• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bądź jak Szymon Marciniak. Zostań sędzią piłkarskim. Ile można zarobić?

Damian Konwent
21 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Szymon Marciniak to najpopularniejszy polski sędzia piłkarski. To właśnie on był głównym arbitrem podczas ostatniego finału mistrzostw świata w Katarze. Szymon Marciniak to najpopularniejszy polski sędzia piłkarski. To właśnie on był głównym arbitrem podczas ostatniego finału mistrzostw świata w Katarze.

Kurs na sędziów piłkarskich organizowany przez Pomorski Związek Piłki Nożnej startuje 14 stycznia. Obejmuje on część teoretyczną i praktyczną, zakończoną egzaminem. Po jego zaliczeniu sędziowie próbni wybiegną na pomorskie boiska już wiosną, zaczynając od rozgrywek młodzieżowych. Minimalne zarobki na początku tej drogi wynoszą od 300 zł w jeden weekend. Natomiast już w ekstraklasie za jeden mecz ta suma wzrasta do ponad 3 tys. zł. Awanse i spadki przyznawane są co sezon. Internetowe zapisy trwają do 31 grudnia. Koszt to 200 zł.
Zostań sędzią piłkarskim. Wypełnij formularzKurs na sędziego piłkarskiego. Bądź jak Szymon MarciniakPomorski Związek Piłki Nożnej zaprasza na kurs sędziów piłkarskich. Początek zajęć jest planowany na 14 stycznia i potrwa do końca lutego 2023 r. Koszt wynosi 200 zł.

- Poszukujemy "nowych" Szymonów Marciniaków. Muszę przyznać, że zeszłoroczny kurs był całkiem udany. Przystąpiło do niego bardzo wiele osób i duża część z nich dalej sędziuje, więc idziemy w dobrą stronę. W tym roku spodziewamy się około 80 kursantów i wierzymy, że złapią bakcyla - mówi nam Łukasz Kofluk, kierownik kursu sędziów w Pomorskim ZPN.
W toku obecnego kursu planowanych jest 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 10 godzin zajęć wyrównawczych, praktycznych, warsztatowych i egzaminacyjnych. Zajęcia teoretyczne będą się odbywały w formule online, w weekendy. Pozostały materiał zostanie przedstawiony podczas dwóch zjazdów weekendowych w Trójmieście.

Jak zostać sędzią piłkarskim?Jak szybko biegają sędziowie piłkarscy? SprawdźCo należy zrobić, żeby zostać sędzią?

 1. wypełnij formularz zgłoszeniowy, zostawiając swoje dane,
 2. skontaktujemy się z Tobą w celu weryfikacji zgłoszenia,
 3. wypełnisz ankietę kandydata i odeślesz ją do nas online wraz z potrzebnymi dokumentami. Jeśli wszystko będzie w porządku, zostaniesz zakwalifikowany na kurs sędziowski 2023,
 4. rozpoczynasz kurs sędziowski 2023,
 5. po przejściu cyklu szkoleniowego zostaniesz skierowany na egzamin,
 6. zdanie egzaminów teoretycznych i sprawnościowych uprawni cię do tytułu "sędzia próbny". Od tego dnia rozpoczniesz swoją przygodę z gwizdkiem.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać zakwalifikowanym na kurs sędziowski 2023?

 1. wypełnić poprawnie ankietę sędziego,
 2. należy mieć ukończone 16 lat (na dzień egzaminów tj. marzec 2023). Osoby między 16. a 18. rokiem życia muszą uzyskać zgodę opiekuna prawnego,
 3. do dnia egzaminów uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia meczów w charakterze sędziego,
 4. być niekaranym,
 5. posiadać minimum średnie wykształcenie lub być w trakcie nauki w szkole, która kończy się zdobyciem średniego wykształcenia,
 6. posiadać ogólną dobrą sprawność fizyczną,
 7. odznaczać się nienaganną postawą etyczno-moralną.
 8. wnieść opłatę za kurs sędziowski.


Kurs sędziowski - co dalej?Uczestnicy, którzy pozytywnie ukończą kurs sędziowski 2023, dostaną tytuł "sędziego próbnego" i wyruszą już w rundzie wiosennej sezonu 2022/23 na pomorskie boiska. Swoją przygodę rozpoczną od najniższych klas, by z czasem piąć się coraz wyżej.

- W ostatnich latach sporo się pozmieniało. Już nie jest tak, że jeździ się nie wiadomo jak daleko. Naprawdę wiele meczów rozgrywanych jest w Trójmieście lub jego najbliższych okolicach - w Gdańsku, Sopocie i Gdyni jest kilkanaście zespołów w najniższych ligach. Warto zaznaczyć, że na początku przygody nikogo nie wysyłamy na B Klasę. Odeszliśmy od tego i na starcie sędziuje się spotkania lub turnieje grup młodzieżowych. Dopiero po kilku weekendach wszyscy się spotykamy się razem i pytamy, czy dana osoba czuje się na siłach, aby pójść krok dalej. Ponadto każdy sędzia ma przydzielonego "patrona", czyli starszego, doświadczonego kolegę, który pomaga we wszystkich kwestiach - wyjaśnia kierownik kursu.

23 drużyny w piłkarskim rankingu Trójmiasta. Sprawdź, kto pierwszy, a kto drugi- Awanse i spadki przyznawane są po zakończeniu każdego sezonu. Wszyscy sędziowie są klasyfikowani i na podstawie tabeli najlepsi idą w górę, a najsłabsi w dół. Wszystko zależy od ocen za mecz, punktacji z egzaminów i szeroko pojętego współzawodnictwa. Idąc tym tokiem myślenia, można wywnioskować, że do ekstraklasy można awansować nawet w 6-7 lat. Natomiast wybitni sędziowie mogą dokonać tego jeszcze szybciej, bo niekiedy awanse przyznawane są po jednej rundzie - dodaje.

Ile zarabia sędzia piłkarski na początku swojej przygody?Ekwiwalent za sędziowanie meczu B Klasy wynosi 175 zł, A Klasie - 195 zł, V lidze - 260 zł, IV lidze - 320 zł. Stawki są niższe dla sędziów asystentów. Inne stawki obowiązują też w rozgrywkach młodzieżowych, ale wszystko zawarte jest w poniższej tabeli. Dla porównania - stawka pojedynku w ekstraklasie to 3600 zł brutto dla sędziego głównego i 2000 zł brutto dla sędziego asystenta.

- Staramy się przydzielać maksymalnie od dwóch do trzech meczów na weekend. Najniższa stawka to 100 zł, więc na początku swojej drogi sędziowskiej w weekend minimalnie można zarobić 300 zł brutto. Oczywiście im wyższa klasa rozgrywkowa, tym większe zarobki. Każdy wcześniej musi poinformować o swojej dyspozycyjności na dwa tygodnie przed danym weekendem - podkreśla Łukasz Kofluk.

Najniższe ligi w Trójmieście. Sprawdź, o czym pisaliśmy wcześniejEkwiwalent sędziowski obowiązujący od 1 stycznia 2023 r. Ekwiwalent sędziowski obowiązujący od 1 stycznia 2023 r.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane