Agnieszka Bibrzycka zakończyła karierę

4 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Agnieszka Bibrzycka ogłosiła koniec koszykarskiej kariery. Nie brakowało łez wzruszenia.

Agnieszka Bibrzycka nie zagra już w Baskecie Gdynia, a będzie pełnić rolę menedżera drużyny. Najlepsza koszykarka Europy 2003 ogłosiła decyzję o zakończeniu kariery. 33-latka spodziewa się dziecka. Jej młodsze koleżanki już bez swej liderki wygrały w meczu ligowym z Energą Toruń 76:64 (17:21, 22:19, 23:15, 14:19). To oznacza, że do play-off przystąpią co najmniej z 6. miejsca.

BASKET 90: Skerović 16 (1x3, 5 zb., 7 as.), Kotnis 14 (6 zb.), Johnson 10 (11 zb.) M.Bibrzycka 9, Jakubiuk 2 oraz Podgórna 14 (1x3), Malone 6, Troina 5 (1x3), Suknarowska 0

ENERGA: Misiek 13 (6 zb.), Taylor 11 (1x3), Tłumak 6 (1x3, 6 zb., 5 as), Skorek 3, Szczechowiak 0 oraz Ajavon 18 (1x3), Walich 12 (6 zb.), Idczak 9 (2x3, 5 as.), Kudraszowa 2, Macaulay 0

- Zostaję przy zespole. Do końca sezonu będę pełniła rolę menedżerki drużyny - zakomunikowała Agnieszka Bibrzycka po meczu w Gdynia Arena.
Był to zresztą kolejny pojedynek, w którym nie zagrała. Powód - koszykarka jest w ciąży.

Absencja dotychczasowej liderki nie przeszkodziła Basketowi w zdobyciu kolejnych punktów w Tauron Basket Lidze Kobiet. Gdynianki rozpoczęły mecz z Energą od prowadzenia 4:0 po rzutach wolnych Anety Kotnis i trafieniu Paris Johnson. Przyjezdne dwukrotnie doprowadzały do wyrównania, ale miejscowe odzyskiwały przewagę właśnie za sprawą wspomnianej dwójki.

Na 3 minuty przed końcem kwarty Basket 90 prowadził 14:10 po rzutach wolnych Magdy Bibrzyckiej. Wtedy wiatr w żagle złapały przyjezdne, które pozostały czas w tej partii wygrały aż 11:3. Gdynianki punkty zdobyły tylko po celnej "trójce" Tatiany Troiny.

Już na początku drugiej kwarty torunianki odskoczyły na 10 pkt (29:19) po akcji dwa plus jeden Weroniki Idczak i trafieniu zza łuku Emilii Tłumak. Gospodynie stopniowo niwelowały stratę, a swój udział w tym miała debiutująca Marie Malone, która zdobyła w tej partii 6 pkt. To ona po podaniu dobrze dysponowanej Kamili Podgórnej zmniejszyła przewagę Energii do zaledwie punktu tuż przed przerwą.

Niestety, gdynianki traciły dużo piłek, a torunianki odzyskały przewagę 5 pkt po "trójce" Idczak (47:42). Serię 7:0 dla gospodyń zapewniły jednak do spółki Jelena Skerović i Podgórna wyprowadzając Basket 90 na prowadzenie 49:47. Chwilę później gdynianki zaliczyły kolejną taką serię i było już 56:51 dla podopiecznych Katarzyny Dydek. Sama Skerović zdobyła w tej partii 9 pkt, a Basket na 10 minut przed końcem prowadził 62:55.

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Choć gdynianki rozpoczęły ostatnią kwartę od serii 9:0 i prowadzenia 71:55, czekała je jednak ciężka walka o zwycięstwo do samego końca. Czwarta partia miała wręcz niesamowity przebieg. Torunianki zaczęły trafiać dopiero 5 minutach, ale gdy się rozkręciły, były nie do zatrzymania. W niespełna 2 minuty zdobyły 12 pkt z rzędu.

Przewaga Basketu stopniała do 71:67 na 3,5 minuty przed końcem gry. Faulowane gospodynie zdołały obronić prowadzenie trafiając już tylko z rzutów wolnych. Na 43 sekundy do końca meczu nadzieję przyjezdnym dała jeszcze Renee Taylor trafiając zza łuku. O czas poprosiła trener Dydek i choć gdynianki zmarnowały dwa rzuty, próba Taylor w ostatniej sekundzie nie dała Enerdze upragnionego remisu.

Natomiast debiutująca w zespole Malone zagrała niespełna 22 minuty. Amerykańska środkowa trafiła 3 na 8 rzutów z gry, zanotowała 7 zbiórek, 4 asysty i 3 straty. Gdynianki oszczędnie rzucały zza łuku trafiając 3 na 9 prób, co przy słabej skuteczności w tym elemencie u przeciwniczek (5/26), mogło być kluczowe dla wygranej, pomimo aż 22 strat.

Runda zasadnicza Tauron Basket Ligi Kobiet potrwa do 19 marca, ale już dziś dzięki zwycięstwu nad Energą, gdyński zespół zapewnił sobie miejsce w pierwszej szóstce przed fazą play-off. Nawet jeśli torunianki zrównają się z Basketem liczbą punktów, będą niżej ze względu na bilans bezpośrednich spotkań (2 zwycięstwa gdynianek).

Wyniki 17 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - Energa Toruń 76:74 (17:21, 22:19, 23:15, 14:19)
  • MKK Siedlce - Wisła Can-Pack Kraków 68:80 (22:19, 18:23, 18:25, 10:13)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 79:60 (23:16, 19:16, 15:13, 22:15)
  • Ślęza Wrocław - Pszczółka AZS UMCS Lublin 80:79 (15:12, 18:19, 23:20, 10:15, d: 14:13)
  • Widzew Łódź - Artego Bydgoszcz 54:74 (11:17, 15:23, 18:20, 10:14)
  • MKS Polkowice - JTC Pomarańczarnia MUKS Poznań 81:48 (23:17, 18:12, 26:12, 14:7)

Opinie (19) 2 zablokowane

• Gratulacje dla Basketu oraz dla Biby !

• 53 4

• Agnieszka, dziękujemy i życzymy powodzenia !!! (1)

• 54 6

• Gdańsk też gratuluję pięknej kariery i życzy powodzenie w nowej roli !