Asseco zdobyło halę w Zgorzelcu. Gdyńscy koszykarze jako drudzy pokonali tam PGE Turów

31 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Przemysław Żołnierewicz trafił w Zgorzelcu m.in. wszystkie trzy rzuty za trzy punkty. Do tego zabrakło mu jednej zbiórki do double-double. Przemysław Żołnierewicz trafił w Zgorzelcu m.in. wszystkie trzy rzuty za trzy punkty. Do tego zabrakło mu jednej zbiórki do double-double.

Koszykarze Asseco Gdynia wygrali na wyjeździe z PGE Turowem Zgorzelec 82:73 (17:12, 18:23, 20:18, 27:20). Drużyna Przemysława Frasunkiewicz uniknęła zbędnych emocji mądrze rozgrywając czwartą kwartę. W niej błyszczeli Krzysztof Szubarga oraz Przemysław Żołnierewicz. Asseco to dopiero druga drużyna Energa Basket Ligi, która wygrała w tym sezonie w hali w Zgorzelcu. W niedzielę, o godz. 12:40 gdyńskich koszykarzy czeka kolejny wyjazdowy mecz, tym razem z TBV Startem Lublin.

PGE Turów: Ayers 16 (3x3, 7 zb.), Camphor 15 (1x3, 7 zb., 7 as.), Waldow 13 (7 zb.), Bochno 9 (5 zb.), Borowski 2 oraz Patoka 8 (2x3), Petrukonis 6, Jarecki 4 (1x3), Balzamović 0, Koelner 0

ASSECO: Żołnierewicz 24 (3x3, 9 zb.), Szubarga 20 (5x3, 5 as.), Wyka 10 (1x3, 6 zb.), Garbacz 6 (2x3), Put 2 oraz Ponitka 11, Witliński 6 (1x3, 6 zb.), Szczotka 3 (6 zb.), Jankowski 0, Kamiński 0

Trzytygodniową przerwę mieli pomiędzy meczami Energa Basket Ligi koszykarze Asseco. Wszystko za sprawą przełożonego na 7 lutego meczu poprzedniej kolejki z Legią Warszawa oraz rozgrywania starcia w Zgorzelcu nie w weekend, a w środku tygodnia.

Trener Przemysław Frasunkiewicz podkreślał, że po intensywnej serii meczów jego zespołowi przyda się lekki oddech. A grająca na świeżości gdyńska drużyna, która lubi szybką, agresywną koszykówkę, powinna być dwukrotnie groźniejsza.

W pierwszej kwarcie widać było to głownie w obronie. Gospodarze mieli problemy ze znalezieniem czystych pozycji do rzutu wobec szybko poruszających się w obronie gdynian. Z drugiej strony przyjezdni także szukali skuteczności. Dlatego też w 8. min. gry na tablicy wyników było tylko 10:8 dla Turowa. Wtedy Asseco w końcu udało się przyspieszyć w ataku. 5 pkt zdobył Przemysław Żołnierewicz, 4 dołożył Marcel Ponitka i po pierwszej kwarcie gdynianie prowadzili 17:12.

W drugiej Asseco nie udało się już utrzymać wysokiej intensywności w defensywie. Trzy celne rzuty za trzy punkty Turowa, przedzielone jednym takim Krzysztofa Szubargi i w 15. min. mieliśmy już tylko 26:25 dla żółto-niebieskich. Za chwilę trzy celne rzuty wolne dołożył Cameron Ayers i zgorzelczanie powrócili na prowadzenie (28:26). Serią punktową drużyna Frasunkiewicza odpowiedziała w końcówce kwarty, ponownie przejmując kontrolę (31:25), ale tylko na chwilę. Nie radziła sobie bowiem pod własnym koszem z mierzącym 210 cm Karolisem Petrukonisem, który przed przerwą doprowadził do remisu 35:35.

Poprzedni mecz obu drużyn, w grudniu w Gdynia Arenie, rozstrzygnął rzut za trzy punkty, na 2 sekundy przed końcem, który trafił Rod Camphor - Turów wygrał 79:78. Trzecia kwarta środowego starcia wskazywała na to, że ponownie czekają nas emocje do ostatniej syreny. Choć po trójce Jakuba Garbacza goście prowadzili 42:37, to za moment Turów ponownie wyrwał im inicjatywę (44:42), aby po trójce Szubargi znowu ją stracić (44:45). Punkty szybko dołożyli także Żołnierewicz oraz Ponitka, więc na tablicy wyników pojawiło się 49:44 dla Asseco. Tym razem gdynianie nie dali się dojść rywalom, choć nie trafili do kosza od 28. do 30. min (53:55).

Dwie, dwójkowe akcje Szubargi z Dariuszem Wyką i celne rzuty za trzy każdego z nich rozpoczęły czwartą kwartę (55:61). Jeszcze lepiej tablica wyników wyglądała, gdy dwa wolne trafił Żołnierewicz (55:63). W 33. min. Wyka został faulowany, sędziowie odgwizdali przewinienie niesportowe, podkoszowy trafił wolnego, później celny rzut z gry dodał Piotr Szczotka i Asseco prowadziło 70:58.

Trafienie równo z syreną kończącą akcję Szubargi powiększyło przewagę w 36. min do 73:60. Kolejny jej rekord ustali wolnym Żołnierewicz (74:60), który w kolejnej akcji trafił także za trzy (77:62). Rywale szybko odrobili jednak stratę 5 pkt więc na minutę i 48 sekund przed końcem Frasunkiewicz poprosił o czas. To uspokoiło grę jego koszykarzy, którzy bez zbędnych emocji zapewnili sobie zwycięstwo.

17 Legia Warszawa 19 1 18 1371:1649 20 0.053
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn. 26 stycznia 2018 roku Czarni Słupsk wycofali się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe. Mecze rozegrane przez tę drużynę zostały zaliczone do tabeli, a nieodbyte zostaną zweryfikowane jako walkowery.
Tabela wprowadzona: 2018-02-03

Wyniki 18 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - TREFL SOPOT 82:74 (19:27, 19:18, 19:16, 25:13)
  • PGE Turów Zgorzelec - ASSECO GDYNIA 73:82 (12:17, 23:18, 18:20, 20:27)
  • Miasto Szkła Krosno - Polski Cukier Toruń 76:91 (16:29, 20:19, 14:22, 26:21)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański 98:91 (29:26, 22:22, 27:17, 20:26)
  • AZS Koszalin - King Szczecin 98:92 (16:16, 23:21, 15:20, 30:27, d. 14:8)
  • Legia Warszawa - TBV Start Lublin 71:83 (22:18, 12:13, 21:21, 16:31)
  • Rosa Radom - Anwil Włocławek 65:79 10:18, 12:19, 31:18, 12:23)
  • GTK Gliwice - PGE Turów Zgorzelec 82:78 (18:11, 21:23, 21:26, 22:18)
  • Czarni Słupsk - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 0:20 walkower
  • Awansem z 19. kolejki:
  • Polski Cukier Toruń - Polpharma Starogard Gdański 87:74 (19:10, 22:18, 24:27, 22:19)

Opinie (13) 1 zablokowana

• tego się nie spodziewałem,

bardzo pozytywne zaskoczenie! Brawo chłopaki!

• 23 4

• (2)

Piękny meczyk. Przed marzyła mi się wygrana 2-ma punktami żeby bilans był dodatni ale wychodzi na to że jak absolutna większość nie doceniłem chłopaków.
    Szubi odzyskał na szczęście skuteczność ale popelinę gra dalej Piter, Jankowski kompletnie bezproduktywny i Mikołaj nie miał dnia. Doczekam kiedyś meczu żeby wszyscy mieli dzień konia?