Awans w kieszeni. Prokom Trefl - Pivovarna 99:79

12 grudnia 2001 (artykuł sprzed 22 lat)

W trzecim spotkaniu grupowym Pucharu Koraca Prokom Trefl Sopot pokonał Pivovarnę Lasko 99:79 (16:18, 25:24, 27:18, 31:19). Sopocianie odnieśli piąte z kolei zwycięstwo w rozgrywkach pucharowych i praktycznie zapewnili sobie awans do dalszych gier. Podopieczni trenera Eugeniusza Kijewskiego samodzielnie prowadzą w grupie G.

PROKOM: Milicić 12 (2), Vranković 17, Ansley 19 (4), McNull 22, Maskoliunas - Dylewicz 15, Jankowski 8, Marković 4, Gregov 2.
PIVOVARNA: Jurak 12, Walker 9 (1), Duscak 7 (1), Brolih 5, Pavić 14 - Vujicić 14 (3), Novak 13, Lerić 5, Miletić.

Gospodarze przystąpili do meczu bez przeziębionego po podróży do Jekaterynburga Piotra Szybilskiego. Początek spotkania był nerwowy w wykonaniu obu zespołów. Pierwsze punkty zdobył dla Prokomu Josip Vranković, odpowiedział Smiljan Pavić. Szybciej grę uporządkowali gospodarze, którzy po rzucie za trzy Michaela Ansleya w 4 min prowadzili 9:2. W dalszej części coraz więcej strat popełniali rozgrywający Prokomu, Igor Milicić i Darius Maskoliunas. Goście zaczęli odrabiać straty. Na 44 sekundy przed końcem pierwszej ćwiartki, po rzucie Pavicia, Pivovarna po raz pierwszy wyszła na prowadzenie (18:16).

W drugiej kwarcie na parkiecie pojawili się Alan Gregov, Tomasz Jankowski i Filip Dylewicz. I właśnie dwaj Polacy trzymali wynik. Bohaterem tej kwarty był Dylewicz, który zdobył 13 "oczek". Po jego akcji za 3 punkty (2+1) Prokom odzyskał prowadzenie (37:34). Końcówka kwarty należała jednak do gości, którzy na przerwę schodzili z przewagą jednego punktu. Przyjezdni po raz ostatni prowadzili 47:45, po pierwszym celnym rzucie (23 min)! Slavko Duscaka, najskuteczniejszego do tej pory zawodnika Pucharu Koraca. Potem inicjatywa przeszła w ręce podopiecznych trenera Kijewskiego, którzy w 24 min prowadzili 53:47. W największym stopniu przyczynili się do tego Vranković i McNaull, którzy w trzeciej ćwiartce zdobyli po 10 punktów.

Losy meczu rozstrzygnęły się na początku ostatniej części. W ciągu 60 sekund za trzy trafili Ansley (2) oraz Milicić i gospodarze prowadzili już 80:66. Goście jakby stracili w tym momencie ochotę do gry, a jedynym zawodnikiem, który próbował walczyć, był kapitan Goran Jurak. Wynik meczu ustalił efektownym wsadem "Józek" na pięć sekund przed końcową syreną.

Kluczem do sukcesu było wyłączenie z gry najskuteczniejszego w poprzednich kolejkach gracza Pucharu Koraca, Slavko Duscaka, który zdobył tylko 7 punktów (średnia z dwóch pierwszych spotkań - 26,33). Trener Kijewski dysponował także dłuższą ławką rezerwowych i mógł grać dwoma piątki. Wśród kibiców największy aplauz wzbudzały akcje Filipa Dylewicza. W zespole gości poza Jurakiem mógł się podobać Ivan Vujicić. Kolejny mecz Prokom rozegra u siebie 19 grudnia z Mlekarną Kunin Novy Jicin.

Anwil Wocławek przegrał w piątej kolejce rozgrywek grupowych Pucharu Saporty w Bonn z miejscowym Telekom Baskets 73:89 (21:26, 18:21, 12:24, 22:18). W Eurolidze koszykarze Idei Śląsk Wrocław przegrali po dogrywce 94:95 (17:17, 28:19, 17:27, 22:21,10:11) z Spirou Charleroi.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)