Basket Landes - VBW Arka Gdynia 79:70. Fatalne 7 minut i rzuty za trzy koszykarek

2 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Alice Kunek zdobyła dla VBW Arki Gdynia we Francji 19 punktów. Alice Kunek zdobyła dla VBW Arki Gdynia we Francji 19 punktów.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Basket Landes 70:79 (20:24, 19:16, 11:27, 20:12) w 5. kolejce grupy B Euroligi koszykarek. To jej czwarta porażka w tym sezonie na międzynarodowej arenie. O niepowodzeniu podopiecznych Gundarsa Vetry we Francji przeważyła trzecia kwarta. W ciągu 7 minut straciły aż 21 punktów, a odpowiedziały tylko trzema. Fatalnie też tego dnia rzucały za trzy.

BASKET: Cunningham 23, Paget 13 (3x3), Tolo 12, Magarity 11 (10 zb.), Chery 7 oraz Abega 6 (2x3), Ajemba 4 (8 zb.), Roumy 3 (1x3), Cardenal, Dumerc

VBW ARKA: Kunek 19 (1x3), Kastanek 12 (2x3), Bertsch 7, Gustafson 6 (7 zb.), Lundquist oraz Begić 18 (7 zb.), Bernies 6 (5 as.), Podgórna 2

Poznaj bliżej Megan Gustafson, nową liderkę koszykarek VBW Arka Gdynia

VBW Arka Gdynia mecz we Francji w dużej mierze przegrała między 23. a 28. minutą. Wówczas mistrzynie Polski straciły aż 13 punktów z rzędu, a ich straty urosły z 44:48 do 44:61. W trzeciej kwarcie zresztą tylko przez pierwszej 18 sekund nie można było mieć zastrzeżeń do ekipy Gundarsa Vetry.

Wówczas Megan Gustafson zdobyła - jak się później okazało - ostatnie tego dnia prowadzenie dla gdynianek. Było 41:40. 2 minuty później szkoleniowiec VBW Arki już musiał prosić o czas, gdyż jego zespół zainkasował 8 punktów z rzędu.

Pomogło ale tylko na chwilę. Ana-Marija Begić po akcji 2+1 zmniejszyła straty na 44:48. Na kolejny celny rzut przyjezdnych, który należał do Marissy Kastanek przyszło nam czekać do wspomnianego wyniku 44:61.

Po takim ciosie, w czwartej kwarcie gdynianki mogły walczyć już tylko o jak najniższe rozmiary porażki. I udało się im, gdyż w ostatnich 10 minutach były zespołem lepszym, mimo że nadal szwankowały rzuty dystansowe. Z 23 prób zdobycia trzech punktów, udane były tylko 3.

Tyle "trójek" sama tego dnia po francuskiej stronie zaliczyła Marie-Eve Paget. Tytuł MVP meczu zdobyła Sophie Elizabeth Cunningham, która miała 23 punkty i 7 zbiórek. Natomiast na double-double zapracowała Regan Magarity.

VBW Arka Gdynia w polskiej lidze pauzowała. Sprawdź, jak poszło GTK Gdynia?

Tak nagłe załamanie gry mistrzyń Polski po przerwie było tym bardziej niezrozumiałe, gdyż zagrały one niezłą pierwszą połowę, a drugą kwartę wręcz wygrały.

Mecz rozpoczęła udana akcja Regan Magarity. 4 punktami z rzędu odpowiedziała na nią Alice Kunek. Potem ona wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 9:8. Od tego momentu w inauguracyjnej kwarcie lepiej poczynał sobie francuski zespół, ale nie mógł odskoczyć na więcej niż 4 punkty.

Na początku drugiej kwarty Begić i Kastanek szybko wyrównały na 24:24, a potem gdynianki poczynały sobie jeszcze bardziej odważnie. "Trójka" Kunek dała im prowadzenie 27:26, a w 18. minucie po trafieniu Gustafson było 37:33 na ich korzyść.

Nieznaczne prowadzenie gospodyniom na przerwie zapewniła Kendra Chery, ustalając wynik gry po 20 minutach na 40:39.

2 listopada 2021, godz. 20:00