Bez straty gola. Taki klucz do wygranej Arki Gdynia w derbach wskazuje historia

24 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Czy Tadeusz Socha i Adam Danch derby obejrzą z ławki rezerwowych, czy też potrzebni będą w pierwszy składzie? Kontuzje są nie tylko w defensywie. Z czasem walczy także Luka Zarandia. Czy Tadeusz Socha i Adam Danch derby obejrzą z ławki rezerwowych, czy też potrzebni będą w pierwszy składzie? Kontuzje są nie tylko w defensywie. Z czasem walczy także Luka Zarandia.

Arka Gdynia przystąpi do derbów z Lechią w Gdańsku jako najlepsza defensywa w ekstraklasie. To miano zostało zdobyte, mimo że żelazny blok w tej formacji został nadwyrężony w ostatnim czasie przez kontuzje: Luki Maricia i Damiana Zbozienia. I właśnie gra na "zero" z tyłu wydaje się być kluczem do przełamania fatalnej serii ostatnich meczów z lokalnym rywalem. Ostatni sukces żółto-niebieskich miał miejsce blisko 11 lat temu, gdy właśnie nie pozwolili biało-zielonych strzelić gola. Taki sam był jej patent na sukcesy w Pucharze Ekstraklasy.

PRZYPOMNIJ SOBIE, KTO STRZELAŁ GOLE DLA ARKI W DERBACH W XXI WIEKU

Arka Gdynia po raz ostatni derby z Lechią Gdańsk o ligowe punkty wygrała 4 listopada 2007 roku. Na własnym stadionie triumfowała po golu Grzegorza Nicińskiego 1:0. Potem były już tylko zwycięstwa w ramach Pucharu Ekstraklasy w sezonie 2008/09: 2:0 i 1:0. Jak widać wszystkie te trzy sukcesy wyróżnia to, że żółto-niebiescy osiągnęli je, nie tracąc żadnego gola.

Natomiast, gdy przyszło do rywalizacji w ekstraklasie między trójmiejskimi klubami, Arka zawsze traciła co najmniej 1 bramkę. Dlatego w 11 takich grach ma fatalny bilans: 0 wygranych, 2 remisy i 9 przegranych przy bilansie bramkowym 10:20. Tylko czterech ostatnich meczach meczach Lechia strzeliła Arce 9 goli, wygrywając kolejno: 2:1, 1:0, 4:2 i 2:1.

Jak pokazuje historia żółto-niebiescy potrafią zdobywać bramki w derbach, ale ich piętą achillesową było to, że jeszcze więcej ich tracą. W sobotę żółto-niebiescy mają prawo liczyć, że defensywa - jak przed laty - znów będzie ich atutem.

W 12 kolejkach bieżącego sezonu podopieczni Zbigniewa Smółki stracili 12 goli. To najmniej ze wszystkich drużyn ekstraklasy. Z drugiej strony tylko trzykrotnie udało im się kończyć mecze bez straconego gola. Udało im się to u siebie w spotkaniu z Lechem Poznań (1:0) oraz w obu wyjazdach do Krakowa (po 0:0 z Wisłą i Cracovią).

JAK KUPIĆ BILETY NA DERBY W GDAŃSKU?

Siłą defensywy Arki długo była stabilizacja składu. Aż do 11. kolejki szkoleniowiec zawsze w "11" wystawiał tego samego bramkarza (Pavels Steinbors) oraz obrońców (od prawej: Damian Zbozień, Luka Marić, Fredrik Helstrup, Adam Marciniak). I zapewne tak byłoby nadal, gdyby nie kłopoty zdrowotne.

W 51. minucie spotkania z Zagłębiem Lubin boisko opuścił Marić. Mimo dwutygodniowej przerwy w rozgrywkach Chorwat nie zdołał się wykurować. Zabrakło go także w meczu we Wrocławiu ze Śląskiem, który z kolei przedwcześnie zakończył Damian Zbozień. I właśnie przy tych piłkarzach są znaki zapytania, jeśli chodzi o grę w sobotę. Arka nie komentuje jak poważne są to urazy, aby maksymalnie długo trzymać w szachu rywali. Z tego też m.in. względu środowy trening został zamknięty przed publicznością.

Nie ma wątpliwości, że gdy każdy z podstawowych pięciu piłkarzy bloku defensywnego, zgłasza gotowość do gry, to znajduje się w składzie. Tak było z Fredrikiem Helstrupem. Duńczyk doznał urazu w spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec i opuścił boisko w 76. minucie. Potem była jednak wrześniowa przerwa dla reprezentacji i duński stoper wrócił do pełni sił.

Gdy w trakcie meczu kontuzji doznawał jeden z podstawowych środkowych obrońców Arki, to za każdym razem w jego miejsce wchodził Adam Danch. Natomiast, gdy trener Smółka nie musiał działać szybko, wybierając tylko z tych, których wpisał do "18", a miał tydzień na zastanowienie to wrócił do koncepcji z początku sezonu.

PRZECZYTAJ O NAJLEPSZEJ SERII ARKI GDYNIA OD ROKU

Wówczas wydawało się, że Danch opuści Gdynię, gdyż miał zgodę na transfer na Cypr, a zmiennikiem Maricia był Christian Maghoma. To przecież Anglik zastąpił Chorwata w 59. minucie spotkania o Superpuchar Polski z Legią w Warszawie. Wtedy nie chodziło o uraz, ale zmiana była podyktowana tym, że Luka w ostatniej chwili dołączył do drużyny i nie było jeszcze sensu, aby angażować go w pełnym wymiarze czasowym.

- Byłem podekscytowany, że mogłem zadebiutować, ale nerwów nie było, bo piłka to moje życie. Po to się trenuje przez tyle lat, żeby krok po kroku robić postępy. Właśnie taki uczyniłem. Czekałem na tą szansę długo, ale powiedziałem sobie, że jak ją dostanę to pokażę się z najlepszej strony - mówił Maghoma po debiucie w ekstraklasie we Wrocławiu.
Gdyby Marić nie wykurował się do derbów, to trener Smółka postawi albo ma Maghomę albo na Danch. Na decyzję wpływ będzie miała nie tylko forma zawodników, ale także zagadnienia taktyczne. To wszak gracze o różnej charakterystyce. Po stronie Adama jest doświadczenie, a Anglik ma doskonałe warunki fizyczne (195 cm).

HELSTRUP O LIDEROWANIU W OBRONIE ARKI. PRZECZYTAJ WYWIAD

Natomiast kandydat do ewentualnego zastąpienia Zbozienia jest jeden. To Tadeusz Socha, który wszedł za Damiana również w spotkaniu we Wrocławiu. Jeszcze na początku poprzedniego sezonu to ten piłkarz grał w "11", ale po urazie, którego doznał w Zabrzu, już nie wrócił do podstawowego składu. Od 5. kolejki trener Leszek Ojrzyński zdecydowanie postawił na Zbozienia, a latem jego następca także pozostał przy tym piłkarzu na prawej stronie defensywy.

Stabilność na tej stronie boiska zależy także od tego, kto gra na prawej stronie pomocy. Z czasem walczy Luka Zarandia, którego zagrało we Wrocławiu. Absencja Gruzina pozwoliła przeciwko Śląskowi błysnąć 17-letniemu Mateuszowi Młyńskiemu. Obaj jednak zdecydowanie lepiej czują się w ofensywie niż destrukcji, a zatem tym bardziej ważna jest dyspozycja bocznego obrońcy.

• Śląsk Wrocław - ARKA GDYNIA 1:2 (1:1)
  • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 1:1 (1:0)
  • Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:1 (0:0)
  • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 3:1 (2:1)
  • Lech Poznań - Korona Kielce 2:1 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 3:3 (1:2)
  • Legia Warszawa - Wisła Kraków 3:3 (2:0)

• 0 0

• Paxiao to ten co go "Sobi" wykartkował ? (1)