Bałtyk Gdynia przegrał w pierwszym meczu sezonu u siebie. Kończył w "10"

Jacek Główczyński
17 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Energa Bałtyk Gdynia

Miłosz Waszczuk dostał dwie żółte kartki i Bałtyk Gdynia musiał grać w "10". Zobacz, za co po raz pierwszy został ukarany przez sędziego

Bałtyk Gdynia przegrał z KP Starogard Gdański 0:1 (0:1) w 3. kolejce grupy drugiej III ligi. Od 64. minucie gospodarze grali w "10", gdyż po drugiej żółtej kartce boisko musiał opuścił Miłosz Waszczuk. Łącznie arbiter Adam Kwapisiewicz z Gdańska pokazał aż 11 kartek, w tym 9 dla gospodarzy. Nie na taką postawę liczyli kibice w pierwszym występie biało-niebieskich w tym sezonie na Narodowym Stadionie Rugby. Na trybunach jedynie Radosław Michalski mógł mieć mieszane odczucia, gdyż jako prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej powinien wspierać obie drużyny z województwa. Biało-niebiescy okazję do rewanżu mieć będą już w sobotę, 20 sierpnia o godz. 12, gdy na wyjeździe zmierzą się z Pogonią II Szczecin.

Świt Skolwin - Gedania 1922 1:1. Przeczytaj relację, sprawdź ile trwała radość zespołu z Gdańska

Bramka:
Kleinschmidt 20

BAŁTYK: Bartkowiak - Korpalski (90 Kaźmierczak), Lengiewicz (46 Klimek), Bohm - Waszczuk, Fietz (62 Łukasik), Długołęcki, Gołuński (62 Kośnik) - Bożym , Sluga (81 Brodnicki), Jankowski

Przypomnij sobie, jak Bałtyk Gdynia zdobył pierwszy punkt w bieżącym sezonie

W porównaniu z meczem w Stargardzie z Błękitnymi, gdzie Bałtyk Gdynia zdobył pierwszy punkty w tym sezonie (1:1), trener Robert Reiwer dokonał dwóch zmian. Ponownie doszło do roszady w bramce. Tutaj mieliśmy zmianę powrotną, gdyż tak jak na inaugurację między słupki wszedł Michał Bartkowiak. Natomiast na środek drugiej linii wrócił Mateusz Długołęcki.

Gospodarze rozpoczęli w odważny ustawieniu 1-3-4-3. Natomiast, gdy tracili piłkę, zmieniali wariant gry na 1-4-3-3- bądź 1-4-4-2, by bardziej zabezpieczyć tyły.

Czy i na jakie pieniądze z tytułu promocji miast mogą liczyć piłkarskie kluby w III lidze?

Sędzia Adam Kwapisiewicz w meczu Bałtyk Gdynia - SKS Starogard Gdański (0:1) pokazał aż 11 kartek, w tym czerwoną dla Miłosza Waszczuka. Sędzia Adam Kwapisiewicz w meczu Bałtyk Gdynia - SKS Starogard Gdański (0:1) pokazał aż 11 kartek, w tym czerwoną dla Miłosza Waszczuka.
W inauguracyjnym kwadransie biało-niebiescy atakowali. Oddali nawet dwa niezłe strzały, ale oba były nieznacznie niecelnie.

Natomiast praktycznie pierwsza akcja ofensywna gości przyniosła im gola. Z lewego skrzydła piłkę w pole karne dograł Patryk Moskiewicz, a zamykający akcję Konrad Kleinschmidt skierował futbolówkę praktycznie do pustej bramki. Kilkanaście osób na trybunach zerwało się z siedzisk z radością i okazało się, że sympatycy gości wcale nie muszą zajmować miejsc w sektorze dla przyjezdnych, który był pusty.

W 26. minucie po kolejnej nieudanej akcji miejscowych doszło do gorącej wymiany zdań między trenerem Bałtyku, a Miłoszem Waszczukiem, sprowadzonym latem z GKS Przodkowo. Natomiast mecz z trybun oglądał Łukasz Kowalski, który w poprzednim sezonie w III lidze prowadził właśnie GKS Przodkowo. 41-latek na co dzień mieszka w Gdyni. Jesienią 2010 roku jako piłkarz grał w Bałtyku. Przypomnijmy, że Arce Gdynia zaliczył 93 mecze w ekstraklasie, w których strzelił 2 gole.

Bałtyk Gdynia - KP Starogard Gdańsk 0:1 - skrót meczu video

Jeszcze bardziej ogranego w najwyższej klasie rozgrywkowej byłego piłkarza mieli na ławce trenerskiej starogardzianie. Patryk Rachwał w ekstraklasie rozegrał 290 meczów, strzelił 7 goli, a z Wisłą Płock zdobył Puchar i Superpuchar Polski w 2006 roku. Zaliczył również 4 występy w pierwszej reprezentacji Polski, a w młodzieżowej kadrze bywał kapitanem.

W 30. minucie arbiter pokazał żółtą kartkę Waszczukowi za faul na Piotrze Łysiaku i odesłał piłkarzy do ławek rezerwowych, aby uzupełnili płyny, gdyż gra toczyła się przy temperaturze 25 stopni Celsjusza.

Na pierwszy celny strzał Bałtyku czekaliśmy do 36. minuty. Po rozegraniu rzutu rożnego sprzed pola karnego uderzył Oskar Bohm. Piłkę pewnie złapał Hieronim Zoch, który w przeszłości zaliczył m.in. 1 mecz w ekstraklasie w Arce, a 8 ostatnich lat, z przerwą na występy w Siarce Tarnobrzeg, spędził w Wigrach Suwałki, na przemian grając w I i II lidze.

Przypomnij sobie, jakie cele postawiono przed Bałtykiem Gdynia w sezonie 2022/23

Natomiast najlepszą okazję na wyrównanie przed przerwą gospodarze mieli w 45. minucie. Po dośrodkowaniu Waszczuka z prawego skrzydła, piłkę głową zgrał Adam Gołuński, a Igor Jankowski, mając piłkę 7-8 metrów od bramki, mógł zapytać bramkarza, w który róg ma strzelać. Uderzył jednak mocno, ale niecelnie.

W przerwie Bałtyk zmienił kapitana. Opaskę od Fabiana Lengiewicza przejął Długołęcki, a jego obowiązki na środku defensywy - Jan Klimek, dla którego był to pierwszy występ przed gdyńską publicznością, gdyż latem przyszedł z  Bruk-Betu Termaliki Nieciecza.

W 50. minucie słupek uratował Zocha po zaskakującym uderzeniu w "krótki" róg Waszczuka, który strzelał sprzed linii bocznej pola karnego. Jednak chwilę później musiał wykazać się Bartkowiak, gdyż po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową celnie uderzał Piotr Stępień. Po godzinie gry ten sam zawodnik przestrzelił w idealnej sytuacji.

Coraz częściej rywale byli za szybcy dla biało-niebieskich. Akcje trzeba było przerywać faulami, a sędzia kolejno wyjmował żółte kartoniki: Janowi Bożymowi, Bohmowi i Długołęckiemu.

Natomiast 64. minucie spóźnił się do piłki przed polem karnym i wpadł na rywala ten co miał kartkę już w pierwszej połowie. Waszczuk sam potrzebował pomocy lekarskiej, ale sędzia odczekał, aż gdyński piłkarz pozbiera się z murawy i pokazał mu drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę.

O tym, że nie jest to dzień Bałtyku pokazała także sytuacja z 73. minuty. Po strzale Bożyma, piłka trafiła do Długołęckiego, który uderzył tak niefortunnie, że trafił w plecy Jankowskiego. Co prawda niektórzy kibice poderwali się miejsc z okrzykiem "jest", ale piłka przeszła tuż obok słupka.

W końcówce znów zaiskrzyło. Były kolejne kartki, w tym nawet dla trenera bramkarzy Bałtyku - Dariusza Grubby. Łącznie arbiter Adam Kwapisiewicz z Gdańska tego dnia pokazał 11 żółtych kartek, w tym aż 9 dla gospodarzy.

Faule nie były wynikiem brutalności, ale najczęściej dochodziło do nich z dużej ambicji, która nie była poparta umiejętnościami bądź też szwankowała ocena boiskowych wydarzeń i były kłopoty z właściwą decyzją, kiedy iść zdecydowanie na piłkę, a kiedy odpuścić, bo nie było szans na jej przejęcie i musiało skończyć się przewinieniem.

Bałtyk do końca próbował wyrównać, właściwie nie było widać większej różnicy w jego grze w "10" czy w "11, a nawet ta w osłabieniu była... lepsza, ale pod bramką przyjezdnych brakowało zimnej krwi i precyzji. Natomiast goście, nastawieni na grę z kontry, nie wykorzystali trzech dobrych okazji, by podwyższyć rezultat i spokojnie zamknąć ten mecz.

18 Stolem Gniewino 3 0 0 3 1:9 0
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów będzie powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-08-17

Wyniki 3 kolejki

• BAŁTYK GDYNIA - SKS Starogard Gdański 0:1 (0:1)
  • Świt Skolwin - GEDANIA 1922 GDAŃSK 1:1 (0:0)
  • Jarota Jarocin - Unia Janikowo 1:1 (0:1)
  • Pogoń Nowe Skalmierzyce - Zawisza Bydgoszcz 0:4 (0:1)
  • Unia Swarzędz - Pogoń II Szczecin 1:2 (1:0)
  • Unia Solec Kujawski - Olimpia Grudziądz 0:4 (0:3)
  • Sokół Kleczew - Polonia Środa Wielkopolska 1:0 (1:0)
  • Vineta Wolin - Cartusia Kartuzy 1:0 (0:0)
  • Stolem Gniewino - Błękitni Stargard 1:2 (1:0)