Bełchatów pomógł, ale we Wrocławiu był pogrom

Krzysztof Klinkosz
29 maja 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Gdynianie w kiepskim stylu opuścili Ekstraklasę. Gdynianie w kiepskim stylu opuścili Ekstraklasę.

Gdynianom do utrzymania w ekstraklasie wystarczyłyby remis we Wrocławiu, bo z pomocą pospieszył Bełchatów, ogrywając Cracovię. Niestety, na finiszu rozgrywek Arka prezentowała się fatalnie i w dwóch ostatnich meczach straciła po pięć goli! Podopieczni Frantiska Straki z nowo kreowanym wicemistrzem Polski przegrali aż 0:5 (0:0), a na listę strzelców wpisał się nawet... bramkarz rywali

ŚLĄSK ŚLĄSK
Kelemen - Socha, Celeban, Spahić, Wołczek - Elsner, Sztylka - Gancarczyk, Sobota, Ćwielong - Diaz
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa)
Widzów: 8500
Moretto - Robakowski, Szmatiuk, Żołnierewicz, Noll - Ivanovski, Bożok, Burkhardt, Budziński, Glavina - Labukas
  • 72' Sobota Zmiany Madej
  • 74' Diaz Zmiany Szewczuk
  • 78' Wołczek Zmiany Dudek
  • 58' Burkhardt Zmiany Mawaye
  • 58' Robakowski Zmiany Duarte
  • 67' Budziński Zmiany Siebert
  • 46' Diaz
  • 62' Diaz
  • 65' Diaz
  • 81' Sztylka
  • 85' Kelemen karny
  • 36' Elsner
  • 18' Robakowski

0'
Trener Frantisek Straka w najważniejszym meczu sezonu nie może skorzystać ze wszystkich najlepszych swoich graczy stąd w składzie znalazło się dwóch mało doświadczonych w ekstraklasie Krystiana Żołnierewicza i Piotra Robakowskiego. Jak już wcześniej informowaliśmy w bramce wystąpi Marcelo Moretto.
0'
Podstawowego playmakera Śląska - Sebastiana Milę zastępuje Waldemar Sobota. Na obronie zagra natomiast Spahić.
0'
Gospodarze zagrają na zielono zaś Arka na niebiesko. We Wrocławiu słoneczna, upalna pogoda.
1'
Rozpoczęli gdynianie, na razie spokojnie rozgrywają piłkę.
1'
Strata Robakowskiego
2'
Kontra Arki ale Labukas źle zgrał piłkę do Ivanovskiego
3'
Gdynianie złapani na spalonym
4'
Wolny dla Arki z około 30 metrów. Noll uderzył silnie ale został zablokowany
6'
Labukas ograny przez Spahicia pod linią końcowa boiska
8'
Glavina dośrodkował na 3 metr przed bramką ale udanie interweniował Kelemen
10'
Śląsk stara się wysoko atakować Arkę
10'
Ivanowski falulowany około 22 metrów od bramki Śląska
11'
Burkhardt uderzył płasko ale nie ma bramki
12'
Gdynianie faulem przerywają akcję Śląska
13'
Elsner uderzał na bramkę gdyńską ale na posterunku Moretto
14'
Po raz drugi Moretto popisuje się swoimi umiejętnościami
14'
Spahić, chciał rozciągnąć grę ale zagrał piłkę w aut
16'
Diaz puszczony przez defensorów gdyńskich z 6 metrów strzelił tuż nad poprzeczką
18'
Żółtą kartką został ukarany Robakowski (ARKA).
18'
Ćwielong z wolnego w pole karne ale wybijają gdynianie
20'
Śląsk nadal w ataku, jednak Gancarczyk nie doszedł do piłki.
21'
Kolejny wolny dla Śląska, znów Ćwielong ale piłka została wybita.
22'
Ćwielong silnie z dystansu Moretto wyciągnął się jak struna i wybił futbolówkę na róg
23'
Gancarczyk dostał piłkę na 12 metr uderzył ale ponownie przytomnie zachował się Moretto, gospodarze próbowali dobijać ale sędzia odgwizdał spalonego.
25'
Żołnierewicz w ostatniej chwili, w polu karnym powstrzymał Diaza
27'
Gra toczy się głównie w środku pola, Arka nie potrafi wykorzystać pewnej nieporadności Śląska w konstruowaniu akcji zaczepnych. Widać u wrocławian brak Mili.
29'
W Warszawie Legia strzeliła bramkę Polonii Bytom ale Cracovia remisuje jak na razie w Bełchatowie i Arka wciąż jest na pozycji spadkowej.
32'
Noll prawą stroną podał do Glaviny ale piłkę wybili na róg gracze Śląska
33'
Po rzucie rożnym zamieszanie w polu karnym i gospodarze wybijają piłkę
34'
Burkhardt zza pola karnego minimalnie obok bramki
35'
Kolejny róg dla Arki, po jego wykonaniu w polu karnym faulowany Kelemen.
36'
Żółtą kartką został ukarany Elsner (ŚLĄSK ).
37'
Ivanovski za głęboko w pole karne Śląska
37'
Sobota zastopowany przez Żołnierewicza
38'
Socha prawą stroną ale wybijają gdynianie
39'
Udana interwencja Robakowskiego jako ostatniego obrońcy
40'
Labukas rozpędził się lewym skrzydłem, odegrał w pole karne do Bożoka a ten wywalczył rzut rożny.
41'
Kolejny róg dla Arki
41'
Trzeci rzut rożny dla gdynian ale zakończony udaną interwencją Kelemena
43'
Śląsk uspokaja grę, tak jakby całkowicie satysfakcjonował go remis
43'
Polonia przegrywa z Legią już 0:2 ale niestety nadal w Bełchatowie remisuje Cracovia
45'
Sędzia nie doliczył nawet minuty do czasu gry w pierwszej połowie. Śląsk - Arka 0:0 , niestety bezbramkowo remisuje też Cracovia i po 45 minutach Arka nadal na miejcu spadkowym.
45'
Obydwie drużyny juz na boisku, bez zmian w składach.
46'
Wszystkie mecze ekstraklasy w Polscemusza rozpocząć się o tej samej porze i we Wrocławiu sędzia zwleka z rozpoczęciem.
46'
[1:0] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Diaz. Zaledwie 21 sekund potrzebowali gospodarze do strzelenia bramki. Diaz wymanewrował gdynian w polu karnym i strzelił w długi róg obok Moretto.
47'
Za chwilę ponownie Diaz ale tym razem Moretto obronił
49'
Kolejna groźna akcja Śląska ale po raz kolejny broni Moretto
50'
Śląsk wyraźnie przyspieszył na początku drugiej połowy
51'
Gancarczyk przewracany w polu karnym jednak sędzia nie odgwizdał karnego
52'
Arka w ataku pozycyjnym ale z trudem zdobywa metry
52'
Glavina nad bramką
55'
W Bełchatowie GKS prowadzi z Cracovią 1:0, Arka musi teraz strzelić przynajmniej jednego gola
56'
Szykują się zmiany w Arce
58'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Burkhardt, w jego miejsce wchodzi Mawaye.
58'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Robakowski, w jego miejsce wchodzi Duarte.
60'
Diaz znów pod bramką gdyńską ale na spalonym
62'
[2:0] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Diaz. Tym razem Diaz już nie na spalonym, znów uciekł obrońcom i po celnej centrze Ćwielonga głową strzelił drugą bramkę dla Śląska.
65'
[3:0] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Diaz. Ograł Szmatiuka w polu karnym i z ostrego kąta zdobył trzecią bramkę dla gospodarzy.
67'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Budziński, w jego miejsce wchodzi Siebert.
67'
Gdynianie w beznadziejnej sytuacji, ciosy Diaza zupełnie ich podłamały.
70'
Ivanovski fauluje Sochę
71'
Gdynianie nawet nie stworzyli sobie klarownej sytuacji strzeleckiej w drugiej połowie.
72'
Bożok z rogu w pole karne ale od razu wybijają gospodarze
72'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sobota, w jego miejsce wchodzi Madej.
74'
Arka ruszyła do przodu ale gra bez koncepcji w okolicach pola karnego Śląska
74'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Diaz, w jego miejsce wchodzi Szewczuk.
75'
Arka próbuje lewą stroną ale brakuje pomysłu na wykończenie akcji
78'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wołczek, w jego miejsce wchodzi Dudek.
80'
80'
Labukas na spalonym
81'
Dudek faulowany tuż przed polem karnym
81'
[4:0] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sztylka. Z rzutu wolnego. Potężne uderzenie Sztylki z 17 metra i piłka obok muru ląduje w bramce.
81'
Żółtą kartką został ukarany Sztylka (ŚLĄSK ). Za zdjęcie koszulki po zdobyciu bramki.
83'
Karny dla Śląska, podyktowany za vbezsensowny faul Nolla
85'
[5:0] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kelemen. Bramkarz Śląska okazał się pewnym egzekutorem jedenastki.
88'
Róg dla Arki ale szybko wybijają gospodarze
89'
Madej z wolnego sprzed pola karnego ale ostatecznie piłkę łapie Moretto
90'
Sędzia doliczył 3 minuty do czasu gry
90+2
Gdynianie nie kwapią się do wznowienia gry po faulu.
90+2
Szewczuk obok bramki Arki.
90+3
Celeban pada po starciu z Ivanovskim
90+3
Koniec meczu. Śląsk - Arka 5:0. Arka została zdegradowana, wrocławianie na podium mistrzostw Polski.

Tabela wprowadzona: 2011-05-30
Pozostałe wyniki 30 kolejki ekstraklasy: Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 1:2 (1:0), Lech Poznań - Korona Kielce 4:0 (2:0), Górnik Zabrze - Widzew Łódź 4:0 (1:0), Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 2:1 (1:0), Legia Warszawa - Polonia Bytom 4:0 (2:0), GKS Bełchatów - Cracovia 1:0 (0:0), Wisła Kraków - Polonia Warszawa 0:2 (0:2).

Opinie (629) ponad 50 zablokowanych

• czekałem na ten dzień od dawna (10)

1 liga

• 292 67

• i to z jakim wspaniałym akcentem na koniec, oh 0:5 :) (5)

Panom już podziękujemy, za wysokie progi jak na co niektórych nogi.

• 62 3

• (4)

do zorientowanych - czy Arka ma zgodę czy kosę z Turem Turek, LKS Nieciecza i Kolejarzem Stroże???

• 24 2

• UWAGA ZAGADKA TYLKO DLA PRAWDZIWYCH ARKOWCÓW!!! (1)

O KIM MOWA?
      (ur. 20 czerwca 1968 roku w Gdyni) - polski samorządowiec i działacz sportowy, w przeszłości radny Rady Miasta Gdyni.

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku, gdzie kontynuował naukę na studiach doktoranckich.

Współtworzył Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pracował jako Dyrektor Regionalny w spółce teleinformatycznej, pełniąc przez trzy lata funkcję z-cy Dyrektora tej placówki. Zaraz po studiach pracował w Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA, gdzie w wyniku uznania awansował po raz pierwszy na stanowisko Dyrektora. W trakcie pracy w YMCA zdobył w 1997 roku nagrodę Wojewody Gdańskiego "Bursztynowego Mieczyka" dla najszybciej rozwijającej się organizacji. Drugą kadencję był radnym Gdyni wybranym z okręgu Śródmieście, Kamienna Góra, Wzg. Św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo. Pełnił funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej. Pracował także w komisji budżetowej oraz w komisjach strategii i polityki gospodarczej, a także sportu i rekreacji. Współtworzył "Program współpracy władz miasta Gdyni z organizacjami pozarządowymi". Od początku pracował w komisji konsultacyjnej opiniując dla zarządu miasta wnioski gdyńskich stowarzyszeń. W ramach działalności społecznej zasiadał w Radzie Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które pomaga Polakom na wschodzie. Wybrany został do pierwszej Rady Nadzorczej spółki Ekstraklasa SA. W wyborach samorządowych w 2006 został wybrany na trzecią kadencję do Rady Miasta z okręgu wyborczego numer 4, zdobywając 1464 głosy.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu został zatrzymany 22 listopada 2006 roku przez policję w związku z aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej. 24 listopada Rada Nadzorcza SSA Arka Gdynia do czasu wyjaśnienia sprawy zatrzymania zawiesiła Milewskiego w pełnieniu obowiązków prezesa i członka zarządu a 30 listopada Wydział Dyscypliny PZPN zawiesił go w prawach działacza Związku. Do końca stycznia 2007 prokuratura postawiła mu zarzuty "ustawienia" 27 meczów. 15 marca 2007 opuścił areszt po wpłaceniu kaucji. 27 marca tego samego roku Milewski zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie klubu.

Z powodu zatrzymania przez policję nie złożył ślubowania i nie objął mandatu radnego. Po zwolnieniu z aresztu, 27 marca 2007 ogłosił, że "kierując się troską o dobre imię gdyńskiego samorządu, do czasu wyjaśnienia wszystkich zarzutów stawianych mi przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu, nie zamierzam obejmować mandatu radnego Miasta Gdyni". Mandat Milewskiego ma pozostać wolny do czasu zakończenia postępowania sądowego.

3 kwietnia 2009 roku został skazany na karę 4 lat pozbawienia wolności w związku z aferą korupcyjną. 20 maja 2010 sąd apelacyjny obniżył wymiar kary do 3 lat .