Barkom Każany Lwów - Trefl Gdańsk 2:3. Wymęczone zwycięstwo z outsiderem

mip.
18 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (26)

Trefl Gdańsk

Siatkarze Trefla Gdańsk po dominacji w dwóch pierwszych setach zatracili swoje atuty, ale zdołali wygrać po tie-breaku. Siatkarze Trefla Gdańsk po dominacji w dwóch pierwszych setach zatracili swoje atuty, ale zdołali wygrać po tie-breaku.

Trefl Gdańsk pokonał w Krakowie Barkom Każany Lwów 3:2 (25:19, 25:23, 22:25, 22:25, 15:10) w meczu 16. kolejki PlusLigi. Choć podopieczni Igora Jurcicia w dwóch pierwszych setach byli zdecydowanie lepszym zespołem, nie potrafili "domknąć" spotkania z 14. zespołem w tabeli i wrócić do Gdańska z trzema punktami. Żółto-czarni dzieła dokończyli dopiero w tie-breaku.

Barkom: Jenipazar 8 pkt, Firkal, Szczurow 5, Tupczii 26, Kvalen 13, Smoliar 2, Kanajew (libero) oraz Mazenko 7, Holoven, Kuczer 11

TREFL: Kampa 3, Martinez 15, Niemiec 7, Bołądź 24, Sawicki 18, Urbanowicz 11, Perry (libero) oraz Wlazły 1, Droszyński, Gałązka, Czerwiński, Nasevich

Podopieczni Igora Jurcicia meczem w Krakowie z Barkomem Każany Lwów rozpoczęli zmagania w drugiej rundzie PlusLigi. Żółto-czarni zainaugurowali spotkanie od mocnego uderzenia. Przy stanie 4:0 dla Trefla o czas poprosił szkoleniowiec gospodarzy. Po nim Barkom potrafił zbliżyć się na 7:9, ale później gdańszczanie utrzymywali bezpieczne prowadzenie, pewnie wygrywając tę partię do 19.

Do stanu 4:4 trwała wyrównana walka w drugim secie. Później dzięki dobremu przyjęciu i świetnych kontrach, Trefl odskoczył na 9:5. Wydawało się, że goście pewnie podążą po wygraną w tej partii, ale Ukraińcy krok po kroku odrabiali straty i doprowadzili do remisu po 17. Do samego końca trwała wyrównana walka, ale ostatnie słowo należało do Trefla, a konkretniej Mikołaja Sawickiego, który dał zwycięstwo 25:23.

Ma 39 lat i...zmienił pozycję. Przeczytaj wywiad z Mariuszem Wlazłym

Żółto-czarni zatracili jednak skuteczność w ataku w trzeciej partii, co wykorzystała ekipa ze Lwowa. Aż do stanu 11:9 utrzymywała ona prowadzenie. Trefl potrafił odrobić stratę i prowadzić 12:11, ale chwilę później znów do głosu doszli miejscowi, odskakując na 20:14! Impuls do odrabiania strat dało wejście Mariusza Wlazłego. Żółto-czarni odrobili połowę przewagi Barkomu, ale na więcej nie było ich stać i przegrali 22:25.

Co ciekawe, dopiero na początku czwartej partii Trefl zdobył pierwszy punkt blokiem, a zaraz później prowadził 3:0. Goście utrzymywali dwupunktowe prowadzenie, ale po asie serwisowym Bohdana Mazenko był już remis po 8. Gospodarze wyraźnie złapali wiatr w żagle, w przeciwieństwie do Trefla. Ekipa z Ukrainy doprowadziła do wyrównania, ponownie wygrywając seta do 22.

Projekt Warszawa - Trefl Gdańsk 3:0. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Do wyłonienia zwycięzcy niezbędny był tie-break. Gdańszczanie dobrze go rozpoczęli, bo szybko odskoczyli na 4:1. To pozwoliło im na kontrolowanie przebiegu wydarzeń w "złotym secie". Żółto-czarni dzięki dobremu serwisowi zwyciężyli 15:10. Był to zarazem drugi tie-break Trefla w obecnym sezonie i pierwszy wygrany.

MVP spotkania został wybrany Luke Perry. Warto dodać, że Trefl zanotował aż 13 asów serwisowych, co jest najwyższym wynikiem w trwających rozgrywkach.

16 BBTS Bielsko-Biała 16 1 15 7:47 2
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Osiem najlepszych drużyn awansuje do play-off. Szesnasta, ostatnia ekipa fazy zasadniczej spadnie do 1. Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-12-19

Wyniki 16 kolejki

• Barkom Każany Lwów - TREFL GDAŃSK 2:3 (19:25, 23:25, 25:22, 25:22, 10:15)
  • Cuprum Lubin - BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:16, 25:21, 21:25, 25:20)
  • Cerrad Enea Czarni Radom - LUK Lublin 2:3 (25:23, 21:25, 18:25, 25:22, 8:15)
  • Ślepsk Malow Suwałki - PSG Stal Nysa 0:3 (18:25, 23:25, 21:25)
  • PGE Skra Bełchatów - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (23:25, 25:20, 23:25, 25:20, 13:15)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:17, 22:25, 25:18, 25:27, 12:15)
  • GKS Katowice - Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 21:25, 16:25)
  • Projekt Warszawa - Asseco Resovia 0:3 (13:25, 16:25, 17:25)