• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Bałtyk Gdynia. Michał Listkiewicz: Najgorsze za nami. Zbudować zespół na środek tabeli

Rafał Sumowski
14 maja 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (140)

Bałtyk Gdynia

Michał Listkiewicz przyznaje, że nie wyobraża sobie, że III liga mogła być potraktowana inaczej, niż pozostałe niższe klasy rozgrywkowe, w których uznano tylko awanse, bez spadków. Michał Listkiewicz przyznaje, że nie wyobraża sobie, że III liga mogła być potraktowana inaczej, niż pozostałe niższe klasy rozgrywkowe, w których uznano tylko awanse, bez spadków.

Zarząd Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej podjął taką decyzję, jaką zapowiadaliśmy 2 dni wcześniej. Z grupy drugiej III ligi awans zdobył KKS 1925 Kalisz, a żadna drużyna nie została zdegradowana. Tym samym utrzymał się Bałtyk Gdynia, który zamykał tabelę. - Najgorsze już za nami. Mieliśmy plan B na wypadek spadku, ale przystąpimy do planu A. Musimy się pozbierać i zbudować zespół przynajmniej na środek tabeli. Priorytet to ustalenie kadry i rozmowy z miastem odnośnie dalszego wsparcia - mówi nam wiceprezes klubu, Michał Listkiewicz.Rafał Sumowski: Zaliczenie sezonu III ligi bez spadków, ale z awansami było sprawiedliwym rozwiązaniem?

Michał Listkiewicz: Trudno było o inną. Nie wyobrażam sobie, by III ligę potraktować inaczej od niższych klas rozgrywkowej, choć były takie pomysły. Były dwie opcje: albo dograć sezon albo go zakończyć bez spadków. To pierwsze rozwiązanie byłoby trudne ze względu na zapewnienie warunków sanitarnych, choć akurat dla nas nie byłby do problem. Biorąc pod uwagę wszystkie dojazdy, byłoby to trudne. Prezes PZPN Zbigniew Boniek lubi cytować powiedzenie "na wojnie lepiej dwóch rannych niż jeden zabity" i się z tym zgadzam.

Bałtyk Gdynia zostaje w III lidzeTrudno stwierdzić inaczej niż, że Bałtyk skorzystał na tym rozwiązaniu...

Oczywiście doskonale zdaję sobie sprawę, że Bałtyk na tym wygrał. O ile Polonia Warszawa, której również kibicuje, do bezpiecznego miejsca miała 2 punkty, w Gdyni traciliśmy ich 5. Walka o utrzymanie byłaby bardzo trudna. To musi dać nam do myślenia. Musimy zrobić wszystko, aby za rok nie było podobnie, bo tym razem koronawirus nam nie pomoże. Musimy się pozbierać i zbudować zespół przynajmniej na środek tabeli.

Najtrudniejsze za wami, czy dopiero przed wami? Obecna sytuacja ekonomiczna nie sprzyja poszukiwaniu sponsorów.

Najgorsze już za nami. Wiem, że kibice nie opuściliby Bałtyku, nawet gdyby spadł do IV ligi. Mieliśmy plan B na wypadek spadku, ale przystąpimy do planu A. Myślę, że Bałtyk w ostatnim czasie przetrwał tak trudne chwile, że odbicie od dna już nastąpiło. Prezes Jacek Paszulewicz jest postacią rozpoznawalną, szanowaną, lubianą i wiarygodną. Ma dobre kontakty i konotacje plus jego konikiem jest praca z młodzieżą, pod tym kątem cały czas jest zaangażowany także w działalność Jaguara Gdańsk. Chcemy budować silny zespół, do którego pozyskamy zawodników z Pomorza, ale jednocześnie stawiać na naszą młodzież. Jestem realistą i nie spodziewam się, że nagle pojawią się możni sponsorzy, ale Bałtyk to jednak rozpoznawalna i budząca sympatię marka. To nasza duża siła i wierzę, że pomoże nam zbudować odpowiedni budżet.

Koniec sezonu w niższych ligach piłkarskich - bez spadków, tylko awanseCo pan sądzi o proponowanej przez prezesa Bońka zmianie nomenklatury dla piłkarskich lig? Według jego propozycji mielibyście rywalizować już nie w III a IV lidze, choć byłby to ten sam poziom rozgrywkowy. To może zniechęcić sponsorów?

Myślę, że sponsorzy doskonale wiedzą, że III liga to czwarty poziom rozgrywkowy. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do obecnych nazw i nie bardzo rozumiem dlaczego mielibyśmy to zmieniać. Ja bym tego nie ruszał. W Anglii mają Premiership a później Championship i nikomu to nie przeszkadza. Koniec końców jest to jednak sprawa drugorzędna. Chciałbym abyśmy doczekali czasów, w których kolejki sponsorów stoją do tego, aby znaleźć się w nazwach naszych lig. To byłaby rzeczywista zmiana, bo na razie dyskutujemy o tym, czy przemalowanie samochodu z koloru czerwonego na zielony sprawi, że to będzie inne auto. Nie będzie.

Piłkarskie ligi zmienią nazwy? Zbigniew Boniek: Ekstraklasa, a potem II ligaPozyskanie wsparcia miasta to w tym momencie najwyższy priorytet?

Priorytet na najbliższe tygodnie to ustalenie kadry i właśnie rozmowy z miastem odnośnie dalszego wsparcia. Miasto ma swoje wydatki i nie chcemy chodzić po nowe, ale liczymy na to, że dotychczasowe deklaracje zostaną zrealizowane. Jeśli chodzi natomiast o rzeczy dla nas ważne, ale długofalowe, będziemy dążyli do tego, aby Bałtyk miał wreszcie swój własny dom. Na stadionie mamy biura, dzięki czemu jest gdzie trzymać trofea, ale dom do przede wszystkim boiska. Zajęcia na miejskich obiektach czasami odbywają się niemal do północy, o zapotrzebowanie gdyńskich klubów jest duże. Docelowo chcielibyśmy mieć swoje centrum treningowe.

Zespół niedawno wznowił treningi. Co dalej z zajęciami?

Ci, którzy zadeklarują chęć pozostania, będą dalej trenować. Utrzymanie reżimy jest niezbędne, choć oczywiście natężenie będzie mniejsze. Przed nami okres dłuższego odpoczynku i musimy to dobrze rozplanować. Nie można trzymać silnika cały czas włączonej, ale z drugiej nie może zakraść się rozleniwienie.

Trener Jerzy Jastrzębowski zostanie u sterów?

To już należy do kwestii, które wyjaśnią się w najbliższych tygodniach. Najważniejsze, że wiemy, na czym stoimy. Nawet gdyby zapadła decyzja, że zespół obejmie inny szkoleniowiec, trener Jastrzębowski jest tak wielką postacią, że nadal moglibyśmy wykorzystać jego potencjał choćby w grupie doradczej. To trener, który ma wielki kapitał szkoleniowy, szacunek i sympatię. Na konkrety w sprawie drużyny i sztabu musimy poczekać.

Bałtyk Gdynia wznowił treningi
Komunikat ws. rozgrywek III ligi grupy 2

Zarząd Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, na mocy uprawnień określonych Statutem, przepisami związkowymi i regulaminem rozgrywek, podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek III ligi grupy 2 z zachowaniem kolejności ustalonej po 18 rozegranych kolejkach.

Największą liczbę punktów w rywalizacji boiskowej zdobył zespół KKS 1925 Kalisz, zyskując tym samym tytuł mistrza III ligi i prawo do gry w II lidze w sezonie 2020/21. Z uwagi na wcześniejsze zakończenie rozgrywek Zarząd Wielkopolskiego ZPN podjął zarazem decyzję o rezygnacji z przeprowadzenia spadków. Tym samym liczba uprawnionych do gry w III lidze w przyszłym sezonie wynosi 21 zespołów i może ulec zwiększeniu w przypadku spadku drużyn z makroregionu z rozgrywek II ligi.

Nie ma wątpliwości, że obowiązujące na dzień 14 maja decyzje administracyjne nie pozwalają na prowadzenie rozgrywek piłkarskich w Polsce poniżej szczebla centralnego. Nie jest też znana termin przyzwolenia na organizację współzawodnictwa sportowego i przede wszystkim warunki, na jakich ewentualnie mogłoby to się odbyć. Sytuacja pozwala mieć nadzieję, że stanie się to na początku czerwca. Przyjmując krótki okres na przygotowanie organizacyjne klubów do gry, przy tym optymistycznym wariancie, pierwsze mecze mogłyby zostać rozegrane 13 czerwca. Tym samym, mając na uwadze konieczność zakończenia sezonu do 31 lipca, kluby musiałyby rozegrać 16 ligowych spotkań w ciągu 48 dni. Tak duża intensywność gier na szczeblu półprofesjonalnym, przy obecności klubów złożonych z zawodników łączących grę w piłkę z pracą zawodową, jest niemożliwa do realizacji. Tym samym nie ma możliwości dokończenia w pierwotnym kształcie sezonu ligowego 2019/20.

Wielkopolski ZPN do końca rozważał wstrzymanie się z ostatecznymi rozstrzygnięciami przynajmniej do końca maja. Uznano jednak, że odwlekanie decyzji nie zmieni stanu obecnego. Nie da się wyeliminować ryzyka wystąpienia sytuacji, w której po rozegraniu choćby jednego spotkania, choroba COVID-19 dosięgnie któregoś z uczestników rozgrywek i doprowadzi do kwarantanny całych drużyn. Wobec braku możliwości wprowadzenia protokołu medycznego na wzór lig zawodowych, jedynym racjonalnym rozwiązaniem wówczas byłoby i tak zakończenie rozgrywek.

Sytuacja epidemiczna jest różna w zależności od miejsca. W większości ośrodków uczestniczących w rozgrywkach grupy 2 III ligi skala zagrożenia może być niezauważalna, co potwierdzają liczby*. Dla 8 z 16 powiatów będących siedzibami zainteresowanych klubów, liczba zakażeń odnotowanych od początku stanu zagrożenia nie przekroczyła 10. Wielkopolski ZPN, podejmując decyzję, musi brać jednak pod uwagę wszystkie lokalizacje klubów, w tym te, gdzie przypadki zakażeń liczone są w setkach. Miasto Kalisz pod względem liczby chorych na COVID-19 w podziale na powiaty, jest na szóstym miejscu w kraju, będąc zarazem zdecydowanie mniejszym od wyżej klasyfikowanych Warszawy, Radomia, Wrocławia oraz powiatów tarnogórskiego i rybnickiego. W ocenie Związku ryzyko udokumentowane powyższymi liczbami nie pozwala na bezpieczne wznowienie rozgrywek we wszystkich miejscach, a nieuczciwym byłoby pozbawianie wybranych drużyn atutu własnego boiska w niezawinionych przez nie sytuacjach.

Podejmując przedmiotowe decyzje zdajemy sobie sprawę, że może ona budzić sprzeczne odczucia. Nie ma jednak rozwiązania, które zadowoliłoby wszystkich zainteresowanych. W trakcie procesu decyzyjnego wielokrotnie podejmowano konsultacje z włodarzami poszczególnych klubów. Z informacji pozyskanych przez związki wojewódzkie, którym dane kluby podlegają - bezwzględna większość włodarzy opowiadała się za formułą ostatecznie uchwaloną przez Wielkopolski ZPN.


Tabela po 18 kolejkach

Piłka nożna - III liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 KKS 1925 Kalisz 18 14 3 1 41:12 45
2 Radunia Stężyca 18 11 7 0 37:10 40
3 Świt Skolwin 18 11 6 1 30:7 39
4 Kotwica Kołobrzeg 18 13 0 5 37:22 39
5 Mieszko Gniezno 18 11 3 4 33:17 36
6 Unia Janikowo 18 10 3 5 43:29 33
7 Sokół Kleczew 18 8 3 7 22:22 27
8 KP Starogard Gdański 18 7 4 7 19:20 25
9 Polonia Środa Wielkopolska 18 6 5 7 28:24 23
10 Pogoń II Szczecin 18 6 3 9 23:30 21
11 Chemik Police 18 6 3 9 21:27 21
12 Gwardia Koszalin 18 5 3 10 19:37 18
13 Bałtyk Koszalin 18 4 5 9 17:35 17
14 Nielba Wągrowiec 18 4 4 10 22:38 16
15 Jarota Jarocin 18 3 6 9 18:24 15
16 Górnik Konin 18 4 2 12 22:37 14
17 Grom Nowy Staw 18 3 5 10 19:35 14
18 BAŁTYK GDYNIA 18 3 1 14 12:37 10
Tabela wprowadzona: 2020-03-07

Wyniki 18 kolejki

 • BAŁTYK GDYNIA - Unia Janikowo 0:5 (0:1)
 • Świt Skolwin - Chemik Police 2:0 (0:0)
 • Bałtyk Koszalin - Sokół Kleczew 1:2 (0:0)
 • Górnik Konin - Radunia Stężyca 1:2 (0:1)
 • Mieszko Gniezno - Polonia Środa Wielkopolska 1:1 (0:0)
 • Gwardia Koszalin - Pogoń II Szczecin 3:0 (2:0)
 • KP Starogard Gdański - Nielba Wągrowiec 2:1 (1:0)
 • KKS 1925 Kalisz - Grom Nowy Staw 3:0 (2:0)
 • Jarota Jarocin - Kotwica Kołobrzeg 0:1 (0:0)

Opinie (140) ponad 50 zablokowanych

 • (7)

  O co tutaj chodzi, że taka figura jak Listkiewicz jest w zarządzie takiego klubu jakim jest Bałtyk?

  • 30 17

  • (1)

   Bo nigdzie tego Pana nie chcą a co on zrobił dla Bałtyku z tego co pamietam to NIC.

   • 24 11

   • Czasami tylko znana gęba,może cos ruszyć. Zdolnych,pracowitych takich jak pędzel już mieliśmy. Pora spróbować innej taktyki

    • 23 6

  • (1)

   Listkiewicz mieszka w Gdyni musi gdzies pracowac i padlo na Baltyk.

   • 13 4

   • Daznig

    Listek musi ZUS opłacić

    • 6 1

  • Jakiego stadion ? (2)

   Tego przy stoczni? On już dawno nie istnieje a w jego miejscu jest parking dla ciężarówek!

   • 5 10

   • Blad! Przy stoczni byl stadion (1)

    dokera. teren ZPG Gdynia. Boisko Bałtyku było tam, gdzie jest skład drewna. Nizej pomnika Ofiar grudnia.

    • 9 0

    • Jeszcze kawalek za skladem drewna na zachód, ale to taki szczegół

     • 4 0

 • Danziger (3)

  Powodzenia w odzyskaniu stadionu.

  • 35 22

  • Jakiego stadionu??? Już dawno nie istnieje...

   • 14 14

  • Danzig

   W Trójmieście bez zmiany , beton zawsze opluwany

   • 16 9

  • a tobie nie życzę powodzenia w odzyskaniu miasta dla Niemców... twoje miejsce tam gdzie leży wrak Gustloffa

   • 15 7

 • (1)

  Na pewno jak by Baltyk grał w ekstraklasie lub pierwszej lidze, to stadion byłby wspólny. Ale wspólną bazę treningową, to miasto mogłoby zbudować, chociażby na zarosnietym terenie ( boisku ) między Witominem, a obecnymi obiektami sportowymi.

  • 12 8

  • marzyciel

   Biedny Bałtyk i ... ekstraklasa lub pierwsza liga?? = zapomnij

   • 5 4

 • Pan zielony stolik zabrał głos...

  To ten który mówił że nie ma korupcji w piłce? Żałosny ten Listkiewicz jest. Powrót do starych nazw też mu nie pasi, Bałtyk bedzie w 4 lidze nie w 3... utrzymanie przy zielonym stoliku też jest ok a jak kiedyś chcieli kogos utrzymać to pierwszy darł ryło ze to nie fair... taki kozak chorągiewka niczym Rychu Riczard Czarnecki...

  • 26 18

 • Zagadka (4)

  Ile samorządów przestanie finansować kopaninę?

  • 13 2

  • Fajnie...

   Liga miedzywojewódzka z 23 zespołami - 46 kolejek spotkań. Będą grać przez cały rok, bo "amatorzy to tylko w weekendy"?

   • 8 5

  • (2)

   O arke pytasz??

   • 9 5

   • (1)

    "Trzymam kciuki za nowego właściciela Arki oraz deklaruję pełną gotowość miasta do wsparcia naszego klubu" - zadeklarował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni"

    • 5 8

    • słowa, słowa, słowa...

     • 3 3

 • No to udalo sie. Wyrok odroczony o rok

  • 13 14

 • No to teraz spokojna praca z naszą młodzieżą

  I ze 2-3 doświadczone osoby ale tez nie za stare, bo liczyć się będzie jednak kondycha

  • 11 4

 • Danzig (2)

  Zielony stolik listkiewicz lubi

  • 12 10

  • zielony (1)

   to kolor nadziei która zawsze umiera ostatnia

   • 3 1

   • zielony

    zielony stolik może być też (kolorem korupcji?)

    • 1 1

 • straszne czasy niema pilkarzy a listkiewicz chce zeby zajeli 8 miejsce chore to jest co czytam-baltyk utonol ostatnie miejsce w tabeli oznacza cos

  • 11 7

 • (1)

  Polonia Warszawa nie zapomina

  • 6 4

  • o tradycji trzeba pamiętać

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Bałtyk Gdynia

 

Data powstania:
1930

Pełna nazwa:
Stowarzyszenie Klub Sportowy Bałtyk Gdynia

Barwy:
biało-niebieskie

Największe osiągnięcia:
7 sezonów w Ekstraklasie (1980-86, 1987/88), 6. miejsce w Ekstraklasie (1981), półfinał Pucharu Polski (1985)

Debiut w I lidze (ekstraklasa)
1980

Siedziba:
ul. Olimpijska 5/9, 81-538 Gdynia
tel.: 622-00-99

Stadion:
ul. Górskiego 10,
pojemność 3000 miejsc
oświetlenie: 1200 lx
podgrzewana murawa sztuczna

Prezes: 
Jacek Goliński

Wiceprezes:
Michał Listkiewicz

Członek zarządu:
Andrzej Adamczyk

Archiwum drużyny

wyniki w sezonie:
statystyki w sezonie:

Relacje LIVE