Bałtyk Gdynia - KP Starogard Gd. 2:1. Pierwsza wygrana o miejsca 1-8 w III lidze

Jacek Główczyński
24 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Bałtyk Gdynia - KP Starogard Gdański. Michał Marczak strzela z rzutu karnego

Bałtyk Gdynia wygrał u siebie z KP Starogard Gdański 2:1 (0:0). Gole dla gospodarzy zdobyli: Michał Marczak i Mateusz Gułajski. Od 71. minucie goście grali w "10", gdyż czerwoną kartkę otrzymał Grzegorz Piesio. To pierwsze zwycięstwo biało-niebieskich w meczach o miejsca 1-8 w grupie drugiej III ligi piłkarskiej.

Bałtyk Gdynia - newsy, wyniki, tabele

Marczak 66 (karny), Gułajski 81 - Ł.Kowalczyk 90+3

BAŁTYK: Bartkowiak - Nowicki, Lengiewicz, Garbacik, Liberacki - Wołowski (67 Dziadkowiec) - Gołuński (85 Jankowski), Goerke, Demianczuk (90 Biedrzycki), Gułajski - Marczak

W czwartym podejściu do meczów o miejsca 1-8 w grupie drugiej III ligi podopieczni Jerzego Jastrzębowskiego odnieśli pierwsze zwycięstwo. Jest ono w pełni zasłużone, choć nie obyło się bez nerwów.

Bałtyk Gdynia miał przewagę już przed przerwą, ale nie potrafił zdyskontować tego prowadzeniem. Najbliżej powodzenia był Adrian Liberadzki. Obrońca gospodarzy dobrze uderzył z rzutu wolnego, tuż sprzed narożnika pola karnego, ale jeszcze lepszą interwencją popisał się Patryk Kotłowski. Bramkarz KP wyciągnął się jak długi i odbił piłkę, która zmierzała w dolny róg jego bramki.

Michał Bartkowiak. Poznaj bliżej bramkarza Bałtyku Gdynia

Ponadto dwukrotnie gospodarze pudłowali w dobrych okazjach. W 44. minucie po długim wykopie z własnej połowy nieoczekiwanie sam na sam z golkiperem gości znalazł się Szymon Nowicki. Strzelił jednak obok słupka. Podobnie zakończyło się uderzenie głową pół godziny wcześniej, gdy został obsłużony dobrą piłką po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Maksyma Demiańczuka.

Adrian Liberacki strzela z rzutu wolnego

Z bezbramkowego remisu najwyraźniej bardziej niezadowolony był Paweł Budziwojski, który w przeszłości był m.in. szkoleniowcem Bałtyku. Obecny trener KP nim minęła godzina gry wymienił już trzech piłkarzy. Po przerwie jego podopieczni rozpoczęli nawet obiecująco, bo w dobrej sytuacji znalazł się Filip Sosnowski, ale główkował zbyt lekko, by zaskoczyć Michała Bartkowiaka.

Potem wszystko wróciło i ponownie atakował Bałtyk. Zwieńczenie tych wysiłków nastąpiło w 66. minucie. Michał Wohlert sfaulował w polu karnym Michała Marczaka. Sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość, pewnie wykorzystując jedenastkę.

Bałtyk Gdynia awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski na Pomorzu. Przeczytaj relację

Chwilę później Mateusz Goerke minął już bramkarza i składał się do strzału na pustą bramkę, ale wówczas rozległ się gwizdek sędziego, oznajmujący o spalonym.

Goście mogli wyrównać w 70. minucie. Bartkowiak odbił piłkę po strzale Roberta Wesołowskiego, a dobijający z woleja Sosnowski posłał futbolówkę nad poprzeczką. Minutę później KP grał już w "10". Po faulu na Goerke z boiska usunięty został rutynowany Grzegorz Piesio, w przeszłości m.in. piłkarz Arki Gdynia.

W liczebnej przewadze Bałtyk podwyższył wynik. W 81. minucie w sytuacji sam na sam nie zawiódł Mateusz Gułajski. Tym samym nie było już szans na powtórkę z jesieni, gdy mecz tych drużyn, również na Narodowym Stadionie Rugby zakończył się wynikiem 1:1.

Jednak Bałtykowi nie udało sie uniknąć nerwowej końcówki. W doliczonym czasie gry kontaktową bramkę dla gości zdobył Łukasz Kowalczyk. Natomiast szansy na wyrównanie szukał jeszcze Wesołowski. Po jego strzale z dystansu z trudem piłkę nad poprzeczką przeniósł Bartkowiak.

22 Mieszko Gniezno 24 0 2 22 10:85 2
Po pierwszej rundzie (każdy z każdym bez rewanżów) tabela zostanie podzielona na dwie grupy: mistrzowską i spadkową. W pierwszej zagra 8 drużyn o awans na zasadzie każdy z każdym, mecz i rewanż. Natomiast pozostałe zespoły będą mierzyły się tylko raz, każdy z każdym, grając o utrzymanie. Zdegradowanych zostanie 8 zespołów, a ich liczba może wzrosnąć jeszcze od 1 do 3 w zależności od tego, ile drużyn z województw tworzących tę grupę spadnie z II ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-04-25