąbrowa Górnicza 79:68 (15:16, 16:16, 26:21, 22:15)
  • PGE Turów Zgorzelec - ASSECO GDYNIA 10:79 (25:20, 24:15, 21:16, 30:28)
  • Polski Cukier Toruń - Miasto Szkła Krosno 78:74 (19:23, 25:17, 21:16, 13:18)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Polfarmex Kutno 89:64 (21:19, 19:20, 22:7, 27:18)
  • Stelmet BC Zielona Góra - AZS Koszalin 79:60 (25:14, 16:12, 21:19, 17:15)
  • Siarka Tarnobrzeg - King Szczecin 73:72 (17:26, 22:9, 23:18, 11:19)
  • Anwil Włocławek - Start Lublin 112:77 (38:20, 24:22, 24:14, 26:21)
  • Rosa Radom - Energa Czarni Słupsk 67:68 (17:17, 20:13, 15:20, 15:18)

Opinie (34) 1 zablokowana

• Łysy odejdź proszę. Jesteś beznadziejny.

• 18 5

• :D

bardzo dobrze

• 3 12

• Żenada i wstyd (3)

dziś w TV Franz z zadowoleniem komentowal przejście Filipa do Stelmetu i jak to Asseco Gdynia fajnie ogrywa młodych zawodników dając im się rozwijać. Super rezultaty! Polityka klubu(i Asseco ) by być tylko zapleczem i miejscem ogrywania młodych jest dla mnie nie do przyjęcia. Chciałbym po prostu by klub któremu kibicuje WYGRYWAŁ a nie był dostarczycielem punktów i zawodnikow dla innych druzyn jak to jest teraz,Jesli klub nas kibiców nie szanuje i olewa to ja mowie: Dobranoc, żegnam. Wszystko.
    p.s. wiem ze nikogo w Asseco Gdynia to nie obchodzi ze odpadł kolejny kibic, przecież ważniejsze jest ogrywanie młodych i przegrywanie majac"misję" jako polska druzyna(a może to chęc dorobienia na sprzedaży młodych do budżetu Asseco ???)

• 22 8

• (2)

dołączam się
      mnie też juz tam nie zobaczycie. wolę już jechać na Trefla tam mając przynajmniej jakieś cele postawione

• 10 1

• (1)

ot, kibice 'sukcesu'

• 0 4

• jeśli ktoś przegrywa po walce to co innego , a co innego jak jawnie sie mowi, że grają o nic. Kibic nieważny.

• 8 0

• Główny przekaz dzisiejszej transmisji to... ogrywać młodych żeby w przyszłym sezonie miał kto walczyć o utrzymanie. O UTRZYMANIE!!! Więc ja pytam - po co? Ekstraklasa bez takiego Asseco też sobie poradzi. Szubi ma u mnie dozgonny respect ale teraz zastanawiam się czy dobrze zrobił. On pewnie też.
    Wszystko w tym klubie postawione na głowie, niedługo Franz stwierdzi że granie o mistrzostwo albo o p-o to bezsensowny przeżytek. Główny cel ligi powinien brzmieć - ogrywamy młodych. Ciekawe czy u któregoś z niekoniecznie sportowych wielkich w kraju pobierali ostatnio nauki.