Gdańsk - Gdynia 0:2 w piłkarskich derbach

Bałtyk Gdynia nie zamierzył lekceważyć A-klasowego Portowca i do Gdańska przyjechał wręcz w ligowym składzie. Spotkanie cieszyło się  sporym zainteresowaniem nie tylko wśród kibiców z Nowego Portu. Na zdjęciu Szymon Rychłowski.
Bałtyk Gdynia nie zamierzył lekceważyć A-klasowego Portowca i do Gdańska przyjechał wręcz w ligowym składzie. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród kibiców z Nowego Portu. Na zdjęciu Szymon Rychłowski. fot. M.Słodkowski/trojmiasto.pl

Atut własnego boiska nie pomógł. Gdańskie drużyny Portowca i Jaguara uznały wyższość gdyńskich piłkarzy Bałtyku i Arki II, choć ci drudzy na udowodnienie swej wyższości potrzebowali dogrywki. Poza zwycięzcami spotkań derbowych awans do 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim z Trójmiasta wywalczyła jeszcze Sopocka Akademia Piłkarska, która na co dzień gra w B klasie.

Portowiec Gdańsk - Bałtyk Gdynia 1:4 (1:2)
Bramki: Hebda 20 - Proena 11, Kuzimski 30, Kołodziejski 53, Duda 72

PORTOWIEC: Stachowiak - Nowak, M.Muła, Narloch, Gapiński, Siemionowski, Hebda, Głos, Kowalkowski, Puto, P.Muła

BAŁTYK: Bartkowiak - Kołodziejski, Kostuch, Proena, Wesołowski (64 Gołubiński) - Kuzimski (64 Klecha), Demiańczuk, Letniowski, Bartlewski, Rychłowski (74 Malanowski) - Duda (78 Podkański)

Spotkanie lidera A klasy Portowca Gdańsk z wiceliderem III ligi Bałtykiem Gdynia było dużym wydarzeniem w Nowym Porcie. Mieszczące 400 osób trybuny stadionu przy ul. Wyzwolenia wypełniły się niemal w całości. Goście z Gdyni poważnie potraktowali rywala z niższej klasy rozgrywkowej, bo nie licząc zmiany w bramce, wystawili praktycznie najmocniejszy ligowy skład.

Biało-niebiescy otworzyli wynik po strzale głową Arkadiusza Proeny, ale Portowiec nie zamierzał się poddawać i szybko wyrównanie zdobył grający trener gdańszczan Damian Hebda. Przed przerwą prowadzenie dla gości odzyskał ich najskuteczniejszy strzelec Mateusz Kuzimski.

Po zmianie stron uderzeniem bezpośrednio z rzutu wolnego popisał się Mateusz Kołodziejski. Wynik ustalił Adam Duda. Napastnik przedłużył uderzenie kapitana Przemysława Kostucha, który jeszcze w pierwszej połowie trafił w poprzeczkę.

JAGUAROWI BAZY ZAZDROSZCZĄ KLUBY Z EKSTRAKLASY. MA SWOJE BOISKA, WKRÓTCE ODDA DO UŻYTKU HALĘ SPORTOWĄ

Jaguar Gdańsk - Arka II Gdynia 2:2 (0:2) dogrywka 1:3
Sobczyk dwie, Filas - Hołtyn 11, 20, 105, Affeld 108, Gniadecki 119

JAGUAR: Bolewski - Dembek (46 Filas), Sobczyk, Pietruszewski, Bujak (46 Szydłowski) - Kinas, Buraczewski, Kętrzyński, Zalow (60 Prusaczyk), Suchoruk (15 Bladowski) - Wardziński

ARKA II: Krzepisz - Polański (85 Bugajewski), Lengiewicz, Manteufel, Krakowiak - Wieczorek (66 Babiński), Sikorski - Sz.Nowicki (66 Łoś), B.Nowicki (74 Affeld), Gniadecki - Hołtyn

Więcej emocji przyniosło spotkanie w Kokoszkach, gdzie w derbach Trójmiasta zagrało dwóch IV-ligowców. Rezerwy Arki Gdynia wzięły rewanż na Jaguarze za niedawną ligową porażkę. Podopieczni trenera Roberta Wilczyńskiego zagrali bez wsparcia z pierwszej drużyny, choć ta liczy aż 28 zawodników. Po przerwie prowadzili już 2:0 po bramkach kapitana Norberta Hołtyna, który przy bramce na 2:0 trafił bezpośrednio z rzutu wolnego wykonywanego na 20 metrze.

Po zmianie stron żółto-niebiescy pozwolili Jaguarowi wyrównać i musieli walczyć o awans w dogrywce, w której 19-letni pomocnik skompletował hattricka. W dodatkowych 30 minutach padły aż cztery bramki. Ozdobą spotkania była bramka rezerwowego gdynian Doriana Affelda, który w dogrywce popisał się celnym uderzeniem z ponad 30 metrów.

W POPRZEDNIEJ PUCHAROWEJ RUNDZIE HOŁTYN STRZELIŁ 4 GOLE. PRZECZYTAJ RELACJĘ

TYLKO PIĘĆ TRÓJMIEJSKICH KLUBÓW PIŁKARSKICH NA SENIORSKIE REZERWY. TRZY Z NICH GRAŁO W ŚRODĘ W PUCHARZE

Sopocka Akademia Piłkarska - MKS Władysławowo 2:1 (0:1)
Bramki dla SAP: Sypniewski, Cyman

SAP: Rybicki - Horbacz, Korzeniewski, Wilamowski, Kozubski (46 Machliński) - Cyman, Wiśniewski, Rąbczyk (80 Piłat), Kawa (70 Giniewicz) - Preizner, Sypniewski

Zwycięski marsz kontynuuje Sopocka Akademia Piłkarska. Debiutujący, choć niepozbawiony znanych trójmiejskim kibicom piłkarskim nazwisk zespół istnieje dopiero pierwszy sezon. Jak burza przebija się przez kolejne etapy regionalnego Pucharu Polski, a w B klasie jest liderem.

Po pokonaniu IV-ligowego Orkana Rumia, drużyna prowadzona przez menedżera Krzysztofa Giniewicza odprawiła z kwitkiem V-ligowy MKS Władysławowo. Sopocianie wygrali choć po pierwszej połowie przegrywali jedną bramką, a po zmianie stron zmarnowali dwa rzuty karne.

Najpierw jedenastki nie wykorzystał Tomasz Preizner. Uderzenie byłego piłkarza m.in. Lechii Gdańsk i Bałtyku Gdynia obronił bramkarz. Następnie gola z jedenastki nie zdobył Krystian Rąbczyk, ale skuteczną dobitką popisał się Sebastian Sypniewski.

Indywidualną akcją na 2:1 popisał się jeszcze znany z występów w futsalowym AZS UG Mateusz Cyman. Sopocianie musieli jednak bronić tego wyniku w dziesięciu po drugiej żółtej kartce dla Sypniewskiego. Ostatecznie udało im się to zrobić i na wiosnę podobnie jak Bałtyk i Arka II zagrają w 1/8 finału.

Na tym etapie regionalnego Pucharu Polski. Na tym etapie rozgrywek do zwycięzców z okręgu gdańskiego dołączą najlepsze drużyny z okręgu malborskiego i słupskiego: Grom Nowy Staw, Powiśle Dzierzgoń, Olimpia Sztum, Spójnia Sadlinki, Gryf Słupsk, Anioły Garczegorze, Pogoń Lębork i Bytovia II.

Pary wyłonione zostaną za sprawą losowania. Zwycięzca rozgrywek wywalczy prawo udziału w Pucharze Polski na szczeblu centralnym w sezonie 2018/19.

Wyniki 17 kolejki:

• Kotwica Kołobrzeg - BAŁTYK GDYNIA 1:0 (0:0)
  • KP Starogard Gdański - Pogoń II Szczecin 0:3
  • Gwardia Koszalin - Polonia Środa Wielkopolska 1:3 (1:3)
  • Górnik Konin - Sokół Kleczew 1:3 (1:2)
  • Bałtyk Koszalin - Chemik Police 3:1 (1:0)
  • Świt Skolwin - Unia Janikowo 1:0 (1:0)
  • KKS 1925 Kalisz - Nielba Wągrowiec 5:0 (4:0)
  • Jarota Jarocin - Grom Nowy Staw 1:1 (0:0)
  • Mieszko Gniezno - Radunia Stężyca 1:1 (0:0)
  • Mecz zaległy z 12. kolejki
  • Pogoń II Szczecin - Nielba Wągrowiec 1:1 (1:0)

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 01.03.2020 godz. 15:00 LIVE!

16 ŁKS Łódź 23 4 4 15 21:40 16

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.