Basket Gdynia piąty w Krakowie

9 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 11:44 (10 września 2017)

Prawie rok przerwy w grze miała Aldona Morawiec. W Krakowie zagrała w każdym z trzech meczów. Prawie rok przerwy w grze miała Aldona Morawiec. W Krakowie zagrała w każdym z trzech meczów.

Koszykarki Basketu 90 zajęły 5. miejsce na turnieju towrzyskim w Krakowie. Na zakończenie zmagań pokonały słowacki MBK Rużomberok 59:47. Wcześniej, w zmaganiach grupowych uległy w starciu o puchar prezesa firmy Can Pack gospodarzowi rozgrywek, Wiśle 63:65, a następnie były gorsze od słowackiego Good Angels Koszyce 57:70. Turniej wygrały koszykarki Pszczółki UMCS AZS Lublin.

Wisła Can Pack Kraków - Basket 90 Gdynia 65:63 (14:18, 14:10, 16:18, 21:17)

BASKET 90:
Makurat 14 (2x3, 8 zb.), Aleksandracicius 11 (1x3, 13 zb.), Viola 11 (1x3, 12 zb., 5 st.), Jakubiuk 6, Morawiec 6 (5 st.), Skerović 5 (1x3, 8 as.), Podgórna 5 (1x3), Kotnis 3 (1x3), Rembiszewska 2

Dla trenera Gundarsa Vetry turniej w Krakowie był pierwszym, poważnym sprawdzianem przed startem sezonu oraz eliminacji do Eurocup. Podczas turnieju w Krakowie drużyna Basketu 90 miała szansę sprawdzić się na tle mocnych rywali, choć nie jest jeszcze w kompletnym składzie. W niedzielę, w Polsce pojawi się Tori Jankoski, a 18 września do drużyny dołączy Kahleah Copper. Pierwsza odpoczywa po Uniwersjadzie, druga po sezonie w WNBA. Poza nimi są już wszystkie koszykarki, choć do Krakowa nie wybrała się Jowita Ossowska.

TAK BASKET ROZPOCZĄŁ SPARINGI PRZED SEZONEM

Pierwsze turniejowe starcie, przeciwko wicemistrzowi Polski było bardzo wyrównane. Z dobrej strony pokazała się młodzieżowa reprezentantka Polski, Anna Makurat. 17-letnia zawodniczka spędziła na boisku ponad pół godziny, była najskuteczniejszą koszykarką swojej drużyny - zdobyła 14 punktów - a w zespole rywalek więcej, tylko o punkt, zdobyła Sonja Greinache. Do tego dołożyła 8 zbiórek.

Pod koszami rządziły Sofija Aleksandravicius oraz Kristine Vitola, czyli dwie zawodniczki pozyskane przez Basket właśnie do tej roli. A do gry po kontuzjach powróciły Aldona Morawiec oraz Anna Jakubiuk.

Przed ostatnią kwartą koszykarki Basketu 90 prowadziły z Wisłą 46:44. W niej obie drużyny otworzyły się ofensywnie, ale nieco lepiej wyszło to krakowiankom, które chcąc utrzymać się w grze o pierwsze miejsce w grupie A, musiały wygrać. Wcześniej uległy bowiem Good Angels Koszyce 35:53.

Na 2 min. przed końcem gdynianki przegrywały 55:64. Wówczas wszystkie swoje punkty w meczu zdobyła Jelena Skerović - 5, trójkę dołożyła Aleksandracicius i było już tylko 63:64. Niestety dla nich do końca kwarty pozostały tylko sekundy. I choć sfaulowały Leonorę Rodriguez, to ta trafiła pierwszy rzut wolny, spudłowała drugi, a Kamila Podgórna zdążyła jedynie zebrać piłkę.

Basket 90 Gdynia - Good Angels Koszyce 57:70 (15:18, 9:19, 10:11, 23:22)

BASKET 90:
Makurat 13 (3x3, 5 zb.), Kotnis 11 (1x3), Aleksandravicius 9 (8 zb.), Rembiszewska 8, Vitola 5, Jakubiuk 5, Morawiec 4, Skerović 2 (5 zb., 8 as.), Podgórna 0

Mniej do powiedzenia podopieczne Vetry miały w starciu z zespołem z Koszyc. Choć radziły sobie z nim lepiej w ataku niż Wisła, to zabrakło im skutecznej obrony. Good Angels już w drugiej kwarcie przejął pełną kontrolę nad starciem i później zwycięstwo "Aniołów" nie było zagrożone.

Po raz kolejny liderką ataku okazała się Makurat. Tym razem miła jednak nieco problemów ze skutecznością, ponieważ trafiła 5 z 13 rzutów z gry. Kiedy jednak przebywała na parkiecie rywalki zdobyły tylko punkt więcej od Basketu 90.

Basket 90 Gdynia - MBK Rużomberok 59:47 (17:13, 8:7, 19:12, 15:15)

BASKET 90:
Vitola 18 (9 zb.), Makurat 10 (2x3), Morawiec 10 (2x3), Rembiszewska 9, Skerović 8 (2x3, 6 as., 5 st.), Aleksandravicius 4 (8 zb.), Podgóna 0, Stawińska 0, Jakubiuk 0

Na zakończenie zmagań gdynianki zmierzyły się z kolejnym rywalem ze Słowacji, MBK Rużomberok. Rywalki także uległy w dwóch wcześniejszych meczach, ale w grupie B. Nie dały rady także gdyniankom.

Basket 90 spokojnie, z kwarty na kwartę powiększał przewagę nad rywalkami. Pod koszami nie do zatrzymania była Vitola. Spędziła na boisku niemal 32 min. Trafiła 6 z 9 rzutów za dwa punkty i 6 z 8 rzutów wolnych, co złożyło się na 18 pkt. Dodała do tego 9 zbiórek i 4 asysty, a kiedy przebywała na parkiecie jej drużyna zdobyła aż 28 pkt więcej niż rywali. Kiedy je jednak opuszczała, siła rażenia gdynianek malała. Nie przeszkodziło im to jednak w odniesieniu zwycięstwa.

Opinie (5) 1 zablokowana

• W lidze zwycięstwo będzie nasze!!! (2)

• Finał raczej niespodziewany...

Niespodzianka w meczu Bydgoszcz-Lublin. Artego w najsilniejszym składzie uległo po dramatycznym spotkaniu drużynie lubelskiej grającej bez swojej podstawowej podkoszowej - Nigeryjki Ugoki.

• 5 1

• Tak

Zwycięstwo Lublina nad faworyzowanymi Koszycami to naprawdę duża niespodzianka. Walka o miejsca 2-8 w BLK zapowiada się jeszcze bardziej interesująco niż w zeszłym sezonie (1 miejsce dla Polkowic chyba jest przesądzone), bo oprócz pucharowiczów i dość mocnego Lublina dość interesujący skład buduje także Sosnowiec, który zwłaszcza u siebie może być trudnym przeciwnikiem.