Basket wygrał z Dynamem Moskwa

4 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Carolyn Swords (z lewej) zdobyła dla Basketu 27 pkt, a Monika Grigalauskyte (z prawej) trafiła niezwykle ważną "trójkę" na 30 sekund przed końcem meczu z Dynamem. Carolyn Swords (z lewej) zdobyła dla Basketu 27 pkt, a Monika Grigalauskyte (z prawej) trafiła niezwykle ważną "trójkę" na 30 sekund przed końcem meczu z Dynamem.

Koszykarki Basketu 90 po dramatycznym meczu pokonały Dynamo Moskwa 77:74 (12:13, 31:18, 15:27, 19:16) i zwyciężyły rozgrywki grupy B Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet EEWBL. Spotkanie w hali przy ul. Olimpijskiej miało dramatyczny przebieg. Gospodynie roztrwoniły przewagę 17 pkt i straciły prowadzenie w ostatniej kwarcie. Na 30 sekund przed końcem meczu odbiła je jednak Monika Grigalauskyte trafiając zza łuku.

ASTANA BEZ SZANS W STARCIU Z BASKETEM

BASKET: Swords 27 (6 zb.), Montgomery 22 (3x3, 4 as.), Grigalauskyte 10 (2x3), Skerović 7 (1x3, 9 as.), Podgórna 4 oraz Rembiszewska 5 (1x3), Miłoszewska 2, Puss 0

DYNAMO: Dabović 19 (1x3, 8 zb., 4 as.), Bunton 10 (9 zb.), Tikhonenko 9 (9 zb.), Nacickaite 8 (1x3), Ebzery 6 (5 as.) oraz Worobewa 10 (2x3), Paszigorewa 5, Riabowa 4, Pasynkowa 3, Parsewa 0

Sporo emocji przyniosła już pierwsza kwarta, w której oba zespoły poszły na wymianę ciosów. Przez pierwsze 10 minut gry, żadna z drużyn nie była w stanie objąć prowadzenia wyższego niż różnicą 2 pkt. Gdynianki próbowały to zmienić rzutami zza łuku, ale w tym elemencie spisywały się fatalnie nie trafiając ani jednej z siedmiu prób.

Starania gospodyń powiodły się dzięki Amalii Rembiszewskiej, która najpierw wjechała skutecznie pod kosz po podaniu Reene Montogmery, a chwilę później trafiła za 3 pkt i dała Basketowi prowadzenie 17:13. Po akcji 2 plus 1 Carolyn Swords gdynianki prowadziły już 22:15.

Duet Swords - Montgomery dopiero się jednak rozpędzał. Amerykanki do przerwy zdobyły łącznie 29 z 43 pkt Basketu. Szczególnie imponująco wyglądał dorobek środkowej, która na parkiecie spędziła 12 minut zdobyła 19 pkt trafiając 8 na 10 rzutów z gry i wszystkie 3 rzuty wolne.

Na początku trzeciej kwarty Basket powiększył 12-punktową przewagę o 5 kolejnych "oczek" (52:35). Wtedy maszyna się zacięła. W niecałe 3 minuty Dynamo rzuciło 13 pkt z rzędu. Pogoń celną "trójką" powstrzymała Montgomery, ale tylko na chwilę. Gdynianki sporo faulowały, a rywalki były skutecznie z linii rzutów wolnych. Po tych w wykonaniu Katie Rae Ebzery Dynamo odbiło prowadzenie (56:55).

Przy kolejnym rzucie zza łuku faulowana była jednak Montogomery, która wykorzystała wszystkie trzy szanse za 1 punkt. W ostatniej sekundzie kwarty trafienie zaliczyła jednak Alexandra Caitlin Bunton i przed ostatnią odsłoną był remis 58:58. Z 17-punktowej przewagi Basketu nie zostało nic.

Po trafieniu obecnej mistrzyni WNBA z Los Angeles Sparks Any Dabović, Dynamo odskoczyło gdyniankom na 65:60. Gospodynie dwukrotnie dochodziły rywalki na punkt aż wreszcie remis kolejnym rzutem zza łuku dała im Montogomery. O czas poprosiły Rosjanki po powrocie na parkiet zdobyły 4 pkt. Za 2 trafiła jednak Monika Grigalauskyte. Na 30 sekund przed końcem partii dorzuciła punkty zza łuku i Basket odzyskał prowadzenie.

Litewska skrzydłowa została tym samym bohaterką, bo przerwa na żądanie nic Rosjankom nie dała, a dobiła je z linii rzutów wolnych Swords. Tym samym Basket przypieczętował zwycięstwo w grupie B i w kolejnym etapie EEWBL zagra o finałowy turniej ze słabszymi rywalkami. Gdynianki mają taką samą liczbę punktów co Dynamo, ale w tym wypadku o wyższej pozycji decyduje bezpośredni mecz.

BASKET 90 Gdynia
Dynamo Moskwa

4% 13 typowań BASKET 90 Gdynia
0% 1 typowanie REMIS
96% 316 typowań Dynamo Moskwa

Pozostałe niedzielne mecze turnieju w Gdyni
VEGA1/Liepaja - Istambuł University 99:46 (27:8, 23:12, 16:15, 33:11)
Horizont Mińsk - Astana Tigers 67:57 (22:16, 22:18, 9:17, 14:6)

• Brawo.

Miła niespodzianka. Tylko dlaczego mecz odbył się w starej hali?

• 1 1

• Była pełna hala, sporo ludzi musiało wrócić do domu bo zabrakło dla nich miejsca. Stare czasy wróciły :)

• 6 0

• Brawo dla Moniki i całego zespołu!! (4)

Mecz godny euroligii. Brawa za podniesienie się po fatalnej serii 0:13. To będzie procentowało w lidze.

• 18 4

• Troche lodu

O jakiej eurolidze marzysz,pomylilo ci sie z eurocupem

• 1 9

• Za3 - trochę rumianku by Ci się przydało do przymycia oczu (1)

Pisałem o poziomie i to podtrzymuję. Poziom EuroCupu to mogliśmy w Gdyni zobaczyć tylko raz w historii żeńskiej koszykówki w Gdyni - wygrana z Friburgiem w październiku. A spotkań euroligowych to i owszem całkiem sporo i jest co porównywać.

• 6 0

• Horror!

Chciałbym,żeby każdy mecz tak się kończył Naszej Drużyny z czołówką drużyn europejskich i w lidze.Super klimat był wczoraj a szczególnie dzisiaj.Ta hala ma coś w sobie.Odżył czar meczów Euroligiwych z dawnych lat.Kk może jest b.nieliczny ale daje naprawdę dużo serca w zaangażowaniu i prowadzeniu dopingu na czele zJego szefem weteranem barwnym Sweterkiem.Co by o nim nie mówić potrafi to pocignąć nawet wtedy gdy nic nie idzie a nawet cała hala mu pomaga chociaż w ostatniej kluczowej minucie meczu.Brawo dziewczyny,brawo Basket Gdynia!!!

• 11 0

• Głos ludu wysłuchany - mecz z Gorzowiem 21.12 na Gdynia Arena

Ale zobaczymy czy to nie jest przypadkiem wyjątek potwierdzający regułę

• 1 0

• co stało się z drużyną po przyjściu Renee...

.. nie mam słów, brawo! :)

• 32 1

• idziemy na mistrza

• 16 4

• spójrzcie jak czytelnicy typowali

podobnie z Asseco, które wygrywało w końcówce. Sami fachowcy, a może "życzliwi"?

• 2 3

• czy sprawa użytkowania hali bedzie wyjaśniona

Halę sportową w Gdyni po wielu latach męczarni budowano po to by nareszcie kibice mogli w ludzkich warunkach oglądać imprezy sportowe. Obiecywano, że hala będzie dla sportowców i kibiców, nie było mowy o jarmarkach, wystawach itd. Ale wraca stare: znowu mecze w sali gimnastycznej. Panie prezydencie miasta proszę zrobić z tym porządek. Hala jest dla mieszkańców Gdyni. Cwaniaczki "lody" niech kręcą gdzie indziej.