Awenta Pogoń Siedlce - Lechia Gdańsk 17:30. Transfer z Nowej Zelandii

2 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (2)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Lechia Gdańsk po ciężkim boju wygrała w Siedlcach. Połowę z 30 punktów dla biało-zielonych zdobył Paweł Boczulak (na pierwszym planie). Lechia Gdańsk po ciężkim boju wygrała w Siedlcach. Połowę z 30 punktów dla biało-zielonych zdobył Paweł Boczulak (na pierwszym planie).

Lechia Gdańsk wygrała na wyjeździe z Awentą Pogonią Siedlce 30:17 (17:12) w 12. kolejce ekstraligi rugby. Podopieczni Pawła Lipkowskiego zdobyli punkt bonusowy, ale ciężko musieli na niego się napracować. Na przełomie połów musieli bronić się nawet grając w podwójnym osłabieniu. W biało-zielonych barwach zadebiutował Valentino Tofa, łącznik ataku z Nowej Zelandii.

Mecze pozostałych trójmiejskich drużyn w 12. kolejce ekstraligi

Punkty dla Awenty Pogoni:
Przemysław Rejewski 5, Giorgi Maisuradze 5, Dawid Lorentowicz 5, Mamuka Chanchibadze 2

Punkty dla Lechii:
Paweł Boczulak 15, Zavien Klaasen 5, Mateusz Kolas 5, Grzegorz Buczek 5

LECHIA: Nel (71 Olszewski), Buczek, Szymanowski - Dabkiewicz, Krużycki (73 Lademann) - Płonka (77 Wasilewski), Kossakowski, Smoliński - Boczulak (75 Janeczko) - Tofa - Niespodziany (77 Czerniak), Klaasen, Bracik, Kolas (76 Rokicki) - Wójtowicz

W porównaniu ze zwycięską inauguracją, u siebie z Juvenią Kraków 33:14 trener Paweł Lipkowski zdecydował się na trzy zmiany w "15". W biało-zielonych barwach zadebiutował nowy łącznik ataku.

Przeczytaj o innych zimowych transferach trójmiejskich klubów

Valentino Tofa jest Nowozelandczykiem, który sprawdził się już w kilku zagranicznych ligach. Grał m.in. w Australii, w Penrith Emus i Western Sydney Two Blues, a także w Rumunii, w CSM Baia Mare oraz w Irlandii, w ARDS RUFC.

Natomiast gospodarze byli osłabieni. Nie mogli skorzystać m.in. z dwóch rugbistów, którzy w tym roku otrzymywali powołania do reprezentacji Polski seniorów. Na boisku nie pokazali się: Łukasz KornećKacper Skup.

Przeczytaj, co przed 12. kolejką ekstraligi rugby zapowiadali trójmiejscy trenerzy

Jednak to właśnie miejscowi zaatakowali jako pierwsi. W 6. minucie Pouhila Petelo szybko rozegrał rzut karny ręką, a piłkę na pole punktowe zaniósł Przemysław Rajewski. Po udanym podwyższeniu Mamuki Chanchibadze Awenta Pogoń prowadziła 7:0.

Lechia odpowiedziała w 9. minucie. W aucie, a później w maulu wykazali się gdańscy reprezentanci Polski. W korytarzu najwyżej wyskoczył Michał Krużycki, a zza linii bocznej, a po chwili także z rucka piłkę wyprowadził Grzegorz Buczek. Szczególnie to drugie zagranie zaskoczyło rywali. Przy linii bocznej, lewym skrzydłem skutecznie zaatakował Paweł Boczulak.

Awenta Pogoń Siedlce - Lechia Gdańsk - relacja video

Natomiast biało-zieloni objęli prowadzenie w 17. minucie. Wówczas wykazał się kolejny gdański kadrowicz. Robert Wójtowicz przejął piłkę po zbyt krótkim przekopie rywali i od razu zainicjował akcję ofensywną. Gdy przekazał "jajo" do ataku, między słupy zaniósł je Zavien Klaasen. Boczulak nie miał zaś kłopotów, aby po podwyższeniu zmienić wynik na 12:7.

W 34. minucie Lechia bardzo dobrze "rozrzuciła" defensywę rywali, a prawym skrzydłem po punkty pobiegł Mateusz Kolas. Warto podkreślić, że młodzieżowy reprezentant Polski, który był już na seniorskich zgrupowaniach kadrowych, tego dnia sprawdzał się na pozycji skrzydłowego, gdy na inaugurację wiosny grał jako łącznik ataku.

Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków 33:14. Przeczytaj relację, wystaw oceny

Końcówka pierwszej połowy była ciężka dla Lechii. Wszystko przez żółte kartki. Gdańszczanie musieli bronić się w "13". Na 10 minut poza boiskiem odesłani zostali: Krzysztof Smoliński i Boczulak.

W 5. minucie doliczonego czasu gry przed przerwą po przyłożenie dla gospodarzy przedarł się Gruzin Giorgi Maisuradze. Mamuka nie trafił z podwyższenia, a zatem do szatni zespoły zeszły przy korzystnym wyniku dla Lechii 17:12.

Pierwszy rugbista w historii, który został Najlepszym Ligowcem Roku w Trójmieście. Sprawdź, klasyfikację 11. Plebiscytu Trojmiasto.pl

Boczulaka brakowało również zaraz po przerwie. Biało-zieloni zdobyli rzut karny około 25 metrów od celu. Kopać musiał w tej sytuacji Tofa, ale nie trafił.

Jednak w 47. minucie role się odwróciły. Na boisko wrócili ukarani w pierwszej połowi gdańscy zawodnicy, a żółtą kartką ukarany został Grzegorz Muszyński. Grając 15 na 14 Lechia mogła powalczyć o czwarte przyłożenie tego dnia, które zapewniłoby jej punkt bonusowy. I była szansa po formacji autowej, ale nie została wykorzystana.

Grzegorz Buczek o reprezentacji Polski, ale także rozwoju krajowego rugby i ligi. Przeczytaj wywiad

Natomiast Lechia pozwoliła się skontrować. Szybki atak wyprowadził Rajewski, a po serii karnych blisko słupów na pole punktowe przedarł się Dawid Lenartowicz. Jako że kop z podwyższenia Chanchibadze był nieudany, mieliśmy remis 17:17.

Ale nie na długo. W 59. minucie z karnego z niespełna 30 metrów celnie kopnął Boczulak. Natomiast w 71. minucie padło czwarte przyłożenie. Lechia mocno popracowała w młynie, a na polu punktowym piłkę położył Buczek. Końcowy wynik na 30:17 ustalił Boczulak po kolejnym karnym.

10 Up Fitness Skra Warszawa 12 6 0 6 367:209 -12
* W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż.
* Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
* Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
* Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna otrzymała karę -10 punktów, została wykluczona z dalszych rozgrywek, jej kolejne mecze weryfikowane będą jako walkowery 25:0 na korzyść rywali, a jednocześnie klub został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie.
* Grająca w rundzie jesiennej drużyna Master Pharm Łódź w rundzie wiosennej zmieniła nazwę na Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
Tabela wprowadzona: 2023-04-04

Wyniki 12 kolejki

• Posnania - OGNIWO SOPOT 0:108 (0:54)
  • Awenta Pogoń Siedlce - LECHIA GDAŃSK 17:30 (12:17)
  • ARKA GDYNIA - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10:28 (3:21)
  • Juvenia Kraków - Edach Budowlani Lublin 17:18 (10:15)
  • Orkan Sochaczew - Up Fitness Skra Warszawa 25:0 (walkower)
  • Weryfikacja meczu 11. kolejki
  • Up Fitness Skra Warszawa - Awenta Pogoń Siedlce 0:25 (walkower)

Opinie (2) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

• mocno się męczyli ale i tak lepiej niż Ogniwo :)

• 11 0

• Opinia wyróżniona

Dobry mecz, a Pogoń coraz lepsza

Widać, że Edi Wiertylecki robi tam dobrą robotę - Pogoń się poukładała, jest dużo lepiej, nowy filar gra dobrze. Lechia dobrze, a jest potencjał na duuuużo więcej. Tylko muszą się zgrać - widać, że młody Kolas to ogień, szybkie nogi, punkty kładzie. Robert Wójtowicz świetny mecz, Długi - mega forma, chłop robi za dwóch.
    Ogólnie - podobało mi się, ważne zwycięstwo. Teraz Orkan :-)