Trójmiasto straciło tytuły mistrzów świata

23 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Dobiegła końca niesamowita seria Piotra Myszki. W jedenastu kolejny regatach mistrzostwa świata klasy RS:X zawodnik AZS AWFiS Gdańsk znajdował się zawsze w czołowej w "10", w tym trzykrotnie stanął na podium, w tym dwa razy na jego najwyższym podium. Dobiegła końca niesamowita seria Piotra Myszki. W jedenastu kolejny regatach mistrzostwa świata klasy RS:X zawodnik AZS AWFiS Gdańsk znajdował się zawsze w czołowej w "10", w tym trzykrotnie stanął na podium, w tym dwa razy na jego najwyższym podium.

Blisko 19 miesięcy Małgorzata Białecka i Piotr Myszka byli mistrzami świata w windsurfingowej klasie RS:X. Abdykowali w Enoshimie, gdzie rozdano kolejne medale w tej rangi imprezie. Deskarka SKŻ Ergo Hestia Sopot z powodu kłopotów zdrowotnych w ogóle nie poleciała do Japonii. Natomiast zawodnik AZS AWFiS Gdańsk był 14. Z biało-czerwonych najbliżej podium znalazła Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), która zajęła 4. miejsce.

W lutym 2016 roku, w Izraelu miały miejsce historyczne mistrzostwa świata dla trójmiejskiego windsurfingu. Wcześniej zdarzało się, że nasi panowie wygrywali regaty tej rangi wygrywali dubletem (Piotr Myszka przed Przemysławem Miarczyńskim w 2010 roku w Danii), ale nigdy wcześniej nie mieliśmy dwóch złotych medali jednocześnie. Tej sztuki dokonali dopiero Małgorzata Białecka i Myszka.

TAK RELACJONOWALIŚMY MISTRZOSTWA ŚWIATA 2016 I ZŁOTE MEDALE BIAŁECKIEJ I MYSZKI

Jako że w poprzednim roku były igrzyska olimpijskie, w których Piotr otarł się o medal (zajął 4. miejsce), trójmiejscy deskarze dzierżyli mistrzowskie tytuły aż przez blisko 19 miesięcy. W Japonii stawiło się 168 zawodniczek i zawodników z 41 krajów, w tym 10 reprezentantów Polski.

Bez walki złoto oddała Białecka, która zrezygnowała ze startu, tłumacząc się kłopotami zdrowotnymi. Natomiast Myszka na akwenie, na którym rozegra się walka w igrzyskach 2020 roku, zajął 14. miejsce.

To najsłabszy wynik gdańszczanina w historii mistrzostw świata RS:X. Warto podkreślić, że począwszy od 2006 roku, w jedenastu kolejnych regatach tej rangi Piotr zawsze plasowała się w czołowej "10".

14. miejsce - 2017

SPRAWDŹ WYNIKI INNYCH TRÓJMIEJSKICH ŻEGLARZY W TEGOROCZNYCH MISTRZOSTWACH ŚWIATA. BYŁO M.IN. 4 MIEJSCE

Generalnie wyniki wszystkich reprezentantów okazały się poniżej oczekiwań. W myśl założeń PZŻ na przykład na podium mieli stanąć Myszka i Zofia Noceti-Klepacka, a dwoje sopocian Maja DziarnowskaPaweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia) powinni osiągnąć pozycje 4-8.

Jednak związek nie docenił najwyraźniej warunków, które panują w Enoshimie. Niczym podczas igrzysk 2012 roku w Pekinie, także i teraz czołowe miejsca zajęli najlżejsi uczestnicy regat. Aż pięć z sześciu medali w Japonii zdobyli reprezentanci Chin.

Wśród pań obsadzili oni podium w komplecie. Wygrała wicemistrzyni olimpijska z Rio - Peina Chen przed Jiahui Wu i Yunxiu Lu. Czwarta była deskarska Legii Warszawa, której od brązu dzielił tylko jedn punkt, czyli na przykład jedna jej pozycja wyżej (była 4) lub jedna niższa rywalki (6) w punktowanym podwójnie ostatnim wyścigu.

Trójmiejskie deskarki zakończyły mistrzostwa w piątej "10": 43. Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), 46. Dziarnowska, 49. Karolina Lipińska (obie SKŻ Ergo Hestia).

W rywalizacji mężczyzn złoto zdobył Bing Ye, brąz Mengfan Gao, a przedstawicieli Chin rozdzielił Mateo Sanz Lanz (Szwajcaria).

W drugiej części regat pogubił się Tarnowski. Sopocianin wygrał inauguracyjny wyścig, a eliminacje ukończył na 3. miejscu. Jednak w wyścigach finałowych nie potrafił zająć wyższej pozycji niż 15., co spowodowało, że w końcowej klasyfikacji zajął 18. pozycję.

32. miejsce zajął inny dekstarz SKŻ Ergo Hestia - Maciej Urbanowicz.

Opinie (5)

• szkoda bo zawsze medale były

przyzwyczailiśmy się :)

• 5 2

• za drogie sa oplaty za postoj w basenie portowym

ludzie biedne a basen jachtowy za grube tysiace. pogielo lansiarzy.

i te motorowki.... wszedzie....

• 4 1

• No przeciez nie moze non stop wygrywac.... (1)

Swoje wygrywal w swoim czasie...itak sie dlugo chlop trzymal...wy byscie chcieli zeby ciagle byl numero uno? Wszystko ma granice.......moze mial zly tydzien? Moze po prostu ma juz dosc...

• 4 1

• zły dzień? regaty przez tydzień trwały

a jak ma dość to niech skończy

• 1 3

• ...

Te regaty były rozegrane w bardzo słabym wietrze, co preferowało lekkich zawodników. Przecież Ci, co wygrali to ważą po 60 kg.
    Niestety, czasem tak bywa, to jest piękno sportu, że jest nieprzewidywalny.
    Ale to, że mamy mocnych zawodników w windsurfingu i liczących się na świecie, to fakt, i te regaty tego nie zmieniły.