Basket 90 Gdynia przegrał w Gorzowie Wielkopolskim. Przeważyła ostatnia kwarta

27 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Kristine Vitola specjalnie spudłowała drugi rzut wolny w końcówce meczu. Choć jej koleżanki zebrały piłkę, to nie udało się im oddać celnego rzutu. Kristine Vitola specjalnie spudłowała drugi rzut wolny w końcówce meczu. Choć jej koleżanki zebrały piłkę, to nie udało się im oddać celnego rzutu.

Koszykarki Basket 90 Gdynia uległy na wyjeździe drużynie InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 75:77 (21:21, 23:24, 12:10, 19:22). Gra niemal przez 40 minut był wyrównany. Przyjezdnym udawało się kilka razy odskakiwać, ale w ostatnich minutach o ich porażce przesądziła nieskuteczność. Wynik meczu może mieć duże znaczenie dla obsady pozycji w czołowej "4" przed play-off w Energa Basket Lidze Kobiet. Kolejny mecz gdynianki rozegrają w środę, o godz. 17, kiedy na wyjeździe zmierzą się z JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec.

InvestInTheWest AZS AJP: Misiek 25, Swords 11 (12 zb.), Hurst 10 (1x3, 5 as.), Pawlak 5 (1x3), Stelmach 4 96 as.) oraz Rytsikowa 19 (3x3), Szajtauer 3 (8 zb.), Jaworska 0

BASKET 90: Copper 18 (7 zb.), Aleksandravicius 14 (7 zb.), Vitola 14 (9 zb.), Skerović 5 (1x3, 5 zb., 6 as.), Jakubiuk 2 oraz Jankoska 8 (2x3, 5 zb.), Handy 6, Rembiszewska 5 (1x3), Ossowska 3 (1x3), Kotnis 0

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DRAMACIE ALDONY MORAWIEC

Po przerwie na turniej finałowy Pucharu Polski, który odbywał się w poprzedni weekend w Gdynia Arenie, koszykarki wróciły do Energa Basket Ligi Kobiet. W minioną sobotę Basket 90 był bliski awansu do finału zmagań, ale przegrał w półfinale, po dogrywce z Wisłą CanPack Kraków.

Co gorsza, kontuzji nabawiła się kolejna koszykarka. Aldona Morawiec naderwała więzadło krzyżowe w kolanie - dokładnie to samo, które wyłączyło ją z gry na cały sezon 2016/2017. W obecnych rozgrywkach także już nie zagra. A gdy dołożymy do tego urazy Anny Makurat oraz Kamili Podgórnej, to widać, że w gdyńskim zespole jest nieciekawa sytuacja pod kątem krajowych koszykarek. W końcu co najmniej jedna z nich musi przebywać cały czas na boisku.

Pod nieobecność Makurat oraz Morawiec do pierwszej piątki wskoczyła Anna Jakubiuk. Po kontuzji, która dopadła ją w końcówce poprzedniego sezonu, nie może wejść na odpowiedni poziom gry. Teraz otwiera się przed nią szansa, aby to zmienić. W pierwszej połowie głównie udzielała się w obronie i przy walce na deskach.

A ta była bardzo wyrównana i to nawet w sytuacji, gdy tylko 9 minut przebywała na boisku Kahleah Cooper. Amerykanka szybko złapała trzy faule, więc trener Gundars Vetra musiał "schować" ją na ławce rezerwowych, aby móc wstawić liderkę drużyny do gry w drugiej połowie. Copper zdołała zdobyć w inauguracyjnej kwarcie 6 punktów. Zakończyła się ona remisem 21:21.

AGNIESZKA BIBRZYCKA PODSUMOWUJE KARIERĘ. STWORZYŁA UNIKATOWY RANKING I KILKA PIERWSZYCH PIĄTEK

W drugiej kwarcie wydawało się, że pomimo problemów kadrowych gdynianki i tak zbudują bezpieczną przewagę. Po trafieniach Victorii Jankoskiej oraz Kristine Vitola, w 14. min. ich drużyna prowadziła 35:28. W 15. min. przewagę powiększyła Jelena Skerović (32:40). Gospodynie odpowiedziały jednak na to serią 9:0 (41:40) i mecz ponownie był wyrównany.

Po zmianie stron na boisko wróciła Copper i to ona przerwała nieskuteczność obu stron trwającą do 23. min. Amerykanka trafia za 2 pkt z faulem i dołożyła skuteczny rzut wolny (45:47). W tej kwarcie prowadzenie przechodziło z jednej strony na drugą jeszcze cztery razy. Trafienia Jowity Ossowskiej oraz Sofiji Aleksandravicius doprowadziły do wyniku 56:52 dla Basketu 90.

Ostatnia części meczu dalej byłą jednak wyrównana. W 35. min. na tablicy wyników ponownie pojawił się remis 63:63. Cztery punkty z rzędu zdobyła Aleksandravicius i Basket 90 prowadził 67:63. Gorzowiankom prowadzenie przywróciła na 2 min. przed końcem Julija Rytsikowa (72:71). Minutę później, do remisu doprowadziła jednym celnym rzutem wolnym Copper, ale w odpowiedzi trafiła także Rytsikowa (74:72).

Copper ponownie udało się wymusić faul, ale tym razem miała 100-proc. skuteczności z linii rzutów wolnych. Niestety w akcji obronnej gdynianki falowały Natalie Hurst. Ta trafiła pierwszego wolnego, drugiego przestrzeliła, ale zaliczyła zbiórkę. Była ponownie faulowana i tym razem doprowadziła do wyniku 77:74. Trener Vetra poprosił o czas, przenosząc tym samym akcję swojej drużyny na połowę rywalek. Rzut za trzy spudłowała Copper, zebrała Vitola, która została faulowana. Łotyszka trafiła pierwszy rzut wolny, specjalnie spudłowała drugi i choć jej koleżanki zebrały piłkę, to kolejne rzuty w wykonaniu Jankoskiej oraz Copper były niecelne.

27 stycznia 2018, godz. 18:00
InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp.
BASKET 90 Gdynia

70% 204 typowania InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp.

13 Widzew Łódź 15 1 14 891:1200 16
W rundzie zasadniczej drużyny grają systemem mecz i rewanż. Po niej, do play-off awansuje czołowa ósemka.
Tabela wprowadzona: 2018-01-28

Wyniki 16 kolejki

• InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - BASKET 90 GDYNIA 77:75 (21:21, 24:23, 10:12, 22:19)
  • Wisła CanPack Kraków - Energa Toruń 72:77 (20:23, 24:21, 24:15, 4:18)
  • KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - CCC Polkowice 65:94 (15:23, 22:15, 14:25, 14:31)
  • Ślęza Wrocław - Widzew Łódź 68:57 (17:16, 13:13, 20:10, 18:18)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Enea AZS Poznań 80:67 (17:12, 21:25, 19:11, 23:19)
  • Artego Bydgoszcz - Ostrovia 85:66 (21:12, 18:12, 24:21, 22:21)

• 3 0

• Czy nasze dziewczyny wygrają w tym sezonie jakąś końcówkę na styku ?

• 4 1

• Polki (3)

No cóż , Makurat -zajechana co spowodowało jej kontuzje , jak można tak było "orać" tym dzieckiem ! Krawiec gdzie byłeś ? Kamila , Ania ,Aneta i tak by można było bez końca . " świetna " robota , cel medal , puchary byle dzisiaj , tu i teraz a po nas choćby zaorana ziemia , czarna dziura .
    No cóż szkoda tych dziewczyn dla tego celu , szkoda że to dotyczy Gdyni ! Parę dni temu podziękowaliśmy Agnieszce za to co zrobiła dla Gdyni , Polski , na parkietach koszykarskich całego świata , a czy my jeszcze kiedyś dochowamy się Takiej zawodniczki w Gdyni , przy takich
    " zarządzających " Naszym Klubem . Dajcie tym dziewczynom szansę , bo to naprawdę dobre zawodniczki i nie jednokrotnie lepsze jak co nie które " wzmocnienia" zagraniczne . Walczcie Dziewczyny o swoje , powodzenia .