Asseco mistrzem młodzieżowej Euroligi

mik
21 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Tak prezentuje się drużyna mistrza ligi EYBL. W najważniejszym spotkaniu całego turnieju gdynianie odrobili dziesięciopunktową stratę do rywali i w pełni zasłużenie sięgnęli po trofeum. Tak prezentuje się drużyna mistrza ligi EYBL. W najważniejszym spotkaniu całego turnieju gdynianie odrobili dziesięciopunktową stratę do rywali i w pełni zasłużenie sięgnęli po trofeum.

Koszykarze Asseco Gdynia do lat 20 w pełni wykorzystali atut własnej hali i po raz pierwszy w historii zostali mistrzami ligi EYBL. Podopieczni Sebastjana Krasovca w rozgrywkach Final Four najpierw pokonali Tsmoki Mińsk, a w meczu finałowym okazali się lepsi od Chimki Moskwa 84:77 (23:20, 19:15, 19:30, 23:12), w ostatniej kwarcie odrabiając dzisięciopunktową stratę. MVP całego turnieju uznano Bartosza Jankowskiego.

Liga EYBL, nazywana potocznie młodzieżową Euroligą, to rozgrywki zrzeszające szesnaście najlepszych drużyny Starego Kontynentu w danej grupie wiekowej. W sezonie zasadniczym, w skład którego wchodziły trzy turnieje rozgrywane systemem każdy z każdym, Asseco do lat 20 wygrało 12 spotkań i tylko trzykrotnie schodziło z parkietu pokonane. Tak dobry bilans sprawił, że podopieczni Sebastjana Krasovca zakwalifikowali się do najlepszej czwórki rozgrywek, która między sobą miała rozstrzygnąć losy mistrzostwa.

Oprócz żółto-niebieskich do Final Four zakwalifikowały się: Tsmoki Mińsk, Chimki Moskwa oraz Luxembourg Basketball Academy. Pierwsze zwycięstwo Asseco odniosło jeszcze... przed początkiem turnieju finałowego. Władze ligi EYBL zdecydowały bowiem, że to Gdynia będzie gospodarzem imprezy.

Niesieni dopingiem swoich żółto-niebiescy już w półfinale udowodnili swoją klasę pokonując ekipę ze stolicy Białorusi 94:86. Już wcześniej wiadomo było, że drugim finalistą turnieju będzie Chimki Moskwa, które pewnie zwyciężyło drużynę z kraju Beneluksu 90:65.

Po meczu o trzecie miejsce brązowe medale zawisły na szyjach koszykarzy Tsmoki Mińsk, którzy w pełni wykorzystali przewagę warunków fizycznych i pewnie pokonali Luxembourg Basketball Academy 75:56.

Ten mecz był tylko przystawką przed daniem głównym, na które czekali kibice zgromadzeni w Gdynia Arenie. Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po trzech minutach prowadzili 9:4. Z biegiem czasu młodzi Rosjanie opanowali początkowe nerwy, a gra na parkiecie się wyrównała. Po pierwszej kwarcie mistrzowie Polski do lat 20 prowadzili nieznacznie, 23:20.

W kolejnej odsłonie gdynianie przycisnęli rywali. Kiedy w 37. minucie Michał Kołodziej trafił z gry, żółto-niebiescy odskoczyli na Chimki na 40:29. Do przerwy goście zdołali zmniejszyć deficyt punktowy do 7 i wynik meczu wciąż pozostawał sprawą otwartą.

Trzecia kwarta zaczęła się zgodnie z oczekiwaniami miejscowych kibiców. Asseco w 90 sekund wróciło do dwucyfrowej przewagi i zdawało się, że koszykarze Sebastjana Krasovca mają sytuację pod kontrolą. Drużyna z Moskwy szybko odpowiedziała jednak serią punktową 12:0 i w 25. minucie na tablicy wyników był remis po 49. Przyjezdni na tym nie poprzestali. Dwa celne rzuty osobiste Elkhana Akhmedova ustalił wynik po trzeciej kwarcie na 64:61 dla Chimki.

Rozpędzeni Rosjanie, po trójce Cheburkina na sześć minut przed końcem meczu, zbudowali dziesięciopunktową przewagę i publiczność w Gdynia Arenie mogła poważnie obawiać się o końcowy rezultat finałowego starcia. Asseco nie poddało się i zrobiło to... co kilka minut wcześniej ich rywale. Gospodarze rzucili aż 16 oczek z rzędu, demolując w tym fragmencie gry przeciwników. Duża w tym zasługa grających jak w transie Bartosza Jankowskiego oraz Karola Kamińskiego. Gdynianie koncertowo wyszli z opresji i na czterdzieści pięć sekund przed końcem prowadzili 80:74. Rosjan stać było jeszcze na jedną celną trójkę, a cztery punkty Jankowskiego w końcówce ustaliły wynik na 84:77 dla Asseco.

Najbardziej wartościowym zawodnikiem całego turnieju uznano Jankowskiego, który w meczu finałowym zdobył 24 oczka. Władze EYBL doceniły również Mariusza KonopatzkiegoŁukasz Frąckiewicza. Obaj koszykarze znaleźli się w piątce marzeń Final Four. Warto wspomnieć, że cała trójka we wtorek wystąpiła w meczu Tauron Basket Ligi przeciwko Stelmetowi Zielona Góra.

To oni zdobyli mistrzostwo ligi EYBL: Karol Kamiński, Marcin Wieluński, Adam Jęczmień, Mariusz Konopatzki, Łukasz Frąckiewicz, Bartosz Jankowski, Karol Majchrzak, Jakub Szulc, Jędrzej Szymański, Mateusz Itrich, Jakub Nowaczek, Michał Kołodziej oraz Kacper Bednarczyk
mik

Opinie (13)

• Brawo

Gratuluję. Tak trzymać.

• 29 2

• Proszę o opinię osoby znającej się na koszykówce (1)

Czy można liczyć na tych chłopaków pod kątem przyszłej reprezentacji Polski ? Jak poziom rozgrywek można porównać do poziomu europejskiego czy światowego. A może ktoś z nich wybiera się na studia do USA ?

• 8 2

• Część z nich próbuje w Asseco, ale jeszcze duuuużo muszą się nauczyć i wypocić na treningach.

• 2 1

• Może jeden ale wątpię

• 4 8

• Gratulacje - duże osiągnięcie.
    Ale to za mało żeby zrobili dzisiaj furorę w TBL, może za pare lat kilku z nich (słowem za wcześnie żeby Spasew wysyłał "młode Asseco" do boju jak to miało miejsce ze Stelmetem)
    Młodzież i TBL to dwa różne światy

• 7 2

• Sebastian Kasoviec jest tak chwalony a Arkadiusz Korek to już nie. Dlaczego? (2)

Arek prowadzi tych chłopaków już ładnych parę lat. Przejął ich jak grali jeszcze w GTK od Michała Mroza i Zbigniewa Balińskiego. Warto o tych trenerach pamiętać a nie tylko o zagranicznej myśli szkoleniowej.

• 8 5

• (1)

Ale kogo przejął Arek Korek? :)

Przecież Jankowski (Włocławek), Konopatzki (Kwidzyn), Wieluński (Cetniewo), Kamiński (Młode Lwy Politechnika), Majchrzak (Cetniewo), Frąckiewicz (Bydgoszcz) to zawodnicy, którzy doszli do klubu przed tym sezonem, a to oni wraz z Kołodziejem stanowią o sile tego zespołu :)

To całkiem nowa drużynał, a twierdzenie że został przejęty od trenerów GTK jest mocnym nadużyciem.

• 3 3

• Kamiński - Korsarz Gdańsk, jak już :-P

• 0 0

• Młodzieżowa Euroliga?! (4)

Chyba mocno naciagniete te rozgrywki. W finale Chimki (OK) , Białoruś i Luksemburg (!!!) A gdzie w takim razie młode zespoły z Hiszpanii, Włoch, Turcji czy Serbii lub Chrwacji?!? Gratulujac chłopakom z Gdyni pytam znawców czy młodzież z ww. krajów jest słabsza od czwórki grającej finał w Gdyni?

• 1 5

• widocznie jest

• 6 1

• (1)

Nikt im tego tytułu nie podarował. Doszli po eliminacjach (14:3)

• 7 1

• A jakie to ekipy w tych eliminacjach pokonali?

• 1 0

• Serbia i Chorwacja, Włosi, Litwini, Niemcy, Czesi itp. itd. grają!!!

Serbia i Chorwacja, Włosi, Litwini, Niemcy, Czesi, Rosjanie, czy inne mocne młodzieżowe kluby grają w EYBL... Jeśli wpienia zazdrość, to po prostu przełknij to i tyle...
      Na Hiszpanach świat się nie kończy... nie grają w tej lidze, bo nie chcą... może są słabi, może za mało kasy, może nie chcą odkrywać kart... Każdy powód jest dobry, by nie zmierzyć się w europejskiej lidze :-)

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 25 5 20 2020:2200 30

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 26 kolejki

• Muszynianka Domelo Sokół Łańcut - TREFL SOPOT (sobota, godz. 15:30)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA (poniedziałek, godz. 15:30)