Lechia lepsza od Arki, porażka Ogniwa

11 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 20:10 (11 czerwca 2016)

W derbach Trójmiasta rugbiści Lechii pokonali na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni Arkę 39:19 (27:9). I przynajmniej na moment objęli prowadzenie w ekstralidze. Chwilę później na pozycję lidera powrócili jednak Budowlani Łódź, którzy pokonali na własnym boisku Ogniwo Sopot 34:3 (15:3). Tym samym, przed ostatnią kolejką nie zaszły zmiany w kolejności w grupie mistrzowskiej.

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 19:39 (9:27)
Punkty dla Arki: Banaszek 14, Sirocki 5
Punkty dla Lechii: Janeczko 19, Nowokreszczenow 5, Wójtowicz 5, Kwiatkowski 5, Krasnodemski 5

ARKA: Bojek, Podolski, Bartkowiak, Zdunek (78 Mikołajczyk), Perzak (41 Plichta), Zypper, Grabowski (74 Witt), Dąbrowski, Szostek (74 Szyc), Banaszek, Rakowski (77 Simionkowski), Szrejber, Zaradzki, Sirocki (75 Machnio), Stępień

LECHIA: Kaszuba (77 Muchlado), Buczek (68 Wenta), Kacprzak (77 Kamoń), Paul, Lademann, Nowokreszczenow, Olszewski (74 Beśka), Zdun (63 Krzysztofik), Janeczko, Popławski (68 Piszczek), Wójtowicz, Wilczuk, Bracik (62 Narwojsz), Kwiatkowski, Krasnodemski

Derby w Gdyni były ważne dla jednej i drugiej drużyny, choć skład finału i meczu o 3. miejsce został już rozstrzygnięty. Obie drużyny walczą o to, aby być gospodarzem spotkania o 1. i 3. pozycję, ale są w gorszej sytuacji, gdyż muszą liczyć na potknięcia, Lechia - Budowlanych, Arka - Ogniwa.

Już w 3. minucie spotkania gdańszczanie znaleźli się w polu punktowym przeciwnika. Do tego biało-zieloni podwyższyli i szybko zrobiło się 7:0 dla przyjezdnych. Gdynianie, bazujący w pierwszej połowie na celnych kopnięciach Dawida Banaszka nie byli w stanie prowadzić wyrównanej gry z zespołem Pawła Lipkowskiego. Jego drużyna do kopnięć za trzy punkty dokładała także przyłożenia. Dlatego też do przerwy prowadziła 27:9.

W sumie gdańszczanie w całym meczu zaliczyli 5 przyłożeń i tylko po jednym nie udało się im podwyższyć. Arce ta sztuka udała się dopiero w 71. minucie. Wtedy było już za późno, aby myśleć o korzystnym wyniku.

- Pomimo wyniku nie uważam tego zwycięstwa za łatwe, a bardziej za wypracowane. Bardzo mnie cieszy, ponieważ w Gdyni nie wygrywa się łatwo. Arka była w pełnym składzie. Natomiast my byliśmy zespołem przeważającym, przede wszystkim skuteczniejszym. Siłą, szybkością nie ustępowaliśmy rywalowi, a siła formacji młyna robiła wrażenie - ocenia Lipkowski.
- Zaangażowanie i podejście do meczu było takie, jakiego należy oczekiwać w grze z Budowlanymi. Jeśli jeszcze udałoby się popełnić mniej błędów, to jesteśmy w stanie z nimi powalczyć. Nie ukrywamy, że już teraz przygotowujemy się do meczu finałowego. Od kiedy wiemy, że zagramy w finale to celem jest zdobycie złota - dodaje.
Przez chwilę w sobotę gdańszczanie byli na pierwszym miejscu w tabeli. Aby je utrzymali Ogniwo musiało pokonać w Łodzi Budowlanych.

Budowlani Łódź - Ogniwo Sopot 34:3 (15:3)
Punkty dla Ogniwa:
Piotrowicz 3

OGNIWO: Mokrecow (60 Irla), Rau, Wilczuk, A. Piotrowski (70 Rutkiewicz), Zeszutek, Niedźwiecki, Rogowski, Graban (3 Nitschke), Piotrowicz, Pogorzelski (51 Kreska), Czasowski (50 Najdul), Przychocki (73 Szulta), Szczepański, Hodura (65 M. Piotrowski), Żuk

Mecz ten rozpoczął się pięć minut później niż starcie w Gdyni. Ogniwo prowadziło w nim wyrównaną grę, ale gospodarze mieli z niej więcej punktów.

Niestety dla sopocian, przy stanie 3:8 goście przeprowadzili akcję, z której zdobyli przyłożenie. Widać było jednak dokładnie, jak piłka wypada rugbiście gospodarzy do przodu, a to oznacza błąd i stratę. Nie zauważył tego jednak sędzia, Budowlani przenieśli "jajo" na pole punktowe gości i podwyższyli.

- W drugiej połowie, przy stanie 27:3 dla Budowlanych mieliśmy karnego, ale zdecydowaliśmy się nie kopać na słupy, a podjąć grę. Niestety nie zdobyliśmy z niej kolejnych punktów. Nie da się ukryć, że spotkanie w Łodzi było dla nas o nic, dlatego mogliśmy próbować wielu wariantów. Spotkania o stawkę zaczną się od kolejnego weekendu - mówi Karol Czyż, trener Ogniwa.

8 Posnania 19 1 0 18 147:644 -4

* Posnania nie przystąpiła do rundy wiosennej.

Tabela wprowadzona: 2016-06-20

Wyniki 19 kolejki

• Grupa mistrzowska
  • ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 19:39 (9:27)
  • Budowlani Łódź - OGNIWO SOPOT 34:3 (15:3)
  • Grupa spadkowa
  • Orkan Sochaczew - Pogoń Siedlce 20:45 (15:28)
  • Skra Warszawa - Posnania 25:0 (walkower)

Opinie (27) 5 zablokowanych

• tak juz beda konczyc wszystkie derby ........ :) (1)

• 45 37

• Mata czereśniaki bal na 102 ;)

• 0 6

• Lechia mistrzem polski weteranow

• 29 6

• brawo Arka za walke do konca

Lechia była dziś lepszą, niech wygrają z Budowlanymi, aby mistrz został w 3city. A my musimy skupić się na walce o brąz. Dobrze, że wrócił Banaszek.

• 51 4

• Lechia prawie drugim garniturem

Rolo zawieszony,Wioslo kontuzja,Nie wiem czemu nie grali Nowek i Rokicki,Zajac...Hebda,Dlugi i Jajo pewnie na Lodzi final dojada,Plonek tez jak wyleczy kontuzje moze wystapi.Brawo za zwyciestwo!!!!!!!!!!!!