Basket 90 w półfinale Pucharu Polski

19 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Aldona Morawiec ponownie znalazła się w pierwszej piątce Basketu 90. Gra w niej, odkąd urazu doznała Anna Makurat. Występy w gdyńskiej drużynie sprawiły, że dostała powołanie do szerokiej kadry Polski na mecze kwalifikacyjne Eurobasketu 2019. Aldona Morawiec ponownie znalazła się w pierwszej piątce Basketu 90. Gra w niej, odkąd urazu doznała Anna Makurat. Występy w gdyńskiej drużynie sprawiły, że dostała powołanie do szerokiej kadry Polski na mecze kwalifikacyjne Eurobasketu 2019.

Koszykarki Basketu 90 pewnie awansowały do półfinału Pucharu Polski. W ćwierćfinałowym meczu turnieju rozgrywanego w Gdynia Arenie, rozbiły I-ligową AZS Politechnikę Koronę Kraków 89:46 (21:9, 28:15, 20:6, 20:16). W sobotę, o godz. 19:30 zagrają więc z włączającą się do rywalizacji Wisłą CanPack Kraków. O godz. 17 rozpocznie się drugi półfinał, w którym zmierzą się CCC Polkowice i Artego Bydgoszcz. Wstęp na mecze jest bezpłatny.

KAHLEA COPPER UWAŻA, ŻE BASKET 90 STAĆ NA TRIUMF

BASKET 90: Copper 20 (1x3), Morawiec 11 (3x3, 7 zb.), Vitola 11 (7 zb.), Aleksandravicius 4 (7 zb.), Skerović 3 (1x3, 8 zb., 11 as., 5 st.) oraz Jankoska 14 (2x3, 5 zb., 6 as.), Handy 12 (2x3, 8 zb.), Ossowska 8 (1x3), Jakubiuk 4, Rembiszewska 2, Kotnis 0

AZS Politechnika Korona: Grabska 19 (2x3), Rafałowicz 7 (1x3, 5 zb.), Pratasewicz 4 (7 zb.), Krzywoń 3 (6 zb.), Homoncik 0 oraz Ciężadło 4 (1x3), Malinowska 4, Owca 3 (1x3), Puter 2, Pasek 0

Basket 90, który jest gospodarzem turnieju finałowego Pucharu Polski 2018, był zdecydowanym faworytem w starciu z reprezentantem I ligi. Do składu drużyny Gundarsa Vetry powróciła Kristin Vitola. Podkoszowa doznała urazu oka podczas ligowego meczu z Eneą AZS Poznań. I choć zagrała jeszcze w starciu Eurocup, to pauzowała podczas ostatniego meczu Energa Basket Ligi Kobiet z zespołem z Lublina. Dalej poza grą jest natomiast Anna Makurat - i raczej nie zagra w turnieju o Puchar Polski.

Gdynianki od początku narzuciły swój styl. Celne rzuty za trzy punkty Aldony Morawiec oraz Victorii Jankoskiej dały prowadzenie 8:2. Właśnie z Amerykanką zespół z I ligi miał najwięcej problemów w pierwszej kwarcie. W końcówce tej części gry to ona rozpoczęła serię punktową, którą kontynuowały Chantelle Handy oraz Jelena Skerović i w 10. minucie Basket 90 prowadził 21:9.

W drugiej kwarcie przyjezdne z Krakowa mogły poznać szybkość kolejnej z Amerykanek Kahleahy Copper. 13 punktów liderki Basketu 90 przedzielone trafieniem Handy i na początku 19. min. prowadził on różnicą już ponad 20 pkt (45:24). Kwartę dwoma trafieniami zakończyła Vitola i na tablicy wyników pojawiło się 49:24.

Szansę na więcej minut gry dostawały polskie koszykarki, które zazwyczaj spędzają spotkania na ławce rezerwowych. Amalia Rembiszewska, Anna Jakubiuk, Aneta Kotnis czy Jowita Ossowska starały się pokazać z dobrej strony. Na początku drugiej połowy najlepiej robiła to ostatnia z nich, która jeszcze w poprzednim sezonie grała na wypożyczeniu na I-ligowych boiskach.

ALDONA MORAWIEC W SZEROKIM SKŁADZIE REPREZENTACJI POLSKI

Seria 7:0, którą zakończyła jedyna, powołana do szerokiego składu kadry Polski z Basketu 90 Morawiec sprawiła, że jej drużna wyszła na 30-punktowe prowadzenie już w 22. min. I choć rywalki starały się je szybko zmniejszyć, to ponownie doprowadziła do takiego stanu rzeczy Ossowska. Natomiast w 33. min, po trafieniu Jankoskiej było już 40-punktowe prowadzenie (75:34). Wtedy gospodynie mogły już spokojnie myśleć już kolejnym rywalu z Krakowa.

W sobotę, w półfinale, do turnieju dołączają dwie drużyny, które grają w tym sezonie w Eurolidze, czyli Wisła CanPack oraz CCC Polkowice. Właśnie na pierwszą z nich trafia według drabinki Pucharu Polski Basket 90. Mecz rozpocznie się o godz. 19:30. Na godz. 17:00 zaplanowano starcie CCC z Artego. Bydgoszczanki także grały w piątek w ćwierćfinale i pokonały w nim Ślęzę Wrocław 93:80 (31:13, 27:25, 23:17, 12:25).