Belgia - Polska 6:1. Reprezentacyjny raport nie tylko o pogromie w Brukseli

8 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 03:09 (9 czerwca 2022)
Robert Lewandowski strzelił gola na 1:0 dla Polski w Brukseli, ale ostatecznie Belgia wygrała aż 6:1. Robert Lewandowski strzelił gola na 1:0 dla Polski w Brukseli, ale ostatecznie Belgia wygrała aż 6:1.

Polska przegrała z Belgią aż 1:6 (1:1) w drugim meczu grupy 4 dywizji A Ligi Narodów, choć po golu Roberta Lewandowskiego rozpoczęła od... prowadzenia. Pogrom biało-czerwonych w Brukseli jest najwyższą porażką od 12 lat, kiedy również 8 czerwca zostali rozbici na wyjeździe przez Hiszpanię 0:6. Jednak reprezentacyjny raport to także pozytywne wieści związane z występami piłkarzy Lechii GdańskArki Gdynia. Jan Biegański rozegrał całe spotkanie i był kapitanem, a Mateusz Stępień wszedł do gry w 78. minucie w wygranym meczu reprezentacji Polski do lat 20 na wyjeździe nad Włochami 1:0. Filip Koperski i Marcel Prenkiewicz z dobrym skutkiem zaprezentowali się w kadrze do lat 18, a Kristers TobersOmran Haydary grali w pierwszych reprezentacjach.

Lechia Gdańsk powiększyła zarząd klubu. Sprawdź, kto wszedł do władz

Pogrom w Brukseli

Po zwycięstwie na inaugurację grupy 4 dywizji A Ligi Narodów nad Walią 2:1 sięgaliśmy w przeszłość, aby znaleźć, kiedy po raz ostatni selekcjoner reprezentacji Polski pracę rozpoczął od trzech meczów bez porażki. Było to w 2002 roku. Wówczas Paweł Janas nie przegrał czterech pierwszych spotkań, po dwa wygrywając i remisując.

Jednak w Brukseli ekipa Czesława Michniewicza, która miała na koncie 2 zwycięstwa i remis, już dalej do passy sprzed 20 lat nie nawiązała. Natomiast musieliśmy sprawdzić, kiedy po raz ostatni miał miejsce taki pogrom, który stał się udziałem biało-czerwonych w meczu z Belgią.

Przeczytaj o udanym początku Czesława Michniewicza z reprezentacją Polski. Z kim się pod tym kątem mierzył?

Co ciekawe również 8 czerwca, ale roku 2010, za kadencji Franciszka Smudy Polska przegrała w Murcii, w towarzyskim spotkaniu z Hiszpanią aż 0:6.

Natomiast największa klęska w historii międzynarodowych meczów polskich piłkarzy miała miejsce 26 czerwca 1948 roku. Wówczas w Kopenhadze przegrali z Danią aż 0:8.

Ranking. Kto najlepszym piłkarzem Arki Gdynia? Możecie się zdziwić

Teraz biało-czerwoni muszą szybko otrząsnąć się z tego pogromu, gdyż już 11 czerwca o godz. 20:45 zagrają w Rotterdamie. Przypomnijmy, że Holandia w pierwszej kolejce wygrała na wyjeździe z Belgią 4:1, a 8 czerwca, również na wyjeździe zwyciężyła Walię 2:1 i z kompletem punktów prowadzi w grupie 4 dywizji A Ligi Narodów.

- Powiedziałem drużynie, że ten mecz długo będzie siedział w naszych głowach. Musimy zapamiętać dobre momenty i to jak gra przeciwnik na światowym poziomie. Zapłaciliśmy surową cenę za to, że chcieliśmy grać, a nie tylko wybijać. Momentami gra była dla nas po prostu za szybka - ocenił trener Michniewicz na pomeczowej konferencji prasowej.

Lechia Gdańsk wraca do treningów. Sprawdź, jak ma się zmienić kadra biało-zielonych

Belgia - Polska 6:1 (1:1)

Trossard 73, 80, Witsel 42, K.De Bruyne 59, Dendoncker 83, Openda 90 - Lewandowski 28

BELGIA: Mignolet - Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen - Castagne (84 T.Hazard), Witsel (84 Faes), Tielemans, K.De Bruyne (75 De Ketelaere), E.Hazard (66 Trossard), Carrasco - Batshuayi (84 Openda)

POLSKA: Drągowski - Gumny, Glik, Bednarek, Puchacz (46 Bereszyński) - J.Kamiński (81 Zalewski), Żurkowski, Krychowiak (46 D.Szymański), Zieliński, S.Szymański (66 Cash) - Lewandowski (69 Buksa)

U-20: Włochy - Polska 0:1. Jan Biegański - kapitan, Mateusz Stępień

Reprezentacyjny raport numer dwa z czerwcowych występów piłkarzy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia rozpoczynamy od zwycięstwa reprezentacji Polski do lat 20 w towarzyskim meczu nad Włochami. W San Benedetto del Tronto podopieczni selekcjonera Miłosza Stępińskiego wygrali 1:0 po golu Maksymiliana Tkocza (Odra Opole) w 90. minucie. Natomiast 16. minucie bramkarz Kacper Tobiasz (Stomil Olsztyn) obronił rzut karny, który wykonał Simone Panada (Włochy) z Atalanty Bergamo.

Arka Gdynia dokonała pierwszego transferu. Sprawdź też, kto odejdzie

Kapitanem polskiej drużyny był Jan Biegański. Środkowy pomocnik Lechii rozegrał pełne 90 minut. Był to jego szósty występ w kadrze w tej kategorii wiekowej. Został przez sędziego ukarany żółtą kartką.

Jan Biegański (z lewej) jako kapitan rozegrał cały mecz w reprezentacji Polski U-20, która pokonała na wyjeździe Włochy 2:0. Natomiast Kristers Tobers zaliczył pełne 90 minut w wygranym spotkaniu Łotwy w Lidze Narodów. Jan Biegański (z lewej) jako kapitan rozegrał cały mecz w reprezentacji Polski U-20, która pokonała na wyjeździe Włochy 2:0. Natomiast Kristers Tobers zaliczył pełne 90 minut w wygranym spotkaniu Łotwy w Lidze Narodów.
Natomiast debiutował Mateusz Stępień. Skrzydłowy Arki wszedł na boisko w 78. minucie. Dla niego to w ogóle drugi występ w narodowych barwach. Wcześniej tylko raz zagrał w kadrze U-17.

Weź udział w wywiadzie z piłkarzem Lechii Gdańsk

POLSKA: Tobiasz (46 Bieszczad) - Szymański, Peda, Tkocz - Marczuk (85 Talar), 14 Gerbowski (46 Rakoczy), Biegański, Walicki (64 Cielemęcki), Ibe-Torti (64 Iskra) - Szymczak (78 Kocyła), Pyrka (78 Stępień)

Łotwa - Liechtenstein 1:0. Kristers Tobers

Łotwa próbuje się wyrwać z najniższego poziomu rozgrywek Ligi Narodów. W pierwszej grupie dywizji D wygrała drugi mecz bez straty gola. Tym razem w Rydze pokonała Liechtenstein 1:0 po golu rezerwowego Artursa Zjuzinsa (FK RFS Ryga) w 73. minucie.

Kristers Tobers zagrał w pierwszej reprezentacji Łotwy już po raz 16. 21-latek, choć w Lechii jest najczęściej środkowym obrońcą, to w drużynie narodowej zaliczył pełny mecz w roli defensywnego pomocnika.

Lechia Gdańsk zarobiła rekordowe pieniądze. Sprawdź, ile wyniesie wypłata od Ekstraklasa SA

Na pewno nie będzie go w Gdańsku 9 czerwca, gdy drużyna ma rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Dzień później Kristers może zagrać w Kiszyniowie z Mołdawią, a czerwcowe mecze w Lidze Narodów zakończy 14 czerwca w Vaduz, spotkaniem rewanżowym z Liechtensteinem.

Wygrana i remis reprezentacji Polski U-18. Filip Koperski, Marcel Prendkiewicz

Reprezentacja Polski do lat 18 udział w turnieju towarzyskim w Słowenii zakończyła remisem z gospodarzami 0:0 oraz wysokim zwycięstwem nad Macedonią Północną 6:1.

Sprawdź, ile kilometrów spędzi w podróży w najbliższym sezonie Arka Gdynia

Mocną pozycję w ekipie selekcjonera Marcina Brosza ma Filip Koperski. Piłkarz Lechii zagrał we wszystkich meczach turnieju na pełnym dystansie czasowym. Łącznie w kadrze tego rocznika ma już 4 występy.

Natomiast Marcel Prendkiewicz po niespełna pół godziny z ławki w debiucie, w przegranym spotkaniu ze Słowenią 0:2, w dwóch kolejnych meczach był już piłkarzem podstawowej "11". Z Macedonią rozegrał pełne spotkanie, a w rewanżu z gospodarzami był na boisku do 56. minuty.

Jaki wakat jest do obsadzenia w Lechii Gdańsk? Co z wypożyczonymi piłkarzami?

Warto dodać, że w tej kadrze są także byli piłkarze trójmiejskich klubów, którzy obecnie próbują sił poza granicami Polski: Kacper Urbański (poprzednio Lechia, teraz Bologna) i Oliwier Zych (Arka, Aston Villa).

Polska - Macedonia Północna 6:1 (4:0)

Szymon Michalski 19, Igor Drapiński 34, Jan Żuberek 44, George Chmiel 45, Miłosz Brzozowski 48, Kacper Urbański 65 (karny) - Dejvid Mitrevski 75

POLSKA: Zych - Predenkiewicz, Koperski, Michalski, Drapiński, Kolan (46 Brzozowski) - Stalmach (46 Kozubal), Urbański, Antczak (59 Biniek) - Chmiel, Żuberek

Słowenia - Polska 0:0

POLSKA:
Abramowicz (80 Weirauch) - Predenkiewicz (56 Kolan), Koperski, Michalski, Matyjewicz, Brzozowski - Kozubal (80 Kaczmarski), Urbański (62 Biniek), Antczak (80 Kowalczyk) - Chmiel (62 Stalmach), Żuberek (62 Kamiński)

U-21: Polska - Niemcy 1:2. Jakub Kałuziński

Reprezentacja Polski nie zagra w barażach o awans do finałów młodzieżowych mistrzostw Europy 2023, a tym samym straciła też wszelkie szanse ubiegania się o prawo gry w igrzyskach olimpijskich 2024.

Nie pomógł doping blisko 12 tysięcy kibiców w Łodzi. W ostatnim meczu grupy B podopieczni Macieja Stolarczyka przegrali z pewnymi już awansu do turnieju finałowego Niemcami 1:2 (1:1) i przegrali 2. miejsce na rzecz Izraela.

Jakub Kałuziński już tego lata: nowy kontrakt w Lechii Gdańsk czy transfer? Przeczytaj wywiad z pomocnikiem

Drugi występ w narodowej młodzieżówce zaliczył Jakub Kałuziński. Pomocnik Lechii, który w debiucie strzelił gola, grał od 58. minuty. Został przez sędziego ukarany żółtą kartką.

Polska - Niemcy 1:2 (1:1)

Bartosz Białek 34 - Youssoufa Moukoko 25, 84

POLSKA: Miszta - Walukiewicz (68 Gruszkowski), Mosór, Kiwior, Karbownik (85 Pieńko) - Łakomy (58 Fornalczyk), Lederman (58 Kałuziński), Poręba, Kozłowski, Skóraś - Białek (68 Benedyczak)

Omran Haydary z rezerw Lechii do reprezentacji Afganistanu

Omran Haydary kontrakt w Gdańsku ma ważny jeszcze na kolejny sezon, ale już wiosnę spędził w IV-ligowych rezerwach Lechii. 5 goli w 9 meczach wystarczyło, aby 24-latek otrzymał kolejne powołanie do pierwszej reprezentacji Afganistanu.

Ryszard Tarasiewicz na dłużej w Arce Gdynia. Co obiecali po przedłużeniu kontraktu trener i prezes?

W towarzyskim meczu na Thong Nhat Stadium w Wietnamie jego drużyna przegrała z gospodarzami 0:2 (0:1). Haydary rozegrał cały mecz jako prawoskrzydłowy. Został ukarany przez sędziego żółtą kartką.

Natomiast na otwarcie turnieju grupy D eliminacji Pucharu Azji w Indiach Afganistan przegrał z Hongkongiem 1:2 (0:2). Haydary zaliczył cały mecz. Był to jego 10. występ w narodowych barwach. Na koncie ma gola sprzed 3 lat, którego strzelił Tadżykistanowi.

Przeczytaj pierwszy raport czerwiec 2022 z reprezentacyjnych występów piłkarzy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia