Gdyńscy III-ligowcy bez zwycięstwa

30 maja 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Bałtyk skończył sezon III ligi z 4. lokatą
Michał Nalepa popisał się efektownym uderzeniem z ponad 30 metrów, ale zdobył tylko honorowe trafienie dla Arki II w meczu z rezerwami Pogoni. Michał Nalepa popisał się efektownym uderzeniem z ponad 30 metrów, ale zdobył tylko honorowe trafienie dla Arki II w meczu z rezerwami Pogoni.

Bałtyk Gdynia zremisował u siebie z GKS Manowo 1:1 (0:1), choć mecz kończył z z przewagą aż dwóch piłkarzy. Dla podopiecznych Marcina Martyniuka to już dziewiąty mecz z rzędu bez porażki. Natomiast Arka II przegrała na wyjeździe z Pogonią II Szczecin 1:2 (0:1). Gdynianie są już jednak pewni utrzymania w III lidze, gdyż na ich korzyść zagrał Koral Dębnica, który pokonał Pomorze Potęgowo i pozwolił Arce zachować bezpieczną przewagę nad 11. miejscem w tabeli.

Bałtyk Gdynia - GKS Manowo 1:1 (0:1)
Bramki: Proena 80 - Romańczyk 2

BAŁTYK: Tułowiecki - Weber, Wasielewski, Proena, Wesołowski (78 Cielecki) - Krzemiński, Szamp, Dettlaff, Ziemak (69 Pettke) - Bułka (69 Rasmus), Rychłowski (46 Rusinek).

Bałtyk Gdynia po ośmiu meczach bez porażki i pewny utrzymania w III lidze, gościł zespół z Manowa. Trener Marcin Martyniuk nie mógł skorzystać z kontuzjowanej trójki: Roland Kazubowski, Kamil Kurs oraz Tomasz Piekarski. Co więcej, podczas rozgrzewki złe samopoczucie zgłosił Radosław Krysiński . Po raz kolejny w ataku, tym razem od pierwszej minuty zagrał zatem bohater ostatnich derbów Gdyni, skrzydłowy Krzysztof Bułka, któremu na połowę czerwca przełożono testy w I-ligowej Chojniczance.

Wciąż walczący o utrzymanie GKS otworzył wynik spotkania na Narodowym Stadionie Rugby już w 64 sekundzie gry. Po dośrodkowaniu z ruztu wolnego i zagraniu głową przez jednego z graczy gości, piłka odbiła się od słupka i z 3 metrów do pustej bramki skierował ją Konrad Romańczyk.

Biało-niebiescy okazję do wyrównania mieli na 5 minut przed przerwą. Rzutu karnego po faulu na Sławomirze Ziemaku nie wykorzystał jednak Bułka, który posłał piłkę w poprzeczkę. Mimo widocznej przewagi na placu gry, Bałtyk nie zdołał doprowadzić do wyrównania przed zmianą stron.

Z pomocą gdynianom przyszedł... rezerwowy bramkarz gości Tomasz Tkacz, który po gwizdku uderzył Łukasza Krzemińskiego i został ukarany czerwoną kartką. Z konieczności między słupkami stanął napastnik Paweł Rakowski, a osłabieni przyjezdni dali się zamknąć we własnym polu karnym.

Nieoczekiwanie to GKS wywalczył w 73 minucie "jedenastkę". Szansy nie wykorzystał jednak Rakowski, którego strzał odbił Kacper Tułowiecki uruchamiając kontrę Bałtyku, którą obrońcy z Manowa zatrzymali dopiero we własnym polu karnym, tuż przed linią bramkową.

Bałtyk doczekał się wyrównania w 80 minucie, gdy piłkę do siatki skierował Arkadiusz Proena, który z obrony został przesunięty w ostatnich minutach do ataku. Nominalny stoper wyszed do dośrodkowania w pole karne, wyprzedził obrońców i skierował piłkę do siatki.

Goście mecz kończyli w dziewiątkę, gdy drugą żółtą kartką za opóźnianie gry ukarany został Rakowski. Wówczas GKS musiał dokonać zmiany w bramce po raz trzeci w tym spotkaniu. Między słupkami stanął strzelec gola Romańczyk, ale mimo miażdżącej przewagi i doliczonych przez sędziego 6 minut gry, Bałtyk nie zdołał zdobyć zwycięskiego trafienia.

Pogoń II Szczecin - Arka II Gdynia 2:1 (1:0)
Bramka: Zieliński 4, Paczuk 47 - Nalepa 60

ARKA II: Kędra - Stolc (78 Fierka), Robakowski, Marcjanik, Dampc (46 Matys) - Kubowicz, Nalepa - Tyszczenko (60 Bach), Mosiejko (60 Patelczyk), Jankowski - Wardziński

Wygrywając w Szczecinie Arka II mogła już w piątek zapewnić sobie przewagę przynajmniej 4 punktów nad miejscem 11. To pierwsza pozycja, która w tej chwili stanowi zagrożenie degradacją m do IV ligi (liczba spadkowiczów zależy od rozstrzygnięć w grupie zachodniej II ligi).

Niestety, podopieczni Grzegorza Witta nie wykorzystali tej szansy. W Szczecinie przegrywali już od 4. minuty, gdy stracili piłkę w środku pola.

- Nasz obrońca miał już piłkę na nodze, chciał ją wybić wślizgiem, ale nie trafił. Rywal przejął futbolówkę i celnie uderzył nie dając szans Dawidowi Kędrze - mówi szkoleniowiec.

Chwilę po przerwie, ponownie po błędzie, Arka straciła drugiego gola. Piłka po odbiciu trafiła w pole karne, a z wyjściem do niej zawahał się Kędra, który chwilę później został przelobowany przez Patryka Paczuka.

- Jestem zdruzgotany tym, w jak głupi sposób straciliśmy bramki. Nie wiem czy takie zdarzają się u trampkarzy. Druga połowa była niezła w naszym wykonaniu, mieliśmy więcej z gry, ale co z tego. Indywidualne błędy i zła komunikacja kosztowały nas 3 punkty. Nie możemy tak tracić piłek w środkowej strefie boiska, podobnie było w poprzednim meczu z Bałtykiem - mówi Witt.

Na osłodę efektownym strzałem bramkę kontaktową zdobył dla gdynian Michał Nalepa. Pomocnik uderzył z lewej nogi z 35 metrów. Do remisu mógł doprowadzić jeszcze Michał Jankowski, ale nie wykorzystał dobrze rokującej sytuacji.

Arka II mimo słabego meczu, może się jednak cieszyć z utrzymania w Grupie Bałtyckiej. Wszystko dlatego, że Koral Dębnica pokonał Pomorze Potęgowo i umożliwił gdynianom utrzymanie przewagi 4 punktów nad 11 lokatą. To właśnie to miejsce jest najwyższe z tych, zagrożonych spadkiem.