Wiadomości

Sopot zorganizuje żeglarskie regaty MŚ i ME

Małgorzata Białecka objęła prowadzenie w mistrzostwach świata w klasie RS:X. W 2018 roku najlepsi w tej specjalności w kategorii seniorów i juniorów walczyć będą w kontynentalnym championacie w Sopocie.
Małgorzata Białecka objęła prowadzenie w mistrzostwach świata w klasie RS:X. W 2018 roku najlepsi w tej specjalności w kategorii seniorów i juniorów walczyć będą w kontynentalnym championacie w Sopocie. fot. Joanna Kurkowska

Sopot otrzymał prawo organizacji trzech prestiżowych regat żeglarskich. W lipcu tego roku przeprowadzi mistrzostwa Europy w klasie Techno, a dwa lata później w rywalizacji tej samej rangi podejmie juniorów i seniorów w jedynej windsurfingowej specjalności olimpijskiej - RS:X. Natomiast w 2017 roku odbędą się mistrzostw świata katamaranów. Obecnie trójmiejscy deskarze są na dobrym kursie, by sięgnąć po medale globalnego championatu w Izraelu. Wśród pań liderką jest Małgorzata Białecka, a w rywalizacji mężczyzn Paweł Tarnowski zajmuje drugie, a Piotr Myszka trzecie miejsce.Mistrzostwa świata w olimpijskiej klasie RS:X trwają w Izraelu. Tam też zapadła decyzja o przyznaniu organizacji najważniejszych regat na następne lata. Sopot otrzymał po raz kolejny mistrzostwa Europy. Tym razem najlepsi juniorzy i seniorzy kontynentu stawią się w Polsce w 2018 roku.

Przypomnijmy, że Sopot już dwukrotnie gościł mistrzostwa Europy seniorów w klasie olimpijskiej. W 2004 roku w Mistralu złoty medal wywalczył Przemysław Miarczyński, a kruszców nie zabrakło dla biało-czerwonych także w juniorskich klasyfikacjach. Medalistką była m.in. Małgorzata Białecka, która w tym roku przygotowuje się do olimpijskiego debiutu.

WYNIKI MISTRZOSTW EUROPY 2004. STARTOWALI NIE TYLKO SENIORZY

Natomiast w 2010 roku Sopot zorganizował mistrzostwa Europy juniorów i seniorów w RS:X. Brązowe medale zdobyli: Zofia KlepackaPiotr Myszka, a wśród młodzieży po złoto sięgnął Arkadiusz Brzozowski.

KLASYFIKACJE ME SOPOT 2010

W lipcu tego roku do Sopotu przyjadą najmłodsi adepci windsurfingu. Mistrzostwa Europy rozegrano zostaną w klasie przygotowawczej - Techno. Spodziewanych jest około 300 uczestników. Natomiast rok 2017 to mistrzostwa świata katamaranów klasy A. To jednoosobowe, bardzo zaawansowane technologicznie i konstrukcyjnie jednostki.

Mistrzostwa windsurfingowe zorganizuje SKŻ Ergo Hestia, a regaty katamaranów UKS Navigo. Przedstawiciele tego pierwszego klubu obecnie udanie walczą w eliminacjach mistrzostw świata w klasie RS:X.

TAK PRZEDSTAWIAŁY SIĘ KLASYFIKACJE PO PIERWSZYM DNIU REGAT W IZRAELU

Po drugim dniu zawodów liderką wśród pań została Małgorzata Białecka. Sopocianka wygrała trzy z czterech wyścigów w swojej grupie i nad drugą w klasyfikacji - Flavią Tartaglini (Włochy) ma już 9 punktów przewagi. Natomiast prowadząca po inauguracyjnych startach - Zofia Noceti-Klepacka spadła na 6. miejsce. Tuż za nią jest Natalia Kosińska, niegdyś deskarka m.in. AZS AWFiS Gdańsk, która od kilku lat startuje w barwach Nowej Zelandii.

TUTAJ PEŁNA KLASYFIKACJA PAŃ

Zmienili się również liderzy w męskiej rywalizacji. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) wygrał czwarty wyścig, ale we wcześniejszych osiągał metę na 5. i 7. miejscu, co oznaczało dla niego spadek z pozycji współprzodownika na 3. lokatę. Po trzech 2. pozycjach z rzędu także taką w klasyfikacji generalnej zajmuje obecnie sopocianin Paweł Tarnowski. Pomiędzy trójmiejskimi deskarzami jest 4 punkty różnicy.

Natomiast zawodnik SKŻ Ergo Hestii ma identyczny dorobek jak lider - Nick Dempsey. O wyższej pozycji utytułowanego Brytyjczyka zdecydowało to, że wygrał on jeden z biegów, gdy Pawłowi to jeszcze w Izraelu się nie udało.

W kategorii do lat 21 w walce o podium liczy się Radosław Furmański. Po drugim dniu regat deskarz DKŻ Dobrzyń spadł z 2. na 3. miejsce. W tej grupie zdecydowanie przewodzi Mattia Camboni (Włochy), ale różnice na pozycjach 2-6 są nieznaczne.

Nadal w Izraelu nie widzie się Przemysławowi Miarczyńskiemu. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich z 2012 roku, były mistrz świata i Europy plasuje się dopiero na 40. miejscu. W najlepszych wyścigu metę osiągnął jako 12.

PEŁNA KLASYFIKACJA DESKARZY

W środę nie udało się rozegrać dwóch ostatnich wyścigów w grupach. Tym samym eliminacje zakończyły się na 4 startach. Teraz nastąpi podział na grupę złotą i srebrną, w których w czwartek i piątek odbędą się biegi finałowe. Ostatniego dnia regat, w sobotę już tylko 10 najlepszych deskarek i najlepszych deskarzy popłynie w punktowanym podwójnie wyścigu medalowym.

Opinie (5)

 • Ja to obsłużę, ja mam zaplecze!!! (1)

  Wszystko zapewnię - sportowcom, kibicom. Na pewno dogadam się z władzami na dobre ceny za wszystko. Wszelkie formy rozliczenia przed i po imprezie dopuszczalne u mnie.

  • 4 0

  • ..Mariola..? Mariola spod dworca..?..

   • 4 0

 • jest potencja sa wyniki trzeba promowac piekny sport !!!

  • 2 3

 • Brawo Sopot

  • 4 4

 • Nie wiem czy dojdzie to do skutku,

  Może nie być egidy um Sopotu.
  Sprawa Opery leśnej i centrum handlowego udającego dworzec, powoli odbija sie czkawką.

  • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane