Babkina show w hali Gdynia

Krzysztof Klinkosz
20 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Gdyńskie koszykarki w tym roku nie przegrały jeszcze w lidze żadnego meczu. W niedzielny wieczór Lotos pewnie pokonał na własnym parkiecie Energę Toruń 95:80 (30:18, 15:16, 19:24, 31:22), z którą w minionym sezonie męczył się w półfinale play-off. Kapitalny mecz rozegrała Elina Babkina, która zdobyła aż 35 punktów, co jest jej strzeleckim rekordem w karierze.

LOTOS: Babkina 35, Wright 17, Kaczmarska 13, Krawczyk 10, Jujka 9 - Swanier 9, Tomiałowicz 2, Sosnowska 0.

ENERGA: Krawiec 23, Maksimowić 13, Tłumak 11, Gladden 11, Bortelowa 7 - Małaszewska 5, Gajda 4, Perostijska 4, Radunović 2, Radwan 0.

Gospodynie rozpoczęły mecz od niezwykle szybkich ataków. Prym wiodła w tym Elina Babkina. Dzięki punktom Łotyszki gospodynie szybko wyszły na prowadzenie 8:2. Kiedy na listę zdobywców punktów zaczęły się dopisywać kolejne gdynianki Lotos w 3 minucie prowadził już 12:4.

W 5 minucie gry było już 20:10 dla gospodyń. Za chwilę Paulina Krawczyk rzuciła na 22:12 i wówczas trener Energi - Elmedin Omanić wziął czas.

Po powrocie na parkiet w obrazie gry nic się nie zmieniło, gdynianki nadal kontrolowały mecz. W 8 minucie gry po wejściu pod kosz Magdaleny Kaczmarskiej było 26:15 dla gospodyń.

Świetnie dysponowana rzutowo Babkina tymczasem powiększała swój dorobek punktowy. W 9 minucie meczu po trzech wykorzystanych wolnych było już 29:16 dla gdynianek a Łotyszka miała na swoim koncie 15 "oczek".

Ostatecznie po 10 minutach gry było 30:18 dla gospodyń.

W 12 minucie gdynianki prowadziły 32:20 i wówczas po raz kolejny ujawnił się temperament trenera Omanicia. Niezadowolony z decyzji arbitrów wyszedł na parkiet i zaczął z nimi dyskutować. Atmosfera zrobiła się bardzo nerwowa, trener gości długo nie dawał się uspokoić. Nawet interwencja komisarza zawodów nie ostudziła do końca emocji. Ekipa Energi ukarana została przewinieniem technicznym. Po dwóch wolnych, wykorzystanych przez Babkinę było 34:20 dla Lotosu.

W połowie drugiej kwarty zespół toruński po raz koleny został ukarany przewinieniem technicznym.Tym razem z arbitrem dyskutowała Monika Krawiec. Na linii rzutow wolnych stanęła Babkina i po jednym, wykorzystanym wolnym było 38:24 dla Lotosu. Za chwilę po wprowadzeniu piłki do gry szybką akcję punktami zakończyła Monica Wright i Lotos prowadził 40:24.

Gdynianki cały czas grały niskim składem. W meczowym zestawieniu nie znalazła się wcale Daria Mieloszyńska , której odnowiła sie kontuzja ścięgna Achillesa zaś Milka Bjelica , którs odczuwa skutki kontuzji odniesionej w meczu z Wisłą, pierwszą połowę obserwowała z ławki rezerwowych.

Gdynianki grały jednak szybko, nie bały się rzutów zza łuku i kontrolowały cały czas wynik meczu. W 17 min. było 42:26 dla Lotosu.

W końcówce pierwszej połowy Energa zagrała nieco skuteczniej, po wolnych Agaty Gajdy zrobiło się 45:34. W odpowiedzi gdynianki chciały rozegrać szybką akcję jednak Gladden zablokowała Claudię Sosnowską. W efekcie pierwsza połowa zakończyła się 11-punktową przewagą gospodyń.

Po rozpoczęciu drugiej połowy gdynianki znów nieco "uciekły" rywalkom. Po akcji 2+1 Wright było 50:36 dla gospodyń.

Energa przyspieszyła w okolicy 25 minuty meczu. Po pierwszej trafionej "trójce" zespołu Energi było 52:41 dla Lotosu, za chwilę po kontrze już tylko 52:43. Bohaterką tych akcji była Monika Krawiec.

Po kolejnej "trójce" Krawiec zrobiło się 52:46 dla Lotosu. Gdynianki wówczas jednak wyraźnie się przebudziły. Dynamiczne akcje rzutami wykańczały m.in. Kaczmarska i Swanier i w 28 miucie było 58:46 dla Lotosu.

W końcówce trzeciej kwarty gdynianki nieco pogubiły się w obronie pozwoliły wyjść na czyste pozycje rzutowe Krawiec i Emilii Tłumak. Na pół minuty przed końcem trzeciej kwarty przewaga Lotosu wynosiła tylko 2 punkty - 60:58. Ostatecznie trzecia część meczu zakończyła się przy stanie 64:58.

Sześciopunktowa przewaga Lotosu utrzymywała się również na początku ostatniej odsłony. W 32 min. było 69:63 dla gdynianek. Po akcji 2+1 Kaczmarskiej Lotos prowadził 72:65. Zespół z Torunia odrobił wprawdzie dwa "oczka" ale wówczas trener gdynianek wziął czas aby zatrzymać ewentualną dalszą pogoń Energi.

Niestety nie dało się wybić z rytmu torunianek. W 35 minucie zniwelowały one straty do 3 punktów (72:69). Wówczas przypomniała się w zespole mistrzyń Polski Wright. Zdobyła 4 punkty z rzędu i Lotos wyszedł na prowadzenie 76:69.

W kolejnych sekundach gospodynie dołożyły do swojej przewagi kolejne trzy punkty i na niespełna 4 minuty przed końcem meczu odzyskały "dwucyfrowe" prowadzenie (79:69).

Na 180 sekund przed końcem meczu za pięć przewinień "spadła" Wright. Torunianki najpierw zdobyły punkty z rzutów wolnych a później za trzy trafiła Natalia Małaszewska i było 79:73 na 120 sekund przed końcem gry.

Na 100 sekund przed końcem meczu gdynianki najpierw popełniły błąd kroków przy wyprowadzaniu akcji, później faulowała Babkina i Małaszewska doprowadziła do stanu 79:76 dla Lotosu.

Za chwilę jednak Łotyszka "odprawcowała" swoje przewinienie. Trafiła dwa wolne i było 81:76 dla gdynianek. Rozgrywająca z Gdyni na 59 sek. przed koncem meczu ponownie wykorzystała 2 wolne i było 85:78 dla gospodyń.

W końcówce nerwy znów poniosły Elmedina Omanicia, trener torunianek dyskutował z sędziami, gestykulował, w pewnym momencie nawet wypchnął na parkiet swoją zawodniczkę. Ekipa z Torunia została ukarana przewinieniami technicznymi. Na linii rzutów wolnych stawała za każdym razem Babkina, która na 25 sek. przed końcem doprowadziła do stanu 93:80 dla Lotosu. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem mistrzyń Polski 95:80.

Po meczu zespół z Torunia złożył protest na pracę sędziów i komisarza zawodów zaś arbitrzy, którzy opuszczając parkiet musieli przejść obok ławki Energi opuszczali halę w asyście służb ochrony.

Elmedin Omanić podczas konferencji prasowej powiedział, że zbyt wiele już poniósł w Polsce kar finansowych by komentować głośno pracę sędziów.

Jednak nawet trener Energi był pod wrażeniem gry Eliny Babkiny. To był "one man show". Takie rzeczy na parkiecie potrafi zrobić jedynie Diana Taurasi. Gratuluję jej występu.

- Obawialem się tego meczu. Po pierwsze po meczu takim jak w środę ciężko sportowcom "schodzi się z chmur", po drugie nie wiedziałem nawet czy będę miał odpowiednią liczbę zawodniczek na to spotkanie przy kontuzjach naszych wysokich graczy. Po trzecie wreszcie znam trenera Omanićia już od dawna i wiem, że jego zespół gra uporządkowaną koszykówkę, z szybkimi zmianami sposobów gry w defensywie. Mój zespół pokazał jednak chrakter, dziewczyny zagrały jak lwice i dzięki temu odnieśliśmy sukces - powiedział po meczu trener Lotosu Georgios Dikaioulakos.

Tabela wprowadzona: 2011-02-20

Pozostałe wyniki 23 kolejki ekstraklasy koszykarek: KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - Wisła Can Pack Kraków 57:68 (11:25, 19:10, 13:23, 14:10), CCC Polkowice - Odra Brzeg 82:58 (22:8, 21:22, 23:15, 16:13), Widzew Łódź - Super Pol Tęcza Leszno 69:55 (19:3, 19:15, 17:23, 14:14), INEA AZS Poznań - ŁKS Siemens AGD Łódź 79:57 (16:12, 22:15, 18:16, 23:14), Artego Bydgoszcz - UTEX ROW Rybnik 85:67 (25:15, 20:16, 26:9, 14:27).

Opinie (26) 5 zablokowanych

• Lotos (1)

Mistrz zostanie w Gdyni

• 16 8

• Bardzo bym tego chciał, ale obawiam się, że w tym roku nie uda się. Trzeba być realistą...

• 10 4

• ten trener nie udaje Greka a robi dobrą robotę (1)

ale na to aby wygrać 4 razy z Wisłą w finale na za krótką ławkę
    no chyba że w Krakowie będą kontuzję tak jak i ostatnio grały bez dwóch najlepszych

• 16 3

• Lotos też będzie innym zespołem wtedy jeszcze bardziej zgranym każdy trener potrzebuje czasu na wpojenie drużynie swojej filozofii ja myślę że ten skład może grać jeszcze lepiej i skuteczniej Gorzów jest już na ten moment słabszy z CCC można było walczyć w Gdyni w 2 rundzie ale nie było jeszcze wtedy sternika na tym okręcie i dziewczyny zmarnowały szansę teraz będzie zupełnie nowa gra.Lotos ma straty spowodowane głupimi i niepotrzebnymi porażkami z kelnerami pokroju Widzewa czy Artego które ledwo co wejdą do play offów ale w play offach zacznie się wszystko od nowa

• 4 2

• mecz (3)

Wisła przystąpiła do meczu z Lotosem bez potrzebnej koncentracji.Zagrała tak jak gra w PLKK,dobrze przez 10 minut(IV Kwata) a resztę czasu chciała się oszczędzać.Do tej pory to wystarczało,akurat z Lotosem nie.Ale ja bardzo chętnie
    obejrzę finał Wisła-Lotos,tylko wtedy Wisła zagra na maxa,tak jak grał Lotos w środę.

• 7 5

• było inaczej

Wislaczki wychodziły ze skóry zeby wygrać w Gdyni,widziałam bo byłam na meczu!

• 6 2

• Problem w tym,że jak ta tendencja się utrzyma,to będzie PÓŁFINAŁ z Wisłą... (1)

Bo Gorzowa już nie dogonią (Wisły i Polkowic to nawet już teoretycznie nie mogą sięgnąć),czyli maksimum 4-te miejsce przed play-off.I tu pojawia się pytanie: jak Grek zamierza wygrać choć raz w Krakowie i to z Wisłą grającą w pełnym składzie?

• 2 1

• niekoniecznie

Przy porażce Gorzowa z Energą i Lotosem (więcej niż 9pkt), a wszystkich do końca rundy zwycięstwach Lotosu (pozostał Rybnik, Inea, Gorzów) - Lotos ma tyle samo porażek co Gorzów i małymi punktami wchodzi na 3.miejsce. Nie jest tak najgorzej! Druga opcja - Wisła chce uniknąć gry z Lotosem w 1/2 finału przegrywa u siebie z CCC i kończy sezon na 2. miejscu (Lotos na czwartym w 1/2 z CCC).
        LOTOS GÓRĄ, a George świetnym fachowcem!!! Styl gry jest wręcz niespotykany na tym poziomie w Polsce, nawet w mędkich zespołach.

• 4 3

• Wreszcie praca przynosi efekty.Niech Grek pracuje dalej a na play offy Lotos będzie w stanie wygrać z każdym.Może i skład nie jest najmocniejszy ale finał ligi jest w zasięgu z pewnością żadnym rywalem dla Lotosu w walce o czwórkę nie będzie żaden Pruszków ta drużyna miała szczęście że trafiła jeszcze na targany złą trenerką zespół

• 7 3

• gratuluje,warto być na takich meczach....

Jestem pod wrażeniem, drużyna w składzie 6 osobowym można powiedzieć dzisiaj bez Bielicy i Mieloszyńskiej jest w stanie się przeciwstawić dobrej drużynie z Torunia/ bo niestety Sosnowska i Tomiałowicz swoje 5 min już miały- w chwili obecnej są tylko zagrożeniem dla własnej drużyny. Drużyna gra bardzo ambitnie, walczy na całym boisku - więc w nagrodę wygrywa mecz.Cały czas miałem obawę, czy aby drużyna wytrzyma kondycyjnie i utrzyma zwycięstwo.Ambicja i zaciętość w koszykówce to jest właśnie to co tak wciąga.Do tego trzeba docenić, bardzo dobre prowadzenie drużyny przez trenera- wie kiedy zrobić zmianę, kiedy wziąć czas, a przede wszystkim opanowanie i tchnienie chemii w zespół.
    Tylko po-gratulować.Przyznaję,że już zwątpiłem-że tegoroczny sezon będzie sromotnie przegrany, a tu proszę piękna niespodzianka i drugi taki mecz wygrany w krótkim czasie po walce .Tak trzymać, a będziemy mieli jeszcze nie jedną niespodziankę.

• 11 3

• (1)

o wyniku Asseco? umozliwiajcie innym forumowiczom przekazanie wiadmości reszcie kibiców.

• 1 5

• Andrzeju A

jak wklejasz jakieś wyniki to najpierw dowiedz się z kim gra Asseco
      bo na pewno nie grał z Energą ....
      ponadto pozostali forumowicze doskonale znalezli artykul o asseco i tam wpisywali swoje opinie

• 2 0

• Mietek to potrafi !

Coraz lepiej/bez dwóch z pierwszej 5/ mimo denerwujących przestojów.