Portugalia przerwała polskie marzenia

30 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Jakub Wawrzyniak rozczarowany Euro 2016
Robert Lewandowski strzelił gola już w 100. sekundzie meczu z Portugalią, ale to nie wystarczyło do półfinału Euro 2016. Tym razem to biało-czerwoni przegrali w karnych. Robert Lewandowski strzelił gola już w 100. sekundzie meczu z Portugalią, ale to nie wystarczyło do półfinału Euro 2016. Tym razem to biało-czerwoni przegrali w karnych.

Koniec polskich marzeń o pierwszym w historii medalu piłkarzy w mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni w Marsylii, w meczu z Portugalią objęli prowadzenie już w 100 sekundzie, ale po 90, a potem po 120 minutach był remis 1:1. Półfinalistę wskazały karne. Podopieczni Adama Nawałki przegrali 3:5, a jedenastki nie wykorzystał Jakub Błaszczykowski. Tym samym to nasi rywale 6 lipca o godzinie 21 w Lyonie zmierzą się w pojedynku o finał ze zwycięzcą meczu Belgia - Walia. Dla nas Euro 2016 już się skończyło.

3:5 Quaresma

POLSKA: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (97 Jodłowiec), Grosicki (82 Kapustka) - Milik - Lewandowski

PORTUGALIA: Patricio - Soares, Pepe, Fonte, Eliseu - W.Carvalho (96 13. Danilo) - Mario (80 Quaresma), Sanches, Silva (74 Moutinho) - Nani, Ronaldo

Sędzia: Brych (Niemcy). Żółta kartka: Jędrzejczyk, Glik, Kapustka (Polska), Silva, W.Carvalho (Portugalia).

TAK W PRZESZŁOŚCI GRALI W MECZACH O PÓŁFINAŁ MISTRZOWSKICH TURNIEJÓW POLSCY PIŁKARZE

Robert Lewandowski strzelił gola, który pod względem szybkości w historii mistrzostw Europy ustępuje jedynie wyczynowi Dmitrija Kiriczenki. Rosjanin w meczu z Grecją w 2004 roku na wpakowanie piłki do siatki potrzebował 67 sekund. Natomiast kapitan biało-czerwonych zdobył prowadzenie w meczu z Portugalią w 100. sekundzie!

Atak naszej reprezentacji rozpoczął przerzut z prawej na lewą stronę boiska Łukasza Piszczka. Futbolówkę w pole karne zagrał Kamil Grosicki, a Lewandowski uderzył z pierwszej piłki tuż przy słupku.

Tak cieszono się z gola dla Polski na Openerze w Gdyni...

...a tak w gdańskiej strefie kibica

Doskonały początek sprawił, że Polacy poczuli się bardzo pewnie. Po kwadransie mieli kolejne szanse na bramki. Po przechwycie Grzegorza Krychowiaka niecelnym strzałem kontratak zakończył Arkadiusz Milik. Natomiast po chwili ten napastnik przeprowadził dwójkowy atak z Lewandowskim, który Robert zakończył celnym strzałem, ale Rui Patricio nie dał się pokonać.

O tym jaką pewność, a co za tym idzie i swobodę w grze złapali biało-czerwoni, świadczyła sytuacja z 23. minucie. Nasi reprezentanci popisali się bilardowym zagraniem. Lewy obrońca, Artur Jędrzejczyk znalazł się na pozycji środkowego napastnika i zagrał w pole karne do Grosickiego. Kamil wystawił piłkę na strzał na 5. metr od bramki, ale tam nie było żadnego z jego kolegów.

Portugalczycy do walki wrócili po pół godziny gry. Hasło do ataku dał Cristiano Ronaldo. Jego strzał sprzed "16" obronił Łukasz Fabiański, a kilkanaście sekund później szczęście uśmiechnęło się do Michała Pazdana. Nasz obrońca przewrócił w polu karnym gwiazdę Portugalii, która oczywiście domagała się karnego, ale sędzia nie zareagował.

Najwyraźniej był to cały uśmiech fortuny na ten wieczór dla biało-czerwonych. W 33. minucie ani Krzysztof Mączyński, ani Krychowiak, choć temu drugiemu piłka jeszcze odbiła się od ręki, nie zdołali zablokować strzału Renato Sanchesa z 17. metra. Piłka tuż przy słupku ugrzęzła w polskiej siatce. Dla portugalskiego 18-latka był to pierwszy gol w reprezentacyjnej karierze.

TUTAJ OPISUJEMY DROGĘ GRZEGORZA KRYCHOWIAKA Z GDYNI DO ĆWIERĆFINAŁU EURO 2016 I TRANSFERU ZA 45 MLN EURO. MOŻESZ TEŻ GŁOSOWAĆ, KTO JEST NAJLEPSZYM PIŁKARZE BIAŁO-CZERWONYCH

Natomiast w 42. minucie Jędrzejczyk po stracie piłki w kontrze ratował się faulem taktycznym. Otrzymał żółtą kartkę, drugą już w tym turnieju. Oznaczałoby to, że gdyby Polska zagrała w półfinale, to obrońca Legii nie mógłby w nim zabrać. Jego naturalnym zmiennikiem na tym turnieju był Jakub Wawrzyniak z Lechii Gdańsk, który ostatecznie we Francji nie zagrał ani minuty. Tym razem szansy nie dostał także Sławomir Peszko, którego udział w Euro 2016 ograniczył się do trzech wejść w końcówkach spotkań. W czwartek Adam Nawałka z trzeciej zmiany zrezygnował.

W drugiej połowie najpierw zaatakowały największe gwiazdy obu stron. Lewandowski uderzał celnie głową po dośrodkowaniu Piszczka, ale zbyt lekko by pokonać bramkarza Portugalii. Natomiast Ronaldo posłał piłkę w boczną siatkę.

SŁAWOMIR PESZKO I JAKUB WAWRZYNIAK ZARABIAJĄ NA EURO 2016 TYSIĄCE EURO DLA LECHII GDAŃSK

W 69. minucie dobrze dośrodkował Jędrzejczyk, Milik zdołał dojść do piłki w polu bramkowym, ale musiał ją natychmiast uderzać i ten strzał, choć celny nie miał odpowiedniej mocy.

Potem jednak atakowali głównie Portugalczycy. W ciągu 90 minut oddali około 20 strzałów, gdy Polacy o połowę mniej. W ostatnim kwadransie Fabiański obronił uderzenie głową José Fonte. Potem wyręczył go Jędrzejczyk, który ryzykownym wślizgiem, bo wybił piłkę tuż obok słupka własnej bramki, przecinając podanie Pepe do Ronaldo. Natomiast w 86. minucie tylko Cristiano wie, dlaczego nie trafił w piłkę, gdy wyszedł już sam na sam z Fabiańskim po przerzucie futbolówki nad polską defensywą przez Joao Moutinho.

TUTAJ JANUSZ KUPCEWICZ OPOWIADA O KADRZE NA MISTRZOWSKICH TURNIEJACH OD KUCHNI

Tym samym obie drużyny musimy zagrać drugą w tym turnieju dogrywkę. W jej pierwszym kwadransie najaktywniejszy był Nani. Celnie uderzył z dystansu, nie trafił główką. My odpowiedzieliśmy pudłem z dystansu Milika i zrywem Lewandowskiego prawym skrzydłem, po którym nastąpiło zagranie wzdłuż pola bramkowego, ale nikt nie zdążył zamknąć tej akcji.

TAKI SPOSÓB NA POKONANIE PORTUGALII MIAŁ BOGUSŁAW KACZMAREK

W drugiej połowie dodatkowego czasie gry najbardziej spektakularnym wydarzenie było wybiegnięcie na środek boiska jego z kibiców, którego udało się sprowadzić dopiero kilkunastu ochroniarzom. Natomiast pod względem piłkarskim starał się błysnąć Bartosz Kapustka. Jego strzał został jednak zablokowany, a wcześniej zagranie wzdłuż bramki nie znalazło żadnego adresata.

Wynik nie uległ zmianie. Podobnie jak w 1/8 finału w meczu ze Szwajcarią przy rezultacie 1:1 Polacy przystąpili do serii rzutów karnych. Trener Adam Nawałka do tej próby wyznaczył tych samych piłkarzy co poprzednio. Jednak Krychowiak nie zdążył podejść do swojej próby. W czwartej serii Jakub Błaszczykowski skierował piłkę w lewy dolny róg bramki, a tam zdołał ją odbić bramkarz Portugalii. Natomiast jego koledzy z karnych nie pomylili się ani razu.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU POLSKA - SZWAJCARIA, KTÓRY WYGRALIŚMY PO KARNYCH. ZOBACZ JAK KIBICOWANO W GDAŃSKIEJ STREFIE KIBICA

Tym samym udział dla Polski w Euro 2016 się skończył, choć biało-czerwoni po 90. a nawet po 120. minutach gry nie przegrali żadnego meczu. Ich bilans to dwie wygrane i trzy remisy.

Robili to, za co im płacą.

Ktoś się mnie dzisiaj zapytał, dlaczego meczu nie oglądam.
      Odparowałem pytaniem, czy ogląda transmisje z obrad Parlamentu Europejskiego?

Jak zobaczyłem zdziwioną mordę, to wyjaśniłem:
      Na skład PE jakiś wpływ mamy. I jego obrady mają wpływ na nasze życie.
      W przeciwieństwie do naszej reprezentacji zawodowych kopaczy piłki :)

• 10 52

• skończ się już (1)

Każdy kto krytykuje naszych to idiota. Grali świetnie, walczyli do końca a to ważne. Jestem z was dumna chłopaki! Brawo!

• 27 11

• > Każdy kto krytykuje naszych to idiota

Każdy, kto nie umie czytać, to idiota
          Gdzie widzisz krytykę "naszych"?

• 5 9

• Mam nadzieję że Cię szybko namierzą i dobrze złoją d*psko ;)

• 1 2

• Dziękuję Portugalio! Koniec de.. dostających orgazmów i drących się na całe osiedle o 23...