Zbyt późna pobudka gdyńskich koszykarek

4 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Jelena Skerović próbowała razem z Ashley Shields poderwać Basket do walki w czwartej kwarcie. Niestety gorsza dyspozycja w walce o zbiórki mocno to utrudniła. Jelena Skerović próbowała razem z Ashley Shields poderwać Basket do walki w czwartej kwarcie. Niestety gorsza dyspozycja w walce o zbiórki mocno to utrudniła.

Koszykarki Basketu 90 przegrały drugi mecz z rzędu z drużyną z czołowej szóstki. W Gdynia Arenie uległy w piątek MKS Polkowice 80:90 (24:24, 21:23, 14:23, 21:20) i straciły szanse na miejsce w czwórce na koniec rundy zasadniczej. Zespół Katarzyny Dydek przespał początek czwartej kwarty i pomimo pogoni nie zdołał złapać rywalek. Z dobrej strony pokazała się debiutująca przed gdyńską publicznością Ashley Shields, która zdobyła 23 punkty i miała 6 asyst.

BASKET 90: Shields 23 (2x3, 6 as.), Skerović 13 (3x3, 7 as.), Bibrzycka 10 (2x3), Kotnis 6 (1x3), Johnson 4 oraz Malone 16, Troina 3 (1x3), Jakubiuk 2, Rembiszewska 2, Podgórna 1

MKS: Michael 18 (1x3, 10 zb.), Greene 17 (14 zb.), Adams 13 (1x3), Stankiewicz 12 (2x3), Schmidt 1 oraz Skobel 19 (5x3), Gala 4, Nowacka 2, Diaz 2, Żukowska 2

Mecz z drużyną z Polkowic był dla Basketu 90 ważny z kilku powodów. Wygrana dawała możliwość walki w ostatnich kolejkach o miejsce w czwórce. Do tego trener Katarzyna Dydek miała kolejną okazję do tego, aby zgrywać drużynę przed play-off. Wszystko za sprawą dwóch nowych Amerykanek, które się w nią wkomponowują: Marie MaloneAshley Shields. Chodziło głównie o zgrywanie się w obronie, gdyż ta szwankowała w poprzednim, przegranym 54:72 meczu z Pszczółką AZS UMCS Lublin.

Shields zaczęła spotkanie w pierwszej piątce, Malone weszła na boisko z ławki rezerwowych. Od samego początku starcie stało pod znakiem ataku, a nie defensywy. Wtedy było widać, że od niedzieli Basket 90 nie dał rady popracować odpowiednio nad zespołową obroną. Za to po dwóch wolnych Shields prowadził na początku 6:2. Wtedy zaczęła się wymiana rzutowa, która doprowadziła do remisu na koniec kwarty 24:24.

4 punkty z rzędu Malone na start drugiej kwarty dały Basketowi 90 prowadzenie 28:24. Po drugiej stronie boiska tempo zaczęła nakręcać była koszykarka gdyńskiej drużyny Angelika Stankieiwcz. W 17. min. celny rzut zaliczyła Aneta Kotnis i gdynianki prowadziły 40:33. Rywalki od pewnego czasu bronił na całym boisku przeciwko Jelenie Skerović. Ta oddawała piłkę koleżankom, a to powodowało utrudnienia w rozegraniu. Tym sposobem MKS przejął kontrolę i na pół minuty przed końcem połowy prowadził 47:43. Straty dwoma celnymi wolnymi zmniejszyła Malone.

Na początku trzeciej kwarty Basketowi 90 nie wychodziły płynne ataki. Dlatego też w późniejszym czasie pomimo celnych rzutów za trzy Magdaleny Bibrzyckiej i Skerović przegrywał 55:59. Rozgrywająca kadry Czarnogóry wyglądała na mocno podrażnioną. Postanowiła pokazać rywalkom swoje umiejętności. Po punktach spod kosza strata jej drużyny zmalała do 57:60. Po tym trafieniu trener Vadim Czeczuro poprosił o czas, a za moment jego koszykarki zdobyły 8 pkt z rzędu (57:68). Gdynianki za wszelką cenę chciały dogrywać piłkę w pole trzech sekund, ale rywalki były na to przygotowane. Do tego mocno zniechęcała je obrona na pograniczu faulu, na którą pozwalali sędziowie. A gdy z czystych pozycji nie trafiła Kotnis kwarta zakończyła się wynikiem 59:70.

Przez 2 min. ostatniej części meczu gdynianki wreszcie pokazały niezłą defensywę. Same zdobył jednak w tym czasie punkty. Później pozwoliły rywalkom na 8 z rzędu i ich sytuacja nie wyglądała dobrze (60:78). Wtedy zawodniczki Dydek uruchomiły się w ataku. Czyste pozycje za linią 6,75 m na punkty zamieniły Shields i Skerović i na niespełna 4 minuty przed końcem było 71:80. Za chwilę ich wyczyn powtórzyła Bibrzycka i Basket 90 wrócił do gry (74:80). Dobra defensywa sprawiła, że kontrę spod kosza mogła wykończyć Shields (76:80), ale niestety w kolejnej akcji Nicole Michael trafiła z pola trzech sekund, byłą faulowana i dorzuciła punkt w wolnego. Ta koszykarka utrzymała korzystny wynik dla MKS do końca meczu.

- Jeżeli w naszym zespole dwie-trzy zawodniczki zagrają poniżej swojego poziomu, to tak to się kończy. Już wiemy, które koszykarki mogą zdobywać punkty, a które trochę mniej. Wiem także, kto potrzebuje treningu rzutowego. Te elementy na pewno poprawimy. Byłyśmy blisko rywalek w czwartej kwarcie, ale przy przegranej na zbiórce 30:43 to jest trudno o dogonienie takie zespołu. Natomiast cieszy to, próbowaliśmy grać zespołowo i uzyskałyśmy 25 asyst - podsumowuje Dydek.

Wyniki 19 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - MKS Polkowice 80:90 (24:24, 21:23, 14:23, 21:20)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - MKK Siedlce 63:56 (17:7, 12:14, 15:17, 19:18)
  • Artego Bydgoszcz - Pszczółka AZS UMCS Lublin 76:46 (22:12, 17:15, 16:14, 21:5)
  • JTC Pomarańczarnia MUKS Poznań - Ślęza Wrocław 48:87 (19:27, 12:25, 13:20, 4:15)
  • Wisła Can-Pack Kraków - Energa Toruń 86:64 (21:18, 20:19, 27:12, 18:15)
  • KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - Widzew Łódź 54:52 (19:15, 15:9, 8:12, 12:16)
  • Mecze z 20. kolejki
  • Wisła Can-Pack Kraków - Widzew Łódź 81:57 (26:22, 20:15, 16:10, 19:10)
  • Pszczółka AZS UMCS Lublin - Energa Toruń 75:74 (16:17, 22:16, 19:18, 18:23)

Opinie (13) 2 zablokowane

• Widać co znaczyła Biba

Bez niej to nie to no i trzeba czasu, by wszystko zgrać.

• 6 3

• Wcale nie musiało tak zakończyć..... (2)

Twierdzę,że Basket przegrał na własne życzenie.mam wrażenie,czym więcej lepszych zawodniczek- to drużyna gra gorzej.Oglądałem mecze z Wisłą,Toruniem,Gorzowem - gdzie naprawdę to pieknie wygladało.Była wtenczas agresywna obrona,szybkie przechodzenie do ataku i walka pod tablicami.A dzisiaj gdy powinno być jeszcze lepiej - wygląda to wręcz odwrotnie-brak szybkiego ataku,przegrane zbiórki pod jedną i drugą tablicą - ba przypadki , gdzie nie było nikogo,aby zebrać.Momenty że wręcz robiono korytarze dla rywalek-tak nie można grać.Brak zastawiania pod rzut 3 pkt przeciwnika ( patrz Skobel).Stwierdzam,że winę za porażkę powinna wziąść na siebie - niestety p.Kasia- niewłasciwe zmiany ( po co tak długo musiała grać Jelena= pełne 40 minut) , Tatiana wchodzi na ostatnie 8 minut, zagubiona Rembiszewska aż tyle minut ( gdzie widać na odległośc jej bezradnośc a Paris ( która potrafi zbierać siedzi na ławce (tylko 8 min).To tyle na szybko - błedów znalazło by się więcej.
    Mam nadzieje,że trener i zawodniczki wyciągną własciwe wnioski, abyśmy przeżywali cudowne chwile m.in ja z Wisłą

• 19 1

• (1)

Dokładnie ! Ostatnie 5 min kompletnie niezrozumiałe, 3 faule pod rząd Rembiszewskiej i nadal na boisku aż do ostatniej minuty, Kotnis skuteczność 1/12 a obydwie grały tak ważna końcówkę , jak komus nie idzie to daje się szanse innym , szczególnie ze 6 pkt było do odrobienia w tym momencie . Mecz można było wygrać

• 9 1

• Dlaczego tak późno weszła Troina,widać że jest w formie-pociągnęła nas w końcówce

• 8 1

• skandal (1)

od wielu lat jestem kibicem na różnych imprezach sportowych. Po raz pierwszy uczestniczyłem w imprezie sportowej pomieszanej z wiecem politycznym. Nie wiem co p. Mielewczyk chciała powiedzieć na konferencji prasowej /otwartej - co za cyrk/. Jest może trenerem którejś z drużyn, a może zawodniczką. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że zamierzała bredzić o "dobrej zmianie". Dla spikera zawodów ważniejsza była "konferencja" p.Mielewczyk niż to co się działo na boisku. Protestuję przeciwko mieszaniu polityki do sportu. To do tej pory było spokojne, wolne od polityki miejsce. Pewnie dlatego mecz koszykówki był gratis. Ja wolę kupić bilet i nie uczestniczyć w takiej żenadzie.

• 27 7

• Też tak uważam.Nie wiem ile osób zostało po meczu,aby "wysłuchać" panią D.A.M. Kiedy mecz się skończył,od razu wyszedłem z hali.Chodzę na widowiska sportowe,bez połączenia z innego typu widowiskami.

• 1 1

• węszenie skandalu jest może i cenne,ale węch nieraz zawodzi (1)

gdyby się było na konferencji prasowej a są otwarte dla wszystkich i przeprowadzane na parkiecie to by się mogło posłuchać wypowiedzi zawodniczek, trenerów i pani Mielewczyk. Była ona na meczu jako kibic tak jak na wielu poprzednich niezależnie od tego czy jest to czas kampanii wyborczej. Tradycją tego sezonu jest, że konferencje są otwarte dla wszystkich i że biorą w nich udział obok zawodniczej i trenerów osoby z innych dziedzin życia i kibicujące naszemu zespołowi. I tak np w konferencji po meczu z Toruniem brał udział Igor Michalski dyrektor Teatru Muzycznego. Gdyby pani Mielewczyk kalkulowała jak polityk to po przegranym meczu na konferencji by nie wystąpiła.