Bałtyk Gdynia - Olimpia Elbląg 0:3. Krótka przygoda z Fortuna Pucharem Polski

Damian Konwent
30 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Energa Bałtyk Gdynia

Zobacz sektorówkę kibiców Bałtyku Gdynia

Bałtyk Gdynia przegrał z II-ligową Olimpią Elbląg 0:3 (0:2) w meczu 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski. Powrót po 10 latach biało-niebieskich na szczebel centralny nie okazał się szczęśliwy, choć wynik wygląda na gorszy niż gra. Rywale szybko zdobyli dwie bramki w odstępie dwóch minut, ale po przerwie biało-niebiescy mogli doprowadzić przynajmniej do remisu. Jednak niewykorzystane sytuacje lubią się mścić i rywale odpowiedzieli trzecim trafieniem. Dobra atmosfera panowała na trybunach, na których zasiadło ok. 600 kibiców. Z kolei fani z Elbląga w asyście policji oglądali spotkanie zza płotu.

Sluga

Rezerwa: 1 Bartkowiak, 2 Kaźmierczak, 3 Drozdowicz, 13 Ossowski, 15 Wołowski, 17 Jankowski, 19 Łukasik, 20 Brodnicki, 21 Kośnik

90 Stasiak

Rezerwa: 1 Lechowid, 20 Branecki, 14 Czernis, 77 Gutkowski, 99 Kozera, 71 Łabecki, 10 Senkevich, 92 Szantyr, 7 Turzyniecki
  • 73' 10 Skrzecz Zmiany 20 Brodnicki
  • 73' 18 Bohm Zmiany 2 Kaźmierczak
  • 75' 9 Sluga Zmiany 17 Jankowski
  • 75' 11 Gołuński Zmiany 19 Łukasik
  • 82' 18 Bohm Zmiany 3 Drozdowicz
  • 59' 11 Famulak Zmiany 77 Gutkowski
  • 75' 18 Danilczyk Zmiany 10 Senkevich
  • 75' 90 Stasiak Zmiany 99 Kozera
  • 75' 5 Wenger Zmiany 71 Łabecki
  • 84' 21 Milanowski Zmiany 92 Szantyr
  • 10' Stasiak
  • 12' Wojtyra
  • 64' Danilczyk
  • 81' Jankowski
  • 90' 8 Długołęcki
  • 53' Wojtyra
  • 62' Piekarski

Fortuna Puchar Polski 2022/23 - pozostałe mecze I rundy:

ARKA GDYNIA - Górnik Łęczna (czwartek, godz. 19:29)

Start Jełowa - Zagłębie Lubin 0:4 (0:4)
Lechia Zielona Góra - Podbeskidzie Bielsko-Biała po dogrywce 2:1 (1:0, 1:1)
Stomil Olsztyn - Chrobry Głogów 1:3 (0:1)
Stal Rzeszów - Korona Kielce 3:3 (3:3, 3:3), karne 6:7
Stal Stalowa Wola - Puszcza Niepołomice po dogrywce 1:2 (0:0, 0:0)
GKS Wikielec - Zagłębie Sosnowiec 1:2 (0:1)
Legia II Warszawa - Wisła Kraków 0:5 (0:1)
RKS Radomsko - Radomiak Radom 0:3 (0:2)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Legia Warszawa po dogrywce 2:3 (0:1, 2:2)
Rekord Bielsko-Biała - Chełmianka Chełm 3:0 (2:0)
Pogoń Siedlce - Chojniczanka Chojnice 3:1 (2:1)
Wieczysta Kraków - Radunia Stężyca 0:2 (0:1)
Zawisza Bydgoszcz - GKS Tychy 2:1 (1:1)
Pogoń II Szczecin - GKS Katowice
Apklan Resovia - Miedź Legnica 1:0 (1:0)
Górnik Polkowice - Sandecja Nowy Sącz po dogrywce 1:3 (0:1, 1:1)
ŁKS Łódź - Stal Mielec 2:2 (1:1, 2:2), karne 3:4
ŁKS Łagów - Cracovia 1:3 (1:1)
Skra Częstochowa - Wisła Płock 1:3 (0:2)
Ruch Wysokie Mazowieckie - Śląsk Wrocław 0:4 (0:1)
KKS 1925 Kalisz - Widzew Łódź 5:5 (3:1, 3:3), karne 4:3
GKS Jastrzębie - Warta Poznań 0:2 (0:2)
Polonia Środa Wielkopolska - Motor Lublin 0:2 (0:2)

Zatargi policji z kibicami Olimpii Elbląg

Dokładnie po 10 latach Bałtyk Gdynia ponownie zagra na szczeblu centralnym w Pucharze Polski. W całej historii klubu nie święcił tu wielkich sukcesów, ale był jeden sezon, gdy nawet otarł się o finał. Było to dokładnie w 1985 roku. Wówczas w dwumeczu lepszy okazał się GKS Katowice.

- To były mecze na styku, w których nie decydowały głównie umiejętności, a poszczególne i niewykorzystane akcje. GKS był wtedy zespołem z czołówki, który co roku walczył o wysokie cele. Nie mieliśmy szerokiej kadry, a właśnie drużyny ją posiadające mogły liczyć się w grze na dwóch frontach. Naszym atutem z kolei była wola walki. Nikt nie odpuszczał, każdy chciał tylko wygrywać i wygrywać - wspomina Piotr Rzepka, który dla Bałtyku grał w latach 1980-88.

Bałtyk Gdynia - Olimpia Elbląg w Pucharze Polski. Czy piłkarze nawiążą do historii? Przeczytaj zapowiedź

Faworytem tego spotkania jest Olimpia Elbląg, która na co dzień gra o poziom wyżej, niż Bałtyk Gdynia. II-ligowcy zanotowali udany początek sezonu, gdzie zajmują 4. pozycję po 8 kolejkach. Dziś zagrają jednak w nieco rezerwowym składzie.
Nieco słabiej idzie biało-niebieskim, którzy obecnie są w strefie spadkowej.

Bałtyk Gdynia - Zawisza Bydgoszcz 1:5. Przeczytaj relację z ostatniego meczu

Jednak w Pucharze Polski klub nie nakłada presji na piłkarzach.

- Po cichu liczymy na awans, ale w pamięci mamy ostatni domowy mecz, w którym przegraliśmy 1:5. Drużyna będzie chciała zmazać tę plamę i wiem, że będzie pracowała na to, aby sprawić niespodziankę. Ma swoje marzenia, ale nie chcę sztucznie pompować balonika. Niech to będzie po prostu dla nich świetna przygoda - mówi nam Andrzej Adamczyk, członek zarządu w Bałtyku.
Relacja live 15 minut do meczu.
Dwie zmiany w składzie Bałtyku w porównaniu do ostatniego meczu z Zawiszą Bydgoszcz (1:5). Rabin (BAŁTYK Gdynia) zmienił w bramce Bartkowiaka (BAŁTYK Gdynia). Natomiast w Sluga w ataku zastąpił Jankowskiego (BAŁTYK Gdynia).
W Bałtyku poza kadrą wciąż dwóch piłkarzy: Fabian Lengiewicz i Jakub Bach. Obaj zmagają się jeszcze z kontuzjami.
Mateusz Długołęcki (BAŁTYK Gdynia) z opaską kapitańską pod nieobecność Fabiana Lengiewicza.
Przypomnijmy, że o awansie decyduje wynik jednego spotkania. Jeśli po 90 minutach będzie remis, wówczas dojdzie do dogrywki 2x15 min. Jeśli i ona nie wyłoni zwycięzcy, wówczas będziemy mieli serię rzutów karnych.
Piłkarze już na murawie. Za chwilę zaczynamy.
1'
od środka zaczyna Bałtyk
1'
próba szybkiego zagrania pod pole karne Olimpii, ale bez zagrożenia
2'
Milanowski (Olimpia Elbląg) bliski uderzenia głową po dośrodkowaniu, ale od bramki zacznie Rabin (BAŁTYK Gdynia)
3'
Bohm (BAŁTYK Gdynia) fauluje rywala w okolicach rzutu rożnego na własnej połowie
3'
Rabin (BAŁTYK Gdynia) pewnie łapie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego
4'
dobra okazja Bałtyku. Skrzecz (BAŁTYK Gdynia) zagrał za plecy obrońców, ale Bożym (BAŁTYK Gdynia) nie uderzył w pierwsze tempo i będzie tylko rożny
4'
od razu wzmógł się doping na trybunach
5'
kolejny korner dla Bałtyku
5'
nie było nawet strzału, obrońcy wybijają po dośrodkowaniu
5'
rzut wolny dla Bałtyku na połowie rywala w okolicach 30. metra
6'
Klimek (BAŁTYK Gdynia) uderza nad bramką po dośrodkowaniu z rzutu wolnego
7'
teraz z kolei rzut wolny dla rywali, ale po drugiej stornie boiska
8'
Wierzba (Olimpia Elbląg) niecelnie po zgraniu piłki od kolegi, który otrzymał piłkę po dośrodkowaniu
8'
kolejny faul i kolejny rzut wolny dla Olimpii. Tym razem jeszcze bliżej bramki Rabina (BAŁTYK Gdynia)
10'
[0:1] Olimpia Elbląg STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Stasiak. Kapitalne uderzenie z rzutu wolnego.
12'
[0:2] Olimpia Elbląg STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wojtyra. Goście szybko poszli za ciosem i jest już 2:0.
14'
Bałtyk po bramce ruszył na połowę rywala, ale tylko na chwilę. Goście szybko przejęli inicjatywę i wymieniają podania
15'
dośrodkowanie Bożyma (BAŁTYK Gdynia) z prawej strony, ale piłkę wybijają obrońcy
16'
kolejne dośrodkowanie Bałtyku, tym razem będzie rzut rożny
17'
Sluga w pojedynku 1 na 1 z obrońcą, ale go przegrał
17'
Długołęcki (BAŁTYK Gdynia) zbija dośrodkowanie poza linię końcową. Będzie korner
18'
dośrodkowanie, ale Rabin (BAŁTYK Gdynia) był faulowany. Wznowi z rzutu wolnego
19'
Rabin (BAŁTYK Gdynia) interweniował na raty. Najpierw niepewnie, ale już lepiej przy drugiej próbie
20'
Bożym (BAŁTYK Gdynia) poturbowany przez dwóch rywali na własnej połowie
21'
Teraz Bohm (BAŁTYK Gdynia) i dwóch rywali znów się starli, ale na połowie Olimpii. Wszyscy ucierpieli, ale po chwili podnoszą się z murawy
22'
Kibice Bałtyku nie tracą wiary. Trybuny licznie wypełnione, słychać doping "Bałtyk Gdynia, Bałtyk Gdynia"
23'
za chwilę na stadionie zameldują się także kibice Olimpii. Przyjechali autobusem w specjalnej policyjnej eskorcie
24'
rożny dla Olimpii, ale nic z niego nie wyniknęło
26'
rzut wolny dla Bałtyku. Będzie okazja do dośrodkowania
27'
Bożym (BAŁTYK Gdynia) słabo dośrodkował, obrońca wybił piłkę, ale wprost pod nogi Gołuńskiego (BAŁTYK Gdynia), który uderzył nad poprzeczką
27'
Famulak (Olimpia Elbląg) wysoko nad bramką
28'
Obrońcy Olimpii wymieniają podania na własnej połowie
29'
Bałtyk przed szansą. Wyszedł z kontrą. Skrzecz (BAŁTYK Gdynia) zgrał do Bożyma (BAŁTYK Gdynia), ten odegrał zwrotną, ale niedokładnie
30'
Gołuński (BAŁTYK Gdynia) zgrał płasko w pole karne, ale wprost pod nogi rywali
32'
Bałtyk przejął na chwile inicjatywę. Trzy razy zagroził rywalom, ale gra się uspokoiła
33'
Skrzecz (BAŁTYK Gdynia) efektownym zwodem minął rywala i oddał strzał. Jednak piłka poszybowała nad poprzeczką
34'
rzut wolny dla Olimpii na połowie Bałtyku
35'
tempo nieco opadło. Wkrada się trochę niedokładności z jednej i drugiej strony
37'
Wszystko wskazuje, że liczna grupa kibiców Olimpii nie wejdzie na sektor gości. Czekają za płotem w obecności policji. Natomiast fani Bałtyku krzyczą "piłka nożna dla kibiców"
37'
rożny dla Olimpii
38'
Korpalski (BAŁTYK Gdynia) nieczysto uderzył w piłkę, ale ratuje go Rabin (BAŁTYK Gdynia)
40'
Skrzecz (BAŁTYK Gdynia) przejął piłkę na połowie rywala, ale nie opanował jej do końca. Próbował zagrać do Slugi, ale ten był na spalonym
41'
nieporozumienie w zespole Olimpii. Będzie wznowienie z autu
42'
43'
obrońcy wybijają, ale przy piłce wciąż Olimpia
43'
kolejny korner dla Olimpii
43'
Rabin (BAŁTYK Gdynia) wybija, Bałtyk idzie z kontrą
43'
Gołuński (BAŁTYK Gdynia) faulowany na połowie rywala
44'
Stasiak nie trafił do pustej bramki! Bałtyk miał sporo szczęścia po błędzie obrońcy
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. BAŁTYK GDYNIA - OLIMPIA ELBLĄG 0:2.
W pierwszej połowie przeważała Olimpia, ale i Bałtyk miał swoje okazje. Być może, gdyby nie dwa szybkie ciosy w odstępie dwóch minut, obraz gry wyglądałby nieco inaczej. Warto podkreślić, że mogło być nawet 3:0, ale Stasiak nie trafił na pustą bramkę.
46'
od środka zaczyna Olimpia
47'
Bałtyk zaczął mocno. Będzie miał rzut rożny
47'
obrońcy oddalają zagrożenie po rzucie rożnym
48'
grupa kibiców Olimpii ostatecznie obejrzy spotkanie zza płotu
49'
Bożym (BAŁTYK Gdynia) pognał z kontrą, ale pod polem karnym rywali został zatrzymany
50'
Waszczuk (BAŁTYK Gdynia) zauważył, że bramkarz nieco wyszedł. Uderzył z dystansu, ale tuż nad poprzeczką
50'
Fietz (BAŁTYK Gdynia) miał dogodną okazję. Dostał podanie od Bożyma (BAŁTYK Gdynia) na 16. metr, ale uderzył nad bramką
51'
Kolejna okazja. Skrzecz (BAŁTYK Gdynia) przejął piłkę po pressingu, od razu uderzył, ale wprost w bramkarza
53'
Dobry początek drugiej połowy w wykonaniu piłkarzy Bałtyku. Teraz będą mieli rzut wolny
53'
Żółtą kartką został ukarany Wojtyra (Olimpia Elbląg).
54'
Waszczyk z kolejnym strzałem z dystansu. Od bramki zacznie Witan (Olimpia Elbląg)
55'
57'
Sluga bliski gola. Uderzył głową, ale bramkarz sparował strzał nad poprzeczkę
58'
obrońcy wybijają, ale przy piłce Bałtyk
59'
Olimpia Elbląg przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Famulak, w jego miejsce wchodzi Gutkowski.
59'
Kibice Bałtyku rozciągnęli dużą sektorówkę. Słychać doping kibiców
60'
rzut wolny dla Bałtyku na połowie rywala
60'
Witan (Olimpia Elbląg) faulowany przy próbie interwencji
61'
Sluga raz jeszcze niecelnie. Niewiele brakowało po tym, jak uderzył głową po dośrodkowaniu Skrzecza (BAŁTYK Gdynia)
62'
Bożym (BAŁTYK Gdynia) faulowany pod rzutem rożnym
62'
Żółtą kartką został ukarany Piekarski (Olimpia Elbląg).
64'
[0:3] Olimpia Elbląg STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Danilczyk. Piłkarz gości oddał techniczny strzał zza pola karnego. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki. To idealny przykład, że niewykorzystane okazje się mszczą, bo Bałtyk zdecydowanie przeważał w drugiej połowie.
66'
Olimpia wygląda, jakby chciała strzelić czwartego gola. Szuka swoich okazji
68'
Bożym (BAŁTYK Gdynia) uprzedzony przez obrońcę. Mógł znaleźć się w dogodnej sytuacji
69'
Fietz (BAŁTYK Gdynia) tuż obok bramki. Piłka spadła pod jego nogi, ale oddał niecelny strzał
70'
Skrzecz (BAŁTYK Gdynia) potrzebował pomocy lekarzy po starciu z bramkarzem. Wszystko wskazuje, że wróci do gry
72'
Olimpia konstruuje kolejną akcję na połowie Bałtyku
73'
BAŁTYK Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skrzecz, w jego miejsce wchodzi Brodnicki.
73'
BAŁTYK Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bohm, w jego miejsce wchodzi Kaźmierczak.
75'
"Gramy do końca, Bałtyku gramy do końca" z trybun
75'
Olimpia Elbląg przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Danilczyk, w jego miejsce wchodzi Senkevich.
75'
Olimpia Elbląg przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stasiak, w jego miejsce wchodzi Kozera.
75'
Olimpia Elbląg przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wenger, w jego miejsce wchodzi Łabecki.
75'
BAŁTYK Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sluga, w jego miejsce wchodzi Jankowski.
75'
BAŁTYK Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gołuński, w jego miejsce wchodzi Łukasik.
78'
Bałtyk miał rzut rożny, ale piłkarze nie wykorzystali szansy. Od bramki zacznie Witan (Olimpia Elbląg)
80'
Za płotem policja ma zatargi z kibicami Olimpii
81'
Jankowski (BAŁTYK Gdynia) fauluje Milanowskiego (Olimpia Elbląg)
81'
Żółtą kartką został ukarany Jankowski (BAŁTYK Gdynia).
82'
BAŁTYK Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bohm, w jego miejsce wchodzi Drozdowicz.
83'
Olimpia na połowie Bałtyku. Jednak tempo tego spotkania nieco opadło
84'
Olimpia Elbląg przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Milanowski, w jego miejsce wchodzi Szantyr.
86'
Jankowski (BAŁTYK Gdynia) główkował po dośrodkowaniu, ale uderzył obok bramki
88'
Olimpia wymienia podania na połowie rywali, ale nie spieszy się. Piłkarze będą szanować piłkę
88'
w końcu uderzenie Jakubczyka (Olimpia Elbląg), ale nad poprzeczką
90'
piłkarze Bałtyku faulują rywali
90'
Żółtą kartką został ukarany Długołęcki (BAŁTYK Gdynia).
90'
sędzia doliczył 4 minuty do regulaminowego czasu gry
90'+1
kibice opuszczają trybuny
90'+1
90'+3
piłkarze Bałtyku jeszcze nie odpuszczają. Spieszą z akcjami, ale ciężko im to przychodzi
90'+4
KONIEC DRUGIEJ POŁOWY. BAŁTYK GDYNIA - OLIMPIA ELBLĄG 0:3.
Bałtyk wszedł zdecydowanie lepiej w drugą połowę. Od samego początku dominował, stworzył sobie kilka dogodnych okazji, ale żadnej z nich nie potrafił zamienić na bramkę. Stare porzekadło mówi, że niewykorzystane okazje się mszczą i tak było w tym przypadku. Trzeci gol Olimpii podciął skrzydła biało-niebieskim i to II-ligowiec melduje się w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski.