Finał Suzuki Puchar Polski koszykarek. BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 78:70

dak.
30 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia w sezonie 2021/22 przegrała po raz trzeci z BC Polkowice. W tym starcia o Superpuchar i Puchar Polski. VBW Arka Gdynia w sezonie 2021/22 przegrała po raz trzeci z BC Polkowice. W tym starcia o Superpuchar i Puchar Polski.

VBW Arka Gdynia przegrała z BC Polkowice 70:78 (16:23, 16:19, 20:12, 18:24) w finale Suzuki Pucharu Polski rozgrywanego w Bydgoszczy. To już drugie po Superpucharze Polski trofeum, które żółto-niebieskie oddały polkowiczankom. Podopieczne Jeleny Skerović w trzeciej kwarcie odrobiły straty z pierwszej połowy, ale w decydującej kwarcie były bezradne wobec Ericy Wheeler, zdobywczyni 39 punktów. Natomiast w finałowej walce o młodzieżowy Puchar Polski Szkoła Gortata Politechnika Gdańska przegrała z Enea AZS AJP Gorzów 55:71 (11:20, 13:16, 13:20, 18:15).

Wheeler 39 (3x3), Spanou 13 (1x3, 10 zb.), Gajda 3 (6 as.), Mavunga 7 (12 zb.), Grabska 4 oraz Zięborska 5 (1x3), Gertchen 3 (1x3), Cado 2, Telenga 2
Sędziowie: Kamińska, Kucharski, Podkowińska
Gustafson 16 (1x3), Szymkiewicz 11 (3x3), Begić 4, Pavlopoulou 2, Dobrowolska 0 oraz Kastanek 19 (3x3), Bertsch 15, Podgórna 3, Borkowska 0

Suzuki Puchar Polski koszykarek

Ćwierćfinał
Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz - AZS UG GDAŃSK 94:52 (21:17, 28:11, 23:15, 22:11)

VBW ARKA GDYNIA - Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 81:65 (17:19, 24:13, 21:18, 19:15)
BC Polkowice - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 79:74 (13:17, 21:21, 25:23, 20:13)

BC Polkowice - VBW ARKA GDYNIA 70:78 (16:23, 16:19, 20:12, 18:24)

Młodzieżowy Puchar Polski koszykarek

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - Szkoła Gortata Politechnika Gdańska 62:66 (17:24, 18:16, 13:8, 14:18)
Enea AZS AJP Gorzów - MUKS Poznań 69:35 (18:15, 19:10, 15:2, 17:8)

Mecz o 3. miejsce
UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki - MUKS Poznań 72:69 (18:21, 20:10, 15:23, 19:15)

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska - Enea AZS AJP Gorzów 55:71 (11:20, 13:16, 13:20, 18:15)

VBW Arka Gdynia i BC Polkowice awansowały do finału Suzuki Pucharu Polski dzięki sobotnim wygranym w półfinałach. Żółto-niebieskie pokonały Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 81:65. Pomarańczowe wygrały z zespołem Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 79:74.

Przeczytaj relację z sobotnich półfinałów Suzuki Pucharu Polski

VBW Arka Gdynia broni trofeum, które zdobyła przed rokiem. Co ciekawe, właśnie po meczu z drużyną z Polkowic (69:65).

VBW Arka Gdynia - CCC Polkowice 69:65. Przypomnij sobie relację z ubiegłorocznego finału Pucharu Polski

Jednak w tym sezonie VBW Arka Gdynia nie wygrała jeszcze z BC Polkowice, choć zespoły mierzyły się dwukrotnie. Najpierw w meczu o Superpuchar Polski (72:77). Następnie w lidze (59:71).

VBW Arka Gdynia - BC Polkowice 72:77. Przypomnij sobie relację z meczu o Superpuchar Polski

BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 71:59. Przypomnij sobie relację z grudniowego meczu ligowego

Jeśli VBW Arka Gdynia dziś wygra, zdobędzie pierwsze trofeum w sezonie 2021/22. W 11-letniej historii rozgrywek o Puchar Polski, gdyńskie koszykarki wygrywały go 4-krotnie, w: 2010, 2011, 2020 i 2021 roku. Ponadto raz przegrały w finale, w 2012 roku.
Pierwsza "5" BC: 13 Gajda (BC Polkowice), 17 Wheeler (BC Polkowice), 21 Grabska (BC Polkowice), 23 Mavunga (BC Polkowice), 25 Spanou
Pierwsza "5" VBW Arki: 4 Begić (VBW ARKA Gdynia), 7 Szymkiewicz (VBW ARKA Gdynia), 8 Pavlopoulou (VBW ARKA Gdynia), 10 Gustafson (VBW ARKA Gdynia), 24 Dobrowolska
1'
Przy piłce Polkowice
za 2 punkty
1'
[2:0] Wheeler szybko otwiera wynik
za 2 punkty
1'
[2:2] Odpowiada Gustafson
2'
Niecelne rzuty z obu stron
za 2 punkty
3'
[4:2] Mavunga po zwodzie na Gustafson
4'
Kolejne pudła. Tym razem Begić (VBW ARKA Gdynia) i Spanou
4'
Gdynianki po raz drugi muszą faulować po stracie piłki
wolne (trafione oba)
4'
[6:2] Gajda (BC Polkowice) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
5'
[8:2] Spanou trafia z faulem
za 1 punkt
5'
[9:2] Rzut wolny trafia Spanou (BC Polkowice).
5'
Żółto-niebieskie mają problem z wstrzeleniem się do kosza
5'
Bertsch (VBW ARKA Gdynia) faulowana przez Spanou
5'
[9:4] Bertsch (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
6'
[11:4] Spanou spod kosza
wolne (tylko 1 trafiony)
6'
[11:5] Wykorzystany 1 rzut wolny
za 3 punkty
6'
[14:5] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Wheeler (BC Polkowice).
czas
6'
Przerwa na żądanie (VBW ARKA Gdynia).
7'
[15:5] Tylko jeden rzut wolny trafia Gajda (BC Polkowice).
za 3 punkty
7'
[15:8] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kastanek (VBW ARKA Gdynia).
za 3 punkty
7'
[15:11] Kastanek raz jeszcze z dystansu
za 2 punkty
7'
[17:11] Wheeler zdobywa 2 punkty
za 1 punkt
8'
[18:11] Rzut wolny trafia Mavunga (BC Polkowice).
za 2 punkty
8'
[20:11] Wheeler po wjeździe pod kosz
za 3 punkty
9'
[23:11] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Wheeler (BC Polkowice).
za 2 punkty
10'
[23:13] Bertsch przełamuje impas
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARCIE. BC POLKOWICE - VBW ARKA GYDNIA 23:13.
11'
Zaczynamy drugą kwartę
za 3 punkty
11'
12'
Nie trafia Bertsch (VBW ARKA Gdynia), myli się też Gajda (BC Polkowice)
12'
Seria niecelnych rzutów
za 3 punkty
13'
[26:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gertchen (BC Polkowice).
13'
Bertsch (VBW ARKA Gdynia) traci piłkę pod koszem rywalek, ale po chwili zostaje faulowana w ataku
14'
Niesportowy faul Szymkiewicz (VBW ARKA Gdynia) na Wheeler (BC Polkowice)
14'
[27:16] Tylko jeden rzut wolny trafia Wheeler (BC Polkowice).
14'
[27:18] Bertsch (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
15'
[29:18] 2 punkty dla BC
za 2 punkty
15'
[29:20] Bertsch dobija rzut koleżanki
za 2 punkty
15'
[31:20] Wheeler z półdystansu
za 2 punkty
16'
[33:20] Zięborska z wyskoku od tablicy
16'
[33:22] Gustafson (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
17'
[33:24] Pavlopoulou (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
17'
Spanou dwukrotnie pudłuje z dystansu
za 3 punkty
17'
[33:27] Celny rzut zza linii 7 m! Trzy punkty zdobywa Gustafson (VBW ARKA Gdynia).
czas
18'
Przerwa na żądanie (BC Polkowice).
18'
[35:27] Spanou (BC Polkowice) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
18'
[35:29] Bertsch spod kosza
za 3 punkty
18'
[38:29] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Zięborska (BC Polkowice).
za 2 punkty
19'
[40:29] Bertsch myli się w prostej akcji. Spanou trafia po podaniu Wheeler
czas
19'
za 2 punkty
19'
[42:29] Telenga spod kosza po efektownej akcji Wheeler
za 3 punkty
20'
[42:32] Szymkiewicz równo z syreną
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. BC POLKOWICE - VBW ARKA GDYNIA 42:32.
Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando drużyny z Polkowic. Gra zdecydowanie i konsekwentnie. Natomiast VBW Arka Gdynia wygląda niekiedy na zagubioną, szczególnie pod koszem rywalek, gdy próbuje rzucać z trudnych pozycji, co nie przynosi efektów.
21'
Zaczynamy trzecią kwartę
za 2 punkty
21'
[42:34] Kastanek na raty
22'
[42:36] Bertsch (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
22'
Polkowice seryjnie pudłuje
za 2 punkty
22'
[42:38] Bertsch po kontrze
czas
22'
za 3 punkty
23'
23'
Pudłuje BC, pudłuje VBW Arka
za 2 punkty
24'
[45:40] Gustafson spod kosza
24'
[47:40] Grabska (BC Polkowice) wykorzystuje oba rzuty wolne.
25'
Seria niecelnych rzutów z obu stron
25'
[47:41] Tylko jeden rzut wolny trafia Bertsch (VBW ARKA Gdynia).
za 2 punkty
26'
[49:41] Cado po zbiórce
czas
26'
za 3 punkty
26'
[49:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Szymkiewicz (VBW ARKA Gdynia).
za 2 punkty
27'
[51:44] Wheeler z półdystansu
za 2 punkty
27'
[51:46] Odpowiada Gustafson
za 2 punkty
28'
[53:46] 2 punkty zdobywa Wheeler (BC Polkowice).
28'
[53:48] Bertsch (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
28'
Wheeler (BC Polkowice) dwukrotnie próbowała, ale bez punktów
za 2 punkty
29'
[53:50] Kastanek po świetnej asyście Gustafson
29'
[54:50] Tylko jeden rzut wolny trafia Spanou (BC Polkowice).
29'
[54:52] Szymkiewicz (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
30'
Błąd i strata Spanou
30'
Oba zespoły miały minutę na oddanie celnego rzutu, ale oglądaliśmy już tylko pudła
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. BC POLKOWICE - VBW ARKA GDYNIA 54:52.
31'
Zaczynamy czwartą kwartę
za 2 punkty
31'
[54:54] Begić na remis!
31'
Faul w ataku Cado (BC Polkowice). Szansa na objęcie prowadzenia
za 3 punkty
32'
[57:54] Niecelnie Podgórna. Po chwili zza łuku Spanou
za 2 punkty
32'
[57:56] Podgórna wjazdem pod kosz
za 2 punkty
33'
[59:56] Nie trafia Dobrowolska, odpowiada Wheeler
czas
33'
za 3 punkty
34'
za 2 punkty
34'
[61:59] Wheeler z półdystansu
za 2 punkty
35'
[61:61] Kastanek nad rękami Mavungi
za 2 punkty
35'
[63:61] Wheeler gra dziś świetne zawody. Kolejny celny rzut z półdystansu
za 2 punkty
36'
[65:61] Wheeler z faulem
za 1 punkt
36'
[66:61] Rzut wolny trafia Wheeler (BC Polkowice).
za 2 punkty
36'
[66:63] Kastanek z półdystansu
za 2 punkty
37'
[68:63] Mavunga dobija rzut koleżanki
za 2 punkty
37'
[68:65] Gustafson po asyście Podgórnej
38'
Gertchen (BC Polkowice) fauluje Begić (VBW ARKA Gdynia). To już piąte przewinienie zespołu z Polkowic w czwartej kwarcie
38'
[68:67] Begić (VBW ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
38'
Mavunga (BC Polkowice) fauluje pod koszem Arki
38'
[68:68] Tylko jeden rzut wolny trafia Podgórna (VBW ARKA Gdynia).
za 2 punkty
38'
[70:68] Grabska spod kosza
za 2 punkty
39'
[72:68] Wheeler po wjeździe pod kosz
za 2 punkty
39'
[72:70] Gustafson odpowiada
za 2 punkty
39'
[74:70] Raz jeszcze Wheeler. Ma już 35 punktów na koncie
40'
Szymkiewicz (VBW ARKA Gdynia) nie trafia. Strata
40'
Nie trafia Wheeler (BC Polkowice), nie trafia Begić (VBW ARKA Gdynia)
czas
40'
40'
[76:70] Wheeler (BC Polkowice) wykorzystuje oba rzuty wolne.
czas
40'
40'
Kastanek (VBW ARKA Gdynia) nie trafia z dystansu, zbiera Wheeler (BC Polkowice)
40'
[78:70] Wheeler (BC Polkowice) wykorzystuje oba rzuty wolne.
40'
KONIEC MECZU. BC POLKOWICE POKONUJE VBW ARKĘ GYDNIA 78:70 I WYGRYWA SUZUKI PUCHAR POLSKI.
VBW Arka Gdynia świetnie weszła w drugą połowę. Zminimalizowała starty z pierwszej części spotkania i doprowadziła do remisu. W decydujących minutach tego spotkania nie do powstrzymania była jednak Erica Wheeler (BC Polkowice), która przesądziła o zwycięstwie tego meczu. Po odebraniu Superpucharu Polski, polkowiczanki odebrały żółto-niebieskim również Puchar Polski. W sumie to ich trzecie zwycięstwo nad gdyniankami w sezonie 2021/22.

30 stycznia 2022, godz. 16:00