Ekstraliga rugby: Lechia - Sparta 33:21, Awenta Pogoń - Arka 42:8

dak.
27 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
aktualizacja: godz. 15:19 (27 marca 2021)
W planowanych terminach 11. kolejki ekstraligi rugby z trójmiejskich drużyn zagrały tylko: Lechia Gdańsk i Arka Gdynia. Ze zwycięstwa cieszyli się jednak tylko biało-zieloni. W planowanych terminach 11. kolejki ekstraligi rugby z trójmiejskich drużyn zagrały tylko: Lechia Gdańsk i Arka Gdynia. Ze zwycięstwa cieszyli się jednak tylko biało-zieloni.

Lechia Gdańsk pokonała na stadionie AWFiS Spartę Jarocin 33:21 (21:13). To pierwsze zwycięstwo biało-zielonych w tym roku. Natomiast Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Awentą Pogoń Siedlce 8:42 (3:7) w 11. kolejce ekstraligi rugby. Z kolei spotkanie Ogniwa Sopot z Master Pharm Łódź został odwołany przez koronawirusa w zespole łodzian.

Lechia Gdańsk - Sparta Jarocin 33:21 (21:13)

Punkty dla Lechii: Kewin Bracik 10, Rafał Janeczko 6, Tomasz Rokicki 5, Krzysztof Smoliński 5, Zavien Klaasen 5

LECHIA: Olszewski, Wieczorkowski (78 Koper), Vukani (58 Kacprzak) - Krużycki, Lademann (41 Palamarczuk) - Klaasen, Kossakowski (68 Nyaoda), Smoliński - Janeczko (58 Boczulak) - Makhari - K. Bracik, Rokicki, Wójtowicz, M. Bracik (55 Wesołowski) - Możejko (61 Niespodziany)

Dla Lechii Gdańsk było to pierwsze spotkanie od trzech tygodni. Jednak biało-zieloni nie marnowali tego czasu. Zdążyli zakontraktować trzech rugbistów z Republiki Południowej Afryki: Jasona Matthew Makhariego, Zaviena KlaasenaAndile Vukaniego. Cała trójka zadebiutowała w meczu ze Spartą Gdańsk.

Lechia Gdańsk sięga po rugbistów z RPA

Spotkanie to zostało rozegrane na naturalnym boisku AWFiS, gdyż murawa na stadionie przy ul. Grunwaldzkiej nie nadaje się jeszcze do gry po okresie zimowym. Mimo, że podopieczni Jurija Buchało trenowali na nim zaledwie raz - dzień przed meczem - to nie przeszkodziło im to w odniesieniu pierwszego zwycięstwa w tym roku.

Trener Lechii zapowiadał przed meczem, że jego zespół jest głodny gry po tak długiej przerwie. Potwierdzenie znaleźliśmy już od pierwszych minut, gdyż Lechia po pierwszym kwadransie prowadziła 21:3. Jednak do przerwy punktowali już tylko goście, przez co pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 21:13.

Po zmianie stron przyjezdni pomniejszyli stratę do 5 "oczek" po kopie z rzutu karnego, ale wyśmienitą szarżą odpowiedział Kewin Bracik. Ten sam zawodnik dołożył jeszcze kolejne przyłożenie w ostatnich minutach spotkania.

Ostatnie słowo należało do przyjezdnych, którzy przed końcowym gwizdkiem dołożyli jeszcze jedną "piątkę", ale to biało-zieloni ostatecznie zwyciężyli 33:16.

- Było to dla nas dobre przetarcie po trzytygodniowej przerwie. Zaczęliśmy intensywnie, ale później wkradło się za dużo gry indywidualnej i rozluźnienia. Również daliśmy za dużo powodów sędziemu do podyktowania rzutów karnych. Najważniejsze jest zwycięstwo, więc nie ma co dramatyzować po takim rozbracie z rozgrywkami. Nowi zawodnicy zrobili dobre wrażenie, ale na właściwą ocenę przyjdzie czas po 2-3 meczach. Przed nami kolejny tydzień ciężkiej pracy, bo w kolejnym spotkaniu zmierzymy się już z bardziej wymagającym przeciwnikiem - Skrą Warszawa - mówił Jurij Buchało. szkoleniowiec Lechii.
Awenta Pogoń Siedlce - Arka Gdynia 42:8 (7:3)

Punkty dla Arki: Oskar Drewis 5, Łukasz Szablewski 3

ARKA: Bojke, Mohyła (65 Bartkowiak), Litwińczuk (60 Derwis) - Zypper, Zdunek (52 Ziętkowski) - Kuzimski, Krużycki, Gajowniczek (58 Żarczyński) - Szyc - Szablewski - Lipski, Grzenkowicz (56 Steindl), Machnio (37 Plichta), Szopa (74 Siewert) - Hampson

Dla Arki Gdynia było to czwarte spotkanie w roku, ale dopiero pierwsze na wyjeździe. Rugbiści liczyli na powtórkę z jesieni, gdy u siebie pokonali Awentę Pogoń Siedlce 27:26.

Ogniwo - Master Pharm odwołany, Lechia zmienia boisko

Na pierwsze punkty musieliśmy czekać niemalże do końca pierwszej połowy. Wynik otworzył Łukasz Szablewski po kopie z rzutu karnego. Wydawało się, że arkowcy będą schodzili do szatni z 3-punktowym prowadzeniem, ale Maciej Banasiuk zdążył przyłożyć przed przerwą. Po podwyższeniu sędzia zakończył pierwszą część spotkania.

Druga zaczęła się ekspresowo. Norbert Kargol przejął "jajo" na połowie rywala i zaliczył przyłożenie zaledwie 17 sekund po zmianie stron.

W 56. minucie mieliśmy już 21:3 dla Awenty Pogoń. Miejscowi nie zamierzali jednak na tym poprzestać. Niedługo potem rajdem popisał się Krystian Olejek, który otrzymał podanie w środkowej części boiska i pognał w stronę pola punktowego.

Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 24:50. Relacja, oceny

"Buldogi" dały jeszcze sygnał do ataku i w 65. minucie "piątkę" zdobył Oskar Derwis, ale to było wszystko na co było stać przyjezdnych tego dnia.

Za to rywale dwukrotnie podwyższali wynik. Najpierw w akcji indywidualnej Krystian Adamiak przyłożył po minięciu sześciu obrońców, a tuż przed końcem wynik ustanowił Przemysław Rajewski.

- Przyznam szczerze, że to był jeden z naszych najsłabszych meczów w tym roku. W poprzednich zespół walczył, ale mam wrażenie, że w tym zabrakło prądu. Prawda jest taka, że szliśmy w dobrym kierunku, bo pierwsza połowa nie była nienajgorsza. Jednak na początku drugiej połowy w łatwy sposób straciliśmy punkty i się posypało. Trochę mi smutno, bo chłopaki się starali. Rozmawiałem z trenerem Pogoni i przyznał, że rywale obawiali się tego spotkania. Obserwowali nas i widzieli, jak gramy coraz lepiej. Nie ma co krytykować chłopaków, tylko przeanalizować ten mecz, wyciągnąć wnioski i szybo je zniwelować - ocenił Dariusz Komisarczuk, trener Arki.

10 Sparta Jarocin 11 0 0 11 155:567 0
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają następnie o złoty, a dwa kolejne zespoły w tabeli o brązowy medal. Gospodarzem będą zespoły zajmujące wyższe miejsca w tabeli.
Ostatnia drużyna zagra baraż z mistrzem I ligi na własnym terenie.
Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.
Tabela wprowadzona: 2021-04-03

Wyniki 11 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Sparta Jarocin 33:21 (21:13)
  • Awenta Pogoń Siedlce - ARKA GDYNIA 42:8 (7:3)
  • OGNIWO SOPOT - Master Pharm Łódź (przełożony, ze względu na pozytywne wyniki testu na koronawirusa, w pierwszym terminie u gości, w kolejnym u gospodarzy)
  • Skra Warszawa - Orkan Sochaczew 29:17 (15:7)
  • Juvenia Kraków - Edach Budowlani Lublin 17:20 (10:3)