Basket wygrał, choć męczył się z Ostrovią

3 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Kristine Vitola zdobyła w niedzielę 23 punkty, w tym najważniejsze cztery w końcówce spotkania z Ostrovią. Kristine Vitola zdobyła w niedzielę 23 punkty, w tym najważniejsze cztery w końcówce spotkania z Ostrovią.

Choć w pierwszej połowie wydawało się, że Basket 90 spokojnie poradzi sobie z Ostrovią, to kibice w hali GCS zobaczyli zaciętą końcówkę meczu Basket Ligi Kobiet. W niej przewagi gdynianek pilnowała Kristine Vitola, która okazała się kluczową postacią ostatnich 30 sekund starcia. Ostatecznie jej zespół triumfował 69:62 (21:4, 16:18, 15:26, 17:14).

BASKET 90: Copper 21 (1x3, 6 zb.), Vitola 23 (1x3, 11 zb.), Aleksandravicius 4 (11 zb.), Jankoska 4 (5 zb.). Makurat 0 (6 as.) oraz Skerović 5 (1x3, 6 zb.), Rembiszewska 4, Morawiec 2, Jakubiuk 0

Oatrovia: Lewis 17 (14 zb.), Puss 13 (7 zb.), Jones 8 (8 zb., 9 as.), Naczk 6, Mfoula 4 (7 zb.) oraz Janowska 8 (2x3), Motyl 6 (2x3), Nowicka 0, Joks 0

W czwartek koszykarki Basketu 90 grały trudny mecz w Eurocup, w którym minimalne zwycięstwo nad AGU Spor 58:57 zapewniło im awans do fazy pucharowej rozgrywek. Już w niedziele musiały ponownie wyjść na boisko, tym razem nie Gdynia Areny, a hali GCS. Rywal był jednak z niższej półki, dlatego też można było spodziewać się łatwiejszego starcia dla drużyny prowadzonej przez Gundarsa Vetrę.

Tak też było, ale tylko w pierwszej połowie. Choć zespół Vadima Czeczuro, czyli byłego szkoleniowca Basketu 90, zaczął od 2 punktów zdobytych przez była koszykarkę gdyńskiej drużyny, Karolinę Puss, a w 4. min. przegrywał tylko 4:6, to do końca kwarty nie mógł już trafić do kosza. A drużyna gospodyń zanotowała od tego momentu serię 15:0. Na parkiecie rządziła oczywiście Kahleah Copper, która zdobyła 8 pkt. Pięć dołożyła Kristine Vitola, a dwa Sofija Aleksandravicius.

W drugiej kwarcie serię do 23:0 przedłużyły Amalia Rembiszewska, Aldona Morawiec i Vitola. Przyjezdne odblokowała dopiero po 9 minutach posuchy Puss (29:6). Gdynianki poczuły się zbyt pewnie i za chwilę to Ostrovia zanotowała serię 13:0 (31:19). Odpowiedziały jednak szybko na to i zakończyły kwartę przy prowadzeniu 37:22.

Dobra dyspozycja rzutowa w drugiej kwarcie rywalek niczego nie nauczyła gdynianek. W trzeciej części meczu pofolgowały sobie w defensywie, co przyjezdne skrupulatnie wykorzystały. Co prawda jeszcze w 25. min, po akcji zakończonej trafieniem spod kosza Copper, faulem Puss i celnym wolnym Amerykanki Basket 90 prowadził 46:33. Z drugiej strony, także za sprawą Puss Ostrovia zaliczyła kolejną serię, tym razem 9:0 i wynik był już na styku (46:42). Aleksandravicius i Vitola nie pozwoliły, aby rywalki jeszcze bardziej zmniejszyły stratę, choć pod koniec kwarty wstrzeliła się kolejna, była zawodniczka Basketu 90, Monika Naczk (52:48).

Trójka Jeleny Skrović zaczynająca czwartą kwartę oraz lepsza obrona gdynianek sprawiły, że w 34. min. jej drużyna odskoczyła na 59:51. Niestety Basket 90 ponownie zablokował się w ataku i to na 4 min. Wówczas do kosza trafiła Copper (61:55), za chwilę dwukrotnie to samo zrobiła Vitola (65:57) i przed ostatnią minutą gdynianki mogły być względnie spokoje o zwycięstwo. Rywalki rzuciły się jednak w ostatnią pogoń i na 30 sekund przed końcem kwarty było już tylko 65:62. Prowadzenie obroniła Basketowi 90 Vitola. Najpierw trafiła spod kosza, następnie zebrała piłkę po niecelnym rzucie rywalek, była faulowana i dołożyła dwa skuteczne rzuty wolne.

13 Widzew Łódź 10 0 10 589:825 10
W rundzie zasadniczej drużyny grają systemem mecz i rewanż. Po niej, do play-off awansuje czołowa ósemka.
Tabela wprowadzona: 2017-12-09

Wyniki 11 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - Ostrovia 69:62 (21:4, 16:18, 15:26, 17:14)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Widzew Łódź 77:61 (15:12, 18:12, 21:14, 23:23)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Ślęza Wrocław 76:81 (20:22, 17:13, 15:30, 24:16)
  • Artego Bydgoszcz - Wisła CanPack Kraków 67:78 (12:24, 17:13, 25:17, 13:24)
  • InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - PGE MKK Siedlce 79:68 (15:20, 23:15, 18:20, 23:13)
  • Enea AZS Poznań - Energa Toruń, odwołany i przełożony na 12 grudnia
  • Pauza: CCC Polkowice
  • Zaległy mecz 9. kolejki:
  • Ślęza Wrocław - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 68:73 (20:18, 12:15, 21:22, 15:18)

Opinie (8)

• Ostrovia starała się wykorzystać zmęczenie Basketu po wyczerpującym meczu z AGU Spor (1)

I prawie się udało, ale to dopisujemy dwa punkty w tabeli i mamy tydzień do meczu w Polkowicach

• 12 1

• Najmilszą wiadomością z tego meczu jest odbiór nominacji PZKOSZ na gospodarza turnieju finałowego Pucharu Polski

Stosowną nominację odebrała w imieniu UM Gdynia pani Joanna Zielińska razem z prezesem klubu Bogusławem Witkowskim. Sam turniej 6 drużyn w drugiej połowie stycznia 2018